1EXBAGBSDA.NL TEXELSE 2 COURANT De Akker herdenkt bij Lancastermonument Informatie Loodsenproject Open dag bij KNRM Dy DINSDAG 3 MEI 2011 Informatiemarkt over beroerte In het kader van de Dag van de Beroerte wordt in de hal van het Gemini Ziekenhuis dinsdag 10 mei een informatiemarkt gehou den. Op de markt zijn gespecialiseerde verpleegkundigen, een logopediste en een ergotherapeut aanwezig om voorlichting te geven over het her kennen van de eerste symptomen van een beroerte en te informeren over het beperken van de risico's. Ook de Nederlandse CVA-vereni- ging 'Samen Verder' zal met een informatiestand aanwezig zijn. Een beroerte is een verstoring in de bloedtoevoer naar de hersenen, wat ernstige gevolgen kan hebben. Niet alleen op lichamelijk gebied, maar ook op psychisch en sociaal vlak. Het is belangrijk een beroerte tijdig te herkennen, zo snel moge lijk actie ondernemen vergroot de kans op herstel. Bezoekers van de informatiemarkt, die van 9.00 tot 13.00 uur duurt, kunnen van 9.00 tot 12.00 uur pre ventief onderzoek laten doen. Zo kunnen zij hun cholesterol- en bloedsuikergehalte laten bepalen en hun bloeddruk laten meten. Uit slagen en aanbevelingen worden binnen vier weken naar het huis adres gestuurd. De markt is gratis toegankelijk. Verlies voor seniorgolfers Zowel het dames- als het heren- seniorenteam van golfclub De Texelse heeft dit weekend verlo ren. De dames speelden tegen De Heemskerkse. 's Morgens werden in de 4BBB twee punten behaald door gelijk spelen van Josje Eel- man en Ingrid Schippers, Elly Boor- sma en Margriet de Graaff. 's Mid dags vocht Hélène van Wijhe zich naar een gelijk spel, terwijl De Graaff de enige was die een echte overwinning op haar naam mocht schrijven. De einduitslag werd daarmee bepaald op 13-5. De heren-senioren verloren met 14-4 van Spaarnwoude 3, een team met spelers met een bedui dend lagere handicap. Wim Eelman en Jan Mevius won nen hun dubbelpartij op de laatste hole en Jan Kager, die de laatste weken uitstekend in vorm is, wist zijn singlepartij overtuigend te win nen. De andere partijen werden allemaal verloren. Dennis Niepel draagt zijn gedicht voor bij het Lancastermonument. Oorlog Gebeurtenissen rond Oosterend in de Tweede Wereldoorlog stonden vorige week centraal voor de hoog ste groepen van basisschool De Akker in Oosterend. In de aanloop naar 4 mei hadden de leerlingen, met hulp van stagiaire Marit Tuit- man uit Oudeschild, met foto's, vlaggen en allerlei spullen hun klas omgebouwd tot een klein museum. Onder meer met afbeeldingen van een bominslag bij het Wagejot. Bram van Dijk had de jeugd mee genomen naar het Luchtvaart- en Oorlogsmuseum, waar de kenner vertelde over de zeven Lancasters die in een straal van vier kilometer rond Oosterend zijn neergestort. De week werd afgesloten met het voordragen van zelfgeschreven gedichten en het leggen van bloe men bij het monument op de Lan- casterdijk. Om de dorpsbewoners te infor meren over de voortgang van het zogeheten Loodsenproject, wordt dinsdag 24 mei een infor matieavond gehouden in Klif 12 in Den Hoorn. Eind 2006 werd dorpsontwikke lingsplan Loodsen door het Land schap, kortweg het Loodsenpro ject, gepresenteerd, een plan bedoeld als leidraad voor de ont wikkeling van Den Hoorn en omge ving. Het plan werd destijds enthousiast ontvangen door de gemeente en het is mede richting gevend voor het in ontwikkeling zijnde bestemmingsplan Buitenge bied. In het oorspronkelijke plan was een indrukwekkende lijst projectvoor- Expositie Gemini In het Gemini Ziekenhuis is tot eind juni werk te zien van Babs Straal man, Marga Bakker-de Pijper en Ineke Kersten. De werken (schilde rijen, tekeningen en beelden) staan opgesteld in de centrale hal en in verschillende gangen. De expositie is gratis te bezichtigen, op werkda gen tussen 8.30 uur en 17.00 uur. De afdeling Ballastwateronder- zoek van het NIOZ houdt vrijdag 13 mei tussen 10.15 en 16.00 uur open dag. Bezoekers krijgen de gelegenheid de proefopstellin gen te bekijken en vragen te stellen aan medewerkers. Van tevoren aanmelden is noodzake lijk. Schepen gebruiken ballastwater voor het bewaken van stabiliteit en diepgang. Daartoe wordt in de ene haven water ingenomen, dat elders weer wordt geloosd. Maar met dit ballastwater reizen ook schadelijke planten, dieren en bacteriën mee, wat tot grote schade voor mens en milieu kan leiden. Om zulke proble men te voorkomen, moeten sche pen het ballastwater behandelen volgens de richtlijnen van de Bal lastwater Conventie van de IMO, de International Martime Organisation van de Verenigde Naties. De KNRM houdt zaterdag 7 mei van 10.00 tot 16.00 uur bij de sta tions in De Cocksdorp en Oude schild de jaarlijkse reddingboot dag. Donateurs van de reddingmaat schappij kunnen in De Cocksdorp meevaren met de Beursplein 5 en in Oudeschild met de Francine Kroesen. Het opstappunt in De Cocksdorp is de steiger van Sil Boon tegenover het boothuis aan de Volharding, het opstappunt in Oudeschild is de steiger bij het verenigingsgebouw van de jacht haven. Mensen die geen donateur zijn, kunnen ter plekke lid worden. Er wordt alleen gevaren als het weer het toelaat. In het boothuis van De Cocksdorp wordt vis gebakken die traditioneel als dank door de kottervloot beschikbaar wordt gesteld. De vis is verkrijgbaar tegen een vrijwillige bijdrage. Er is ook ijs. In Oude schild kan weer worden meegeva- ren met de Javazee, een voormali ge reddingboot die tegenwoordig in Den Helder ligt. Om 14.00 uur geeft de KNRM in de haven van Oudeschild een korte demonstratie met de Francine Kroesen. De red dingmaatschappij heeft voor het tweede jaar een fotowedstrijd aan de landelijke Reddingbootdag gekoppeld. Foto's van de open dag kunnen worden ingestuurd naar http://fotowedstrijd .knrm .n I Oorlog, ik wil er niet aan denken, maar vrede kan je niet schenken. Er vielen veel doden, Voornamelijk joden. In de douches gingen mensen dood, Ze werden vergast helemaal bloot. Mensen duiken onder, Buiten klinkt donder. Aan het eind komt de vrijheid, Maar in het hoofd blijft de oorlog altijd. Dennis Niepel stellen opgenomen. Enkele hiervan zijn uitgevoerd, het merendeel nog niet. De afgelopen maanden is bekeken welke projecten kans hebben te worden uitgevoerd. Deze projecten zijn inmiddels opgenomen in een uitvoerings plan. Het Loodsproject is sinds het begin van het jaar ondergebracht in de nieuwe stichting 'Loodsen door het Landschap'. Op 24 mei informeert de stichting de inwoners van Den Hoorn en omgeving over de stand van zaken. Herman Ridderinkhof, voorzitter, en Jan Buijs, projectlei der, zullen deze informatie verzor gen. De aanwezigen krijgen ook uitgebreid de gelegenheid voor vragen en discussie. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Open dag bij ballastwater NIOZ Het NIOZ is expert in het testen van die behandelingsmethoden. Ook coördineert het instituut een groot Noord-Europees project ter voorko ming van problemen met ballastwa ter, waaraan wordt meegewerkt door ruim veertig partijen, onder wie overheden, onderzoeksinstel lingen, bedrijfsleven en milieuorga nisaties. Bezoekers van de open dag brengen na een inleiding in de grote Oceaanzaal een bezoek aan de NlOZ-haven, waar drie complete systemen voor behandeling van ballastwater staan opgesteld. Daar naast worden onderdelen van systemen apart getest, zoals filters. In het laboratorium zijn voorbeelden te zien van nieuwe meetapparatuur die het NIOZ ontwikkelt om de aan tallen levende micro-organismen te meten. Er is alle gelegenheid om het opgestelde te bekijken, een praatje te maken met vertegen woordigers van de bedrijven die testen en om vragen te stellen aan alle medewerkers aan het onder zoek. De dag heeft twee bezoe- kersblokken, die om resp. 10.15 uur en om 13.45 uur beginnen. Aanmel den kan via een e-mail naar receptie@nioz.nl, met als onder werp 'Open Dag Ballastwater' In het bericht kan het aantal personen worden vermeld en - indien van toepassing - een voorkeur voor het ochtend- of het middagblok. Wichelroedelopen bij het IVN Kees Goedegebuure geeft namens het IVN zaterdag 7 mei een work shop wichelroedelopen. Deelne mers proberen energiebanen in de aarde te lokaliseren en de energie die uit bomen stroomt te meten. De workshop duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Deelname is gratis. Opgave via tel. 06-45610632. Lancaster maakt herdenking svlucht Vorig jaar moest de vlucht in verband met technische proble men worden afgelast, maar als alles volgens plan verloopt, wordt Texel vrijdag 6 mei aan gedaan door een historische Lancaster van de Royal Air For- Het vliegtuig vliegt woensdag 4 mei via het zuiden en oosten van Nederland naar Denemarken, waar het donderdag wordt verwacht. Dankzij bemiddeling van Texel Air- port is het gelukt de vrijdag 6 mei om 13.20 uur een speciale herden- kingsvlucht boven Texel te maken. Rond de afgesproken tijd zal de Lancaster boven het vliegveld in Eierland arriveren om daarna te vertrekken in de richting van Enge land. Afhankelijk van de beschik bare tijd wordt een groet gebracht boven de Algemene Begraafplaats te Den Burg. Mogelijke veranderin gen in het vluchtschema zijn te vinden op www.texelairport.nl. Herdenking Georgiërs Op de begraafplaats van de Geor giërs op de Hogeberg wordt woensdag 4 mei een stille herden king gehouden. Aanwezig daarbij is een deputatie van de Georgische ambassade, aangevoerd door de onlangs tot ambassadeur benoem de Shota Gvineria (30), die in gezel schap is van vrouw en kinderen. Gvineria is niet eerder op Texel geweest en hij overweegt om voor afgaand aan of na de plechtigheid een bezoek te brengen aan de expositie over de opstand in het Luchtvaart- en oorlogsmuseum bij het vliegveld. De deputatie is in elk geval 's avonds aanwezig bij de algemene dodenherdenking in Den Burg. De herdenking op de Hoge berg begint om 17.00 uur. Dorpsservicepunt In verband met de meivakantie houdt het dorpsservicepunt van De Koog woensdag 4 mei geen inloop ochtend. Het servicepunt is wel telefonisch bereikbaar, via tel. 315224 en 06-12657263. Een uitgebreider overzicht viteiten, workshops te vinden in de gratis Vakantiekrant, die over het hele eiland te verkrijgen is, en via www.texelagenda.nl. Dinsdag 3 mei In het Cultuurhistorisch Museum in De Waal worden vandaag naast een extra tentoonstelling over weide- bouw ('Te hooi en te gras') 's mid dags demonstraties gegeven in de smederij. Op de Wielerbaan aan de Haffelder- weg bij Den Burg begint om 10.30 uur een clinic veilig skaten, speciaal bedoeld voor kinderen van groep 3 tot en met 8. Bij creatief centrum Udjat aan de Achtertune in Oosterend wordt een workshop schilderen gehouden. Werken met kleur en intuïtie. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.30 uur Café Doodgewoon, voor mensen met kanker en hun naasten. In de Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een klaverjasdrive (met vaste maat) voor het goede doel. Inschrijven vanaf 19.30 uur. Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 3 mei 09.15 en 21.30 u. Woe. 4 mei 10.06 en 22.16 u. Don. 5 mei 10.41 en 22.45 u. Vrij. 6 mei 11.05 en 23.26 u. Zat. 7 mei 11.30 en 23.40 u. Zon. 8 mei 12.00 u. eerder hoog water. Dinsdag 3 mei niei we maan, donderdag 5 mei springtij. Zondag 8 mei zon op 5.56 uur, ondi 21.20 uur. TEXELSE0COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11» 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecou rant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. De Texelse bluesband Jug Bros geeft een optreden in café Het Voor onder op de haven in Oudeschild. Aanvang 21.00 uur, toegang gratis. Voorstellingen Cinema Texel: 11.15 Gooische Vrouwen; 12.00 Winnie De Poeh NL; 13.45 Hop NL; 14.00 Rio 3D NL; 16.15 Animals United 3D NL; 16.30 Rio 3D NL; 18.45 Black Butterflies; 19.15 Gooische Vrou wen; 21.15 Just Go With It; 21.45 Limitless. Woensdag 4 mei Gelein Jansen verzorgt een rondlei ding (per auto) over de oorlog Zuid-Eierland. Start om 10.30 uur café De Slufter. bij- Op het terrein van zwembad Molenk oog begint om 14.00 uur een knik- kertoernooi voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Op de begraafplaats van Georgiërs op de Hogeberg begint om 17.00 uur een stille herdenking. Om 18.45 uur begint in de kerk aan de Binnenburg in Den Burg een her denkingsbijeenkomst. Aansluitend vertrekt een stille tocht naar de Algemene Begraafplaats aan de Kogerstraat, waar om 20.00 uur twee minuten stilte worden gehou- Voorstellingen Cinema Texel: 11.15 Gooische Vrouwen; 12.00 Winnie De Poeh NL; 13.45 Hop NL; 14.00 Rio 3D NL; 16.15 Animals United 3D NL; 16.30 Rio 3D NL; 18.45 Black Butterlfies; 19.15 Gooische Vrou wen; 21.15 World Invasion: Battle Los Angeles. Donderdag 5 mei In de Dorpsstraat in De Koog wordt van 12.00 tot 17.00 uur een vlooien markt voor kinderen gehouden. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstel ling van Leon van der Zanden. De toegang bedraagt €16,-, diner voor af is mogelijk. Reserveren in dat geval gewenst. Vrijdag 6 mei In Luchtvaart en Oorlogsmuseum Texel op het vilegveld is op 6,7 en 8 mei de documentaire 'Sondermel- dung Texel - Opstand der Georgiërs' over de Russenoorlog op Texel te Rond 13.20 uur zal een Lancaster van de Royal Air Force een herden- kingsvlucht boven het vliegveld maken. TES O In verband met de te verwachten drukte zet veerdienst TESO rond het weekend een extra boot in. Vrijdag, zaterdag en maandag wordt tussen 9.30 en 16.00 uur een halfuursdienst onderhouden, maandag is dat het geval tussen 14.30 en 20.00 uur. Automobilisten moeten donderdag en vrijdag rekening houden met wachttijden tot een half uur. In verband met de meivakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel wor den gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhard- per Het laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.ru y Ook te volgen via Twitter @texelsecourant en facebook Texelse Courant Natuur Doeboek voor kinderen Parfum van Texel maken, raad sels oplossen of een kijkdoos maken. Het kan allemaal met het nieuwe Natuur Doeboek van het nationaal park Duinen van Texel. Het boek is een bundeling van de kinderpagina's die de afgelopen jaren in het magazine Natuureiland Texel hebben gestaan. Het car toonfiguurtje Leo Lepelaar neemt de kinderen mee door het 28 pagi na's tellende boek en geeft hen op geheel eigen wijze uitleg over acti viteiten. De pagina's zijn geschreven door de educatieve dienst van Ecomare en voorzien van illustraties van Sytske Dijksen en Juultje Putman en foto's van Foto Fitis. Het boek is verkrijgbaar in de winkel van Eco mare, via het nationaal park en tij dens de natuurmarkt die op zater dag 7 mei bij het Turfveld wordt gehouden.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2