TEXELSE 11 COURANT Wisseling van de wacht in dierenartsenpraktijk 'Rol van het huisdier is wel veranderd' VRIJDAG 20 MEI 2011 De vertrekkende dierenarts Piet van de Werken met zijn opvolger Maaike Stapper. Twee dierenartsen, beiden opge leid aan de Faculteit voor Dier geneeskunde in Utrecht, allroun- ders, met een specialisatie voor gezelschapsdieren en liefheb bers van het eiland. Hij kwam decennia geleden uit Friesland naar Texel, zij onlangs uit Twen te. Piet van de Werken (60) is de dierenarts die afzwaait, Maaike Stapper (27) volgt hem op bij Dierenartsenpraktijk Texel. Texel is een bijzonder gebied, ook als je dierenarts bent. Zeker in het weekend, als je dienst hebt, wordt je geacht van alle markten thuis te zijn. Van een toerist die met zijn kreupele hond een beroep op je doet, tot een aangespoelde zee hond met wormen en van een kei zersnede bij een koe tot een ziek paard dat moet worden behandeld. Die afwisseling maakt het werk mooi, maar stelt ook hoge eisen aan de dierenartsen. Piet van de Werken: 'Alle disciplines komen voorbij en tot op een zeker niveau kun je dat ook allemaal beheersen. Binnen onze praktijk heeft iedereen een specialiteit. De kennis en tech niek hebben een enorme vlucht genomen en als dierenarts is het zaak dat je op de hoogte blijft van nieuwe ontwikkelingen. We volgen allemaal nascholingen, kennis die we laten doorsijpelen naar de col lega's. Maar wij (Piet van de Wer ken, Loek van Vliet, Ton Domhof, David Tijssen en nu Maaike Stap per) zijn geen dierenartsen die alles zeker weten. Je moet het zo zien: als iemand de praktijk binnen stapt met een zieke hond, en de dieren arts zegt meteen: die heeft het aan zijn nieren, dan moet je dat niet vertrouwen. Want zo simpel is het niet, het is juist complex. Het begint met informatie verzamelen via de eigenaar, gericht vragen stellen. Dan doe je klinisch onderzoek van de hond, eventueel bloedonder zoek en indien nodig een röntgen foto. Op basis daarvan kun je een diagnose stellen. Lukt dat dan nog niet of kunnen we de behandeling hier niet uitvoeren, dan moet je naar de overkant. We verwijzen meestal door naar het Medisch Centrum voor Dieren in Amster dam. Daar zit een orthopedisch chirurg, dermatoloog, oogarts, Het was 1990 toen Piet van de Werken naar Texel kwam. Aange stoken door zijn schoolvriend Richard de Gier, destijds leraar op de OSG, die voetbalde met dieren artsen Loek van Vliet en Ton Dom hof, maakte hij steeds vaker de oversteek. 'Ik werkte toen nog als dierenarts in Sint Anna Parochie. Toen er ruimte kwam in de Dieren artsenpraktijk Texel, hebben we de overstap gemaakt. Het feit dat het radioloog en noem maar op. Die hebben kennis en kunde in huis die wij nooit kunnen ontwikkelen. We werken wel op een eiland, maar dankzij deze contacten zijn we niet geïsoleerd. Integendeel, er is veel interactie met de overkant. Dat verhoogt ons inzicht. Mensen ver wachten ook veel van hun dieren arts en zijn kritischer. Begrijpelijk. De technologie is ook verder ont wikkeld en dat geeft meer moge lijkheden. Daar hangt een prijs kaartje aan. Terwijl behandelingen van mensen worden vergoed door de zorgverzekeraar, moeten de mensen het bij dieren uit eigen zak betalen. Dan is het soms jammer dat als genezing door een behan deling wel mogelijk is, maar de eigenaar het niet kan betalen, het soms nodig kan zijn dat we het dier moeten laten inslapen. Er zijn in de loop der jaren allerlei verzekeraars opgestaan, maar die gingen weer net zo snel failliet. Maar gelukkig zijn er nu een paar blijvertjes waar voor we voor één zelfs een recht streeks declaratiesysteem heb ben.' een gemengde groepspraktijk is, waar we vee, paarden en gezel schapsdieren behandelen, spreekt me aan. Het feit dat er één centrale praktijk is, dat geeft rust. De dienst verlening staat hier voorop.' 'Toen ik hier begon kreeg ik de opdracht de gezelschapsdieren binnen de praktijk meer een gezicht te geven, ik was opgeleid met de differentiatie landbouwhuisdieren zoals dat destijds werd genoemd, maar had veel affiniteit met gezel schapsdieren en wilde me daar verder in ontwikkelen. De praktijk op Texel was vooral gericht op vee, voor particulieren waren weinig voorzieningen. We hebben een balie gemaakt waar we mensen te woord konden staan, er kwamen medicijnen tegen vlooien en ande re aandoeningen en zo breidde zich dat uit. In de praktijk kwam een röntgenapparaat en andere voorzieningen om beter diagnoses te kunnen stellen en te kunnen behandelen. De tweede fase was de grote verbouwing van de die renartsenpraktijk in 2000, waar door de praktijk van buiten meer Achter de schermen COLUMN Tourniquets Ze stonden er natuurlijk niet zomaar, de poortjes bij TESO. Wekenlang lag de vloer open en was het doorgaand voetgangersverkeer gestremd. De oude tourniquets - die nooit echt lekker dienst hebben gedaan - ver dwenen, de tegels werden openge hakt, er werd getimmerd en gezaagd en steeds groeide de nieuwsgierig heid naar wat er allemaal zou gebeu ren. Tot op zekere avond de dame achter het loket glunderend kon meedelen dat ze het deden, de nieu we poortjes. Voortaan hoef je alleen nog maar je kaart voor het zwarte vakje te houden en te wachten op het piepje. Dan zwaait het hekje open en kun je zonder wachtrij door lopen. Dat de kaart nog maar één keer per uur te gebruiken is, is een kleine technische bijkomstigheid, een noodzakelijke concessie aan de verbeterde dienstverlening. Dat Jan, Jans en de kinderen daarom alle maal over een eigen kaart moeten beschikken, is lastig, maar niet onoverkomelijk. Waar het om gaat is dat TESO zich, na de NS, waarvan de problemen uitgebreid zijn uitgemeten in de pers, en Schiphol, waar het drieduizend grondstewardessen hun baan kost te, zich kan aansluiten bij de grote wereld van loketloze vervoersbedrij ven. Waar de reiziger zijn uit de automaat of via internet gekochte vervoersbewijs zelf kan scannen, om daarmee op magische wijze de deur naar de wereld te ontsluiten. Maar er valt over te twisten of het verdwijnen van de man achter het loket werkelijk een verbetering is. Want de gevolgen voor het gezicht van de zaak laten zich raden. Dat verdwijnt, samen met de man achter het loket, om te worden vervangen door een bedrijfsimago. Een veran dering die bij TESO werd ingezet met de automatische hekken aan boord. Nog niet zo heel lang geleden was er een man met een pet die zich na aankomst van de boot tussen de wachtenden door wurmde om het hek te openen. Hij had daarvoor een speciale sleutel en altijd wel een snedige opmerking. Dezelfde man controleerde aan de andere kant je kaartje als je de boot op wilde. Alle maal tijdrovende handelingen, uiter aard, maar het gaf de veerdienst wel een gezicht. Maar goed, de vooruitgang is niet te stoppen en de automatische hekken bleken wel zo efficiënt. Maar nog steeds was er de juffrouw achter het loket, waar je na een lange reis je vijftienrittenkaart kon laten afstem pelen met het gevoel weer thuis te zijn. Als er tijd was - en dat was niet zelden - zat er zelfs een praatje in. In ieder geval over het weer, maar soms ook over het nieuwe raadhuis, de kwaliteit van de koffie of de werk zaamheden aan de toegangspoort jes. Toegegeven, het was niet veel, maar meer was ook niet nodig. Een vriendelijk woord en een menselijke stem. Dat wordt anders nu ook bij TESO de glimlach achter het loket heeft moeten wijken voor de effi ciency van een automaat. Als je niet wilt, heb je ook op de veerhaven met niemand meer iets te maken. En wie de veerdienst een compliment wil maken over de uit stekende afhandeling van wachttij den, of daarover juist een klacht wil indienden, zal andere wegen moe ten zoeken, want de automaat piept wel, maar terugpiepen heeft geen Als per 1 juni ook Connexxion de strippenkaart volledig aan de kant schuift, is het doel bereikt en reizen met het openbaar vervoer eindelijk net zo saai en onpersoonlijk als rei zen met de eigen auto. uitstraling en aanzien heeft gekre gen en ook van binnen is gemo derniseerd, zoals mensen dat ook mogen verwachten.' 'In al die jaren is er een flinke ver schuiving geweest. Van driekwart vee en een kwart gezelschapsdie ren naar half om half. We krijgen hier ook veel toeristen met huisdie ren. Texel is een relatief vriendelijk eiland voor mensen met honden. Je mag op veel plekken wandelen en op bepaalde plaatsen mogen ze zelfs los. Als de hond dan diarree heeft, bijtwonden heeft, kreupel is of - wat je nog wel eens ziet bij dieren die thuis weinig beweging hebben - overbelast is geraakt, dan komen ze hier.' 'Het is niet zo dat mensen vroeger niet van hun dieren hielden, maar de rol van het huisdier is wel veran derd. Mensen zijn er emotioneel meer bij betrokken. De compassie met dieren is wel heel persoonlijk. We kunnen een huisdier lang gezond en op een waardige manier in leven houden, maar iedereen die een huisdier heeft, weet dat het onvermijdelijke eind een keer komt. Als het zover is, is er altijd een dilemma tussen emotie en ver stand. Meestal hoeven we mensen niet te overtuigen van wat het bes te is. Natuurlijk worden we op zulke momententen geconfronteerd met verdriet, begrijpelijk. Maar als die renarts leert je wel afstand nemen. Anders hou je het niet vol. Totdat ik mijn eigen hond moest laten insla pen, en ik met mijn neus op de feiten werd gedrukt. Toch bewaar ik aan dit aspect van het werk ook mooie herinneringen.' Allrounder Zijn besluit om te stoppen heeft privéredenen, maar heeft hij ook genomen om de praktijk te kunnen verjongen. 'Loek, Ton en ik zijn ongeveer van dezelfde leeftijd. We hebben altijd prima en prettig samengewerkt, maar voor de con tinuïteit binnen de praktijk is die leeftijdsopbouw niet goed. Maaike is jong, heeft de goede opleiding gedaan, weet veel, is slim en heeft voldoende sociale vaardigheden om succesvol te zijn. Ik draag het stokje dus met een gerust gevoel over.' Maaike Stapper behaalde in november haar diploma aan de Faculteit voor Dierengeneeskunde van de Universiteit in Utrecht. Sinds december werkt ze in Die renartsenpraktijk Texel. Maaike: 'Ik ben afgestudeerd in de richting gezelschapsdieren, maar heb ook een goede basis voor landbouw huisdieren en paard. Tijdens mijn stages heb ik allerlei soorten dieren behandeld. Binnen deze praktijk worden de gezelschapsdieren mijn hoofdtaak, maar net als Piet en de andere dierenartsen ben ik een all- rounder. Koeien, schapen en paar den vind ik leuk. Tijdens mijn stage heb ik in verschillende praktijken gewerkt. De afwisseling spreekt me aan. Overleg speelt hier een belangrijke rol. Denk even aan dit, je komt dat tegen. En tijdens het weekend kan ik altijd de achter- wacht bellen (de dierenarts die stand by is) voor een second opi nion. Bovendien: het is een gezel lige praktijk. Het eiland spreekt me aan. Het strand, de mensen, de mentaliteit en de toeristen, prach tig.' Gerard Timmerman Leerlingen Vorige stelling: Moet de gemeente de kosten dra gen voor het vervoer van leerlingen naar het bijzonder onderwijs in Den Helder? Nieuwe stelling: De Groeneplaats mag wel zo blij- Pip Barnard Kerkdiensten Zondag 22 mei PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, beves tiging ambtsdragers. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds. K.F. Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. K.F. Klaas- Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 9.30 u. ds. F. van Helden; 19.00 u. ds. C. der Nederlanden, 'In de voetsporen van Bonhoeffer' De Cocksdorp: 11.00 u. ds. F. van Helden. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst; woensdag 25 mei, 19.00 u. ds. M. Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- Hulpverlening OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. 11.26 en 23.55 u. 21 Zon. 22 mei 00.14 en 12 Ma. 23 mei 00.27 en 13 Din. 24 mei 00.50 en 13 Woe. 25 mei 01.27 en 14 Don. 26 mei 02.30 en 15 eerder hoog water. Dinsdag 24 mei laat ste kwartier, donderdag 26 mei doodtij. Zondag 22 mei zon op 5.33 uur, onder 21.43 uur. TEXELSE0COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Pip Barnard Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voo afloop van de abonnementsperiode. Mondria. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille, extra collecte Doopsge zind Wereldwerk. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Folkerts. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastor Van Die pen, herenkoor. De Cocksdorp: 9.30 u. pastor Van Diepen. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Laat Jehovah uw vertrouwen zijn; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Toon je gereed! Goede ouders hebben een lange adem en een kort geheugen. 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 i Extra bezoekuren op zaterdag, z( 10.30 tot 11.30 Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het bere kenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huis houden: Omring Thuisservice, Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 310270. bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie. Bereikbaar op woensdag, donderdag en vrijdag tijdens kantooruren, tel. 312306 of www.brijder.nl. Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de volgende straten: Gasthuisstraat (van Beatrixlaan tot Hogerstraat), Gravenstraat (geen bedrijven), Warmoesstraat, Schilde rend tot rotonde, Julianastraat, Keesomlaan. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. MarcoFM 20.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst vanuit Maartens kerk, ds. Van Helden 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de Blues 16.00 u. Sport Lokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the Move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 19.30 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de Toren 18.00 u. Eigenwijs en geheugen steuntje 18.30 u. Overdenking door Rinus Kuiper 19.00 u. Verzoekplaten 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Van avond: Daphna Levi over de nieuwe site van de Oudheidkamer 20.00 u. Raadsvergadering. Uitzen ding van de opgenomen gemeente raadvergadering van woensdag 18 mei. aansluitend: Radio Noord-Hol-

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11