Temperatuur stijgt mogelijk sneller TEXELSE 5 COURANT Automatisch meetplatform volgt algengroei Groen zwart Geloofwaardigheid Bijna anderhalf uur voerde de ver dediging van de ontslagen chef Gemeentewerken Peter van Ree donderdag vrijwel onafgebroken het woord. Advocatenduo mr. M. Moskowicz jr. en Mr. R.G.S. Pen- nino had een gedegen pleidooi in elkaar getimmerd om hun cliënt vrij te pleiten. Alleen al over de 'informele kas' hadden ze bijna elf A4-tjes volgeschreven, wat de onschuld van Van Ree ook op dit vlak moest aantonen. Een pleidooi dat met meer overtuigingskracht werd gebracht dan de manier waarop het college van b en w de vijf 'pijlers' waarop het ontslag was gebaseerd verdedigde. Alle zelfverzekerdheid waarmee de argumenten pro Van Ree over het voetlicht werden gebracht ten spijt, resteert de vraag: hoe kan het dat naar verluidt zo'n beetje iedereen bij Gemeentewerken wist van het personeelspotje, behalve de baas zelf? Wellicht omdat er meerdere namen en begrippen voor de kas in omloop waren. Er bestonden meer publieke gehei men. Dat er op z'n zachtst gezegd geen chemie was tussen de gemeentesecretaris en wethouder Hercules enerzijds en Van Ree anderzijds. Zoals ook de verstand houding tussen medewerkers van Gemeentewerken en hun chef te wensen over liet. En dat het b en w erg goed zou uitkomen als Van Ree het veld zou moeten ruimen. Na donderdag heeft het er op z'n minst de schijn van dat toen het eenmaal tot een uitbarsting was gekomen en de vertrouwensbreuk officieel was, het college diep is gegaan om de schorsing en daar na het ontslag te rechtvaardigen. Ofwel: een waslijst aan argumen ten bij elkaar heeft gesprokkeld. De gaten die de verdediging in de feitelijke onderbouwing van het college heeft geschoten, haalden uitgebreid de publiciteit en kunnen de gemeente duur komen te staan. De schade is niet alleen in geld uit te drukken. Wat te denken van de lezing van het kamp Van Ree over de aanschaf van de elektrische auto en de gevolgen van dit inci dent. Als het is gegaan zoals Het Agulhas-lek ten zuiden van Afrika heeft een grotere invloed op het klimaat van West-Europa dan tot nu toe werd aangeno men. Dat blijkt uit een publicatie van een groep oceanografen van onder andere het NIOZ in het wetenschappelijke tijd schrift Nature. In de wereldwijde circulatie van oceaanwater zit een gevoelige schakel ten zuiden van Afrika. Daar 'lekt', door middel van enorme wervels, warm water van de Indi sche Oceaan naar de zuidelijke Atlantische Oceaan. Oceanografisch onderzoek toont aan dat met de opwarming van de aarde de Indische Oceaan aan zienlijk meer water lekt dan voor heen. De klimaatonderzoekers geven in Nature een overzicht van het onderzoek naar deze toename en de mogelijke invloed die dit heeft op de warme Golfstroom in de Atlantische oceaan. Will de Ruijter, hoogleraar aan de Universiteit Utrecht: 'Het lijkt erop dat door een sterker lekkende Indi sche Oceaan de warme Golfstroom toeneemt. Hiermee neemt dan ook geschetst in de rechtszaal, dan is dat verontrustend. Doordat het college het niet openlijk tegen sprak, resteert een gevoel van onbehagen. Van Ree is nu weg en het is onwaarschijnlijk dat, hoe de uit spraak van de rechter ook moge zijn, dat hij terugkeert als leiding gevende bij Gemeentwerken. Maar het college van b en w en de gemeentesecretaris blijven aan. 'De gemeente wil een betrouwbare en gewaardeerde partner zijn. Texelse burgers en organisaties moeten er op kunnen vertrouwen dat wij zorgvuldig en integer te werk gaan', reageren b en w op het proces. Zolang, onder meer in de kwestie over de elektrische auto, de onderste steen niet boven is, blijft de geloofwaardigheid van directie en gemeentebestuur aan twijfel onderhevig. Des te meer reden voor de raad om geen genoegen te nemen met de (in beslotenheid gegeven) uitleg van b en w, maar tot een onafhanke lijke onderzoek te gelasten. Met een speciaal ontwikkeld automatisch meetplatform op het Balgzand kunnen onder zoekers voor het eerst de ont wikkelingen van algen in het water en op de bodem op de voet te volgen. Tegelijk worden zaken als stroomsnelheid, tem peratuur, doorzicht, zoutgehal te en kleur van het water geme ten. Hieree wordt het mogelijk groei en bloei van de microscopisch kleine algen te bekijken in relatie tot ver anderingen in weer, klimaat, of andere ontwikkelingen in het Wad dengebied, zoals de recente inva sie van een pas sinds kort ont dekte nieuwe algensoort. Het nieuwe meetplatform vormt een onderdeel van het weten schappelijk onderzoek naar de oorzaken en gevolgen van veran deringen in de groei van algen en wat deze betekenen voor de draagkracht van de Waddenzee. De microscopisch kleine algen zijn het fundament van het voedsel- web. Zij zijn het voedsel van schelpdieren, die op hun beurt worden gegeten door vogels. In combinatie met de apparatuur aan boord van de Dokter Wagemaker en de meetsteiger van het NIOZ vormt het meetplatform een inno vatief automatisch meetnetwerk voor algengroei en waterkwaliteit in de westelijke Waddenzee. Dankzij langjarige metingen van het NIOZ is bekend dat de afgelo pen decennia grote veranderingen hebben plaatsgevonden. Zo nam de hoeveelheid en de biomassa van de algen aan het eind van de jaren zeventig eerst toe en vervol gens weer af. Of ook de groei van microscopisch kleine algen in de loop der jaren is veranderd, is onbekend. Er is vooral weinig bekend over de algen die niet vrij in het water leven, maar op de bodem. Het huidige onderzoek probeert hiervoor de mogelijke oorzaken (zoals de aanvoer van stikstof en fosfaat) en de gevolgen voor het aantal schelpdieren te achterhalen. Recent werd nog een compleet nieuwe algensoort ontdekt. Het relatief grote en ketenvormende kiezelwier Mediopyxis helysia is niet alleen een nieuwkomer in de Waddenzee, het was nog nergens ter wereld bekend. Het is een onmiskenbare algensoort die in 2003 voor het eerst is gezien in de wateren rond Sylt en Helgoland. In 2006 hebben Duitse en Canadese onderzoekers de soort weten schappelijk beschreven. Afgelo pen jaar vormde deze alg 30 tot 90 procent van het totale volume aan algen in de Waddenzee en de Duitse Bocht. Het is nog niet dui delijk of het aandeel van deze alg het maximum al heeft bereikt of dat het de komende jaren nog verder gaat stijgen. Ook waar hij vandaan komt en wat deze invasie betekent voor de rest van het eco systeem is nog onbekend. De gegevens van het nieuwe meetplatform zullen vergeleken worden met gegevens van gelijk tijdige metingen elders op het wad, met vliegtuigopnamen en met satellietwaarnemingen. Hier mee kan worden bepaald in hoe verre de metingen op het Balg- zand iets zeggen over de rest van de Waddenzee. De metingen kun nen ook worden gebruikt om voor spellingen te doen over de gevol gen van onverwachte gebeurtenissen, zoals de opkomst van een nieuwe algensoort. Ook de mogelijke gevolgen van beheer- maatregelen, zoals veranderingen in de aanvoer van zoet IJssel- meerwater via een extra spuisluis in de Afsluitdijk, kunnen op grond van deze metingen worden inge schat. Het onderzoek vindt plaats in het kader van het project 'Integrated Network for Production and Loss Assessment in the Coastal Envi ronment' (IN PLACE), dat onder leiding staat van Katja Philippart van het NIOZ en dat wordt gefi nancierd door het Programma 'Zee-en Kustonderzoek' van NWO en Rijkswaterstaat. Naast het NIOZ nemen ook het Centrum voor Estuariene en Mariene Ecolo gie (NIOO-CEME), het Instituut voor Milieuvraagstukken (VU-IVM), Geo-lnformatie Wetenschappen en Aardobservatie (TU-ITC) en Rijkswaterstaat deel aan dit pro ject. Twee meisjes van zestien en zeventien uit Den Burg en De Waal hebben zondagavond verwondingen opgelopen bij een ongeval op de kruising van de Maricoweg en de Waalderstraat in Den Burg. De twee, die de fiets zaten, botsten toen de een rechtdoor wilde rijden terwijl de ander afsloeg. Volgens een woordvoerder van de politie liepen ze schaafwon den op. Er werd voor de zekerheid een ambulance bij gehaald, omdat één van de twee last had van eerdere rugklachten. (fou Texetphou» In het kader van de jaarlijkse uitwisseling met de St. Antoniusschool in Balgerhoeke, brachten leerlingen van de Jacob Daalderschool en Durperhonk een bezoek aan Gent en Brugge. Het hele uitstapje stond in het teken van de Middeleeuwen. de temperatuur in West-Europa toe.' Volgens De Ruijter is de invloed van het Agulhas-lek op de warme Golfstroom tot nu toe sterk onder belicht geweest. Samen met pro jectleider Herman Ridderinkhof was hij met Nederlandse en inter nationale collega's in de eerste week van mei op Mauritius om een groot programma van waarnemin gen en computersimulaties te ont werpen gericht op de verbinding tussen de oceanen rond Zuid Afri ka. Het onderzoek werd mede mogelijk gemaakt door NWO. Maandenlang stonden er hekken op de Groeneplaats in Den Burg, maar dat is nu verleden tijd. De fietsenstalling die op de hoek met de Parkstraat is gerealiseerd, is klaar. Zaterdag stonden er al meteen een hoop fietsen, maandagochtend was het vanwege de regen rustiger. De stalling is verdiept aangelegd, zodat de ruimte in de winter als ijsbaan kan worden ingericht. Foto Jemen Hattum) Oud-Texelaar, trompettist en voorzitter Theo Bakker van harmonie Excelsior uit Pijnacker overhandigt een arrangement aan KTE Medewerkers van TexelEnergie, Woontij en Solar Total brengen een toost uit op het plaatsen van de zonnepanelen op De Potvis. Onder het toeziend oog van Piet en Wil Beers reden acht kinderen zaterdag een dressuur- en een vaardigheidsproef tijdens de Bixiemen- dag. De deelnemers - tussen de negen en veertien jaar oud - konden aan de dag meedoen dankzij leden van Tussen Wad en Duin, die hun aanspanningen ter beschikking stelden. DINSDAG 17 MEI 2011 Aandelen in terrein Midzomerschans Particulieren die cultureel festi val Midzomerschans willen ondersteunen, kunnen een vier kante meter van het festivalter rein adopteren. Elke vierkante meten wordt voor zien van een duidelijk naambord, zodat mensen op zoek kunnen naar hun eigen stukje Midzomer schans. Ook is het mogelijk dat mensen 'hun' vierkante meter voorzien van een boodschap. Een aandeel in de Midzomerschans kost €30,-, in ruil hiervoor krijgen aandeelhouders - naast de al genoemde naamsvermelding - gra tis toegangskaartjes en consump ties. De precieze voorwaarden zijn te vinden op de website van het festival, www.midzomerschans.nl. Meer informatie is te krijgen via info@midzomerschans.nl. Europees geld voor betere waterhuishouding Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier krijgt €3,5 miljoen subsidie voor het verbeteren van de waterhuishouding voor de land bouw op Texel en in Bergen en Zijpe. Het geld wordt besteed aan het verbreden van sloten, de aan leg van nieuwe gemalen en het automatiseren van stuwen. Op Texel wordt vooral gewerkt aan het langer vasthouden van zoet water. De subsidie is afkomstig van het Europese Landbouwfonds voor plattelandsontwikkeling. Onder het motto 'Europa investeert in zijn platteland' draagt Europa bij aan deze projecten. Het hoogheem raadschap reageert verheugd. 'In deze droge tijden klinkt het bijna tegenstrijdig, maar het geld is hard nodig om de wateroverlast voor de landbouw in andere jaargetijden te voorkomen.' Buitengewoon: diner in het land Restaurant-brasserie Bos en Duin introduceert in samenwer king met Oesters Meer en fruithof De Veen het nieuwe res taurantconcept 'Buitengewoon in het land'. Dit buitendiner vindt plaats op zaterdag 13 en zondag 14 augustus. 'Een restaurantconcept zonder muren, dat is overgewaaid uit de Verenigde Staten', vertelt Robin Koenen, chefkok bij Bos en Duin. Buitengewoon in het land reist in de zomer rond in Nederland en werkt nauw samen met restaura teurs die het verschil willen maken. Kortom: de tafel naar het land in plaats van het land naar de tafel. De bijzonder vormgegeven diner tafel voor ruim 70 gasten vormt het kloppend hart van het concept. Bijzonder is ook dat iedereen zijn of haar eigen bord meeneemt. Lokale producten, gastvrijheid, een ontspannen setting en vijf gangen met topwijnen. Reserveren kan via de website www.buitengewoonin- hetland.nl. Sponsors gezocht voor jazzfestival Onder de naam Jazz on the Waves wordt op 8, 9 en 10 juli in Den Hoorn een jazzfestival gehouden. Namens de organi satie is Ger Schafer uit Ooste rend op zoek naar sponsors. Schafer is al enkele jaren als pro gramma verbonden aan de Klif 12 Music Club, waarvoor hij artiesten uit de Nederlandse en Europese jazz, improvisatie en wereldmuziek weet te strikken. Vanuit de Music Club groeide het idee voor een driedaags festival. Inmiddels is ook contact gelegd met Jan Willem Luyken, directeur van North Sea Jazz over enige vorm van samen werking. Jazz on the Waves wil de artiesten een bijzondere plek bie den om op te treden, 'groots maar toch heel knus'. Mensen die het festival financieel willen ondersteunen, kunnen con tact opnemen met Schafer via e- mailadres gerschafer@texel.com. Meer informatie over het festival is te vinden op www.jazzonthewa- vestexel.nl.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5