exclusiviteit aan de rand van het bos Plan: Texel Spa Resort, Ooglift, lipoliften en prescan combineren met luxe verblijf TEXELSE IQ COURANT mpH ai znt/ee Zijaanzichten van Texel Spa Resort. iBron Poiyuea n.v/jean Kermans) Een spa met baden, sauna's, massages, schoonheid- en fitnessruimte, een cosme- disch centrum voor operatieve ingrepen met een cosmetisch karakter, een vijfster renhotel met restaurants en andere voorzieningen, vergader- en cursusruimten en pakweg 90 lodges. Luxueus, exclusief, duurzaam, kwalitatief hoogwaardig, aan de rand van het bos en met structureel werkgelegenheid voor 80 tot 100 personen. Grootheidswaanzin? Niet volgens Adrie Mantje en Peter Hin, initiatiefnemers van Texel Spa Resort. Maandagavond werd het ambiti euze plan gepresenteerd door Mark van der Heide landschapsar chitectuur en stedenbouwkundig bureau Hosper uit Haarlem, dat de ideeën van de twee Texelaars heeft uitgewerkt. Dat gebeurde in hotel De Pelikaan, op nauwelijks een steenworp afstand van waar het Texel Spa Resort is gepland. Aan de andere kant van de weg ligt het zeventien hectare grote terrein dat als het aan de bedenkers ligt zo snel mogelijk op de schop gaat. Hoe gaat Texel Spa Resort eruit zien? De maquette laat zien hoe het zou kunnen. Aan de rand van het bos, aan de kant van de Pelikaanweg komt Texel Spa, het cosmedisch centrum met een vijfsterren hotel met zestig kamers, een centrale receptie, hoogwaardige restau rants, fitnessruimtes en ruimtes ten behoeve van congressen en cur sussen. Daaromheen worden negentig lod ges gebouwd. Niet met een eigen tuin, erfafscheidingen en schuur tjes, ze delen in de kwaliteit van de omgeving. De villa's staan in een overgangsgebied waarin bos, gras land en water elkaar afwisselen. Geaccidenteerd terrein, met geu len, open plekken, paden, speel plaatsen en hoge ecologische waarden. Over welke omvang praten we? 'In totaal 170.000 vierkante meter (17 hectare). Voor Texel Spa is 6000 vierkante meter gereserveerd. Dit omvat: het hotel van 60 kamers (3.500 m2), Spa gym (1000 m2), restaurants (500 m2), cosmedisch centrum (500 m2), vergader- en cursusruimte (500 m2). Wat zijn de drie peilers van Texel Spa Resort? 1. Texel Spa (zie uitleg hierna), 2. verblijven in het landschap (bele ving van natuur en ecologie). 3. Duurzaamheid als leidend principe (zie uitleg verderop). Wat is een spa? Een spa is een voorziening die is gericht op de verzorging van lichaam en geest. Een centrum voor beauty en wellness, waarbij wordt gemikt op het midden- en hogere segment. Met baden, sau na's, massages, schoonheidsbe handelingen en allerlei fitnessmo gelijkheden. Tevens met mogelijkheden voor yoga en medi tatie. Qua omvang bescheiden, maar wel onderscheidend. In kwa liteit, bijvoorbeeld door toepassing van zout water. Waf is een cosmedisch cen trum? Cosmedisch is geen bestaande voorziening, maar een term die de initiatiefnemers zelf hebben bedacht. Het beoogde centrum voorziet in preventief medisch onderzoek (een prescan). De belangstelling hiervoor neemt toe. Met zo'n lichaamsscan kunnen aandoeningen in een vroegtijdig stadium worden vastgesteld en worden behandeld. Daarnaast worden in het centrum medische ingrepen met een cosmetisch karakter verricht. Te denken valt aan lipoliften, waarbij vetophopin gen in dijen, benen, borsten en op andere plekken worden verwijderd. Verder het aanbrengen van haarim- plantaten, cosmetic dentistry (bij voorbeeld tanden bleken) en oog lidcorrecties. Wat voor hotel wordt het? Een vijfsterrenhotel, waarvan Nederland er volgens officiële maatstaven slechts tien telt. Exclu sief dus, waarmee het volgens de initiatiefne mers iets nieuws toe voegt aan Texel. Met een land schappelij ke setting en (60) rui me kamers, met eigen balkons en terrassen. Met 24-uurs receptie en roomservice, een bistro a la carte-restaurant, een lobby en bar, vergader- en cursusfaciltei- ten en goede parkeervoorzienin gen in een parkeerkelder, dus de auto's staan uit het zicht. Welke ambitie was het uitgangs punt voor de architect? 'Om in de architectuur tegelijkertijd de duurzaamheid van het gebouw en de exclusiviteit van het pro gramma tot uitdrukking te bren gen.' Wat is het effect op het land schap? Hosper: 'De kwaliteit van recreatief wonen in het landschap - naar voorbeeld van 't Hutje op de hei - wordt bereikbaar voor een grotere groep mensen, zonder dat dit extreem veel ruimte vraagt en ten koste gaat van kwetsbare land schappen.' Duurzaamheid is een leidend principe. Hoe uit zich dat? Hosper: 'Bijzonder aandacht voor bouwmaterialen, systeemkeuzes en bedrijfsvoering. Door in te zet ten op efficiënte manieren om energie op te wekken, wordt het beroep op fossiele brandstoffen zoveel mogelijk beperkt. Door water te bufferen, te zuiveren en te hergebruiken, wordt niet meer drinkwater gebruikt dan noodzake lijk en neemt de kwaliteit van het oppervlaktewater toe. De integrale benadering en de combinatie van de schaal waarop dit plaatsvindt, is uniek voor het eiland.' Hoe ziet Texel Spa Resort eruit en past dit in het landschap? Het Spa-complex bestaat uit ver schillende bouwdelen, met een centrale receptie. Met daarboven een hellend vegetatiedak. Dit zorgt volgens de ontwerpers voor een natuurlijke aansluiting op de land schappelijke omgeving en het dient als buffer voor regenwater. In aan sluiting met het dak wordt gewerkt met groene taluds, opgeworpen met behulp van grond die vrijkomt bij de fundering van het gebouw en bij het graven van eerder genoem de geulen. Daardoor gaat het gebouw op in het landschap. Maar toch wel met ramen? 'Waar behoefte is aan zon- en dag licht worden sneden gemaakt. Bij voorbeeld bij de hotelkamers en het restaurant. Aan de entreezijde rijst de gevel op uit de grond en draagt bij aan een vanzelfspreken de entree voor de gasten.' Hoe zit het met energiebespa ring en -opwekking? Hosper: 'Het vegetatiedak isoleert en met behulp van aardwarmte- of zonnecollectoren kan er energie mee worden opgewekt. Energie kan ook worden onttrokken aan de bodem of het grondwater, door middel van Warmte-Koude-Opslag (WKO). Daartoe zullen de mogelijk heden voor een diepe boring wor den onderzocht. Daarnaast bieden zonnecollectoren (warm tapwater), zonnepanelen (elektriciteit) en klei ne windturbines (elektriciteit) kan sen voor dit project.' Wat is het bijzondere van de lod ges? Hosper: 'Het wezenkenmerk van lodges is dat ze in het landschap staan.' Samen vormen ze het resort (luxe vakantieverblijf). 'De relatie van de lodges met het (natuurlandschap wordt versterkt door het ontbreken van erfafschei dingen. Rondom de lodges bevin den zich verhoogde houten vlon ders. Ze markeren het privédo- mein De privacy wordt gere aliseerd door vege tatie en hoogtever schillen en door indeling van het terrein, lig ging van de lodges en raampartij- en. Gedacht wordt aan drie soor ten lodges: boslodges (in een halfopen landschap), bosrandlod- ges (in de overgang van open naar gesloten landschap, met onder meer familiehuizen) en hoflodges (gegroepeerd rond een centraal in het park gelegen hof, deze wonin gen gaan volgens de ontwerpers op in het landschap). Het ontwerp van de lodges? Hosper: 'Ze zijn ontworpen in een eigen architectuur, geënt op een mix van invloeden vanuit natuur, duurzaamheid en specifiek Texelse elementen.' Buitenzonwering zorgt voor samenhang en karakteristiek, serres en veranda's verhogen het vakantiegevoel en verlengen het seizoen. Ook de lodges zijn duurzaam? Hosper: 'Duurzaamheid is een cen traal onderdeel van het ontwerp. Terugkerend thema is het vegeta tiedak het gebruik van verduur zaamd hout. Dit draagt bij aan de integratie tussen architectuur en landschap.' Zonnewarmte wordt zoveel mogelijk benut en ook de mogelijkheid tot aardwarmte en hotspa wordt onderzocht. Het zit het met de zichtbaar heid? Grond die vrij komt door het gra ven van kreken wordt tussen de lodges gebracht, waardoor de bebouwing minder aanwezig is. Tevens wordt gebruik gemaakt van vegetatiedaken.' Wat maakt Texel Spa Resort voor de gast zo aantrekkelijk? Hosper: 'De combinatie van func ties. Dit maakt het mogelijk om uiteenlopende arrangementen voor een meerdaags verblijf aan te bie den.' Aad Blom: 'Nu is het zo dat als mensen in een kliniek een oog lidcorrectie of andere cosmetische operatie laten doen, ze daarna naar huis gaan om aan te sterken. Zwel lingen of littekens kunnen tot aller lei vragen leiden uit de omgeving. Nu boeken ze een hotelkamer of lodge en voelen zich daar veel beter op hun gemak.' Gaat het niet ten koste van andere Texelse logiesbedrijven? Adrie Mantje: 'Integendeel. Bezoe kers en gebruikers van Spa Texel zijn vrij om ergens anders te loge ren. Er zijn ook arrangementen mogelijk met andere verblijfsac- commodaties en in combinatie met andere voorzieningen op Texel.' Hoe is het beoogde terrein nu ingericht? Het is jaren geleden vol geplant met populieren, om te dienen als productiebos. Maar het resultaat is heel wisselvallig. De grond (klap- zand) is arm en droogtegevoelig. Hoe wordt het terrein ingericht? Hosper: 'Uitgangspunt is een gelei delijke transformatie van het land schap, vanuit de bestaande situatie en kwaliteiten. Dit resulteert in een meer besloten landschap waar de bomen goed groeien en een open deel op plekken die nu ook leeg zijn. Bij de keuze voor bomen en planten wordt aansluiting gezocht bij ecologische doelstellingen die in de omgeving van kracht zijn, zodat sprake is van een verster king van de structuur van het gebied. Hierbij wordt afstemming gezocht met Staatsbosbeheer. Door selectief te kappen blijft het landschapsbeeld tijdens de ont wikkeling in takt. Mogelijk dat het hout wordt hergebruikt. Komen er waterpartijen? Hosper: 'Open plekken worden deels afgegraven. Er ontstaan geu len waarin regen- en eventueel kwelwater kan worden opgevan gen. Gradiënten in het terrein dra gen bij aan de ecologische waar den. Met het hoogheemraadschap wordt afgestemd hoe dit op de juiste manier kan worden inge vuld.' Wat voor bestemming rust er nu op het terrein? Agrarisch. In welke bestemming moet die worden omgezet? Recreatief. Hoe zit dat ruimtelijk? Hosper: 'Het terrein is onderdeel van het concentratiegebied voor groter verblijfscomplexen. In de directe omgeving bevindt zich een groot aantal recreatiewoningen.' En de agrarische waarde van het gebied? Die is zeer beperkt, wat onder meer blijkt uit de zeer wisselvallige Impressie van de wellnessafdeling. Artist impression van de bovenzijde van Texel Spa, het gebouw waarin het hotel en het cosmedische centrum komen, en dat wordt voorzien van een vegetatiedak.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10