Buitrug zwemt in Marsdiep TEXELSE 5 COURANT DINSDAG 7 JUNI 2011 De buitrug die vorige week is gezien tussen Texel en Den Hel der is de elfde die sinds 2003 in Nederland is opgedoken. Dat heeft walvisdeskundige Kees Camphuijsen van het NIOZ laten weten. De buitrug werd woensdag voor het eerst waargenomen en trok donderdag veel belangstelling. Er stond veel volk op de dijk in Den Helder en zowel het NOS Jour naal als RTL Nieuws besteedden 's avonds aandacht aan het dier. De beelden in de uitzendingen waren gemaakt door cameraman John Smit uit Den Burg die toe vallig een dag aan boord was van Het Sop van Rutgert Oosterhuis om opnames te maken. Ooster huis was in alle vroegte gewaar schuwd door volgers van de wal vis, waarna hij en Smit meteen koers zetten naar de buitrug. Aan de hand van foto's die Oos terhuis maakte, kon Camphuijsen zien dat het om een andere buit rug ging dan een buitrug die in april bij Scheveningen werd waar genomen. Een vergelijking met een buitrug die een paar weken geleden bij Ameland zwom, was niet te maken omdat daar enkel een klei ne afbeelding van is. Volgens Camphuijsen is er sprake van een verandering. 'Dit is de elfde sinds 2003 en in de driehonderd jaar daarvoor is er geen enkele buit rug in Nederland waargenomen.' Het is vooralsnog gissen waarom de dieren hun terrein verleggen. Camphuijsen vermoedt dat ze voedsel zoeken. 'Maar dan is het Marsdiep daarvoor op het moment geen geschikte plek.' Buitruggen komen voor in alle wereldzeeën. Op het moment trekken Noord- Atlantische buitruggen naar de poolgebieden (Groenland, Ijsland en Spitsbergen) en ze zoeken onderweg naar voedsel. Daarbij gaan de dieren soms aan de zwerf. Buitruggen, een onderorde van de baleinwalvissen, leven van vis en krill (garnalen). De sinds 2003 in Nederland waar genomen buitruggen waren alle maal jonge dieren. In 2009 werd voor het laatst een buitrug in het Marsdiep gezien en in 2007 zwom er daar ook een rond. In 2004 spoelde een dode buitrug aan op de Vliehors die na veel vijven en zessen aan Ecomare werd geschonken en daar sindsdien te bezichtigen is. De huidige buitrug was naar schatting zo'n tien meter lang. De vorige exemplaren waren volgens Oosterhuis iets groter. Kinderopvang in overtollig lokaal Een leegstaand lokaal van open bare basisschool Durperhonk in De Cocksdorp mag worden ver huurd voor buitenschoolse opvang. Dat hebben burgemeester en wet houders besloten. Een werkgroep van de school buigt zich momenteel over de concrete invulling van het lokaal. Meerdere partijen hebben daar interesse in. Streven is dat de buitenschoolse opvang na de zomervakantie van start kan gaan. Volgens het college wordt met de buitenschoolse opvang meerdere vliegen in een klap geslagen: er wordt voorzien in een vraag en de inkomsten van Durperhonk blijven in stand. De basisschool krijgt geen geld voor klaslokalen die niet in gebruik zijn. De Durper basisschool beschikt over vijf lokalen, waarvan de laatste in 2005 werd bijgebouwd (tegelijk met de realisatie van een nieuwe lerarenkamer). De school had bij de bouw circa tien jaar gele den nog geen recht op een vijfde lokaal, maar dat veranderde doordat het aantal leerlingen steeg. Op het moment van realisatie van het vijfde lokaal had de school zo'n 120 leer lingen, maar daarna daalde het aan tal weer. Durperhonk heeft nu vier groepen. Leerlingen leren ondernemerschap Leerlingen van De Fontein in Den Burg leren de komende weken hoe het is een eigen bedrijf te runnen. De leerlingen doen dit aan de hand van het ondernemersproject Kids in Bizz en worden ondersteund door ondernemer Gé Koot uit Oosterend. Met een eigen bedrijf - met echte producten en echt geld - maken de kinderen op eenvoudige wijze ken nis met financiële en economische begrippen. Daarnaast stimuleert het programma de leerlingen samen te werken en als team te opereren. De leerlingen verkopen producten van Fair Trade Original, de importeur voor de Wereldwinkels. De te verko pen producten lopen uiteen van koffie tot babbelaars en van een vilten bloem tot postkaarten. Om de verkoop te stimuleren houdt de school vrijdag 24 juni van 14.00 tot ongeveer 16.00 uur een verkoop beurs. De winst die de bedrijfjes maken, komt geheel ten goede aan Kika en Greenpeace. Nota Bene brengt werk van Wilmink In Klif 12 in Den Hoorn brengt kleinkunstgezelschap Nota Bene uit Almere vrijdag 11 juni het programma Ballade van het verlangen, gebaseerd op gedichten en liedjes van Willem Wilmink. Nota Bene bestaat uit Mieke Moll (zang, bas, klarinet en accordeon), Fietsstroken in nationaal park In opdracht van Staatsbosbe heer is gisteren een begin gemaakt met de aanleg van fietsstroken langs wegen waar geen fietspad is. Dit moet de verkeersveiligheid in het natio naal park Duinen van Texel ver hogen. De fietsstroken maken deel uit van het Verbeterplan Recreatieve Infra structuur van het nationaal park en kunnen worden gerealiseerd dank- Steeds meer jongeren te zwaar Ook op Texel zijn steeds meer jongeren te zwaar. Van de meis jes lijdt 13 procent aan overge wicht en van de jongens 14 procent. Dit blijkt uit de evaluatie van de sportstimuleringsregeling 'Buurt, onderwijs en sport', uitgevoerd door Sportservice Texel. Hoewel het aantal jongeren dat lid is van een sportvereniging steeg van 87 Zo Texels genomineerd Zo Texels is genomineerd voor de Rob de Bes Award 2011, een toe ristische innovatieprijs voor vrije- tijdseconomie in Nederland. In totaal zijn 48 projecten in Neder land genomineerd. Daaruit wordt in juni een top 10 samengesteld, waarna op 22 september de win naar bekend wordt gemaakt. Meer over de prijs en de andere genomi neerden is te vinden op www. wvrobdebesaward.nl. Mogelijkheden voor zorgtoerisme In opdracht van b en w stellen studenten van Wageningen Uni versiteit een onderzoek in naar de mogelijkheden van zorgtoe risme op Texel. Daarmee wordt gedoeld op vestiging van aange paste verblijfsrecreatie voor mensen met een geestelijke of lichamelijke beperking, eventu eel onder speciale begeleiding. De gemeente wil initiatieven op dit gebied stimuleren door toe te laten dat hiervoor een beroep op de slaapplaatsenreserve wordt gedaan. Het streven is neergelegd in het thans geldende raadsprogramma, maar tot dusver hebben zich geen initiatiefnemers aangediend. Het onderzoek wordt als stageop dracht uitgevoerd door vijf studen ten en duurt tot begin juli. De kosten voor de gemeente zijn niet meer dan €2.000, -. Naast het bestuderen van mogelijkheden voor zorgtoerisme op het eiland zal ook worden bekeken in hoeverre samen werking mogelijk is tussen de zorg sector en de toeristische sector. Duidelijk moet worden welke vor men van zorgtoerisme kansrijk zijn. De aanbevelingen kunnen tot nieuw gemeentelijk beleid leiden als grondslag voor planologische pro cedures. Momenteel is op dit gebied geen enkel beleid en moet ad hoe wor den beslist over burgerinitiatieven. Hondenpoep Doe er wat a De buitrug die vorige week tussen Texel en Den Helder zwom. Op de achtergrond de Razende Bol. (FotoRutgcnoos Jan Deckers (viool, piano en zang), Nick Teunissen (zang en accorde on) en Texelaar Daniël de Boer (contrabas). Moll is de dochter van Wilmink en weet als geen ander de teksten van haar vader te interpre teren. De voorstelling, die om 20.30 uur begint, is tevens de opening van de kunstmanifestatie Klifhan ger. Het optreden is gratis toegan kelijk en vrijwel volgeboekt, maar bij Nauta Boek - die aanwezig zal zijn met uitgaven van Wilmink - zijn nog enkele kaarten voorradig. zij financiering van het nationaal park en een bijdrage van de het Toeristisch Investeringsfonds (STIFT) ter waarde van €40.000,-. Op de Nattevlakweg en een deel van de Randweg worden rode lagen op het asfalt aangebracht om de fietsstroken aan te geven. Op de Mokweg, het Jan Ayeslag en de strandslagen bij paal 17 en 21 worden de fietsstroken met lij nen aangeven. Deze wegen zijn niet recent geasfalteerd of bestaan uit klinkerverharding, waardoor het maken van rode stroken niet moge lijk is. Chauffeur Harry Wetenkamp arriveerde vrijdag met een vrachtwagen vol hulpgoederen in Chisinau, de hoofdstad van Moldavië. Doordat het lang duurde voor de wagen door de douane kon worden geopend, werden de door Texelaars ingezamelde goederen pas zaterdag in de nacht gelost. Daarna werden ze per auto naar het zuiden, naar Cahul en Orasul, gebracht. Moldavië behoort tot de armste landen van Europa. De hulpgoederen, waaronder matrassen, dekbedden, linnen goed en schoolspullen (die de kinderen zelf moeten meenemen) wor den ingezameld door de Werkgroep Hulp Oost-Europa, die elke maandag te vinden is aan de Maricoweg. naar 89 procent, bleef de bewee- gintensiteit gelijk: 14 procent van de jongeren sport twee uur of min der per week, 21 procent drie tot vijf uur, 30 procent vier tot zes uur en 35 procent meer dan zes uur. Het verslag is aan het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport gezonden. Hierin is ook te lezen dat de over last door rondhangende jeugd in de dorpen is afgenomen, mede door het verbod om na 19.30 uur samen te scholen rond sportvoor- zieningen. In het gemeentehuis in Den Burg is woensdag officieel het Centrum voor Jeugd en Gezin Texel gestart. De 25 inlooppunten op diverse locaties werden voor geopend verklaard en de websites www.cjg- texel.nl en www.ondertussenoptexel.nl werden in gebruik genomen. Dat gebeurde door een presentatie op een scherm die werd bijge woond door diverse betrokkenen. Foto Jemen ven natum) Toilet loopt over na fikse regenbui De brandweer van De Cocks dorp moest zondagmiddag in actie komen bij De Aanleg in de Kikkertstraat in De Cocksdorp. Als gevolg van de regen waren de toiletten overstroomd. Inspectie van de brandweer leerde dat het water geen kant uit kon. Eigenaar Marcel Jansen kreeg daarna het vermoeden dat zijn afvoer niet of verkeerd op de nieuwe riolering in de Kikkertstraat is aangesloten. 'We zitten hier nu achttien jaar en hebben nog nooit zo iets gehad.' Het was de eerste keer sinds de aanleg van de nieuwe riolering dat het hard regende. Het boren van een gaatje in de blootgelegde afvoer leerde dat het water daar in ieder geval stevige onder druk stond; er spoot een straal van circa een halve meter hoog uit. Het water in de toiletten zakte daarna. De gemeente stuur de maandag een aannemer naar de Kikkertstraat om onderzoek te doen. De brandweer hielp zondagmiddag bij De Aanleg aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp om wateroverlast na de stevige regenbui te verhel pen. (Foto Jeroen ran Hattum) Henk 'de Baron' Witte herplaatste donderdagmiddag samen met Chris Otten het onderste deel van de IJzeren Kaap nabij Oosterend. Weerstand tegen biovergisting 'Biovergisting is een gepasseerd station', ageert '10 van Texel' tegen het pleidooi van LT Noord KAVB afdeling Texel voor groot schalige biovergisting. Woens dagavond behandelt de gemeen teraad de brief. over biovergisting: 'Er waren vier categorieën, A, B, C en D. A en B zijn kleinschalig en daar is niemand op tegen, maar C en D zijn groot schalig en de Texelse politiek heeft een duidelijk standpunt ingenomen dat C en D uit den boze zijn. Wij gaan er zonder meer vanuit dat de Texelse politiek haar ingenomen standpunt niet zal verloochenen.' Dat de landbouw 'ernstig wordt beperkt in z'n mogelijkheden', wil er bij de briefschrijvers niet in. 'Dat slaat nergens op, want het zou niet best zijn als de agrarische sector afhankelijk wordt van biovergisting. Bovendien ligt er een uitspraak van de Raad van State die grootscha lige energie-opwekking bij agrari sche bedrijven uitsluit. Nabij de Hamster en/of bij Tatenhove in Oudeschild is de enige goede optie voor een eventuele biovergistings- installatie. Wij hebben begrepen dat daar een onderzoek naar wordt gestart. Hier is een bedrijventerrein en als u denkt dat we zo'n instal latie op Texel nodig hebben dan verdient deze plek onze voorkeur. Wees zuinig op ons landschap en respecteer de Kernwaarden op ons eiland.' Veehouder in ongelijk gesteld De ruimtelijke ordening is gebaat bij de uitbreiding van waterzui vering Everstekoog. Dat is af te leiden uit de uitspraak van de Raad van State (RvS), naar aan leiding van een beroep dat vee houder Erik Bakker had aange spannen tegen dit raadsbesluit. De RvS stelde Bakker in het ongelijk. Het plan voorziet in de uitbreiding van de zuivering met een helofy- tenfilter van 3,7 tot 9 hectare. Bak ker claimt dat in het water in het filter nog resten van medicijnen en hormonen zitten en vreest voor schadelijke effecten op zijn vee, dat gras van een aangrenzend per ceel eet. Ook is hij bang voor meer overlast door vogels en waterover last. Maar de gemeenteraad zegt dat door de uitbreiding medicijnen juist beter uit het water worden gezuiverd en dat het hoogheem raadschap mogelijke problemen zal oplossen. De RvS ziet geen reden om hieraan te twijfelen en meent dat de uitbreiding niet zal leiden tot toename van hormonen en medicijnen. Een kwelsloot moet overlast door kwelwater voorko men. Ook heeft het hoogheem raadschap toegezegd maatregelen te nemen tegen overlast door vogels. Mocht dit toch niet lukken, dan krijgt Bakker de schade ver goed. Vragen over verhuizing Aldi Burgemeester en wethouders gaan de provincie Noord-Hol land vragen of verplaatsing van de Aldi vanuit het centrum van Den Burg naar het bedrijventer rein aan de Spinbaan mogelijk Daarbij wordt een pleidooi over legd dat Aldi zelf heeft gemaakt en waarover het nodige te doen is geweest voordat b en w het vol doende en duidelijk vonden. De verplaatsing is strijdig met het bestaande beleid, zoals neerge legd in de structuurvisie (Texel op Koers) en de toekomstvisie voor zieningenstructuur Texel. In september vorig jaar heeft de gemeenteraad echter toch aange drongen op verplaatsing. Aan de hand van de reactie van de provin cie bekijkt het college of verplaat sing kans van slagen heeft. Vervol gens moet de gemeenteraad besluiten al dan niet de benodigde procedure te starten. Van de pro vincie is ontheffing nodig mede op grond van het provinciale Advies orgaan Ruimtelijke Ordening, ofte wel de ARO-commissie.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5