Kunstenaars in de rij om mee te doen aan Klifhanger Tussen luchtfietserij en versterking van de dorpseconomie TEXELSE 11 COURANT Voortgang Loodsproject is voer voor discussie DINSDAG 7 JUNI 2011 De Zwerfstien, Het gezicht van de Herenstraat, Reis naar Den Hoorn en Voor Texel. Een greep uit de namen van de kunstwer ken die tijdens Klifhanger een maand lang te zien zijn in en rond Den Hoorn. Net als voor gaande keren hebben de wer ken een nauwe band met de locatie waar ze worden tentoon gesteld. De tweejaarlijkse mani festatie wordt zaterdag 11 juni geopend door wethouder Eric Hercules. Klifhanger wordt pas voor de der de keer gehouden, maar begint nu al een manifestatie van naam en faam te worden. Zo kostte het de organisatoren weinig tot geen moeite kunstenaars te interesse ren mee te werken. Sterker, ze moesten zo'n tien mannen en vrouwen teleurstellen, omdat om reden van praktische en financiële aard niet meer dan veertig kunst werken kunnen worden geëxpo seerd. Twee jaar geleden was het nog nodig enkele kunstenaars met meerdere werken te laten mee doen. We verkeren dit keer in een luxepositie', vertelt bestuurslid Nettie van de Brake. 'Uiteindelijk hebben we een keuze gemaakt voor werk waarvan we vinden dat het goed past in de omgeving en dat het bijdraagt in de variatie. Ook vonden we het leuk nieuwko mers een kans te geven en niet alleen mensen te vragen die we al kenden. Of het de juiste keuze is, moeten we natuurlijk maar afwach ten. Van de meeste kunstenaars hebben we niet meer dan een schets gezien van wat ze gaan maken. Bij vorige keren werden onze verwachtingen vaak hele maal waargemaakt. Maar het gebeurde ook wel dat we uitein delijk dachten: Hè, is dit het nou?' Deden voorgaande keren onge veer net zo veel Texelse als over- kantse kunstenaars mee, dit keer is het aandeel deelnemers van elders wat groter. 'Dat komt door het overweldigende aanbod. Maar het blijft de bedoeling een groot deel Texelaars te laten expose ren.' Hoewel vast niet elke Hoornder als kunstkenner kan worden n Klifhanger 2009 beschouwd, blijkt het draagvlak in tussen de bomen langs de Siep te pingdirecteur Harry Matthijsen, het dorp groot. Veel inwoners plaatsen, maar omdat de kunste- die gedurende Klifhanger alle boden ongevraagd hun tuin, gara- naar ze niet onbeheerd durfde te deelnemers en hun gezinnen gra ge, schuurtje of weiland aan als laten staan, wordt uitgeweken tis logies aanbiedt. Hij is niet de expositieruimte. Anderen deden naar de tuin van De Vermaning, enige ondernemer die de manifes- dat alsnog toen ze door de organi- Ook een geschikte locatie, al was tatie steunt. 'Alle horecabedrijven satie werden in Den Hoorn gevraagd. Van de f'roffO Al ff Wait/a sponsoren ons. Brake: 'We zijn V/f WCl/l/OCll/C kJÊJ Uul UC Dat vind ik echt soms voor de kun- bijzonder.' Dat stenaars op zoek Af/lffA ff-* /f IVOn/lc/f/fl dit niet alleen gegaan naar een V# f If fff f C»fW^7I^^^Of Cf maar belange- geschikte locatie. loos is, conclu- Voor een kunstwerk van Leontien Kurpershoek leek een sloot aan de Rommelpot een mooie plek. De grond bleek van Arie Lap. Toen we hem vroegen, vond hij het met een prima.' Een ander kunstwerk waarvoor specifiek een locatie is gezocht, is de Stamgasten van Herman van de Brake. Eén van de leden van de organisatie had bedacht deze uit dode bomen gezaagde figuren het maar omdat daar tot een paar jaar geleden een grote rij iepen stond. Ook zeer plaatsgebonden is Het tent-aardig bewind, een aanklacht van Annelies van Nieuwmegen tegen de opmars van stacaravans, die ten koste gaat van de tent. Het werk krijgt een plaats langs de Siep, vlakbij Loodsmansduin. Dit kritische werk vormde overigens geen sta-in-de-weg voor cam- deert Van de Brake uit een opmer king van Minne Goënga van de Spar-supermarkt. 'Hij vertelde me dat hij bij de vorige Klifhanger de beste omzet van het hele jaar had gedraaid.' In vergelijking met twee jaar gele den heeft de organisatie voor een compacte omzet gekozen. Daarbij hoeven de bezoekers geen grote stukken meer te fietsen. 'De vorige keer was er ook werk bij De Grie te zien, nu is alles op loopafstand. De route begint bij het picknick bankje aan het begin van Diek en loopt via de Herenstraat, Klif, de Rommelpot en de Siep via de Mokweg terug naar het dorp. Dat is iets meer dan tweeëneenhalve kilometer. Bij elk kunstwerk kun je het volgende bij wijze van spreken al zien staan.' Klifhanger duurt van zaterdag 11 juni tot en met zondag 10 juli. Ruim dertig kunstwerken zijn gedurende die hele periode te zien. Voor ruim een handvol ande re kunnen bezoekers alleen tijdens het Pinksterweekeinde terecht. Daarnaast worden diverse andere activiteiten gehouden. Zo is er maandag 13 juni (van 15.30 tot 18.30 uur) een optreden van de Texelse band Lighthouse Blues in theater Klif 12. Later in de maand is er een 'smaak- en buitenmarkt' op De Bonte Belevenis (zondag 19 juni), zijn er huiskamerconcerten van het Muziekschoolkamerkoor in het atelier van Charles Janko (zaterdag 25 en zondag 26 juni) en geeft muziekvereniging DEK een openlucht concert op het dorps plein (dinsdag 28 juni). Bij paal 9 wordt woensdag 29 juni het pop festival Pop on the Beach gehou den. Klifhanger wordt in het laat ste weekeinde (8, 9 en 10 juli) afgesloten met Jazz on the Waves, een nieuw festival in Klif 12, waar jazz, improvisatie en wereldmu ziek centraal staan. Elke maandag en elke donderdag zijn er excur sies langs de kunstwerken. Deze gaan om 10.00 uur van start bij het picknickbankje aan het begin van Diek. Een aparte vermelding verdient de plaatsing van acht tot tien vloed- lijnpalen. Deze palen, waarvan er sinds een paar jaar al enkele staan, laten zien hoe het landschap rond Den Hoorn onder invloed van de zee is veranderd. Rond 1290 lag het dorp nog aan het Marsdiep. Sindsdien 'wandelde' de kustlijn steeds verder weg. Door het plaat sen van vloedlijnpalen met een jaartal wordt zichtbaar hoe en in welk tempo dit gebeurde. Tijdens het Pinksterweekeinde is een groepje vrijwilligers in touw om vloedlijnpalen te schilderen en van tekst te voorzien. Zij geven ook uitleg over hun werk. Maandag vanaf 14.00 uur worden de palen in optocht naar de plaats van bestemming gebracht. Wethouder Eric Hercules opent Klifhanger. Dat gebeurt zaterdag 11 juni om 10.30 uur, bij het pick nickbankje aan het begin van Diek. Veel informatie over de manifesta tie staat ook in de vorige week verspreide Vakantiekrant. Sponsortocht Rabobank Noord-Holland Noord houdt zaterdag 18 juni voor de negende keer de RaboFietsspon- sortocht. De dertig kilometer lange tocht voert langs stempelposten bij de Rabobank in Den Burg. Aan de tocht nemen bijna driehonderd mensen mee, die op deze manier proberen de kas van hun vereni ging aan te vullen. Voor sommige Hoornders is het enkele voorstellen in te dienen voor te voelen, vrezend voor verromme- niet meer dan luchtfietserij, maar het inrichten van het dorpsplein, ling van het landschap waarin de volgens de naastbetrokkenen - inmiddels verenigd in een stich- Dat zal nog niet meevallen, volgens boeten staan. Buijs, aangezien het plein eigenlijk ting - krijgt het Loodsproject niet eens een plein is en vooral de langzaam maar zeker vorm. Een functie heeft van doorgangsroute projectleider doet onderzoek voor de bus. Toch zal de architect met argusogen worden gevolgd, naar de haalbaarheid van zo'n vijftien projecten, variërend van de herinrichting van het dorps plein tot de ontwikkeling van een 'vijfsterren wandelgebied'. Om dezelfde reden was er scepsis over het project 'vijfsterren wan delgebied'. Het plan omvat het aanleggen van nieuwe wandelpa den, die een verbinding vormen want het opknappen van het plein van bestaande paden, zodat 'een staat al jaren hoog op de verlang- totaal wandelnetwerk' ontstaat, lijst van veel dorpsbewoners. Veel Ook het herstellen van oude 'peer- minder belang hechten ze aan het denpaarden' en het ontwikkelen plaatsen van een kunstwerk op het van kleine 'ommetjes' behoort tot 'Dit is een plan voor toeristen. De NlOZ-terrein, één van de drie voor- het plan. In het boekje wordt ver der gesproken over 'zitbanken, klaphekken, bruggetjes, folders, kaartmateriaal en koffieautomaten met zonnecel' en dat maakte de tongen los in de zaal. 'Een extra het Hoornder kerkje. Een beeld paadje hier of daar is prima, maar leidt alleen maar af', vond iemand verder willen we geen poespas', in de zaal. was een veelgehoorde opvatting. Ridderinkhof en Buijs waren het met de criticasters eens, bleek later. Volgens hen betrof het een oud plan, nog gemaakt door de agrarische natuurvereniging De Lieuw, dat ten onrechte in zijn geheel was overgenomen. betoogden dat er achter de scher- Onderdeel daarvan is het realise- Voor discussie zorgde ook het plan ren van duintjes, om de parkeer- om een oude vloedhaak, ten noord- school, de supermarkt en de voet- stellen in het deelproject 'Loods- balclub hebben hier niets aan', bakens', die het landschap verder reageerde één van de toehoorders moeten versterken. 'Als je nog op de toelichting die stichtings- midden op het Marsdiep bent, zie voorzitter Herman Ridderinkhof en je al het mooiste baken dat er is: projectleider Jan Buijs gaven op het projectplan Loodsen door het landschap, een vervolg op het ruim vier jaar geleden gepresenteerde Sceptische geluiden ook over de dorpsontwikkelingsplan. Ridder- plannen om de strandopgang bij inkhof en Buijs waren het - uiter aard - niet met hun criticaster eens. Ze gaven toe dat er op het oog nog weinig spectaculairs was gebeurd, maar paal 9 en 12'natuurlijker'te maken. men hard is gewerkt. En volgens hen mag het lijken alsof de econo- van wordt, door het dorp en omge ving nog wat mooier te maken, scheiden van het auto- en fietsver- keer en het aanpakken van het ten, wat indirect toch geld in het ding op €174.560,-is begroot. Veel laatje brengt. Hun toehoorders - geld, zeker als je bedenkt dat die Klif 12 was redelijk gevuld - stelden parkeerplaatsen maar een paar kritische vragen, maar schortten hun eindoordeel nog even op. Eerst penboeten tijdelijk een recreatieve, Duidelijk was ook dat niet alle pro- educatieve of culturele functie te jecten even warme gevoelens los maakten. Buijs - de door de pro vincie betaalde projectleider, die ook leiding geeft aan de plannen geven, bijvoorbeeld in de vorm van atelier. Voorstel was na twee jaar te evalueren of het project is bevallen, rond De Gouden Driehoek - ver- maar de meeste toehoorders zei- Een oude vloedhaak tussen camping Loodsmansduin en de Mokweg wordt mogelijk een terrein vi plaatsen aan het zicht te onttrek- oosten van camping Loodsmans mie van Den Hoorn er niet beter ken. Een dure klus, die inclusief het duin en grenzend aan de Mokweg, in oude staat te herstellen. Het gaat om een circa vier hectare wordt aantrekkelijker voor toeris- rommelige karakter van de bebor- groot landbouwgebied, dat nu vlak maar waar de ooit afgegraven duintjes moeten worden hersteld. Het plan, dat inclusief de aankoop per jaar druk worden van het terrein (van voormalig bol- lenteler Jaap Duinker) en de grond- maar eens zien hoe het verder Behoorlijk uitgesproken was de werkzaamheden zo'n €830.000,- gaat, leek de meerderheid te den- zaal over het plan om drie scha- kost, voorziet niet alleen in het inzichtelijk maken van de historie, maar biedt ook de ruimte aan 'extensieve verblijfsaccommoda- een trekkershut, expositieruimte of tie'. Wat daarmee precies wordt bedoeld, bleef in het midden, maar in Den Hoorn is inmiddels duidelijk dat Piet Laan plannen heeft om er telde dat een architect is gevraagd den al op voorhand er weinig voor yurts te plaatsen en te verhuren. Dat doet hij sinds enige tijd al op camping Loodsmansduin, maar naar verluidt wil de ondernemer zijn toekomst niet afhankelijk maken van grondeigenaar Texel Campings. Desgevraagd vertelt Laan dat hij er inderdaad plannen heeft, maar dat die een goede toe lichting nodig hebben. 'Mensen hebben al snel hun eigen ideeën en die kloppen lang niet altijd.' Hij zegt binnenkort openheid van zaken te geven. Het al een paar jaar geleden door André Smit gepresenteerde plan voor de bouw van een (historische) molen, blijkt nog steeds te leven en is één van de projecten die door Buijs op hun haalbaarheid worden onderzocht. Gedacht wordt aan een mosterd- of oliemolen, in com binatie met een informatiecentrum, die in samenwerking met agrariërs zou moeten worden geëxploiteerd. Veel concreter is de openstelling van Herenstraat 49, één van de loodshuisjes, dat volgens recent onderzoek eigenlijk een comman deurswoning is. Uitgangspunt is dat het in bewoonde staat wordt opengesteld. Daarbij wordt niet alleen samengewerkt met de eige naren, maar ook met onder meer de Stichting Texels Museum. Een project dat financieel ook betrekkelijk eenvoudig te realiseren is, is het laten maken en plaatsen van makelaars, de aloude verbin ding tussen de windveren van een gevel. In Den Hoorn zijn er nog zo'n zestig, maar een inventarisatie van de in de locale historie geïnte resseerde Hoornder Maarten 't Hart leert dat nog eens zo'n zestig huizen en schuren er mee zouden kunnen worden verfraaid. Andere projecten zijn de promotie van Den Hoorn (onder meer door middel van de website www.texel- denhoorn.nl) en twee nieuwe eve nementen, muziekfestival Jazz on the Waves en de Dag van het Schaap, die beide dit jaar voor het eerst worden gehouden. Dat ook de bestaande evenementen Broad way en Klifhanger in het project plan worden genoemd, wekte eni ge bevreemding. Volgens Ridderinkhof en Buijs is het echter de bedoeling het voortbestaan van deze festivals te garanderen en de kans daarop is groter als ze bij één overkoepelende stichting worden ondergebracht, die ook meer kans op succes heeft bij het aanvragen van subsidie. Joop Rommets

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11