Restauratie Nederlaag bij afscheid Koger trainer Damesg°lfers toch geen kampioen 'De Koog voelde als een warm nest' Kinderen zien ooievaar in Utopia TEXELSE 9 COURANT glas-in-loodramen katholieke kerk Medewerkers van Anthonie Kooien Glazeniers uit Molenhoek bij Nijmegen hebben een begin gemaakt met de restauratie van de glas-in-lood ramen van de monumentale Johannes de Doper kerk in Den Burg. Het betreft circa 25 ramen die in de loop van het jaar worden opge knapt. Bedoeling is dat restaura tie met kerst is voltooid. Ter verfraaiing van de in 1863 gebouwde rooms-katholieke kerk in Den Burg schonken parochianen vijftien gebrandschilderde ramen. Zo werd bijvoorbeeld het Johan nes de Doper-raam, een imposant drieluik in de zijbeuk van de kerk, geschonken bij het 100-jarig bestaan van de kerk in 1963. Het is ontworpen door oud-Texelaar Frans Witte (broeder Benedictus), met medewerking van glasatelier M. de Boer uit Leeuwarden. Bijzon der is ook het Jozefraam in de rechter zijbeuk, dat in 1947 werd geschonken nadat het vorige raam in de Tweede Wereldoorlog bij een bombardement was gesneuveld. De drie ramen waren een geschenk uit dank voor de behouden thuis komst van circa 700 Texelse man nen die in november 1944 naar Drenthe waren gedeporteerd en allemaal weer veilig terugkeerden. SV De Koog incasseerde zondag een 4-0-nederlaag tegen Sint Boys. Na twee jaar nam trainer Mario van der Hert afscheid van de club. 'Ik heb bij De Koog twee mooie en fantastische jaren gehad, sportief gezien had er misschien iets meer in moeten zitten.' De laatste competitiewedstrijd van SV De Koog was er een met vele gezichten. Allereerst was daar het niet beschikbaar zijn van een hand vol spelers door uiteenlopende redenen zoals werk, blessures, schorsingen, studie en of andere bezig heden op deze laatste speeldag Ook waren er de tropische omstan digheden waarin deze laatste wed strijd werd gespeeld, beide de ploegen hadden moeite met deze zware omstandigheden. Het eerste half uur was voor de gasten, Sint Boys had veel balbe zit, maar gevaarlijk werden de gas ten niet, toch kwamen zij vlak voor de ingelaste drinkpauze op 1-0, Met het onthullen van een infor matiepaneel hebben burgemees ter Francine Giskes en Yvo en Lieke Zoetelief van natuurjeugd- club De Skarrelaars zondag het nieuwe natuurgebied Utopia offi cieel geopend. Als dank ontvin gen zij het boekje Utopia: nieuwe natuurparel op Texel. De burgemeester zei in een toe spraak dat de bijzondere waarde van Texel bestaat uit een grote vari ëteit aan 'genietingen'. Ze noemde niet alleen de natuur met zijn vogels, omdat een van richting veranderde bal via de binnenkant van de paal achter doelman Eddy Witte kwam. Na de pauze probeerde De Koog de bakens te verzetten door meer druk te zetten op de tegenstander. Dit leverde wel een paar kleine mogelijkheden, maar geen doel punten. Na rust brak de beste periode aan van De Koog, dat de stand energiek probeerde gelijk te trekken. Het vele balbezit leverde niet het juiste resultaat op. Pieter List had de beste kans door vrij voor de keeper net naast te kop pen. Verbeten werd gespeeld om de wedstrijd te doen keren, maar het geluk ontbrak de Texelse formatie. Toen de gasten 15 minuten voor tijd uit een counter op 2-0 kwa men, was bij de Kogers het geloof weg om de wedstrijd tot een posi tief einde te brengen. Dat de gas- maar ook de asperges van Texelse grond en het samenstellen van een eigen boeket in de zelfpluktuin. Luc Berris, adjunct-regiodirecteur van Natuurmonumenten, stelde dat Utopia een sprekend voorbeeld is van een natuurgebied dat de 'harde grens' tussen land en zee, noodza kelijk voor veiligheid, verzacht. Bin nendijks ontstaat nu een broed- en foerageergebied dat door de dijk verloren is gegaan. Om de opening van het nieuwe natuurgebied met Texelaars, ten in het laatste kwartier uitliepen naar 4-0, liet De Koog gelaten over zich heen komen, de wedstrijd was gelopen. Afscheid werd genomen van John Dobma, die 10 minuten voor tijd een publiekswissel kreeg. Hij werd vervangen door 'good old' Arnold Kearcher, die in de laatste minuut bijna scoorde uit een voorzet van Vital. Trainer Mario van der Hert: 'De wedstrijd eindigde voor ons in mineur, maar toch ben ik trots op de jongens die vandaag de Koger kleuren hebben verdedigd. Na 2-0 ging bij ons het lampje uit en was de wedstrijd gespeeld. Hoog tepunt van twee jaar bij De Koog was de overwin ning vorig jaar op Texel '94.' Over de mindere resul taten: 'Met name het niet altijd beschikbaar zijn van bepalende spelers door langdurige blessures gedurende het afgelopen seizoen is hier debet aan. Maar De Koog voelde als een warm nest, en dat is iets wat ik altijd zal onthouden.' natuurliefhebbers en toeristen te vieren, had Natuurmonumenten in samenwerking met Vogelinforma tiecentrum Texel een vogelkijkdag georganiseerd. Deze werd goed bezocht. Het liep niet storm, maar gedurende de hele dag kwamen belangstellenden een kijkje nemen. Volgens Natuurmonumenten ging het om ten minste 1500 bezoekers. Zij troffen een informatiemarkt met kramen van vele natuurorganisa ties. Ook werden tal van workshops en excursies gehouden. Langs de dijk stonden verschillende telesco- De dames van golfclub De Texelse hebben hun kansen op het kampioenschap net niet waargemaakt. Hoewel het er lange tijd naar uitzag, kwamen zowel het standaardteam als de beide seniorenteams na de laat ste wedstrijden net enkele pun ten tekort. Het dames-standaardteam won zondag de laatste wedstrijd glans rijk van Kagerzoom. 's Morgens werden alle koppelwedstrijden gewonnen en 's middags wonnen Gerdi Reyers, Marijke de Beer en Carla Kager ook hun singlepartij. Maeike van der Schaaf en Thea Bakker speelden gelijk, alleen Lot van Schelt wist de vorm van afge lopen weken niet vast te houden en verloor. Met een eindstand van 14-4 eindigde het team als tweede. De poule werd gewonnen door Golfvereniging Nederland, die zon dag 22 mei een promotiewedstrijd speelt. Het dames-seniorenteam verloor Het heren-seniorenteam van golfclub De Texelse kwam zon dag net één punt tekort voor het kampioenschap. Op de baan van De Zaanse werd met 16-2 gewonnen van De Heemskerk- se. In de ochtend wisten de koppels Piet Schuijl/Cees Boks, Ed Eel- man/Wil Homan en Jan Winnubst/ Hans de Beer alle hun partij te win nen, dus gingen de singlepartijen in de middag met een voorsprong van 6-0 van start. Jan Winnubst en Hans de Beer waren veel te sterk voor hun tegenstander en wonnen overtuigend. Ook Ed Eelman, Wil Homan en Cees Boks wisten hun partij winnend af te sluiten. Alleen Piet Schuijl verloor, waardoor de eindstand op 16-2 werd bepaald. Het team speelde twee maal gelijk en won twee keer en kwam daar door één punt tekort om De Zaan se het kampioenschap af te snoe pen. Het tweede seniorenteam herstel de zich zondag van de nederlagen van de afgelopen twee weken. Op de uitdagende baan van Purme- rend, met veel water, werd revan che genomen op Nieuwediep 2 voor de nederlaag van vorig jaar. Dat was niet eenvoudig en pas op de allerlaatste hole wist Jan Mevius pen opgesteld, waarmee het publiek de vogels kon bewonde ren. Zo werden er onder andere twee Temmincks-strandlopers en een gestreepte strand loper gespot. Met zestig paar kluten noemt Natuurmonumenten het gebied nu al een groot succes. Een kleine teleurstelling was de harde wind, die er de oorzaak van was dat veel vogels zich elders ophielden, vooral in het natuurge- van De Heemskerkse. In de och tendwedstrijden werden twee pun ten behaald door een gelijk spel van de duo's Josje Eelman/lngrid Schippers en Elly Boorsma/Mar- griet Peetoom, 's Middags kwa men daar nog drie punten bij. Hélène van Wijhe vocht zich naar een gelijk spel en Margriet Peet oom behaalde een echte overwin ning. De anderen werden echter niet overlopen, een verlies op de zeventiende of achttiende hole is geen schande. Het dames-senioren dubbel 9 team wist net geen derde plaats te beha len en eindigde drie punten onder Heiloo. Petra Keijser won in de laatste wedstrijd beide negen holes glansrijk en behaalde 6 punten. Gerri Bolier en Gerda Bloem verlo ren de eerste negen holes, maar wonnen de tweede negen. Marjan van der Ploeg won de eerste negen holes en verloor de tweede en Joke Geldorp en Brigitte van der Velde verloren beide negen holes. de winst binnen te halen, 's Mor gens werden twee van de drie dub bels gewonnen, door de koppels Joop Kohnhorst/Wim Eelman en Piet Bolier/Jan Bloem. Na de mid dag werden drie van de zes partijen gewonnen door de weer herstelde Joop Kohnhorst, Jan Bloem en matchwinnaar Jan Mevius. Wim Eelman, Engelbert Liefting en Piet Bolier verloren hun partij. Het heren-standaardteam heeft de laatste poulewedstrijd verloren van De Noordhollandse, dat daardoor eerste werd en een promotiewed strijd moet spelen. De Texelse had bij winst als tweede kunnen eindi gen, maar moest in de tegenstan der zijn meerdere erkennen. In de foursomes ging het gelijk op, maar de singles werden bijna allemaal verloren. Alleen de invallende jeugdspeler Mike van de Haas wist zijn partij overtuigend te winnen. Jan Blancke behaalde punten in de foursomes en werd daarmee de sterkste speler uit de poule. Het team, bestaande uit captain Rob Maaswinkel, Antoine Kersten, Ver non Hughes, Martijn Former en Kevin van Zuilekom, eindigt in de middenmoot. Jeugdspelers Groot huis en Van de Haas hebben met sterke invalbeurten een goede kans gemaakt volgend jaar in deze klasse te spelen. biedje bij De Robbenjager in het noorden van het eiland. De organi satie besloot om die reden de wed strijd vogels tellen (in het kader van Big Day) af te gelasten. De wed strijd voor kinderen ging wel door. Meer dan vijftig kinderen trokken er op uit, om met hulp van deskundi gen in een uur tijd zo veel mogelijk vogels te tellen. De winnaar spotte maar liefst 36 soorten, waaronder een ooievaar en een bonte strand- loper. Weblog Het weblog De week van... dat vrij dag in de krant stond afgedrukt, werd in het kader van de voorstel ling Bomen en bezems bijgehou den door Marion Barth van Eco- mare - en dus niet, zoals in de krant stond, door Marleen Barth. De foto bij het artikel werd gemaakt door Sytske Dijksen, ook van Eco- mare. Reünie TX'71 Zwem- en poloclub TX'71 houdt zaterdag 14 mei een reünie voor leden en oud-leden in verband met de viering van het 40-jarig bestaan. Belangstellenden kunnen zich nog aanmelden via zpc_tx71 ©hotmail, com. De reünie begint om 15.00 uur bij zwembad Molenkoog in Den Burg. De Terlenka's naar België De nieuwe single van Truus Trut De Terlenka's, de Nederlands talige groep met onder meer de Texelse Kees 'Tesselaar' Klaas- sen in het midden, is als num mer twee binnengekomen in de Belgische Nederlandstalige top- 40. De single, Een beetje alleen, werd geschreven door Dick Plat, drum mer van BZN en klinkt wat serieu zer dan de voorgaande nummers van de Terlenka's. Ook in eigen land is het lied enthousiast ontvan gen. Al kort na het uitbrengen van de single werd de groep benaderd door Jack Spijkerman van de VARA met het verzoek om drie of vier nummers te spreken in zijn pro gramma op Koninginnedag. In ver band met verplichtingen elders is deze afspraak verschoven naar het volgende TV seizoen. Ook de TROS, Radio NL en TV Oranje pre senteren de plaat deze week en naar verwachting komt Een beetje alleen volgende week binnen in de Nationale Top 100 en de Neder landstalige Top 40. Fans kunnen via website www.truustrut.nl de single downloaden of bestellen. Ouderavond Oosterend Ouders van leerlingen van De Akker en de Jacob Daalderschool in Oos terend zijn welkom op de ouder avond die woensdag 11 mei wordt gehouden in eetcafé De Kroon prins. De avond begint om 20.30 uur en biedt onder mee de moge lijkheid elkaar beter te leren ken nen. Burgemeester Francine Giskes bekijkt het zojuist door haar onthulde informatiepaneel bij Utopia. Links Eric Menkveld van Natuurmonumenten. Foto Eckara Booii Heren-golfteam komt punt tekort boot. Het kerkbestuur kreeg onlangs van het bisdom Haarlem groen licht voor de restauratie. Anthonie Kool- en Glazeniers is gespecialiseerd in de restauratie van glas-in-loodra- men in kerken, overheids- en andere monumentale gebouwen. Vorige week zijn de eerste ramen verwijderd en overgebracht naar het atelier. Volgens Kooien verke ren de ramen die tot dusver zijn verwijderd in redelijke staat. 'Maar er moet wel het nodige aan gebeuren.'Het glas wordt daar ont daan van het lood, dat wordt weg gegooid. Van het glas worden kapotte stukjes verlijmd of bijge maakt en gebrandschilderd over eenkomstig het motief. Daarna worden de ramen weer in elkaar gezet met lood, om weer te wor den gemonteerd en wind- en waterdicht gekit. Vernieuwd wor den ook de zogeheten brugstaven. Het ijzer is gaan roesten, de nieuwe staven zijn van messing, dat niet roest. Dit bevordert de levensduur van het glas-in-lood, net als de voorzetramen. Doordat tijdelijke ramen zijn geplaatst en de kerk regelmatig wordt ontdaan van bouwstof, kunnen de viering, uit vaarten en andere bijeenkomsten gedurende de restauratieperiode gewoon doorgang vinden.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9