Goede boeken kun je wel drie of vier keer lezen TEXELSE 9 COURANT Vrouwen uit Eierland vormen al 30 jaar leeskring 'Het is leuk om inzicht in andere culturen te krijgen' 'Moeilijke jongeren bereiken met kickboksen' VRIJDAG 13 MEI 2011 Tezamen bij de dertigste verjaardag van hun leeskring: (van Tinks n. >r Beek, Cerda Witte, Winnie Schraag, Jenny den Holder, Tineke Reuvers, Judy Weggelaar, Siets Bakker, Marieke van Eist en Herma Wirtz. (Foto Joop Rommets) Elf per jaar, dertig jaar lang, drie honderddertig in totaal. Dat is het aantal boeken dat de dames van de leeskring van de afdeling De Cocksdorp-Eierland van de Vrouwen van Nu sinds hun eer ste bijeenkomst in mei 1981 heb ben gelezen en besproken. De analyses worden serieus aange pakt, maar daarnaast is er ook tijd voor eikaars lief en leed. 'Die maandelijkse bijeenkomst voelt aan als een warm bad.' Dinsdag vierden ze hun dertigjarig bestaan met een feestelijke bij eenkomst. Het is de tweede dinsdag van de maand, even na tien uur 's och tends. Negen dames zijn bijeen in het huis van Gerda Witte-Ran in Den Burg. Ze zitten in een kring, met behalve hun boek ook koffie en een flinke punt appeltaart bin nen handbereik. Ze komen iedere maand bij iemand anders bij elkaar, maar het tijdstip is niet willekeurig gekozen. Een gezelschap als het hunne kan niet zonder vaste afspra ken, menen ze. 'Er is zoveel te doen. Onze agenda's vullen zich vanzelf. Alleen als je weet waar je aan toe bent, kun je zo lang bestaan.' Dat hun gastvrouw van vandaag in Den Burg woont, is geen bezwaar. Meer vrouwen zijn in de loop der jaren uit de polder verhuisd. Voor waarde is wel dat ze lid blijven van de Vrouwen van Nu van De Cocks dorp-Eierland. 'Ik ben een tijdje Olaf de Landed. 'Als je dan ziet kringen op Texel en de rest van het in andere culturen te krijgen.' géén lid geweest. Toen kon ik ook wat we nü lezen', klinkt het ver- land) bijgestaan door de organisa- Vandaag staat De eenzaamheid niet naar de leeskring. Zo is dat baasd. 'We lezen alleen literaire tie Pro Biblio uit Hoofddorp, die van de priemgetallen van de jonge afgesproken', vertelt Marieke van werken, geen streekromans', zegt jaarlijks een lijst met twintig titels Italiaanse schrijver Paolo Giordano Eist, één van de initiatiefnemers en één van de vrouwen.'Er zijn ook samenstelt. Daaruit kiezen ze er op het programma. Het wordt inge- lid van het eerste uur. heel goede streekromans, hoor', elf, waarna via de bibliotheek in leid door Judy Weggelaar. Ze heeft Nederlands gestu- De vrouwen vor men een bont gezelschap. De één is oud-onder wijzeres, de ander had een boeren bedrijf. De jongste is 62, de oudste al 90, vier oud-leden zijn inmiddels overleden. Gemeen schappelijk is hun liefde voor lezen. Voor de kring lezen ze elf boeken paar jaar, alleen in augustus heb ben ze vakantie. Dat wil niet zeg gen dat het bij die elf boeken per jaar blijft. 'Ik lees er per maand zeker drie of vier naast', vertelt de één. 'Dat red ik niet helemaal. We zijn geabonneerd op twee dagbla den en die lees ik ook van voor naar achter', zegt een ander. De leeskring ont stond op initiatief van Mar Daalder en Marieke van reageert een ander. 'Waarop een derde stelt: 'We moeten niet te elitair doen.' Wél zijn ze het met elkaar eens dat ze geen 'niks-aan- de-handboeken' lezen. Welk boek wordt besproken, werd vroeger bij toerbeurt door de leden bepaald. Omdat meestal maar één exemplaar voorhanden was, kreeg Den Burg elke maand een koffer met zeven exemplaren wordt gedistribueerd. De koffer bevat naast de boeken ook recensies en wetenswaardigheden over de schrijver. In een schriftje houden de vrouwen bij welke titels ze hebben gehad. De lijst bevat namen van Vestdijk, Wolkers, Lampo en andere beroem- deerd en het kost haar duidelijk wei nig moeite iets zinnigs over het boek te zeggen. Maar tijdens de discussie die tus sendoor af en toe losbarst, worden ook door anderen relevante opmer kingen gemaakt over zaken als thematiek en de karakters van de personages. Het ontbreekt de vrouwen niet aan ervaring een boek te lezen en te analyseren. Boven dien, niemand heeft de wijsheid in pacht, vinden ze allemaal. 'Het gaat er niet om elkaar een visie op te dringen, maar om met elkaar over het boek te praten. Al praten de komen we tot een analyse. We zijn het niet altijd met elkaar eens, dat geeft niet. Het gebeurt ook wel dat je na lezing Eist, die in de herfst van 1980 'de iedereen niet meer dan vier dagen de Nederlandstalige auteurs. Maar weinig aan een boek vindt, maar kant langs gingen'bij vrouwen die de tijd het te lezen, voordat het ook het onbekende schuwen ze dat je je mening moet herzien na er graag lazen. In mei 1981 kwam het moest worden doorgegeven aan niet.'We hebben ook al Afrikaanse met elkaar over te hebben gespro- tot de eerste bijeenkomst. Ze een ander. Tegenwoordig worden schrijvers gelezen, Turkse, laatst ken. Je leert van elkaar. En goede bespraken De porseleinboom van ze (net als de leden van andere een Japanse. Het is leuk om inzicht boeken kun je wel drie of vier keer lezen en er steeds weer nieuwe dingen in ontdekken.' Lezen is belangrijk voor je ontwik keling, vinden ze. En dat je er van 'bij de wekker blijft', daarvan zijn de oudste leden het levende bewijs. Aan de andere kant vinden ze het bijna allemaal wel eens moeilijk er tijd voor vrij te maken. 'Wij zijn alle maal van de generatie die vindt dat je iets moet doen. En daar hoort lezen voor sommigen niet bij', meent één vrouw. Een ander beaamt: 'Het gebeurt wel dat als mijn man binnenkomt, ik gauw mijn boek wegmoffel. Oh jé, ik moet de was nog doen. Terwijl dat natuurlijk onzin is, want hij heeft zijn eigen hobby's.' Naast hun boeken delen de vrou wen ook hun lief en leed. 'Soms gaan we met elkaar naar een film, als die is gebaseerd op een boek dat we hebben gelezen. We zijn naar het Letterkundig Museum in Den Haag geweest. Eens per jaar is er een bijeenkomst met andere leeskringen uit de provincie, waar bij een bekende schrijver voorleest. En soms ook gaan we voor de gezelligheid uit eten. Je kent eikaars verhalen, deelt heel per soonlijke zaken. Dat kan ook, want alles wat we bespreken, blijft bin nen de kring. Je kunt rustig stellen dat we in al die jaren vriendinnen van elkaar zijn geworden.' Joop Rommets Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Nico Waerts een week lang een weblog bij. Hij is raads lid voor Texel 2010 en heeft een eigen sportschool. Over spier pijn, positief denken, wandelen met de hond, Gerbrand Poster, een boxingtimer en een strak geleide commissievergadering. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Gelukkig ebt mijn spierpijn weg: deel één van de drieweekse (zeven dagen achtereen!) instructeurcur sus van Krav Maga (Israëlische zelfverdediging) zit er op. Pasen en Koninginnedag zijn totaal aan mij voorbij gegaan. Soms dacht ik wel: 'Waar ben ik aan begonnen op mijn leeftijd?' Het is een zware oplei ding. Interessante instructie overi gens en ook in didactiek les gehad van een zeer goede leraar uit Israël. Daarna is het goed krant lezen met een lekkere bak koffie. Kijk ook altijd even het buitenlandse nieuws in: door mijn vroegere werkzaam heden in het buitenland ben ik altijd geïnteresseerd gebleven in de gebeurtenissen in de wereld en vooral over Libië, waar ik drie jaar heb gewoond en gewerkt. Onderwijl via skype nog even gesproken met mijn Kyokushin- karate sportvriend uit Nieuw Zee land, Rob van Engelken, die druk bezig is om te helpen zijn door de aardbeving getroffen stad Christ- church weer op te bouwen. Geluk kig woont hij net buiten het getrof fen gebied. (Zaterdag) Op tafel ligt een tekening voor de sportschoolinrichting. Als de oude LTS doorgaat, kunnen we zo aan de gang. Ik blijf positief den ken. Leer geduld te hebben (en dat is voor mij moeilijk!), het lijkt wel of er steeds een nieuw (gemeente?)probleem op mijn pad komt. Op de fiets van De Koog naar het Gemini Ziekenhuis gegaan om mijn schoonvader te bezoeken. Straf windje. Gelukkig niet heel ernstig, hopelijk komt hij maandag of dins dag weer thuis. Ter afsluiting deze spreuk van de dag: Je bent wat je diepste wens is. Zoals je wens is, zal je wil zijn. Zoals je wil is, zullen je daden zijn. Zoals je daden zijn, zal je lot zijn. (Zondag) Zo heerlijk uitgeslapen. Ben gestart met een flinke wandeling met de hond door de duinen. Alles lag er zo mooi bij en dan besef je hoe heerlijk het is om hier te wonen. Wel wat gemengde gevoelens van daag in verband met Moederdag. Niet naar Haarlem rijden voor een bezoek. Ze is helaas afgelopen jaar in oktober overleden. Met mijn wandeling door de duinen ben ik toch even met mijn gedachten bij haar. In mijn hoofd hoor ik haar piano spelen: muziek van Mozart. Ruw worden mijn mijmeringen ver stoord door mijn hond, die een grote stok voor mij neer legt, luid ruchtig blaft en lijkt te zeggen: 'Kom op baas, spelen!' Met het aanhoudende prachtige weer vanavond de bbq opgepookt in de tuin, wijntje erbij, mijn dochter zingt en speelt gitaar, helemaal goed. Bijpraten met mijn zoon over zijn sportopleiding CIOS in Hee renveen. Leuk dat hij in de voet sporen van zijn vader treedt. Hij wil de Scub-opleiding gaan doen en dan sportles gaan geven aan geüniformeerde beroepen. (Maandag) Afspraak maken met de fysio, wat problemen met de rug, dus gauw actie ondernemen. Deel twee (9 dagen van de instructeurs cur sus Krav Maga is al snel. Ik heb bewust gekozen voor een versnel de opleiding, omdat ik dan klaar ben voor het nieuwe seizoen. Wel een belasting voor het lijf, maar zoals jullie weten, ga ik er voor, pijntjes of niet. Stukje uit mijn scriptie: Bijvoor beeld de doelgroep 'moeilijke jon geren' die dreigen tussen wal en schip te vallen. Deze jongeren bereik je zeker niet met een cursus pottenbakken, maar wel met een populaire vechtsport. Kickboksen is bij uitstek een sportvorm die geschikt is voor 'het leren kennen van jezelf', ontwikkelen van zelf vertrouwen, weerbaarheid en nor men en waarden, zoals discipline en wederzijds respect (voor jezelf en de ander), kweken van doorzet tingsvermogen en mentaliteit. Met name deze laatste ingrediënten vormen het fundament van een gezonde sporter, die naast zijn sport een positieve impuls aan de maatschappij kan geven. 10.00 uur. Ben op weg naar Den Burg om te vergaderen met onze fractievoorzitter Gerbrand Poster over de commissievergaderingen en over wie wat gaat doen. Er komen aardig wat onderwerpen voorbij. Zo vind ik erg belangrijk dat het project burger AED nu vorm gaat krijgen, (iedere AED- gecertificeerde burger krijgt een SMS-melding van een reanimatie bij hem of haar dicht in de buurt). Ook zie ik dit als extra service aan de toeristen. Verder gebrainstormd over het vervoer/ Pijler naar Den Helder; soms heb ik het idee dat het bezuinigingstraject van de gemeente sociaal-maatschappelijk te ver gaat. Ik ben blij dat mijn par tij gelukkig het maatschappelijke hoog in het vaandel heeft staan, dus we gaan ons hard maken voor deze groep kinderen. Succes is een ladder, die je niet kan beklimmen met je handen in je zakken. (Dinsdag) Gisteren leuke sportlessen gedraaid, veel leden weer aanwe zig, uitgerust van de vakantie. Met de volwassenen had ik een verras sing. Ik had een boxingtimer aan geschaft, met een verschrikkelijk hard signaal en drie lampen erop. Wel fijn om mee te werken, hoef ik niet steeds voor de intervaltrainin- gen met een stopwatch rond te lopen en mijn stem niet zo te belasten. Als zo'n twintig kickbok sers op de stootzakken staan te meppen, geeft dat toch wel een aardige herrie. Je stelt gewoon de actieve trainingstijd in en de rust periodes in, apparaat aanzetten en de rest gaat vanzelf. vanmiddag twee judolessen draaien met de kids. Het zijn twee leuke groepen, voorral de hele kleintjes. Ik laat ze over een bal rollen, tuimelen, buitelen en af en toe een judotechniek en veel spel element in de les. In grote lijnen is het vooral belangrijk om de kinde ren vertrouwd met de grond te maken en de grondbeginselen van judo bij te brengen. De commissie vergadering was een lange zit. Deze keer veel (te veel) insprekers uit het publiek, dus 23.30 uur thuis. Morgen mijn beurt in de welzijncommissie. Nog even de punten doornemen. (Woensdag) Weer op bezoek bij de fysio. Deze fysiotherapeute houdt mij vaak in de race als ik zware trainingsses sies volg. Ik kom er af en toe nog wel met vreemde blessures bin nen. Verder huiswerk leren voor mijn instructeursopleiding en mijn aantekening uitwerken. Dan nog steeds slaapplaats regelen in Den Haag voor de vervolgopleidings- week van negen dagen. Het is jam mer dat ik er geen familie heb wonen. Krijg een mail binnen van een oud-leraar van 78 jaar, een zeer markante figuur deze Jon Bluming, één van de pioniers van het karate in Nederland. Zelf heb ik in de jaren '70 en '80 veel bij hem getraind en vooral toen het kyoku- shin karate full contact) in opmars was in Nederland. Met hem ben ik in 2007 op reis geweest naar Japan. Als je met deze man door Tokyo loopt, wil iedereen met hem op de foto. Bijkomend voor deel: Hij weet de lekkerste eettent jes in achterafstraatjes. Hij is nog steeds de hoogst gegradueerde zwartebander in Nederland en in Japan. Wat een heleboel mensen niet weten is dat hij zeer hoog gegradueerd is in Judo. Soms geeft hij nog wel eens een les, ik teken ervoor als ik op die leeftijd nog op de mat kan staan. Commissievergadering was vandaag mooi op tijd afgelopen, strak geleid. Aan de orde kwamen onder andere het bijzonder leerlin genvervoer, het opstarten van de burger AED en het voorstellen van de nieuwe leerplichtambtenaar. Wees de verandering die je in de wereld wilt zien - Mahatma Gan dhi. De week van... Willem Eelman Willem Eelman houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... De oud-Texelaar is werkzaam bij Extendum, een bran cheorganisatie voor accountants kantoren in het MKB.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9