TEXELSE 9 COURANT Visserman Marco Drijver moet nog wat kilo's kwijt Fietsen op Alpe d'Huez voor goede doel TX94 vist achtersteven op Gemeente stond met rug tegen de muur Verkeersexamen voor scholieren Leerlingen van groep zeven van basisscholen uit Den Burg gaan donderdag voor het praktisch verkeersexamen. Tussen 9.00 en 11.30 uur stappen 109 scholieren op hun fiets om door Den Burg een route te fietsen. Onderweg komen ze kruispunten, rotondes en fietspaden tegen, met de daarbij behorende voorrangsre- gels en verkeersborden. De leerlin gen worden op vijftien plaatsen beoordeeld op hun verkeersge drag. Dit gebeurt aan de hand van een checklist. Door deze aanpak nemen de kinderen bewuster en veiliger deel aan het verkeer. De organisatie is in handen van de Jozefschool, die deelneemt met twee groepen van in totaal 45 leer lingen. Van de Thijsseschool doen 34 leerlingen mee en de Fontein vaardigt 30 leerlingen af. Kwikstaart broedt in motorblok zend op zijn buik verklapt hij: 'Weet je, ik vind alles lekker. Ik maak de pan altijd helemaal leeg. Ik weeg nu 118 kilogram, eigenlijk moeten er nog drie af. Ik hoop dat ik het daar mee red.' Met hard werken probeert hij nog wat af te vallen. Niet alleen op zee, maar onlangs ook tijdens twee stilligweken. Met de andere opvarenden en dokmedewerkers gaf Drijver het schip een grondige opknapbeurt, waarbij het zweet hem van het lijf gutste. Na werktijd en in de weekenden pakt hij de racefiets. 'Ik heb jaren lang gevoetbald, keeper bij SV Oos terend. Op een gegeven moment ging het niet meer zo soepel. Bij het meteen te hijgen, maar ik haak niet af.' Zijn fietstocht vindt plaats in het kader van het evenement Alpe d'HuZes (slogan: 'Opgeven is geen optie'). Deelnemers zamelen daarbij geld in voor de kankerbestrijding door zo vaak mogelijk, liefst zes keer, tegen de bekende Franse berg op te fietsen. Vaak rijden ze in teams die zich door familie, vrien den en bedrijven laten sponsoren. De afgelopen jaren werden zo vele miljoenen euro's opgehaald. Drijver werd op het idee gebracht door zijn vriendin, die ook meedoet. Verschil lende relaties uit de visserij hebben hem reeds een bijdrage toegezegd. Boerderij in Waalenburg bijna plat In polder Waalenburg is de sloop kenberg een eind gevorderd, van de boerderij van voorheen Rik- f°<° a™# r» De brandweer had de buitenbrand aan c Kliko in brand na barbecueën Nasmeulende restanten van een barbecue hebben zaterdagnacht brand veroorzaakt aan de Schil- derweg in Den Burg. De bewoners waren in de veron derstelling dat de restanten uit waren toen ze die in de kliko gooi den, maar dat bleek anders. De kliko vatte vlam en het vuur ver spreidde zich naar een paar omlig gende struiken. Twee meisjes die voorbij fietsen, ontdekten de brand waarna de brandweer werd gealar meerd. Die had het vuur snel onder controle, waardoor de schade beperkt bleef. De kliko was gesmol ten. Het vuur werd geblust door brandweermensen uit Hoorn die een nacht op Texel waren, omdat de leden van de Texelse brandweer gezamenlijk een nachtje weg waren. De vervangende brand weerploeg moest 's morgens vroeg ook nog een keer uitrukken naar Stayokay, nadat daar het brand alarm was afgegaan. 'Nee, het postuur van een wiel renner heb ik niet', grijnst Marco Drijver. Toch wil de Texelse vis serman op 9 juni tegen de beroemde Alpe d'Huez op fiet sen. 'Als ik ergens aan begin, bijt ik me er in vast.' Alles voor het goede doel: de kankerbestrij ding. Sponsors zijn nog steeds welkom, al heeft hij zijn streefbedrag qua toezeggingen al bereikt. Het streef- gewicht halen is lastiger erkent Drij ver, schipper van kotter TX 29. Wij hardlopen merkte ik slijtage aan m'n knieën. Vandaar dat ik drie jaar geleden ben gaan fietsen.' Eerst deed hij mee met een bedrijfsteam aan de jaarlijkse grote tijdrit. 'Mijn fiets kreeg ik in ruil voor een zak slippies.' Daarna werd hij steeds fanatieker. 'Alle zondagen fietsen we met een groep uit Oosterend een rondje Texel. En dat gaat heus niet langzaam.' Echte beklimmin gen heeft hij nooit gedaan. 'Het hoogst? De Hoge Berg en de Bad- weg...' Op karakter denkt hij toch ver te komen: 'Sommigen beginnen 'Het hoeven niet perse grote bedra gen te zijn. Elk tientje is welkom', aldus de robuuste kottervisser. 'Ik hoop in elk geval één keer de top te halen, maar ik ga voor twee keer.' Donaties kunnen worden gegeven aan boord in de haven, of via de onderstaande link. http://deelnemers.opgevenisgeen- optie.nl/acties/marcodrijver/marco- drijver/actie.aspx Tekst en foto: Frans Hopman/HopText Gewond na doen boodschappen Een 46-jarige man uit Holwerd is zondagmiddag gewond geraakt bij ongeval op De Krim. De man had boodschappen gedaan bij de supermarkt van het vakantiepark en ging onderuit toen hij terugreed naar zijn verblijf elders in de Noord- kop. Dat kwam vermoedelijk door de regenval. De man liep verwon dingen op aan zijn been. Na con trole in de ambulance kon hij terug naar zijn verblijf. Medewerkers van De Krim verleenden eerste hulp. Vogels broeden op bijzondere plek ken. Zoals deze kwikstaart, die nestelt in een oud motorblok op het terrein van Luchtvaart- en Oor logsmuseum Texel. De (niet meer werkende) motor betreft een Daim ler Benz, die ooit in een Messers- chmit 110 heeft gezeten. Raad beslist over maïsdoolhof Lap Het ziet er naar uit dat de raad zich binnenkort buigt over een verzoek van Arie Lap uit Den Hoorn om een maïsdoolhof te openen aan het Lagewegje. Vol gens b en w betreft het een for meel verzoek tot wijziging van het bestemmingsplan. Nadat Lap zijn doolhof vorig jaar moest sluiten, diende hij voor dit jaar een officieel verzoek in. B en w lieten in april weten dat boerengolf niet past bij het cultuurhistorisch karak ter van het gebied. Ook zei het col lege de doolhof als een zelfstandige recreatieve activiteit te beschouwen en niet als recreatief medegebruik van agrarische grond. 'De ontsluiting en entree zijn niet gelegen bij een agrarisch bedrijf, maar direct aan de openbare weg.' Boerengolf beschou wen b en w wel als medegebruik van agrarische grond. B en w beschou wen de aanvraag van Lap als een principeverzoek (waar geen bezwaar tegen kan worden ingediend) en weigeren medewerking. Na protest van Lap wordt het verzoek binnen kort voorgelegd aan de gemeente raad. Lap kan wel in beroep tegen zo'n besluit van de raad, maar moet ook legeskosten betalen. Geslaagd Bianca Regoor (40) uit Den Burg is geslaagd voor de opleiding Equine Assisted Coach aan het Educatief Cen trum Keulseweg in Pijnacker. Reg oor is in staat mensen te coachen met behulp van paarden. Een nieuwe aanwinst voor Schip- achttiende eeuw stamt. Het gevaar breuk en Juttersmuseum Flora aan te werd opgevist door de TX94 van de Pontweg. De collectie werd dit de familie Boersen. De achterste weekend aangevuld met de ach- ven heeft een plekje gekregen bij tersteven van een schip dat ver- het voormalige Licht van Troost, moedelijk uit de zeventiende of f«° UMMiPMficAiejtexeJ!&e£au/iMtt'.n& X] fycA&uq&n/ vcnv jfLAi i sr^r ourant 1969: Raad besluit tot invoering toeristenbelasting Doordat maar liefst 147 gemeen ten van plan zijn de toeristenbe lasting te verhogen, is deze belasting de laatste weken een veelbesproken onderwerp. Tijd om in een korte terugblik te memoreren hoe de toeristenbe lasting eigenlijk op Texel is gekomen. Het is augustus 1969, de tijd van de discussie rond de komst van een naturistenstrand, het hotel bij Ceres en het Krimplan. In een raadsvergadering die duurde van half drie in de middag tot tien uur in de avond - en die naast de raads leden werd bezocht door 25 belangstel lenden - werd de invoering van de toeristenbelasting met niet meer dan vier stemmen tegen aangenomen. Opmerkelijk feit was dat hiermee werd vooruitgelopen op een beslis sing van de Tweede Kamer, die met een wetsaanpassing de invoe ring van een dergelijke (gemeente lijke) belasting mogelijk moest maken. Over de komst van de toeristenbe lasting (naar Duits voorbeeld) werd al zeker tien jaar gediscussieerd. En nog stemden de raadsleden maar met moeite voor invoering, omdat ze geen andere mogelijk heid zagen om uit de financiële impasse te komen. Of, zoals (tegenstemmmer) J. Koning-Bruin van de PvdA stelde: 'Texel brengt door zijn inkomsten uit het toeris me massa's geld in de schatkist, maar het rijk vertikt het om daaruit wat terug te geven voor hoogno dige voorzieningen ten bate van datzelfde toerisme; die centen moet de gemeente maar van de gasten zien te krijgen.' Texels Belang liet bij monde van raadslid F. Standaart weten geen problemen te hebben met de invoering van de toeristenbelasting als het een bestemmingsheffing zou zijn, dus zou worden besteed aan typisch toeristische projecten 'en niet voor het helpen dekken van de kapitaalslasten die zijn ver oorzaakt door alle gemeentelijke voorzieningen.' Daarmee was Standaart echter te kort door de bocht. Eerder al hadden burge meester en wethouders gesteld dat de toeristenbelasting onmis baar was voor het doen van de nodige investeringen. 'Het karakter van een uitgesproken toeristische gemeente als Texel vereist dat zon der meer. Wordt de gemeente niet in de gelegenheid gesteld deze investeringen te doen, dan zal in de naaste toekomst het voorzie- ningenpeil ernstig worden aange tast. Het wordt een onhoudbare toestand als met een systeem moet worden gewerkt van inciden tele subsidies voor noodzakelijke voorzieningen. Dat is een methode die als enig resultaat zal hebben het permanent achterlopen op de behoeften, ook ten aanzien van essentiële voorzieningen.' En het ging om een flink bedrag. Bij een verwacht gemiddelde van 1,9 miljoen overnachtingen per jaar, zou een kwartje toeristenbe lasting (€0,11) een jaarlijkse opbrengst van ƒ475.000,- (€215.545,60) betekenen. Met dit bedrag, dat nog moest vermin derd met de administratieve kos ten voor heffing en controle, kon den net de kapitaalslasten voor 1969 worden gedekt. De vrees dat Texel zijn concurrentiepositie als toeristisch eiland zou verliezen, weerhield de vroede vaderen ervan de toeristenbelasting al te hoog te stellen. Mocht de Kamer de toeristenbe lasting niet toe staan, dan moest een oplossing worden gezocht in het verveel voudigen van de leges voor een kampeervergunning, het invoeren van een woonforensenbelasting en een logeergastenbelasting voor hotel- en pensiongasten, die wél al was toegestaan. Burgemeester Sprenger toonde sympathie voor de tegenstanders van de toeristenbelasting. Ook hij meende tot een oplossing gedwongen te zijn, maar zag geen reden om te gaan zitten kniezen als de gemeente met de rug tegen de muur stond. 'We moeten ver der, anders gaat Texel ten onder.' Hij was er van overtuigd dat Gede puteerde Staten de begroting zou den goedkeuren als de raad tot invoering van de toeristenbelas ting zou besluiten. En aldus geschiedde.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9