TEXELSE 9 COURANT Oud-tandarts Herman Wellens verruilde België voor Texel Afscheid als voorzitter Jeugdtandverzorging 'Preventie belangrijk voor kindergebitten' 'Alles komt goed, maar anders dan gedacht' VRIJDAG 20 MEI 2011 Herman Wellens: 'De tandheelkunde is technisch erg vooruit gaan, dus zou je verwachten dat de gebitten veel beter zijn geworden. Dat is niet zo. Veertien jaar geleden verruilde Herman Wellens zijn vaderland Bel gië voor Texel. Na 33 jaar een eigen praktijk als huistandarts wilden hij en zijn vrouw op het Hollandse eiland genieten van een onbe zorgd vervroegd pensioen. Stilzitten was er echter niet bij. De vrien delijke Belg ontpopte zich als gedreven voorzitter van de Texelse jeugdtandverzorging. Mede door zijn toedoen kwam er in 2005 een nieuwe 'dental car', die tweemaal per jaar alle basisscholen aan doet. Vandaag (vrijdag) is zijn feestelijk afscheid. Het is maar goed dat hij had gezegd hoe je zijn woning aan het Schilde rend moet vinden. Via een onop vallende poort beland je in een weelderig begroeide tuin met - half verscholen- een statig huis. De voordeur staat al gastvrij op een kier. 'Kom binnen en loop maar naar achteren', klinkt het uitnodi gend. Binnen, in de smalle gang met oude schilderijen, lijkt het alsof de tijd heeft stilgestaan. 'Dat is ook een beetje zo', begint de heer Wel lens. 'We wilden het huis zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat houden.' Hij wijst op de ruitjes in het raam van zijn werkkamer. 'Dat is glas-in-lood. Het oude lood heb ik zelf vervangen en in de raamko zijnen heb ik als een goeie tandarts wat plekken uitgeboord en nage- vuld, ha ha. Als tandarts moet je ook een beetje handig zijn...' Het huis dateert uit 1927. Het was eigenlijk de bedrijfswoning van het naastgelegen garagebedrijf en werd bewoond door de weduwe Dros. 'Onze zoon kwam indertijd al op Texel om er te parachutesprin gen en als surfinstructeur te wer ken. Wij brachten hem vaak weg en stonden dan met onze camper op Loodsmansduin. Zo leerden we het eiland kennen. Toen deze woning te koop kwam, zijn we hier heen verhuisd. Onze zoon woont nu in Amerika, maar af en toe komt hij nog even op bezoek.' Natuur Zijn tandartspraktijk was in Ekeren, bij Antwerpen. Het beroep zit in de familie. 'Mijn vader was tandarts, mijn broer is het en mijn zoon ook', lacht hij. Het bestuurswerk was hem toen al niet vreemd: 'Ik zat in het bestuur van tandheelkundige verenigingen in Vlaanderen. De contacten die ik daar opdeed, ook met Nederland, zijn later op Texel meermaals van pas gekomen. Zo zijn hier verschillende nascholings cursussen gegeven voor eigen medewerkers, waarop ook de Texelse huistandartsen, kinder- tandartse, de mondhygiëniste en hun medewerkers werden uitgeno digd.' Op het eiland voelde hij zich snel thuis. Vooral de natuur trok hem. 'Toevallig was er in die tijd een cursus van het IVN en daarna ben ik natuurgids geworden voor het NET in De Slufter en De Muy. Tien tot vijftien keer per jaar ga ik met gasten op pad.' Asielzoekers Toch kwam hij niet onmiddellijk in contact met de jeugdtandverzor ging. 'Dat gebeurde pas na een paar jaar, bij toeval. Ik had Texe laars leren kennen die asielzoekers hielpen in Motel Texel in De Koog. In het bijzonder de familie Kalaid- jan, die gevlucht was uit Abchazië. Ik raakte erbij betrokken en mijn accountant raadde aan om met die hulpverleners een stichting op te richten. Dat werd de stichting Erchan. De stichting ondersteunde de familie op velerlei gebieden. Na tien jaar kreeg de familie een ver blijfsvergunning en woont nu in de buurt van Amsterdam.' Dezelfde accountant, Maarten-Jeroen de Boer, vroeg hem nadien mee te werken aan de continuïteit van de jeugdtandverzorging, uitgaande van de wens van de huisartsen en het basisonderwijs. Wellens werd gevraagd als voorzitter van de nieuwe stichting. Albert Hoven, Dick van Barneveld en Harry Ran werden de andere bestuursleden. 'Een goeie ploeg', aldus Wellens. Nieuwe bus Weldra bleek dat de bijna dertig jaar oude tandartsenbus, waarmee de Texelse basisschoolleerlingen werden opgezocht, zowat versle ten was. 'Motorisch was hij slecht, vooral de koppeling. Je kon er niet van op aan of de bus wel zou blij ven rijden.' Een drukke tijd brak aan, want er was geld nodig. De stichting beschikte zelf maar over een beperkt bedrag aan eigen mid delen, terwijl €156.000,- nodig was voor een nieuwe bus. Het bestuur benaderde met succes verschil lende bedrijven en fondsen. Onder andere TESO, RAB, de Raboton, de steunstichting van het Groene Kruis en een particulier deden een flinke duit in het zakje. Ook de gemeente werd benaderd. De voorzitter kreeg de schone taak om het woord te voeren bij com missievergaderingen. 'We konden rekenen op veel sympathie van de bevolking en de gemeenteraad', blikt Wellens terug. 'Ook stonden de tandartsen achter ons. Voor hen had de bus verschillende voorde len. Bij de scholen gaan de kinde ren in groepjes bij de tandarts langs, dat werkt stimulerend. Bovendien winnen de tandartsen te laten wennen, hebben ze telkens dezelfde tandarts en zit knuffelbeer Kees ook in de bus. Preventie is heel belangrijk. De jeugdtandart- sen en vooral de preventieassi stente geven niet alleen poetsin structie voor de kindergebitten, ook proberen ze ouders te overtui gen van napoetsen en gezond eet/ drinkgedrag. 'De tandheelkunde is technisch erg vooruit gaan, dus zo tijd in hun praktijk.' Het lukte: de gemeente kwam met financiële steun over de brug en het reste rende bedrag kon tegen gunstige voorwaarden worden geleend bij de Stichting Samen Eén. In sep tember 2005, ruim een jaar nadat het actievoeren was begonnen, kwam er een nieuwe dental car. Peuters Over de huidige situatie heerst tevredenheid. 'Het draait goed. De jeugdtandverzorging is een bijzon dere en belangrijke vorm van tand heelkunde, omdat het de basis legt voor een levenslange goede mond- gezondheid. Ze dient daarom met aandacht en zorg te worden uitge voerd. De bus gaat tweemaal per jaar alle basisscholen langs. Soms kiezen ouders zelf voor een eigen tandarts of de kindertandarts, voor de rest komen de kinderen bij ons. Dat is een groot voordeel. We beschikken - bij toerbeurt - over vier tandartsen en een preventie assistente, die worden geholpen door drie assistentes. Ze vormen één team en gaan heel goed met de kinderen om', zegt Wellens lovend. Sinds 2007 zijn ook peuters wel kom. 'De Stichting Samenwerken de Regionale Instellingen waarbij wij zijn aangesloten, heeft daar flink achteraan gezeten, samen met de beroepsvereniging NMT. Ik geloof dat 40 tot 50 procent van de 2- tot 4-jarigen de bus bezoekt.' Om de jongste kinderen langzaam zou je verwachten dat de gebitten veel beter zijn geworden. Dat is niet zo. Er spelen veranderde gewoonten mee. Overreding is daarom erg belangrijk.' Blik vooruit Wellens (74) is blij met het systeem, dat hij niet kent vanuit België. 'Maar ook in Nederland zijn er steeds minder tandartsbussen, meestal om reden van onderhoud, tijd en geld. Ze rijden nog maar in enkele regio's, waaronder Amsterdam, Rotterdam, Nijmegen en Brabant. En Texel dus, daar mogen we hier heel blij om zijn. Het heeft een enorme meerwaarde.' In zijn laat ste periode als voorzitter was de blik vooruit gericht. 'We hebben tijdig geld opzij gelegd voor ver nieuwing van de inrichting of een nieuwe bus en de nieuwe bestuurs leden hebben zich goed kunnen inwerken.' Vandaag wordt - alleen voor genodigden - feestelijk afscheid genomen van Herman Wellens. Eind juni treedt hij formeel af. Zijn opvolger als voorzitter is oud-wethouder en -raadslid Dirk Terpstra. Het nieuwe bestuur van de Stichting Jeugdtandverzor ging Texel bestaat verder uit Henk Wieringa en Kees Dek kers. Tekst en foto: Frans Hopman/HopText Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield oud-Texelaar Willem Eelman uit Leusden een week lang een weblog bij. Over momenten van stilte en van eufo rie, Tattoo Theo, een accountant in een Porsche en de jaarlijkse scooterdag. Het complete weblog is te lezen via www.texel- secourant.nl. (Vrijdag) Mijn officiële naam is Willem Klaas Eelman. Ooit ben ik ontstaan in Oosterend. Ik ben er ien van Wil lem en Mary. Mijn vader wordt Wim genoemd en is ook wel bekend als 'de boekhouder'; of de man van 'de boekhoudcentrale', zoals het kantoor vroeger heette. Zelf ben ik gelukkig getrouwd met Janny Appel, we hebben één zoon, genaamd Willem Aris Appel Eel man. En er is een zoon op komst Ik werk in Soesterberg bij Exten- dum, dé brancheorganisatie voor accountantskantoren in Nederland. Als adviseur Marketing Com municatie probeer ik zoveel moge lijk aangesloten accountantskanto ren te voorzien van gedegen adviezen. Eén of soms zelfs twee keer per jaar ga ik een paar dagen met senior op pad om één van de moeilijkste sporten (golf) te beoefe nen. We zijn beiden nogal (bloed)fanatiek. Zal wel in ons bloed zitten. Er zijn momenten van Willem Klaas Eelman. stilte, momenten van euforie en soms vliegt er een golfclub door de lucht na een 'iets minder goede' slag. (Zondag) Leusden zelf kan ik geen stem pel 'spectaculair' geven. Het is meer een werkstad. Een uitzonde ring in Leusden is Park Rozendaal, in de volksmond ook wel 'De Euro woningen Leusden' genoemd, en toevallig (of beter gezegd gelukkig) de wijk waar wij woonachtig zijn. Een absoluut unieke wijk in Neder land. 476 identieke huizen, twaalf pleinen, twaalf speelplaat sen, een heus roverseiland, bas ketbalveld, tennisbaan, zwembad, eigen bestuur, diverse commissies, eigen website (zie www.eurowo- ningen.nu), eigen kabelkrant, eigen groenbeheer, een heus energie team, etc. Feitelijk zijn we een zelfstandig functionerend dorp, dat heel veel zelf regelt. (Zondag) Diverse pogingen gedaan om legaal of illegaal beeld te krijgen op onze peperdure Philips. Óp een goed moment kwam er een vorm van acceptatie binnen in 'de pan'. Onmiddellijk naar Radio 1, niet meer zeuren. De claims voor Eredi visielive komen later (de vrouw van Pieter, Ingeborg Thijsse Claase, is jurist en zal ons ondersteu nen om Eredivisielive eventueel aan te pakken). Maar... nu geen tijd, de FM-radio redt ons. Radio is eigenlijk veel leuker. We spreken af dat als het echt span nend wordt, we naar de kroeg rij den (op de fiets uiteraard). Het staat inmiddels 2-1, binnen twee minuten twee doelpunten. Onge kend in Nederland en daarbuiten. Tattoo Theo houdt Twente in leven. U moet weten dat ik als echte Noord-Hollander uiteraard voor Ajax ben. Niet zo fanatiek als Sil en Robert van Dijk, maar toch... ik ben en blijf Ajacied. (Maandag) De afgelopen twee jaar hebben we de nieuwe NBC-huisstijl ont wikkeld, een intensief maar prach tig project. Een huisstijl gaat gemiddeld genomen circa 10 a 15 jaar mee. Het ontwikkelingsproces van een nieuwe huisstijl gaat vrij wel altijd gepaard met een pittig stukje emotie. Het is toch het nieu we 'gezicht' voor een flinke periode en een aantal mensen rondom de klant kijkt en denkt mee. Het resul taat een hoop meningen. Een nieuwe huisstijl heeft veelal meer consequenties dan van tevo ren wordt gedacht. Uiteraard ver anderen het briefpapier en alle overige items, website, adverten tiestijl, buitenreclame, nieuwsbrief, etc. Maar wat dacht je van het likje verf op het pand in de huisstijlkleu- ren, alle online vermeldingen, alle lopende advertenties, de raambe- lettering, de reclameborden op het voetbalveld, alle overige sponsor uitingen en niet te vergeten de kop en schotels die voorzien moeten worden van het nieuwe logo! Echtgenote Janny en zoon Willem Aris. (Dinsdag) Het bericht (over de mogelijke transfer van Theo Janssen van FC Twente naar Ajax, red.) komt uit het magazine Nusport. Eén van de hoge henkies aldaar is Texelaar en tevens ook een goede vriend Jas per Boks. Hij heeft vast het tele foonnummer van Frank de Boer, dus ik ga Jasper onmiddellijk mai len met het verzoek Frank een zetje in de goede richting te geven. Het onderwerp in mijn mail zal wor den: Rondmaken die zaak! Mail retour ontvangen van Jasper. Als een ware vakman meldt hij het volgende: 'Deal met Ajax is allang beklonken, vorige week al. Twente en Ajax zijn er uit, Theo bijna. Ze moesten het alleen over de beslis singswedstrijd heen tillen. Heb het Sil van Dijk al twee weken geleden verteld en die loopt nu nog steeds met eenrond.' Prachtig! (Woensdag) Ons team Marketing Com municatie is eigenlijk een uitzonde ring op het uren x tarief systeem. Wij werken veel met projecten waarbij we vooraf een begroting maken. De kunst is uiteraard om binnen de begroting te blijven. Om dit goed in de gaten te kunnen houden, voeren we gewerkte uren in op het betreffende projectnum mer. Mijn vader zei altijd: 'Willem, het is toch jammer dat je als accountant niet eens door kan zakken in de kroeg.' Hij doelde hiermee op het feit dat je als accountant (of je het nu wilt of niet) toch een behoorlijk maatschappelijke functie hebt rich ting ondernemers en particulieren. Er zijn tal van mensen die op de accountant leunen en die veelal veel vertrouwen in de accountant hebben. Het is dan ook van groot belang dat je je gedraagt. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor de auto waar de accountant in rijdt. Het moet allemaal niet 'te dik', want dan gaan klanten er wat van zeggen zoals: 'Zo je rijdt lekker van mijn centen.' Allemaal geksche rend bedoeld van een klant, maar 'de accountant' is hier gevoelig voor. Ik zeg dan wel eens: 'Als je een Porsche wilt rijden en je kunt hem betalen, doe dat dan.' Klanten willen zaken doen met mensen die succes uitstralen (komt uit een the- orieboek overigens). Stiekem vin den klanten het namelijk prachtig als hun accountant in een mooi pand vertoeft of een mooie auto rijdt. Ze zijn er gepast trots op, maar zullen het altijd cynisch bren gen. (Donderdag) Wist u dat 85 procent van alle Googelaars puur en alleen naar zijn of haar eigen zoekresultaten kijkt. De sponsored links en de adwords zaken aan de rechterkant van uw beeldscherm krijgen relatief gezien nauwelijks aandacht. Het leuke is: als u er nu even over nadenkt, con stateert u waarschijnlijk dat het bij u hetzelfde werkt. Uiteraard had ik ook nog iets willen melden over de legendarische jaar lijkse Scooterdag. 14 Tesselaars (oud-texelaars bestaan naar mijn mening niet) die elkaar van de lagere school kennen (inderdaad, de School met de Bijbel) en die zich één dag weer eens als kinde ren van drie mogen gedragen. Heerlijk. En zo had ik nog veel meer op mijn bloglijstje staan. Helaas, het werk De week van... Bouke Weber Bouke Weber houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Als general manager van hotel De Lindeboom (en Green- side) is hij betrokken bij de herin richting van de Groeneplaats. roept. Het was mij een waar genoe gen, ik heb ervan genoten. Oké, nog een laatste spreuk: 'Alles komt goed, maar altijd anders dan je had gedacht.' Die gebruiken mijn vrouw Geslaagd Mariëlle Glorie van Yogacentrum Hoge Berg ontving uit handen van de Indiaase arts dr. Vijith het diplo ma Ayurvedic Practitioner van de Academy for Ayurvedic Studies (AAS). Glorie rondde de vierjarige opleiding vorig jaar al af, maar de feestelijke diploma-uitreiking vond nu plaats vanwege de komst van haar leraar uit Kerala (India). Glorie schreef een scriptie over ayurveda en lijnen, afvallen op een holistische manier. Naast ayurvedische consul ten in haar eigen praktijk is Glorie als docent ayurveda verbonden aan verschillende docentenopleidingen in Amsterdam en Bilthoven. A

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9