Gebak in plaats van warm eten9 'Mooi poffertje rijst op pan' Raad wijst onderzoek opnieuw van de hand TEXELSE 5 COURANT VRIJDAG 20 MEI 2011 Wat ik zeggen wou 'Een mooi poffertje rijst op de pan', vertelt Henk Beekvelt uit Amsterdam. Afgelopen week bouwde hij de Pofferglop op de Groeneplaats in Den Burg. Komende week traint hij de medewerkers van de nieuwe poffertjeskraam. Beekvelt is niet de eerste de beste op het gebied van poffertjes. Hij mag zich de vijfde generatie noe men in een familie die sinds 1865 in de poffertjes zit. Voorvader Mar- tinus Beekvelt begon toen met zijn eerste poffertjeskraam op kermis sen. Dinsdag begon Beekvelt met de bouw van de poffertjeskraam op de plek waar voorheen het raad huis stond. De kraam, die in één dag overeind stond, gaat woens dag 1 juni open. Tot die tijd wordt gewerkt aan de inrichting en leert Beekvelt de medewerkers de fijne kneepjes van het vak. Het tegen overliggende De Lindeboom, exploitant van de poffertjeskraam, heeft vijftien mensen voor de kraam aangesteld. Edwin Zwaneveld, oud-medewerker van De Linde boom, neemt de bedrijfsleiding in handen. Volgens Beekvelt is het straks vooral de kunst het beslag goed te houden. 'Je hebt te maken met een product waar gist in zit, dus je moet rekening houden met de weersomstandigheden. Het mag dus niet te warm en te koud zijn.' Een mooi poffertje moet volgens hem ovaal zijn. 'En het moet een 'bite' hebben.' De telg van de befaamde poffertjesfamilie is er content mee zijn kennis met het eiland te delen. 'We zijn bijna in het hele land actief geweest, maar nog niet op Texel. Het is voor mij ook bijzonder omdat ik geboren ben in Den Helder toen we daar met pof fertjes op de kermis stonden.' De kraam heeft sinds de jaren zes tig op diverse kermissen gestaan. Hij deed in de jaren tachtig dienst als decor voor de toenmalige populaire Flip Fluitketel Show van André van Duin. Die werd destijds door de TROS uitgezonden, waar bij de kraam geregeld in beeld kwam. De Pofferglop krijgt binnen tachtig tot negentig zitplaatsen. Buiten kunnen tegen de honderd stoelen worden geplaatst. De keuken komt aan de voorkant, zodat bezoekers het bakken van de poffertjes kun nen zien. De kraam is elke dag geopend van 10.00 uur tot in de loop van de avond. Volgens Bouke Weber van De Lindeboom komen er ook pannenkoeken op de menu kaart en wordt er aan wafels gedacht. 'We willen het op de klas sieke manier doen, dus geen pan nenkoeken met shoarma bijvoor beeld.' De kraam staat vooralsnog twee jaar op de Groeneplaats. Over een paar weken wordt tussen het ter ras van de kraam en de nieuwe fietsenstalling een speeltuin gerea liseerd en dan is de tijdelijke herin richting van het centrum van Den Burg gereed. Drie percelen die tus sen de kraam, de toekomstige speeltuin, de stalling en het park liggen, heeft de gemeente met gras laten inzaaien. Een meerderheid van de politie ke partijen wil geen extern onderzoek naar de situatie bij Gemeentewerken. Dat bleek woensdagavond tijdens de raadsvergadering waar Texel 2010 opnieuw aandrong op een extern onderzoek. Texel 2010 ving niet alleen maar bot. Texels Belang en WD lieten doorschemeren dat een extern onderzoek in de toekomst mogelijk wel op zijn plaats is. Dat zou kun nen wanneer de gemeente de rechtzaak verliest die voormalig hoofd Peter van Ree van Gemeen tewerken heeft aangespannen. De meeste partijen zeiden het niet gepast te vinden een besluit over een extern onderzoek te nemen, zolang de zaak onder de rechter is. Gerbrand Poster (Texel 2010) stel de dat zo'n onderzoek duidelijk heid moet verschaffen. Het zou volgens hem de indruk moeten wegnemen dat de 'kool en de geit gespaard worden'. Het intern onderzoek dat de gemeente nu naar de situatie bij Gemeentewer ken heeft verricht, vond Poster niet erg overtuigend. 'Het is uitgevoerd door de gemeentesecretaris en een medewerker en dat geeft voe ding aan de gedachte dat men elkaar dekt en spaart.' Volgens Poster zou een extern onderzoek zich moeten richten op de 'zwarte kas' en andere mogelij ke lijken in de kast. Als er criminele zaken aan het licht zouden komen, zouden die volgens de voorman van Texel 2010 bij het OM moeten worden gemeld. Poster stelde dat het 'kolder' van het college is dat Texel 2010 onrust zou veroorzaken door telkens op een extern onder zoek te blijven aandringen. Burge meester Francine Giskes merkte in een vorige vergadering op dat het Poster is die onrust veroorzaakt door telkens op de zaak terug te komen. 'Het was mooi weer en bladstil, dus we hebben gewoon lekker aan dek gezeten terwijl het schip op zee dobberde', vertelt Willem Goënga. Samen met zijn vrouw Berna, Hans en Cora de Winter en Adri en Wilma Rentenaar bevond hij zich aan boord van cruiseschip Opera dat groot in het nieuws kwam doordat de motoren waren uitgevallen. Kom bij Goënga, De Winter en Rentenaar niet aan met verhalen alsof het rampzalig was aan boord van het 251 meter lange schip waarmee ze een cruise maakten over de Oostzee langs diverse lan den. Zaterdagochtend viel de eer ste motor uit en zondagochtend de tweede, waarna het schip met cir ca tweeduizend passagiers zonder vermogen ronddreef en ook geen stroom meer kon maken. Ze hebben gewoon een prachtige vakantie gehad, vertellen Goënga en Cora de Winter desgevraagd, zij het dat op een gegeven moment niet alles meer werkte. 'We hebben daardoor twee keer geen warm eten gehad', zegt Goënga nuchter. 'In plaats daarvan hebben we een keer gebak op en de andere keer broodjes. Dat was er allemaal ruim in overvloed, er kon alleen niks warm worden gemaakt.' In de avonduren was het donker in de hutten doordat niet alle lampen meer brandden. 'Ik had gelukkig nog een aansteker op zak', vertelt Goënga, 'en daar kon het ook best mee af.' De verhalen over verstop te wc's en ondraaglijke stanken als gevolg daarvan worden als schro melijk overdreven bestempeld. De toiletten deden het niet altijd, maar dat leidde niet meteen tot overlast. Goënga: 'Je had wel mensen die probeerden de wc's door te spoe len met de douchekop en ja, dan lopen ze over.' Spannend werd het wel toen de kust van het Zweedse eiland Got land steeds dichterbij kwam. Een sleepboot haakte echter aan voor dat het serieus tot een stranding leek te komen. De Winter wijst erop dat de bemanning ook klaar stond de ankers te laten vallen om een stranding te voorkomen. 'Dat ver telden ze later bij het reisbureau. Het zou zonder stroom echter las tig worden de ankers weer op te halen, vandaar dat ze daar liever tot het allerlaatste moment mee wilden wachten.' De Texelaars zijn vol lof over de bemanning van de Opera. De Winter: 'Ze liepen de benen uit het lijf om alles te rege len.' sleepboot het schip naar het Zweedse vasteland had gesleept. Met ferry's waar honderd mensen tegelijk op konden, werden de pas sagiers van boord gehaald. 'We mochten plaatsnemen in de eerste ferry waardoor we snel van boord waren. Daarna moesten tot in de avond op het vliegveld wachten, omdat het een tijd duurde voordat alle passagiers van boord waren.' De Italiaanse rederij MSC zorgde er intussen voor dat alle bagage netjes naar het vliegveld werd gebracht. De voorvallen hadden voor Goënga een onverwacht bijeffect. Hij moest met het vliegtuig terug naar huis en werd daardoor meteen van een vliegangst afgeholpen. De reder heeft de passagiers aangeboden dat zij op kosten van de rederij een nieuwe cruise mogen maken. Goënga zegt benieuwd te zijn hoe het met de kosten voor de drank jes van de afgelopen reis staat. 'Doordat er geen stroom was, kon er nu niet met de creditcard wor den afgerekend. Maar ik zou dat toch niet gratis willen hebben, de reder heeft daar toch recht op.' Epilepsie Fonds Vrijwilligers gaan in de week van 23 tot en met 28 mei op pad om te collecteren voor het Nationaal Epi lepsie Fonds - De Macht van het Kleine. De opbrengst is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichtingsactiviteiten, de organi satie van aangepaste vakanties voor mensen met epilepsie en indi viduele hulp. Eén knip per uur Wat een kulverhaal hangt TESO in de Texelse Courant op over het maar één keer per uur mogen stempelen van een meerritten- kaart. Dat kan ook niet anders, want er is geen zinnig argument voor te bedenken en het is schan dalig dat een moeder haar kinde ren niet op dezelfde kaart zou kunnen afstempelen. Ik zou graag één echt argument van TESO willen horen voor deze treitermaatregel aan het adres van de niet-autorijdende Texelaars, in plaats van zo'n flutverhaal waar geen touw aan vast valt te kno pen. Het is niets anders dan een oude oplichterstruc om de consument iets door de strot te duwen: met een bak onzin bestook je je klan ten (die zich dan in verwarring afwenden) en dan eindig je het betoog met de opmerking dat je de klant 'tegemoet komt en de dienstverlening nog verder wilt verbeteren'. Nog zelden heb ik zulke bullshit gehoord. Het is een typisch geval van voet- gangerpesten, iets waar TESO altijd al goed in is geweest. De automobilist kan zo de boot op rijden, maar een gezin met drie kinderen dat met het openbaar vervoer komt, moet vijf aparte (meerritten)kaarten kopen, want dat gaat sneller. En dat moeten wij geloven...bah! Jaap Dros, aandeelhouder, Hallerweg, Den Burg. Koude douche Na alle commotie rond onze eigen TESO moeten we inmiddels mis schien toch eens het fenomeen 'koude douche' gaan invoeren. TESO doet in ieder geval haar best om in aanmerking te komen. Een kapotte brug is nog een kwestie van overmacht, maar wat te denken van dit voorval: Op 28 april was ik na 5 weken pijn en ellende aan de beurt voor een operatie in het Gemini. Mijn altijd parate vader pikte me op voor de boot van elf uur en zou me bij staan in het ziekenhuis. Helaas stond er een enorme rij bij de boot. Door alle spanning lagen onze beide voorrangskaarten thuis, dus langs de rij gemanoeu vreerd en ons gemeld bij iemand van het opstelterrein die, na con tact met de toren, vroeg naar een medische kaart. Gelukkig had ik de opnamebrief van het Gemini bij me, maar die bleek niet medisch genoeg. We mochten niet mee. Mijn vader was als aandeelhouder inmiddels behoorlijk uit z'n humeur, maar ook na uitleg dat er in het Gemini een heel team klaar stond was het enige antwoord van het personeel: 'Wij kunnen niets voor u doen.' Door al dat gedoe miste ik bijna de boot en moest ik uiteindelijk met mijn ontstoken buik rennend de boot op, bus in, bus uit en dat nog een keer op het station, voor dat ik me flink over de rooie en zonder mijn vader voor de opera tie kon melden. Wat ik ook nagelaten heb (voor- rangskaart, bootje eerder nemen), ik vind het onbegrijpelijk dat TESO dit heeft laten gebeuren. Op zo'n moment hoort het personeel oplossingsgericht te handelen en als ze daar niet toe bevoegd of in staat zijn, mag je er toch vanuit gaan dat er in de toren iemand met gezond verstand zit. Wat als het misgaat met die blindedarm en dat geren? Wie is er dan ver antwoordelijk, TESO? Ik heb mijn ongenoegen door middel van een briefje kenbaar gemaakt bij de directie en geen enkele reactie ontvangen. TESO, jullie worden bedankt... Overigens: dat alle Texelaars in het bezit moeten zijn van een medische kaart voor-het-geval- dat is het Gemini niet bekend. Lottie Lugtmeijer, Den Burg. Reactie van TESO: 'We hebben inderdaad een brief van deze klant ontvangen en het antwoord is gisteren (dinsdag) aan haar verstuurd. Tussen ontvangst van de brief en de reactie van TESO zaten vier dagen. In beginsel zal TESO nooit via de media ingaan op individuele gevallen. Het spijt ons te lezen dat mevrouw een voorrangskaart bezit, maar niet bij zich had. In algemene zin geldt dat een opnamebrief natuur lijk wel van medische aard is, daar is geen discussie over. Een dergelijk brief zegt helaas niets over de urgentie, derhalve kan een reiziger daar geen rechten aan ontlenen. Dit bijvoorbeeld in tegenstelling tot bij de medische voorrangskaart die de Texelse huisartsen kunnen meegeven aan een patiënt, wanneer zij aange ven dat er op medische gronden sprake is van urgentie bij het ver voer.' Mishandeling op camping De politie heeft maandag op een camping aan de Pontweg een 27-jarige man uit Dordrecht aan gehouden wegens mishandeling van zijn vriendin. De twee hadden ruzie gekregen, waarna de man een glazen fruit schaal naar zijn vriendin had gegooid. Hij sloeg haar ook op het hoofd. De vrouw rende naar buiten, waar de ruzie verder ging. De man gaf haar volgens de politie een duw waardoor ze viel. Ze werd vastgepakt, rukte zich los en ver stopte zich in het toiletgebouw. De man werd later aangehouden en naar het politiebureau in Den Hel der overgebracht. De vrouw raakte lichtgewond. Dinsdagochtend: de houten vloer van de Pofferglop wordt gelegd in het centrum van Den Burg op de plek waar vroeger de raadszaal van het oude gemeentehuis was. Dinsdagmiddag: de poffertjeskraam wordt overeind gezet. De kraam is tien bij vijftien meter groot. Donderdag: de Pofferglop staat overeind. Volgende week wordt hij inge richt en aangekleed. Woensdag 1 juni gaat hij open. nws Jemen van Hattum) Drie zeehonden van de vaste groep van Ecomare zijn woensdag van hun tijdelijke verblijf op 't Horntje teruggebracht naar Ecomare. Omdat zij in een bassin zwommen waar geen kraan dichtbij kon komen, rie pen de dierverzorgers de hulp in van Sportschool Texel. Joost de Winter, Jesper Kraft, John Molenwijk en Dennis Mosk tilden de 200 kilo zware kisten met zeehonden op de kant en naar de auto. Geen eenvoudige opgave, al zeiden de mannen dat het achteraf was mee gevallen. de zeehonden waren in ieder geval blij om weer thuis te 'Wie kent ze niet, de zwanen die in de Mars rondzwemmen? In onze achtertuin zijn ze 36 dagen geleden begonnen met broeden. Nu zijn de jonkies één dag jong, één eitje moet nog uitkomen.' iroioaigswBnm#i Eckard Boot: Nieuw kunstwerk geplaatst bij de Kaap #Texel kunstenaar onbekend.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5