TEXELSE^COURANT Cjrocn ^wartr jexels in het harL, De Jager krijgt plek in ruimtevaartcanon Forse subsidie voor besparing energie RvS: Bedrijfswoning mag omgezet in privé OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12577 DINSDAG 24 MEI 2011 De Waal vierde vrijdag de offici ële opening van het pleintje bij de Hervormde kerk. waar de Doorlopende belangstelling zaterdag tijdens de Kampeer- en Veiligheidsdag op kampeerter rein 't Wouters- hok Texel heeft het dertigste Wad- dentoernooi dat afgelopen weekend Vlieland werd gehouden gewonnen Marco Drijver wil op 9 juni tegen beroemde Alpe d'Huez op fietsen ergens aan begin, bijt ik me vast muur is geres taureerd Sh BLAUWE VLAG AAN'T STRAND. IS DE KUST ECHT VEILIG? Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): AMERICAN BASE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. TEXELSE®COURANT hm. leraar en zelf een geboren weten schapper.' 'Ik ben er ondersteboven van', zei een zichtbaar onder de indruk zijnde De Jager. Hij was lovend over de vele presentaties van (jonge) astronomen die hij tijdens het congres had gezien. De Jager kwam zelf ook aan het woord tijdens zijn mini-symposium met een klinkende presentatie over de invloed van de zon op het kli maat. Andere sprekers waren Harm Habing die terugblikte op vijftig jaar ruimteonderzoek en Rens Waters die een beschouwing op de komen de vijftig jaar gaf. Beenwond na botsing met hek Een 38-jarige man uit Oosterend is vrijdagavond laat gewond geraakt bij een aanrijding op de haven in Oudeschild. De man, die op een bromfiets reed, zag een hekje bij het jachthavenge bouw over het hoofd en botste daar op volle snelheid tegenaan. Hij moest met een beenwond wor den afgevoerd naar het ziekenhuis. De politie nam een bloedproef af, omdat het vermoeden bestond dat hij onder invloed van drank was. De uitslag daarvan is nog niet bekend, dat neemt volgens de politie tijd in beslag. Het rijbewijs van de man werd ingevorderd en hij kreeg een proces-verbaal. Luxueus, exclusief, duurzaam en hoge kwaliteit. Trefwoorden die van toepassing zijn op Texel Spa Resort, een even uitdagend als vergaand plan van Adrie Mantje en Peter Hin. Het omvat een spa met baden, sauna's, massages, schoonheid- en fitnessruimte, een cosmedisch centrum voor operatieve ingrepen, een vijfsterrenhotel met restaurants en andere voorzieningen, vergader- en cursusruimten en pakweg 90 lodges. Gisteravond presenteerden ze hun ambitieuze plan in Hotel De Pelikaan. Het beoogde terrein van zeventien hectare waarop Texel Spa Resort moet verrijzen, ligt aan de overzijde van de weg op het land waar nu nog populieren groeien. Vorige week legden Mantje en Hin het voor aan college van b en w en raad, gisteravond konden maatschap pelijke organisaties, ondernemers en omwonenden de maquette bekij ken. De reacties liepen uiteen. Er was bijval voor de moed en het enthousiasme, maar er waren ook kritische geluiden. Hoewel het droog en schraal land betreft, wil de landbouw het niet kwijt. Andere hobbel zijn de benodigde slaapplaatsen. Buurtbewoners reageren verdeeld. De politiek moet besluiten of wordt meegewerkt aan de benodigde bestemmingswijziging. Meer over het plan op pagina 10 en 11. Professor Kees de Jager uit Den Burg krijgt een plaats in de canon van de Nederlandse ruimtevaart. Dat werd vrijdagmiddag onthuld tijdens een bijeenkomst van astro nomen die op Texel werd gehou den. De Texelse ereburger wordt in de canon genoemd als één van de tien meest beeldbepalende onderzoe kers in vijftig jaar Nederlandse ruim tevaart. Het overzicht, dat naar ver wachting tegen de zomervakantie op internet wordt gepresenteerd, bevat ook de tien meest beeldbepa lende technologieën, experimenten, doorbrekende resultaten en open staande vragen voor de toekomst op het gebied van ruimtevaart. De Jager kreeg het nieuws te horen na afloop van een mini-symposium dat speciaal ter gelegenheid van hem en zijn negentigste jaar in de collegezaal van het NIOZ werd gehouden. Het symposium was onderdeel van een driedaagse bij eenkomst voor astronomen op Texel. Er werd eveneens bekendgemaakt dat het Nederlands Instituut voor Ruimtevaartonderzoek (SRON) en het Sterrenkundig Instituut van Uni versiteit Utrecht het Kees de Jager Fellowship in het leven hebben geroepen. Dat is een studiebeurs om jonge wetenschappers astrono misch onderzoek te laten verrichten. Rens Waters, directeur van het SRON, prees De Jager als een sti mulerende en inspirerende man die zich oprecht ontfermt over jonge wetenschappers. 'Hij is een groot Texelaars kunnen binnenkort tot De subsidies komen voort uit een budget van €5 miljoen die de pro vincie eerder dit jaar aan Texel beschikbaar stelde. De gemeente raad ging er woensdag mee akkoord dat de helft daarvan wordt gebruikt om de komende jaren energiebesparende maatre gelen in woningen en vakantiewo ningen te betalen. De gemeente wil de helft van de investeringen subsidiëren. Het college heeft, als het goed is, vandaag de laatste hand aan concrete voorstellen op dat gebied. Bedoeling is dat er vrijdag en zaterdag voorlichting over wordt gegeven tijdens de Energie en Bespaarbeurs in schiet sportcentrum Odysseus in Den Burg. Er waren aanvankelijk subsidiebe dragen van €4000,- voor bestaan de woningen en €7500,- voor nieuwbouwwoningen in omloop, maar die zijn door het college ver hoogd. Van de andere €2,5 mil joen uit het geld van de provincie is €1,5 miljoen beschikbaar voor uitvoering van plannen in de lokale Energievisie. Over de precieze besteding daarvan wordt binnen de gemeente nog gediscussieerd. De resterende €1 miljoen is bestemd om de realisatie van zon nepanelen op daken van Texelse huizen te steunen. Dat laatste is een project van TexelEnergie. De coöperatie wil op de beurs ook voorlichting geven over de moge lijkheden. Het is de bedoeling dat volgende maand of vanaf juli de eerste sub sidies kunnen worden aange vraagd. De gemeente wil daarvoor een energieloket opzetten waar Texelaars terecht kunnen. De gemeente denkt eraan TexelEner gie en de Stichting Duurzaam De gemeente weigerde Texel een rol in dat loket te laten spelen. Daarover moeten nog besluiten worden genomen. irken aan het verzoek van Ig en Lia van den Berg de bestemming van deze bedrijfswoning op vakantiecentrum Dennenoord om zetten naar privégebruik. De Raad van State heeft bepaald dat het college terug oet komen op dit besluit. (Foto Harry de Graat) duizenden euro's subsidie krij gen van de gemeente en Texel Energie voor het toepassen van energiebesparende maatregelen in huis. Zoals het er nu naar uitziet, kunnen mensen voor bestaande huizen tot €5000,- aan subsidie krijgen. Voor nieuwbouw kan de subsidie oplo pen tot €10.000,- wanneer zoge heten energienulwoningen worden gebouwd. Dat zijn huizen die, over een heel jaar bezien en bij een nor maal leefpatroon, evenveel energie opwekken als dat er verbruikt wordt. Het college van b en w moet terugkomen op de weigering van het verzoek om de bestemming van één van de twee dienstwo ningen op vakantiecentrum Den nenoord om te zetten in een woonbestemming. Aldus luidt het oordeel van de Raad van State (RvS). Op Dennenoord staan twee bedrijfswoningen. Grensweg 18, waar het hier om gaat, wordt bewoond door Ig en Lia van den Berg, tot 2007 mede-eigenaar van het vakantiepark. Het huis werd in 1984 gebouwd als tweede bedrijfs woning omdat het bedrijf toen een heel ander karakter had (veel jeugdkampeerders) waardoor extra toezicht nodig was. Het was een langdurige strijd om die tweede bedrijfswoning vergund te krijgen. Er was onder andere een bestem mingswijziging van het betreffende stuk grond (van agrarisch naar recreatief) voor nodig. Toen het park in 2007 werd ver kocht aan Marc van den Berg, die in de andere bedrijfswoning woont, bleef de woning van Ig van den Berg buiten de verkoop. Door de gewijzigde aard van het bedrijf, van kampeerterrein voor jongeren naar vakantiepark voor jonge gezinnen, is voor de bedrijfsvoering de nood zaak vervallen om twee dienstwo ningen te hebben. Daarom ver zocht Ig van den Berg de bestemming van de bedrijfswonin gen te wijzigen in burgerwoning, zodat hij er kan blijven wonen. Het bestemmingsplan biedt daarvoor geen mogelijkheden, wat een vrij stelling op grond van artikel 19 nodig maakt. Het college weigerde dit, onder meer met het argument dat niet valt uit te sluiten dat een tweede bedrijfswoning in de toe komst weer nodig is. Van den Berg vocht dit besluit eer der aan via de rechtbank, die hem in het gelijk stelde. Daarop ging de gemeente in hoger beroep. Maar volgens de RvS had de gemeente het verzoek niet 'in redelijkheid' mogen weigeren, omdat de woning bij behoud van de bedrijfsbestem- ming onverkoopbaar wordt en leegstand het gevolg zal zijn. B en w zijn volgens de RvS ten onrechte niet ingegaan op de vraag of kon worden afgeweken van de uit gangspunten voor het omzetten van bedrijfswoning naar woning in de beleidsnotitie Bedrijfswoningen en personeelsverblijven. De RvS stelt tevens dat er geen concrete aanwijzingen zijn dat in de toekomst een tweede bedrijfs woning nodig is. Ook wordt vol daan aan de vereiste dat per vakantiehuizenpark ten minste één bedrijfswoning aanwezig is.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1