TEXELSE 14 COURANT Hergebruik troef bij Boeken aan de Dijk Boekenlezers zijn een apart publiek' Maori geeft workshop tango Grote zoekactie: jacht ligt veilig in haven Oudeschild Dijkema wint eerste prijs 'l DINSDAG 21 JUNI 2011 n der Zwaag van Boeken aan de Dijk: 'De reacties vi n zijn leuk.' 'Hé, hier een boekenstalletje?' Kenmerkende reactie van fiet sers langs de dijk in de Prins Hendrikpolder, bij het passeren van het bordje Boeken aan de Dijk. 'Nederlands meest afgele gen boekhandel', zeggen Klazien en Kirk van der Zwaag. Ze heb ben hun oude vissersschuur ingericht met een opmerkelijke collectie tweedehands boeken. Een boekhandeltje is wellicht het laatste wat je zou verwachten op deze afgelegen plek bij de sluis in De Prins. Waar het vrijwel altijd waait, het zeewater een steenworp aan de andere kant van de dijk stroomt, de lucht zout is en de grond schraal en vol schelpen zit. Rond die markante oude vissers- chuur onder aan de dijk heeft de familie Van der Zwaag een eigen paradijsje gecreëerd. Met fruitbo men, een moestuin, tuinwallen, vogelhuisjes en schelpenpaden. 'Je moet hier wél voor beschutting zorgen, anders wil krijg je de strui ken hier niet aan de gang', vertelt Kirk. Afkomstig uit Beek bij Nijme gen hebben ze de Texelse gewoon te om gebruikte spullen een twee de leven te geven een eigen invulling gegeven. Zo moeilijk is dat daar niet. Schelpen op pad lig gen aan de andere kant van de dijk voor het oprapen, grond voor de tuinwal ligt voor het opscheppen, boomstammen ter decoratie groei den vlakbij en de schutting is opge trokken van alom aanwezig sloop hout. Ook de steentjes voor de zelfgemetselde drinkbak voor de vogels zijn gebruikt. Dat geldt ook voor de honderden boeken op de planken in de vis- serschuur. Allemaal gebruikte exemplaren en niet zelden geda teerd. Wat te denken van het boek Nederlandse Sportsuccessen, uit de jaren vijftig. Met ingeplakte kleurenplaatjes van sportcoryfeeën zoals de onlangs overleden sport journalist Bob Spaak, voormalig chef van Sport in Beeld en daar voor verdienstelijk hardloper. Maar ook Henk Timmer. Niet de voetbal- schikt naar onderwerp of thema. Sport, muziek, natuur, topografie, kinderboeken, tuinboeken, hoe je kunt afvallen, nautische boeken, jaarboeken en Nederlandse litera tuur, onder meer van Jan Wolkers, en ook Duitstalige boeken. Bijzon der is ook de verzameling posters, er liggen stripboeken, zoals Donald Duck, en voor wie op vakantie lek ker wil lezen is een hoekje ingericht met boeken van thrillerschrijvers zoals Dan Brown, Ludlum en Sjöwall Wahlöö. Ook Texelse boeken, van oud tot recent. Er is zelfs en plekje voor de spulletjes die ze aantroffen in de gebruikte boeken, zoals boekenleggers, keeper, maar vóór de tijd van Tom Okker Nederlands beste tennisser. Oud is ook het boekje De Saint, dat pronkt te midden van andere poc kets van uitgever Dick Bruna, bij liefhebbers gewild vanwege de typerende vormgeving van de cover. Gebruikt, vaak vergeeld en al dan niet oud, maar zeker geen romme lige verzameling daar in de PH-pol- der. Alle boeken zijn keurig gerang- briefjes, lijstjes en een bankbiljet. Bijzonder is een collectie ansicht kaarten van Texelse stalletjes van mevrouw van Warmerdam. Het is overduidelijk, dit is niet het domein van gewone boekenlief hebbers, hier is sprake van liefde voor het boek. Klazien: 'Je kunt om veel redenen van boeken houden. Vanwege de inhoud, omdat ze mooi zijn en de manier waarop je er aan komt, bijvoorbeeld omdat je het cadeau hebt gekregen van iemand die je dierbaar is. Daardoor raak je gehecht aan boeken en zet je ze in de kast nadat je ze hebt gelezen. En als die vol is, dan zet je ze op zolder.' Zoals ook de familie Van der Zwaag dat deed, toen ze nog in een groot huis in Beek woonden. 'We waren vaak met boeken bezig en hadden er veel. Een zolder vol. Toen we naar Texel verhuisden, kwamen we in een kleiner huis. Onze boeken verzameling konden we met geen mogelijkheid kwijt. We hebben een schifting gemaakt van de boeken die we wilden houden en in de kast gezet. We vonden het zonde om de rest zomaar weg te doen. Zo kwa men we op het idee om het boe kenstalletje in te richten.' De naam was snel bedacht: Boeken aan de dijk. Reden voor menig passant, onder wie een groeiend aantal Texelaars, er een kijkje te nemen. Aan klandizie geen gebrek. Toen we onze eigen boeken er door hadden, waren de overtollige boe ken van vrienden en kennissen aan de beurt. En inmiddels weten ook anderen ons te vinden', wijst hij op een enorme stapel dozen. 'Engelse pockets, gekregen van een mevrouw die gaat verhuizen Ze kon er eigenlijk geen afstand van doen, maar dit vond ze een goede bestemming. Nog een hele klus om het uit te zoeken. Want het is niet zo dat we hier alles op de plank zetten. Wij bepalen wat er in komt, het zijn onze keuzes. Het is niet zo dat we hier de hele dag op de winkel passen. Mensen kunnen in en uit lopen wanneer ze dat wil len, het gaat op goed vertrouwen en dat kan hier gelukkig. We zijn meestal wel in de buurt. De reac ties van mensen zijn leuk. Vaak verwachten ze hier geen boeken stalletje en zijn ze verrast. We zeg gen zelf dat we de meest afgelegen boekhandel van Nederland zijn. Het brengt leuke gesprekken op gang. Boekenlezers zijn een apart publiek.' Het stalletje is een manier om de liefde voor boeken te delen. Zoals Kirk dat ook doet door het schrij ven van de rubriek Boeken aan de Dijk in de Vakantiekrant en die ook een paar keer in de Texelse Cou rant verscheen. Hij bespreekt daar in op geheel eigen wijze boeken die een link hebben met het eiland, het Wad, de sfeer, gewoontes of producten. Geen oude boeken, maar nieuw en te koop in de regu liere boekhandels. Gerard Timmerman Net als vorig jaar komt Isolde Kanikani, een Nieuw-Zeelandse met Maori-achtergrond, zondag 26 juni naar Texel om haar kun sten als tangodanser over te brengen op beginners en gevor derden. Van de vele workshops die Texeltango vorig jaar organi seerde, werd die van Kanikani door de aanwezigen als beste gewaardeerd. jaar reist ze naar Buenos Aires om in de bakermat van de tango de nieuwste ontwikkelingen te volgen. Ze baseert haar dans op de traditi onele tangomuziek, maar op zoek naar variatie in emotie en muzikali teit maakt ze uitstapjes naar Tango Nuevo en wereldmuziek. 'Ik vind andere bewegingsvormen intrige rend, omdat ze ons een ander perspectief bieden op het lichaam, vergeleken met hoe we naar tango kijken. Deze andere vormen bren gen voor mij een vollediger begrip van het lichaam en hoe bewegin gen en houding bij het dansen bereikt kunnen worden', zegt ze er zelf over. Tijdens deze uitstapjes verdiepte zij zich onder meer in flamenco, ballet, moderne dans, kung fu (shaolin long fist), tai chi en chi gong, Shiatsu en buikdans. 'Heel vaak overlappen de fundamentele concepten binnen deze ideologie- en, maar worden ze op een volle dig verschillende wijze begrepen.' De workshop vindt plaats in Kunst- huys Texel in de Warmoesstraat in Den Burg en begint om 16.00 uur. Aansluitend, vanaf 17.30 uur, is er een tangosalon, verzorgd door DJ El Ruido. Deelname kost €15,-. Wie alleen de salon bezoekt, betaalt €5,-. Een danspartner is niet vereist. Schoenen met dunne zolen worden aangeraden. Succes voor jeugdgolfers Texelse junioren hebben zaterdag op de baan van golfclub Rozen- stein in Wassenaar meegedaan aan een landelijke wedstrijd van de Nederlandse Golf Federatie. Onder moeilijke omstandigheden, met harde wind en regen, behaalde Laurens Groothuis met 81 slagen een knappe tweede plaats. Anna- Pop on the Beach op strand paal 9 Onder de naam Pop on the Beach verzorgt Artex Kunstenschool woensdag 29 juni voor de twee de maal een muziekfestival op het strand bij paal 9. Vijfendertig leerlingen van de Popschool, die samen zeven bands vormen, betreden het podium. Ensemble uit Oekraïne in gebouw KTF Traditionele muziek uit Oekraïne klinkt donderdag 30 juni in het gebouw van KTF (nabij de Bur gemeester de Koninghal) in Den Burg, wanneer daar het ensem ble Elegia optreedt. Elegia bestaat uit vier geschoolde zangeressen, die, ondersteund door muzikanten op viool, bas en accordeon, met veel passie liede ren uit hun eigen streek zingen. Het optreden begint om 14.00 uur en wordt georganiseerd door Zon nebloem Texel, maar is bedoeld voor elke muziekliefhebber. Kaarten kosten €3,50; bezoekers krijgen voor dat bedrag ook koffie, thee of fris. Reserveren bij Ine Witte (tel. 314104) of Thea Witte (tel. 314305). DEK en Jug Bros Het fanfarekorps van muziekver eniging DEK uit Den Hoorn treedt vanavond (dinsdag) op bij café De Kombuis op de haven van Oude- schild. Het concert begint om 19.30 uur. Na afloop betreden de leden van de Texelse bluesband Jug Bros het podium. Geldorp en Saai beste golfers Joke Geldorp en Leo Saai hebben op de Texelse golfbaan de Arend- sen de Wolff-trofee gewonnen. Zij scoorden maar liefst 42 stableford- punten en mogen de vereniging binnenkort vertegenwoordigen bij de landelijke finale. Het betrof een Julie Julia in Filmhuis In het Filmhuis in De Kroonprins draait donderdagavond de film Julie Julia, over de verstrengelde levens van twee vrouwen. Ze zijn Vogel op bijzondere broedplek Een bontbekplevier heeft een bij zondere broedplaats gevonden. De vogel heeft vier eieren gelegd tus sen twee rijbanen van de parkeer plaats bij paal 17. Toen ze dat deed, was het er nog rustig, maar door de gisteren begonnen zeil- week begint het er al drukker te worden. Staatsbosbeheer heeft de plek afgezet, maar elke keer wan neer een auto passeert, verlaat de aankomende moeder voor even het nest. 'Bontbekplevieren zijn opportunisten. Aan een beetje ste nen of schelpen heeft hij genoeg om een nestje te maken', weet Mare Plomp van het vogelinforma tiecentrum in De Cocksdorp. Hij houdt de vogel al anderhalve week in de gaten en heeft goede hoop dat de broedperiode van veertien tot zeventien dagen halverwege deze week afloopt. 'Dan zou ze het nog kunnen redden voor het écht druk wordt, want al een paar uur na het uitkomen van de eieren gaan moeder en kroost er vandoor. Duurt het langer, dan ben ik bang dat het niet goed afloopt.' De bont bekplevier geldt landelijk als een 'schaarse' vogel, maar komt op Texel nog vrij veel voor, vooral in de Slufter en de natuurgebiedjes langs de Waddendijk. (Foto Harneke Roeper) hebben 21 reddingboten deelge nomen van de KNRM-reddingstati- ons langs het IJsselmeer en de zuidelijke Waddenzee. Ook het Kustwachtvliegtuig, een defensie helikopter en de offshore SAR heli kopter zijn bij deze zoekactie betrokken geweest. Na verloop van tijd kon het tele foonnummer van de eigenaar wor den achterhaald en bleek het jacht veilig in de haven van Texel (Oude schild) te liggen. Problemen met de marifoon bleken de oorzaak van de onterechte melding. De eigenaar had na reparatiepogingen de mari foon uitgeschakeld, waardoor hij onwetend was over zijn onbedoel de noodmelding en de gevolgen daarvan. De eigenaar van een zeiljacht die bij een reparatiepoging van zijn marifoon het apparaat had uitge schakeld, heeft onbedoeld een grootscheepse reddingactie op touw gezet. Hij had daarmee zonder dat hij het wist een nood melding uitgezonden. Het noodsignaal, een DSC (Digital Selective Calling), werd vrijdag opgevangen door de Kustwacht. Op basis van de antennelocaties, die het bericht opvingen, kon het jacht zich bevinden op het IJssel meer of de Waddenzee. Pogingen om contact met het jacht te krijgen via de marifoon en GSM lukten niet waarop een grote zoekactie werd opgestart. Aan deze zoekactie bel Groothuis werd achtste, Mike van den Haas eindigde in de mid denmoot. Thomas Wassenaar liet zijn kun sten zien op de baan van de Rosendaelsche Golfclub en werd daar met een score van 85 slagen negentiende. Zondag speelde het Texelse jeugd- team in Westwoud tegen Almeer- derhout. De Texelaars wonnen met maar liefst 24-0 en lijken op weg naar weer een kampioenschap. Elke band speelt ongeveer een half uur en brengt nummers ten gehore in diverse stijlen, zoals pop, rock, reggae, soul en funk. De bands hebben één tot zes jaar ervaring bij de Popschool. Het festival wordt georganiseerd door docenten Bart Spruit, Wobbe Visser, Ruud Gel dermans en Menno Smit. Het festival duurt van 19.30 tot ongeveer 23.00 uur. De entree is gratis. Bij slecht weer zijn de optre dens in het strandpaviljoen. Kees Dijkema van Oost is zater dag in het Zeeuwse Wemeldinge eerste geworden bij demo races van de Historische Motorsport Vereniging (HMV). Dijkema won in de klasse Pré 1950 op zijn Velocette MAC uit 1938. Alles zat mee voor de Ooster. Wemeldinge is zijn favoriete circuit, het rennerskwartier ligt aan het getijwater van de Oosterschelde en zijn Velocette liep als een zon netje. Maarten Hoogenbosch deed mee in de klasse 350 cc op zijn Velocette MAC uit 1953. De motor wedstrijden van de HMV kunnen volgens Dijkema worden omschre ven als een rijdend museum zon der subsidie. 'De racemotoren hebben de uitstraling en het geluid van hun tijdperiode en de coureurs houden van gasgeven en gezellig heid.' De oudste rijder is vijfvoudig Nederlands kampioen en internati onaal racer Cas Swart (84) uit Ber gen die van de huidige races net zo geniet als in zijn topjaren. door de NGF georganiseerde Greensom-wedstrijd voor senioren met een handicap tussen 8.5 en 30. Janneke Kampstra en Thijs Molenaar (35 punten) werden tweede, Toos en Cees Boks legden met eveneens 35 punten beslag op de derde plaats. De longest drives werd geslagen door Janneke Kampstra en Reijnier de Graaff. De Graaff sloeg ook de neary. aan het einde van hun Latijn, maar ontdekken dat door de juiste com binatie van passie, dapperheid en boter alles mogelijk is. Een film voor wie van koken, lekker eten en humor houdt. Met Meryl Streep, Stanley Tucci en Chris Messina. Grootste kolonie lepelaars in Geul De grootste kolonie broedende lepelaars van Nederland bevindt zich in de Geul. Volgens tellingen hebben 416 paar lepelaars dit jaar een nest gemaakt in het natuurgebied bij Den Hoorn. In totaal werden op Texel 510 paar tjes geteld. Staatsbosbeheer tekent bij deze mededelingen aan dat de werkelij ke aantallen wellicht hoger liggen. De lepelaars worden geteld met behulp van luchtfoto's. Om ze niet te storen, kan dat niet op een andere manier. Maar omdat veel vogels in en onder bomen broe den, is het onmogelijk alle nesten op de foto's te zien. De kolonie in de Geul is veruit het grootst. Kleinere aantallen broeden in de Muy (15 paar) en op de Schorren (80). Een deel van de vogels daar is afgelopen weekend verdronken (zie artikel op de voor pagina). Het totaal aantal lepelaars in Nederland bedraagt volgens een telling van de Werkgroep Lepelaar 2332. In West-Europa (van Portu gal tot in Denemarken) broedden vorig jaar 4609 paar. In een geschei den levende Oost-Europese popu latie waren dat er 1120. Meer informatie over deze vogels is te vinden op www.werkgroeple- pelaar.nl. HOTEL'

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 14