Landbouw en Texelenergie: Ruimte voor biovergisting Dennenoord vernieuwt supermarkt en receptie TEXELSE 5 COURANT Heren golfers spelen gelijk DINSDAG 19 APRIL 2011 Op Vakantiecentrum Dennen oord is vorige week de vernieuw de Attent-supermarkt geopend. Tevens werd de nieuwe receptie in gebruik genomen. De supermarkt wordt gerund door Mary Reus en Nico Derks. Het zijn geen onbekenden in het vak, bei den werkten ze tot voor kort bij de Sligro. Voor de super op Dennen oord zijn ze een samenwerkingver band aangegaan met eigenaars Mare en Ilse van den Berg. Reus en Derks runnen de super als hun eigen bedrijf. Dennenoord maakte de overstap van de Spar naar Attent, omdat die formule van de Spar zich meer richt op de vakan tieganger. De winkel werd com pleet gerestyled. Er is onder meer een nieuw kassasysteem in gebruik genomen en de inrichting is aange past. De hoek voor de verse brood jes is compleet vernieuwd. Derks: 'Als je op vakantie bent, dan wil je ook wel eens wat anders dan een kaiserbroodje en een pistoletje. We hebben een uitgebreid assortiment verse broodjes, zelf ovenvers afbakken.' In de winkel is zo onge veer alles verkrijgbaar wat een gemiddeld huishouden aan levens middelen nodig heeft, waarbij zelfs keuze is uit meerdere merken. Daarnaast krijgen echt Texelse producten speciale aandacht. Getwijfeld of ze de winkel wilden voortzetten nadat afscheid was genomen van de vorige beheer ders, hebben Mare en Ilse van den Berg geen moment. 'De super markt is, naast de vele speel- en andere voorzieningen, een belang rijke toegevoegde waarde op ons vakantiecentrum. Daarnaast ver vullen we een centrumfunctie. Behalve eigen gasten komen ook bezoekers van 't Woutershok, Gor tersmient, de Koorn-aar, de Bre makker, de Witteberg en overige parken en bewoners uit de omge ving hier hun boodschappen doen. Als extra service zijn de openings tijden verruimd. Ook de receptie van Dennenoord is ingrijpend vernieuwd. Bezoekers stappen niet meer 'een kantoor' binnen, maar worden gastvrij en in Texelse stijl ontvangen. Meubel maker Casper de Graaf bouwde de balie in de vorm van een boot, de kasten zien eruit als strandhuisjes, een meerpaal en zelfs de vuurtoren ontbreekt niet. Marc van den Berg: 'Op deze manier zorgt Dennenoord ervoor dat de gasten in vakantie stemming blijven die natuurlijk al met de bootovertocht begon.' Het eerste herenteam van Golf club De Texelse heeft niet weten te winnen van titelkandidaat De Zaanse 2. Jan Winnubst/Piet Schuijl de four- balls. Wil Homan met Ed Eelman wisten hun partij wel te winnen, zodat de ochtend werd afgesloten met een achterstand van 2-4. De singlewedstrijden waren tot de laatste partij spannend. Piet Schuijl, Ed Eelman en Jan Win- nubst wisten hun partij te winnen en dus zes punten binnen te halen, maar Hans de Beer en Wil Homan verloren, zodat de laatste partij bij een stand van 8-8 erg belangrijk was. Hans de Leeuw wist zijn voorsprong uiteindelijk niet vast te houden en moest op de laatste twee holes zijn tegenstander lang- zij laten komen en de punten delen, waardoor de wedstrijd ein digde in een gelijkspel van 9-9. De Texelse kan nog steeds mee doen voor het kampioenschap, maar dan moeten de laatste twee wedstrijden wel worden gewon nen. Het heren-standaardteam moest het eerste team van Heiloo met 13-5 voor laten gaan. Heiloo maakte door regelmatig spel uit eindelijk minder fouten. In de four somes werden punten gehaald door Jan Blancke, die dit jaar nog geen punten verloren heeft, en invaller Alain Hirschler. Beide spe lers wisten ook punten te halen in hun singles, en ook Vernon Hughes lag in de singles op winnende koers. Zijn voorsprong werd op de laatste hole echter omgezet in een gelijk spel. Over twee weken speelt het team tegen hekkenslui ter Ooghduyne. Hofje Wilhelminalaan in gebruik Vijf bewoners van het nieuwe hofje aan de Wilhelminalaan waar voorheen aannemersbe drijf Bruin zat hebben vrijdag de sleutel gekregen van hun nieu we huis. Het hofje bestaat uit zeven huizen voor Texelaars die een beroep kunnen doen op extra zorg. Het hofje kent een lange voorge schiedenis. In 2004 kocht Woontij de grond van Bruin, waarna in 2005 de panden werden gesloopt. In 2007 werd samen met een architect een plan ontwikkeld, waarna de aannemer vorig jaar de schop in de grond zette. In die periode ontstond het plan om er geen reguliere huurwoningen te bouwen, maar voor een specifieke doelgroep. In samenwerking met De Waerden rijpte het plan voor het huidige gebruik. Het betreft Texelse landbouwers willen aan de slag met zonne-energie, bio massa en windenergie. Ze krij gen steun van belangenorgani satie LTO Noord KAVB-afdeling Texel, Agrarische Jongeren Texel (AJT) en TexelEnergie. Die pleiten in een gezamenlijk noti tie voor gunstige randvoorwaar den. 'Het lijkt er op dat de politiek in de uitgangspunten voor het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied grote drempels opwerpt voor deze kansen voor de agrarische sec tor.' De Texelse landbouw kan volgens de organisaties een sleutelrol ver vullen in het realiseren van de ambitie om in 2020 energieneu traal te zijn. Boeren op Texel zien kansen in productie van duurza me energie. Dat wordt bevestigd in de visie van AJT en de beleids visie 2011-2014 van LTO. Daarin is energie tot één van de tien speerpunten gepromoveerd. 'Het is een kans voor verbreding van de landbouw zonder dat het de primaire productie verstoort. De landbouw wil reststromen gebruiken en mest opwaarderen. Zelfvoorziening van energie en benutting van reststromen voor een duurzamere landbouw bete kenen kansrijke mogelijkheden voor de bedrijfsvoering.' Albert Jan Maat, voorzitter van LTO Nederland, gaf bij zijn bezoek op 1 maart aan dat de Texelse landbouw een bovenmatig gevoel heeft voor ondernemerschap. 'Met het ondernemerschap van de boeren en een eigen energie coöperatie in dit gebied hebben jullie goud in handen.' De organi saties becijferen dat door ener gieproductie de omzet in de land bouw flink kan stijgen. De productie van organische stof is een ander speerpunt voor de landbouw. LTO Texel: 'Texel heeft een groot mineralengebrek en moet mest aanvoeren van de overkant. Op basis van de huidige wetgeving is er op Texel veel ruimte voor de aanvoer van mest en compost. Als het huidige lan delijke mestbeleid wordt voortge zet, is het reëel dat de aanvoer van mest en compost een steeds grotere kostenpost wordt. Een duurzame oplossing zou zijn om op Texel meer organische stof te produceren, onder meer door meer veehouderij op strooisel te Te weinig wind voor kitebuggies Een gebrek aan wind heeft afge lopen weekend roet in het eten gegooid bij de wedstrijden voor het Nederlands kampioenschap kitebuggy die bij paal 31 zouden worden gehouden. Het waaide onvoldoende hard, waardoor de kitebuggiërs alleen aan een funwedstrijd toekwamen. De officiële wedstrijden werden afgelast. Er waren ongeveer 45 kitebuggiërs uit het hele land naar het strand bij De Cocksdorp gekomen. Volgens secretaris Rens van Lier van de organiserende Buggy Club Holland maakten de meesten er een week endje Texel en was het ondanks het gebrek aan wind evengoed zeer gezellig. Het was de derde keer dat er voor ronden voor het NK Kitebuggy op Texel werden gehouden en het was ook de derde keer op rij dat het evenement door een gebrek aan wind werd geplaagd. Mare en Ilse van den Berg Dennenoord de nieuwe van Vakantiecentrum Mary Reus en Nico Derks runnen de vernieuwde Attent-supermarkt op Vakantiecentrum Dennenoord. eenpersoonswoningen, bestemd voor mensen met een indicatie voor aanvullende zorg. Van de vijf Texelaars die vrijdag tijdens een feestelijke bijeenkomst de sleutel kregen van Etiënne van Bennekom van Woontij, woonde een deel nog bij hun ouders, ande ren hadden elders woonruimte. De woningen zijn gericht naar de cen trale tuin, de picknicktafel die hier komt te staan is geschonken door Woontij en de Bewonersvereni- Rector Henk de Vries van de OSG tekende donderdagochtend onder toeziend oog van wethouder Hennie Huisman een intentieverklaring voor de totstandkoming van een Centrum voor Jeugd en Gezin op Texel. Vertegenwoordigers van zeventien organisaties die zich met jeugd en jongeren bezighouden, zetten hun handtekening in de raad zaal Van het gemeentehuis. (Foto Jemen ven Hottum) realiseren en dit te gebruiken voor energieproductie. De mest wordt daardoor homogener en efficiën ter toe te passen in de landbouw. Er zal minder kunstmest nodig zijn. Hoe meer we op Texel doen, hoe minder we van de overkant hoeven te halen.' Volgens LTO biedt biovergisting 'unieke combinatiemogelijkheden voor energie en structuurverbete ring.' 'Het restproduct digestaat is een uitstekende meststof die hoogwaardiger is dan de inge voerde mest en kan kunstmest gedeeltelijk vervangen. Om dit mogelijk te maken is het noodza kelijk randvoorwaarden voor deze nieuwe kansen voor de landbouw in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied op te nemen.' Maar volgens LTO werpt de politiek in de uitgangspunten voor het nieu we bestemmingsplan nu juist drempels op. 'Dat kan niet de bedoeling zijn.' Redders in actie voor zeiljacht Reddingboot Beursplein 5 is zaterdagmiddag rond 15.45 uur uitgevaren om hulp te bieden aan een zeiljacht dat op de Noordzee boven Vlieland water maakte. Ook reddingboten van Vlieland en Terschelling zijn ingezet en een particulier bergingsbedrijf was ter plaatse. Er werden pompen aan boord van het zeiljacht gebracht, die het binnenkomende water voor bleven. De situatie was in de namiddag stabiel, meldt het Kust wachtcentrum. Het zeiljacht is onder begeleiding van het ber gingsbedrijf naar Terschelling geva- Linda Tjepkema, één van de bewoners van de nieuwe huizen van Woontij en De Waerden, kreeg vrijdag de sleutel. De omvang van de meierblissen groeit met de dag. Zoals hier in Den Burg, waar de jeugd de brandstapel als speelobject heeft ontdekt. Het was maandagochtend raak op de kruising van de Pontweg, de Keesomlaan en de Westerweg. Daar botsten twee auto's op elkaar na een voorrangsfout. Twee mensen uit Amersfoort moesten voor con trole naar het ziekenhuis. (Foto Jemen nutum) Kapschuur Lap alsnog geweigerd De gemeente weigert alsnog de bouwvergunning van de kap schuur van Arie Lap. Eerder werd de vergunning hiervoor van rechtswege verleend. Het bouw plan gaat alsnog om zeep nu een buurman bezwaar heeft aange tekend en door de commissie Bewaarschriften in het gelijk is gesteld. Eigenlijk wil Lap op Klif een stolp bouwen en hier appartementen in vestigen. Door gesteggel over de bestemming kwam dit plan (nog) niet van de grond. Hierop diende Lap een alternatief plan in (de kap schuur) en doordat de gemeente de aanvraag niet binnen de termijn behandelde, werd de vergunning van rechtswege verleend. De com missie oordeelt dat deze vergun ning niet 'onaantastbaar' is, aan gezien er geen onherroepelijk besluit is genomen. Volgens het bezwaar past de schuur niet in het straatbeeld. Dit wordt bevestigd door het oordeel van de Welstands commissie, dat het gebouw niet voldoet aan de 'redelijke eisen van welstand'. De commissie bezwaar schriften liet oordeel meewegen in het eigen standpunt en conclu deert dat de vergunning alsnog kan worden geweigerd. B en w nemen dit over. Light Radio Het is nog wat vroeg om in te gaan op de vraag iof Texel wel licht geschikt is als proeftuin voor LightRadio, laat een woord voerder van Alcatel-Lucent des gevraagd weten. Dit naar aan leiding van vragen die woensdag in de gemeenteraad werden gesteld. Aan de orde was een motie van de WD, Texel2010 en D66, die het college onderzoek wilden laten doen naar de mogelijkheden die de Belgische vinding zou bieden. LightRadio zou als vervanging kun nen dienen voor de hoge zend masten voor mobiele telefonie en mobiel internet. De techniek is nog volop in ontwikkeling en Alcatel- Lucent doet wereldwijd onderzoek naar proeflocaties. Dat het bedrijf in Nederland op zoek zou zijn naar vijf 'proeftuinen', zoals uit berich ten geconcludeerd zou kunnen worden, is volgens een woordvoer der onjuist. 'Maar uiteraard willen we het college van Texel graag van informatie voorzien.' Klaassen legt functie neer eniging Den Burg neergelegd. Als reden geeft hij dat 'alle inspannin gen van de laatste jaren niet het gehoopte resultaat hebben gebracht'. Daarnaast is hij van mening dat een dergelijke functie bekleed dient te worden door iemand die op het eiland woonach tig is. Klaassen zal zich ook niet meer bezig houden met de intocht van Sinterklaas in Oudeschild en de bijbehorende rondgang door Den Burg. 'Wie zich geroepen voelt dit over te nemen mag zich uiter aard bij mij melden voor informatie over hoe en wat.' Wisselend succes golfjeugd in Brielle Jeugdleden van de golfclub deden zaterdag in Brielle mee aan een landelijke wedstrijd van de Nederlandse Golf Federatie. Met het zicht op de haven van Rot terdam werd wisselend gepres teerd. Mike van der Haas eindigde ondanks twee prima birdies in de achterhoede. Laurens Groothuis begon prima en stond na negen holes met 'twee boven par' boven aan. Hij moest iets toegeven op de tweede negen holes en eindigde uiteindelijk als achttiende van 55 spelers. Het hoogtepunt was het uitsteken de spel van Annabel Groothuis. Met een mooie score van 80 slagen bleek zij de beste van de 24 deelne mende meisjes. De Challenge Tour is een serie van vier wedstrijden voor jongens en meisjes tot 16 jaar waarbij de beste drie in oktober in Ierland een interland spelen.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5