TEXELSE 3 COURANT Petra Stam debuteert met 'Dood stroom' Sprookjesachtige verhalen over een onzichtbare wereld Keien tegen parkeren A V Petra Stam: 'Ik schrijf wel over geheimzinnige dingen, maar doe dat op een luchtige manier en probeer de donkere zaken juist in het licht te zetten. 'Onze kennismaking vond plaats op de ochtend van de 31ste okto ber. Dat wil zeggen, toen ont moette ik hem. Hij bleek mij al veel langer te kennen. Onverwacht koud voelde hij aan, blauwachtig en kil was zijn licht, maar toch klopte mijn hart sneller door de fluisterstem in mijn oor.' Zo begint Dood stroom, een bundel met sprookjesachtige verhalen van Sarina Star, het pseudoniem van de oud-Texelse Petra Stam. De zes verhalen zijn zeer verschil lend van aard, maar worden met elkaar verbonden door een soort geest, een dwaallicht, die de 'ik' gebruikt als zijn instrument. Hij fluistert haar de verhalen in die zij opschrijft. 'Jij kan de stem zijn van degenen die het niet kunnen naver tellen en wier geest schreeuwt om gehoord te worden, de stem van hen die roepen in het niets omdat ze niet te verstaan zijn, of van de enkeling die zelf heeft gekozen om in die onzichtbare wereld te verblijven...' Verdwijnt de geest van het toneel, dan is het stil. Meldt hij zich weer, dan volgt een nieuw verhaal. Dood stroom is Stams officiële debuut. Zes jaar geleden publiceer de ze twee sprookjes, maar dat gebeurde in eigen beheer. In 2008 won ze een verhalenwedstrijd. Het winnende verhaal zou worden opge nomen in een verzamelbundel, maar daar zag ze van af, omdat ze de voorkeur gaf aan een eigen boek. Het duurde even voordat Stam een uitgever durfde aan te schrijven. Uit eindelijk kreeg ze wel direct respons. Uitgeverij Books of Fantasy is gespe cialiseerd in science fiction en fan tasy, een genre dat in Nederland bij slechts een klein publiek in trek is. Stam schreef de verhalen in een paar jaar bij elkaar. Het oudste is een paar jaar, het jongste een paar maan den oud. De onderwerpen lopen zeer uiteen. Zo gaat Het verhaal van Dusty en Pistol Pete over een ver mogend man, die verliefd wordt op een zigeunermeisje, alles in het werk stelt om haar te krijgen, maar haar ten slotte weer moet laten gaan, omdat haar geest onafhankelijk blijft. Red is een variant op het bekende sprookje van Roodkapje en de wolf, over een jonge vrouw die wordt ver leid door een knappe maar gevaar lijke minnaar, maar uiteindelijk na de dood van haar grootmoeder tot het inzicht komt dat ze te goed van ver trouwen is geweest. De meeste ver halen eindigen hoopvol. Wie zijn wortels niet verloochent en respect toont voor de natuur en zijn mede mens, mag rekenen op een goede afloop, ook al is dat in een ander leven. In alle - uitstekend geschreven - ver halen worden de hoofdpersonen flink op de proef gesteld, spelen geesten een belangrijke rol en vallen heel wat doden. Maar ondanks dat ze best griezelig zijn, zullen maar weinig lezers er slapeloze nachten aan over te houden. 'Ik sprak van de week iemand die van één van de verhalen een kwartier wakker had gelegen', vertelt Stam. 'Dat verbaas de me, want zelf vind ik ze niet per se duister en eng. Behalve het twee de verhaal dan, De Val. Ik schrijf wel over geheimzinnige dingen, maar doe dat op een luchtige manier en probeer de donkere zaken juist in het licht te zetten. Om duidelijk te maken dat dit delen van onszelf zijn, waar je niet bang voor hoeft te zijn. De hel waar je na je dood moet lijden, is verzonnen door de kerk. Volgens de Noorse mythologie is het een koud land in het noorden, waar je rust, onderdak en voeding krijgt en je je voorbereidt op iets nieuws, voordat je terugkeert in de mensenwereld. Hel betekent oorspronkelijk ook niet meer dan verbergen of verhullen. Zoals een demon oorspronkelijk een godheid Het omslag van 'Dood stroom'. of beschermende geest is. En niet een duivel, zoals er later van gemaakt is. Duivel komt trouwens van het Latijnse woord diabolus en betekent niet meer dan belasteraar of aankla ger. Ik wil niet belerend zijn, maar ik vind het leuk om iets te vertellen over de oorsprong van begrippen en verhalen.' De publicatie smaakt naar meer, ook voor de schrijfster. Op korte termijn valt er op dat terrein echter niets van haar te verwachten. Ze is momen teel druk met de afronding van een informatief boek over de maan, waarin ze laat zien hoe je op je eigen manier kunt stilstaan bij de kracht van de maan en zo 'dichter bij jezelf' kunt komen. Daarnaast heeft ze een praktijk als homeopaat, houdt ze zich bezig met het lezen van tarot kaarten (en het geven van cursussen daarin) en heeft ze een gezin met een man en twee zoons. 'Het krie belt wel en ik bruis van de ideeën, maar ik moet weer een ritme vinden om ze uit te werken.' Dood stroom telt 200 bladzijden, kost €14,95 en is te bestellen via www.booksoffantasy.com (via deze website is ook Het verhaal van Dusty en Pistol Pete te lezen) en bij de vader van de schrijfster, Menno Stam (tel.314175). Joop Rommets Provincie eens met ontgrenzen Provinciale Staten van Noord- Holland hebben er gisteren mee ingestemd 128 hectare natuur gebied op Texel te ontgrenzen. Dat gebeurde tijdens een Staten vergadering waarin de herziening van de provinciale structuurvisie werd besproken. Het besluit heeft betrekking op de zogeheten rafels in de Ecologische Hoofdstructuur (netwerk van aan eengesloten natuurgebieden) op Texel. Dat zijn stukken grond die zijn begrensd als natuurgebied, maar die boeren graag als land bouwgrond in gebruik willen nemen, omdat polder Waalenburg een groter natuurgebied is gewor den dan eerder is afgesproken. Het vorige college van Gedepu teerde Staten had die ontgrenzing tot teleurstelling van de landbouw niet in de herziene structuurvisie opgenomen en dat is nu door Pro vinciale Staten alsnog gedaan. Dat liet Statenlid Nel Eelman (CDA) Voortijdig de auto parkeren bij de vuurtoren is er niet meer bij. In de berm is een hele serie keien neer gelegd om auto's te laten doorrij den naar het parkeerterrein voorbij het Torenrestaurant. Het voortijdig DINSDAG 24 MEI 2011 gisteravond weten. De partijen stemden unaniem voor. De partijen gingen er eveneens mee akkoord om Zeeburg, dat te boek staat als reservaat voor gan zen, als natuurgebied te ontgren zen. De onderwerpen waren in februari al eens aan de orde geweest in een Statenvergadering, maar toen werd de gehele besluit vorming over de herziene struc tuurvisie opgeschort. Kluis gestolen uit strandpaviljoen Bij een inbraak in strandpaviljoen De Zeester van maandag op dins dag hebben onbekenden een kluis buitgemaakt. De daders hebben een ruit stukgeslagen. Er is geen geld buitgemaakt, in de kluis zat wel een oude laptop. Het betreft een zware kluis die aan de grond was vastgeschroefd. Naar verluidt is vannacht iemand met een kluis aangehouden, maar dit nieuws was vanmorgen nog niet bevestigd door de politie. parkeren in de berm was een onderwerp dat aan de orde kwam toen het college en de dorpscom missie van Eierland eind februari een rondje langs knelpunten in het gebied maakten. foto Henk Ley*» In vrede kan ik mij te ruste begeven en aanstonds inslapen, want Gij alleen, o Here, doet mij veilig wonen. onze vader, groot- cn overgrootvader Dirk Terpstra Hcnnaardcradccl, 16 november 1926 Den Burg - Texel, 21 mei 2011 Dick cn Tineke Tcrpstra-Brouwcr oLocnMmkc Nora Corric cn Martinjanscn-Tcrpstra Mirjam en Carlos, Waldo, Fabio,Mayra Anton Terpstra cn Alic Vlaming Daan en Martina EJitarJ cn IVendy TimocnEvclin Akkc Terpstra cn Gcrrit Hoornsman jocn Jejrtm Els cn Jaapkccs Drijvcr-Tcrpstra Joost Pim De Zes 17 1791 ÉW Den Burg-Tcxcl Vader is thuis opgebaard. Woensdag 25 mei is er van 19.00 tot 20.00 uur gelegenheid tot condoleren in de Hervormde Kerk, Kerkstraat 5 in Den Hoorn. Donderdag 26 mei wordt in bovengenoemde kerk de alschcidsdicnst gehouden om 13.15 uur. waarna de begrafenis plaatsvindt op de Oudcschildcr begraafplaats, ZuidhafFcl 47Hogcbcrggcbicd" Na afloop bent u van harte uitgenodigd in Hotel Den Burg, Emmalaan 4-6.1791 AV Den Burg. Nog vrij plotseling hebben we afscheid moeten nemen van onze broer, zwager en oom Dirk Terpstra Wij wensen Corrie en kinderen veel sterkte toe. Fam. Terpstra Neven en nichten ^•Familieberichten Je vertelde ons graag over je leven tot tachtig Je genoot van alles, je vond het prachtig! De lange dagen in de bollen en in de tuinen, Heel Texel rondfietsen en lopen in de duinen. De laatste jaren werd je wereld heel klein, Alleen als je sliep, dan had je geen pijn. In je dromen zag je oude vrienden en was je aan het werk, Je kon dan weer alles, je was weerzo sterk. Slaap nu maar opa, je was al zo moe, Je vrienden die wachten, ga naar ze toe. Maak je geen zorgen, we redden ons wel, IVe passen op oma, ga nu maar snel. Je loopt door het pad, je bent weer terug op je land, Meteen aan de slag, handen in het zand. We weten dat je daar op ons wacht, Dag lieve opa, slaap nu maar zacht. Heden overleed mijn lieve man, onze vader en opa Elize Anne Rijk Lies 4 januari 1924 t 22 mei 2011 Geertje Rijk-Dal mei jer Arie en Yvonne Annelies, Mariska Liesbeth en Frank Arjen, Frank, Marten, Tiemen Gwenny Bernhardlaan 119a 1791 XD Den Burg Vader is overgebracht naar de strandkamer van „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op vrijdag 27 mei van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcen trum. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op zaterdag 28 mei om 10.45 uur in cremato rium "Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de crematieplechtigheid komen wij samen in de koffiekamer van het crematorium, waar tevens gelegenheid is de familie te condo leren. Schoonmaakbedrijf Brouwer/ schoorsteenve gen, tel. 06-22864562., Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat Tel. 320473. Heden ging van ons heen onze lieve zwager en oom Lies Rijk Wij zullen hem missen. Jannie Dalmeijer Paula en Cees Grootjen Marion, Trudy, Arie Pieter en Judith De mooiste collectie wane en vloertegels. 313023 www.woonkracht7.nl (Ex) secretaresse/stewar- Ze zijn er weer! Volop ver se aardbeien. De Reuze jr. woonachtig in Duitsland met een goede tot vloeien de behersing van Spaans INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,60 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,20 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Aardbei, Schorreweg 32 a. Engels en Duits zoekt i.v.m. remigratie nieuwe uitdaging op Texel. Tel 0049-561-95319732. Computer of laptop stuk, TCA repareert hem. Tel 318489 Geraniums! Geranium- markt Schermer-Schuyl Waar? Bij Gamma! Auto Service Centrum banden, uitlaten, accu's Tel. 315588. Aanschuifavond vrijdag 27 a.s. in de Rotisserie. Texelse aspergemenu met uitleg van Bert en Meina Keijser. Reserveren: 318950. Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. www.nira-chandra.n Praktijk voor coaching therapie begeleiding. Geraniums! Geranium- markt Schermer-Schuyl Waar? Bij Gamma! Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Alles in vertrouwde han- De Muilekoog, definitief ontharen met IPLTel: 06- 24252224. ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. BeCa raamdecoratie in de maand mei 10% korting op hele collectie Woon- kracht 7 313023 VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Trek Ghost Sensa race fietsen, de winkel voor uw sportfiets. Bets fietsen, tel. 312184. op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Geraniums! Geranium- markt Schermer-Schuyl. Waar? Bij Gamma! w ww.texel sea ut o pa gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt!

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 3