Groeneplaats bruisend centrum van activiteiten TEXELSE 9 COURANT 1# 'Nooit gezien maar ze zijn wel voelbaar' Willem Drees penning voor Tedje Bruin-Bruin EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF DINSDAG 7 JUNI 2011 De Groeneplaats in Den Burg bruiste tijdens Hemelvaart van de activitei ten. Donderdag stond het plein in het teken van de jaarlijkse Proeverij, vrijdag was er een expositie van 22 Texelse kunstenaars. Tussendoor waren er diverse optredens in een grote tent op de bult. Een impressie van een paar zonovergoten en geslaagde dagen. Geen mens heeft ze ooit gezien, maar de aanwezigheid van som- meltjes op Texel is voelbaar. Met smaak vertelde Arthur Ooster- baan, bestuurslid van de Histori sche Vereniging, zaterdagmiddag over de mythische aardwezens van Texel. Hij deed dat tijdens de opening van een expositie van kinderen van de Vrije School. De gedachte achter het project is dat de kinderen de plek eren waar ze zich bevinden (naar een Romein se traditie) en dat ze met het pro ject verbindingen leggen tussen het heden en de toekomst door middel van het verleden. De kinderen zijn de toekomst, ze hebben de som- meltjes in het heden gemaakt en de sommeltjes zelf zijn het verleden. Directeur Keympe van der Gronde van de Vrije School vond het waar devol dat de kinderen beeldend bezig waren geweest. 'Een beel dend kunstenaar die bij je op school komt, geeft wat extra's. Kunst is belangrijk. Moet je je eens probe ren voor te stellen dat je een wereld zou hebben zonder kunstenaars, zonder kunst en zonder muziek.' Wethouder Eric Hercules (cultuur) opende de expositie door met één van de kinderen het laatste som- meltje op een plateau te zetten. Hij merkte op dat de kinderen deze expositie hun leven lang niet meer zullen vergeten en dat daarmee een verbinding tussen heden, toekomst en verleden is gelegd. Oosterbaan liet weten dat Texel niet helemaal uniek is in de sommeltjes: op Wie- ringen zijn eveneens verhalen over aardwezens, maar daar worden ze 'sammeltjes' genoemd en op Vlie land heten ze 'allemandjes'. Die staan te boek als onaardige wezentjes die in de duinen dansen en mensen de schrik op het lijf jagen. De wezentjes op Wieringen hebben een voorliefde voor alles wat blinkt. De herkomst van de naam sommeltjes kent meerdere varianten. Het meest opmerkelijke verhaal is volgens Oosterbaan dat sommeltjes een afgeleide zou zijn van een sommelier (de wijndeskun- dige in een restaurant). De meest waarschijnlijke variant is het ver haal dat de naam een afgeleide is van het woord 'verzamelen'. De sommeltjes die kinderen ven de Vrije School in Den Burg moakten, zijn tol 31 juli te bekijken bij de Novalishoeve bij Den Hoorn. iFoto Jemen van Hattum) Mevrouw T. (Tedje) Bruin-Bruin heeft postuum de Willem Drees penning van de Partij van de Arbeid ontvangen. Mevrouw Bruin was dit voorjaar 65 jaar lid van de PvdA. Zij en haar vroeg overleden echtgenoot waren leden van het eerste uur. Eerder waren ze lid van de SDAP. Tot op hoge leeftijd kon Tedje Bruin, die uit een echt 'rood nest' kwam, dui delijk maken dat zij voor de sociaal democratische principes stond. Tot het eind van haar leven was zij overtuigd socialist en ze bleef de partij trouw. In februari 2011 over leed mevrouw Bruin op 94-jarige leeftijd. Uit erkentelijkheid voor haar trouwe lidmaatschap heeft de PvdA haar, in het jaar dat de partij 65 jaar bestaat, postuum de Willem Drees penning toegekend. Deze penning wordt dit jaar voor het eerst uitgereikt aan partijgeno ten die 65 jaar lid van de partij zijn: geen speldje maar een solide bron zen medaille. In heel Nederland zijn ruim 1000 penningen uitgereikt en enkele postuum. Op 9 mei bezochten voorzitter Henk Hilstra en de secretaris Berend Wei Iers van de PvdA afde ling Texel Nel Bruin uit Den Burg, de dochter van mevrouw Bruin. Onder het ophalen van herinnerin gen en het bekijken van oude en meer recente foto's werd de pen ning uitgereikt. Uiteraard ging die vergezeld van een rode roos. Voor Nel Bruin een ontroerend moment. De familie van Tedje Bruin-Bruin stelt het gebaar van de PvdA op prijs. Zij maakten eerder dit jaar samen met kunstenares Jay Bakker uit Bilthoven op school in Den Burg van klei hun eigen sommeltjes. Deze worden tot zondag 31 juli tentoongesteld in een schuur van Novalishoeve bij Den Hoorn. Zater dag werd de expositie, genaamd Sommels met Wortels, officieel geopend. Oosterbaan vertelde de kinderen en de ouders in de schuur, te mid den van de zelfgemaakte somme tjes, hoe Pieter van Cuyck in 1780 in zijn brieven over Texel schreef over de aardwezentjes die op het eiland zouden wonen. Wezentjes die overdag zouden veranderen in stenen, maar 's nachts actief waren. Het probleem was alleen dat, op een dronken boerenknecht na, nie mand ze ooit in het echt had gezien. Volgens Oosterbaan brachten de kinderen van de Vrije School daar nu verandering in door de sommel tjes zichtbaar te maken. Hij vond het leuk dat ze dit op een bijzon dere wijze hadden gedaan: de gekleide wezentjes waren tijdens de meierblis gebakken in een veld- oven onder het vuur en tijdens het kleien waren er foto's van de kinde ren gemaakt die ook op de exposi tie te bekijken zijn.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9