Digitaal portret van Nederlands-Indische auteur Een hommage aan een bijzondere grootmoeder Gemeente en ouders om tafel over vervoer Nieuwbouw Olmenhoeve Drijverstraat fors vertraagd Onderzoek naar mogelijkheid overal trouwen TEXELSE 8 COURANTVRIJDAG20 ME'201 Maria Dermoüt (1888-1962) debuteerde als schrijver pas op 63-jarige leeftijd. 'Een hommage aan mijn bijzon dere grootmoeder, die als geen ander het oude Nederlands Indië tevoorschijn wist te toveren.' Dat is de website - 'of eigenlijk een schrijversportret - die Maria de Bruyn Ouboter uit Den Hoorn heeft samengesteld over Maria Dermoüt (1888-1962). 'Niet omdat het mijn oma was, maar Maria Dermoüt was een bij zondere vrouw', zegt De Bruyn Ouboter. Ze roemt de brede inte resse van de auteur, die bekend stond om haar kleurrijke beschrij vingen van het Nederlands Indië van ongeveer een eeuw geleden. Prominent aanwezig in haar boeken en verhalen is de woeste natuur van de Indische archipel. Eén van haar grote voorbeelden was de bioloog Georg Everhard Rumphius, die al in de zeventiende eeuw uitvoerig de planten, dieren en schelpen van de Molukken had beschreven. Maar een belangrijke rol in haar werk spe len ook de historie van het land, de kunst en de legenden die rond gebruiksartikelen ontstonden en waarvan 'de stille kracht' eeuwen later nog werd gevoeld. Maria Der- moüt-lngerman liet zich voor haar verhalen en romans inspireren door gebeurtenissen uit haar eigen leven. Ze werd geboren op een suiker plantage op Midden-Java, waar haar vader administrateur was, en heeft gedurende haar hele leven veel gereisd. Dat begon al toen ze twaalf jaar oud was en voor haar schoolopleiding naar Nederland werd gestuurd. Terug in Indië ont moette ze de jurist Isaac Dermoüt, met wie ze in 1907 in het huwelijk trad. Als staatsraad (rechter) werd hij veelvuldig overgeplaatst, naar alle mogelijke 'uithoeken' van Indië, waardoor de Dermoüts veelvuldig verhuisden. In 1933 keerden ze definitief terug naar Nederland, waar nog meer verhuizingen volg den. Op een paar korte verhalen na was Maria lange tijd nauwelijks actief als schrijver. Maar nadat ze als 63-jarige in 1951 officieel debu teerde met de roman Nog pas gis teren ging het snel. Ze kreeg goede kritieken en publi ceerde tot haar dood in 1962 nog een roman en drie verhalenbundels. Ook postuum verschenen twee ver halenbundels. In 1970 werd het Verzameld Werk gepubliceerd, dat sindsdien vele drukken beleefde. Meest bekend werd de roman De tienduizend dingen. Het boek werd een internationaal succes, ver scheen in dertien talen - waaronder Chinees en Arabisch - en werd in 1958 door het Amerikaanse week blad Time uitgeroepen tot het beste boek van het jaar. De 72-jarige De Bruyn Ouboter her innert zich nog goed dat haar groot moeder prachtig kon voorlezen. Ze voelt trots wanneer ze over haar vertelt. De kwalijke rol die 'de kolo nialen' vaak wordt toegedicht, is volgens De Bruyn Ouboter zeker niet van toepassing op Dermoüt. 'Ze was iemand die zich erg interes seerde voor het land en de bewo ners. Ze keek goed uit haar ogen, zonder oordelen te vellen. Het ging bij haar ook nooit over de tegenstel lingen tussen wit en zwart. Ik geloof dat sommige mensen niet weten dat er in Indië ook Hollanders waren die goed werk deden. Ook in dat opzicht ben ik trots op mijn oma.' Verwantschap voelt ze ook door overeenkomsten in hun geschiede nis. De Bruyn Ouboter woonde der tien jaar lang in Afrika - in Ivoorkust en Liberia -, waar haar man op een oliepalmplantage werkte. Ze is eveneens hevig geïnteresseerd in plantenkunde, kunst en historie en studeerde op latere leeftijd nog kunstgeschiedenis. Vijf jaar geleden publiceerde ze een boekje over Henriëtte Anne Stuart (1644-1670), een Engelse prinses aan het hof van Lodewijk XIV. Het betrof de bewer king van een scriptie die haar moe der ooit schreef voor haar studie geschiedenis, maar die nooit werd gepubliceerd. 'Er loopt een lijntje van mijn oma naar mijn moeder naar mij. We hadden voor een groot deel dezelfde interesses.' Aan de website - ze spreekt zelf graag van een 'schrijversportret' - heeft ze met tussenpozen zo'n twee jaar gewerkt. De site is een soort hom mage en bedoeld om Dermoüt bij een breed en jong publiek onder de aandacht te brengen. 'Haar boeken verkopen niet zo goed meer. En als ik op Wikipedia kijk, vind ik dat daar maar weinig op staat. Mijn site bevat natuurlijk een feitelijke biogra fie en een lijst met historische bron nen, maar ik heb niet naar volledig heid gestreefd. Ik heb vooral dingen naar voren willen halen die niet zo bekend zijn en die ik zelf leuk vind. Zoals een artikel van een professor over een oud Javaans beeldje en de betekenis daarvan waarover zij heeft geschreven. Het geheel heb ik aangevuld met foto's uit de familie archieven, kopieën van brieven en vele citaten uit haar werk. Met links naar de Digitale Bibliotheek voor de Nederlandse Letteren. Daardoor is het ook bruikbaar voor literatuurstu denten en wetenschappers. En natuurlijk de liefhebbers van haar werk.' Belangstellenden doen er goed aan de site (www.mariadermout.word- press.com) de komende tijd vaker te raadplegen. 'Ik werk er nog steeds aan. Dat is het voordeel boven een boekje. Je kunt verbete ringen en aanvullingen blijven doen. Bovendien is een website ook een beetje van deze tijd. Ik was bang dat een boekje saai zou worden.' Joop Rommets Maria de Bruyn Ouboter met een foto van haar grootmoeder als jonge De gemeente en ouders van kinderen die les volgen op De Pijler in Den Helder gaan bin nenkort om tafel om te praten over het vervoer van de kinde ren. Texel 2010, PvdA, D66 en Texels Belang droegen het college woensdagavond op om zo geza menlijk tot een oplossing te komen voor de problemen die de ouders hebben aangekaart. De gemeente verzorgde tot nu toe het leerlingenvervoer in het eer ste jaar, maar het college wil daarmee stoppen. Volgens bur gemeester en wethouders moe ten de ouders en kinderen dat zelf regelen. De gemeente gaat uitzoeken in hoeverre op zoveel mogelijk plekken op het eiland getrouwd kan worden. Dat zei burgemeester Francine Giskes tijdens de behandeling van de motie van Texels Belang om trouwen overal toe te staan. De gemeenteraad stemde woensdag avond eensgezind in met het voor stel, maar dat betekent nog niet dat meteen overal officieel het 'jawoord' aan elkaar kan worden Volgens de ouders zijn de meeste kinderen er na de basisschool nog niet aan toe om zelfstandig naar de praktijkschool voor moei lijk lerende kinderen te reizen. Hetty Kooger, die de problemen al een tijdje onder de aandacht brengt, was blij met de opdracht die de raad aan burgemeester en wethouders heeft gegeven. 'Nu gebeurt er iets. Als we niks had den gedaan, hadden de kinderen het zelf moeten uitzoeken.' Volgens Texels Belang, D66, PvdA en Texel 2010 moeten de ouders en de gemeente samen tot maat werk komen. 'Er moet een even wichtige bijdrage van de ouders zijn en een efficiënte inzet van gegeven. Volgens Giskes moet eerst nog bekeken worden wat de conse quenties zijn en in hoeverre het plan voldoet aan de eisen die aan een huwelijksvoltrekking worden gesteld. Die moet onder meer plaatsvinden in een gebouw waarin iedereen toegang heeft. Giskes zegde tijdens behandeling van het onderwerp in een commissieverga dering ook al nader onderzoek toe maar dat kon niet in één week gerealiseerd worden. bussen en chauffeurs.' Ze moe ten ook bekijken of er opstap plaatsen voor de kinderen kunnen komen, zodat de bussen efficiën ter kunnen rijden. Het college moet in het najaar tijdens de behandeling van de gemeentelij ke begroting voor 2012 een voor stel presenteren om de kosten structureel te dekken. Als de kinderen echt niet zelf standig kunnen reizen, kunnen ouders altijd een beroep doen op voortzetting van het begeleid leerlingenvervoer. Dan moeten ze een uitzondering vragen bij het college en daarvoor moeten de kinderen eerst een indicatie van zorginstanties hebben. Dat stuit 'Geef de gemeentelijke organisatie even de ruimte, zodat we uit kun nen zoeken waar we tegenaan lopen en wat de financiële conse quenties zijn. Dan kunnen we daar na met een uitgebreide startnotitie komen.' Rikus Kieft (GroenLinks) zocht een grens op door Joop Groeskamp (Texels Belang) te vra gen of er ook in een strandhuisje zou mogen worden getrouwd. Groeskamp zei daar toch aan pavil joens te denken. bij de ouders tegen de borst, omdat er een hoop papierwerk komt kijken bij de aanvraag van een indicatie. Ze zijn er evenmin gelukkig mee dat daardoor een 'etiketje' op hun kinderen wordt geplakt. Er werd aanvankelijk over gespro ken om kinderen tot vijftien jaar tegemoet te komen, maar die leeftijdsgrens is losgelaten. Kooger: 'Het is belangrijker te kijken hoe lang een kind het nodig heeft om begeleid vervoer te krij gen.' Op het moment gaat het om vier kinderen. 'Maar dat verandert elk jaar omdat er kinderen gaan en komen', aldus Kooger. 'We willen een duurzame oplossing waar elk kind wat aan heeft.' Het CDA stemde als enige partij tegen de motie. Marian Merkel- bach vond het een 'dooie mus' waar de ouders 'geen donder' mee opschieten. Volgens haar was de motie van de vier partijen te genuanceerd geworden. Wat haar betreft, hadden de ouders meer baat gehad bij een eerder op tafel liggende motie van Texel 2010, waarin het college de opdracht kreeg geld voor het ver voer van de leerlingen beschik baar te stellen. Kooger zei namens de kinderen erg blij te zijn dat er toch gespro ken gaat worden over een oplos sing. Als het college in het najaar met een voorstel komt om kosten te dekken, moet de raad er nog wel een afweging over maken. Gerbrand Poster (Texel 2010) zei het vertrouwen in de andere par tijen te hebben dat zij dan akkoord gaan. Nils Lely (PvdA) stelde dat de participatie van de ouders van belang is om iets te kunnen rege len. Die moeten overigens vóór 1 juni een aanvraag indienen bij de gemeente voor kinderen die van de basisschool komen en na de zomervakantie naar De Pijler gaan. Met de nieuwbouw van kinder opvangcentrum Olmenhoeve aan de Drijverstraat in Den Burg kan pas na de bouwvakvakan tie worden begonnen. Oorzaak is vertraging bij de vergunning verlening, mede als gevolg van een negatief advies van de Wel standscommissie. Olmenhoeve had de aanvraag voor de verbouwing en het terug- bouwen van een bestaande bovenwoning in december inge diend in de verwachting de ver gunning acht weken later binnen te hebben. Na die termijn liet de gemeente echter weten dat de verkeerde procedure was gevolgd. Eerst moest de vergunning voor het dagverblijf worden geregeld, pas daarna voor de bovenwo ning. Olmenhoeve diende daarom een aanvraag zonder bovenwo ning in, maar de Welstandscom missie vond dat niet mooi en bracht negatief advies uit aan b en w. De commissie had er geen boodschap aan dat die bovenwo ning er in tweede instantie toch wel zou komen en oordeelde uit sluitend over het voorgelegde ontwerp zonder woning. B en w hebben nu aan de impas se een eind gemaakt door zich niets aan te trekken van het wel standsadvies en de omgevings vergunning (vroeger bouwvergun ning) te verlenen. Dit besluit is mede ingegeven door het feit dat de uiteindelijke realisering van het totale plan, dus mét woning, is verzekerd. Olmenhoeve is namelijk verplicht de woning terug te bouwen op grond van de verleende onttrekkingsvergun ning. Overigens zijn ook enkele aan passingen van het bouwplan debet aan de vertraging. Trouwen in strandhuisjes verdient volgens Joop Groeskamp (TB) niet de voorkeur, strandpaviljoens wel. Traumahelikopter op haventerrein De traumahelikopter landde don- rondvaartschepen onwel was derdagochtend op het haventer- geworden en met spoed naar het rein in Oudeschild. Reden was dat ziekenhuis moest worden ver een bemanningslid van één van de voerd. civ

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 8