TEXELSE 5 COURANT Bingo met voorvader aardappel Wiersma niet tevreden over schadevergoeding Taaiambassadeurs de boer op Geen vertraging bestemmingsplan buitengebied Een voorvader van de aardappel en veel gegeten in Frankrijk tij dens de Tweede Wereldoorlog. Het zijn aanwijzingen die deelne mers aan een vergeten-groenten- bingo krijgen tijdens de Markt van de Smaak die zondag bij de Bonte Belevenis werd gehouden. De bingo was één van de diverse onderdelen van de markt die voor de tweede keer werd gehouden. Bezoe kers werden op een gevarieerde manier in contact gebracht met ver geten groenten en Texelse produc ten. Bezoekers konden proeven en zelf pizza's maken met gezonde groenten. Bij de bingo werd een beroep gedaan op parate kennis over vergeten groenten en anders werd de kennis ter plekke bijge- bracht. De deelnemers kregen kaar ten om de antwoorden in te vullen en hadden zicht op een schaal vol vergeten groenten. De pastinaak bleek de voorvader van de aardap pel te zijn. Elders op het terrein kon den bezoekers zich uitleven in het maken van vogelverschrikkers. Zes stuks verrezen er, waarna juryleden Harry de Graaf, Janneke Wolf (de vrouw van wijlen Jan Wolf die de eerste voorzitter van Slow Food Nederland was) en 'burgemeester Bas' (Bas ten Have) de moeizame taak hadden een winnaar uit te zoe ken. De Graaf liet weten dat een vogelverschrikker lelijk en afschrik wekkend moest zijn en dat mensen die hun best hadden gedaan op een mooiste exemplaar dus zouden afvallen. Uiteindelijk kwam een woest wapperend gevaarte dat vrij willigers van het Rode Kruis hadden gemaakt als winnaar uit de bus. Bij de stand van de werkgroep Oost- Europa deden 116 mensen mee aan een wedstrijd om het gewicht van een rode biet van Luc van Lubek te raden. Tineke Hoogenbosch en Gerard Nieuwland schatten elk 1780 gram en wonnen daarmee beiden een biet. Het exemplaar woog 1768 gram. Hoewel het weer aanvankelijk leek tegen te zitten, was het tijdens de markt droog waardoor het buiten goed toeven was. Een deel van de stands was voor de zekerheid 's morgens in een grote tent onderge bracht en kookdemonstraties wer den binnen in het gebouw van de Bonte Belevenis gegeven. De kinderen Eden en Imke Vosjan en Valerie en Isabel Witte kregen zondag bij de Bonte Belevenis officieel het eerste exemplaar van het kinderkookboek Het Geheim van de Zoete Sommelbes dat Annette van Ruitenburg samen met Marianne Witte, Jan Vosjan, Ruth de Ruwe en Jolet LeenhOUtS maakte. {Foto Jemen ven Helium) Jelle Wiersma uit Den Burg is niet tevreden met de planscha devergoeding van €15.000,- die b en w hem willen geven als com pensatie voor het verminderd woongenot door de vestiging van het PHH-gebouw naast zijn woning Pontweg 98. Het toegekende bedrag is veel lager dan de claim van €60.000,- die hij had ingediend. Hij sluit niet Comazuipen bij Radio Texel Het programma 'Even bijpraten met' van Radio Texel besteedt donderdag 23 juni aandacht aan het thema comazuipen onder jon geren. Presentatrice Wijkie van den Berg praat met het hoofd van de kinderafdeling van het Gemini Zie kenhuis in Den Helder over de gevolgen van comazuipen. Het programma wordt uitgezonden van 19.00 tot 20.00 uur via de frequen ties 106.1 FM, 98.5 Mhz (kavel) en www. rad iotexel .nl uit dat hij naar de rechter zal stap pen, maar wil eerst een gesprek met het college. De waardedaling van huis en erf is veroorzaakt door de aanleg van de toegangsweg pal achter de oostelijke grens van het erf, maar nog meer door het hulp verleningscentrum zelf, omdat daar veel onrust vanuit gaat. Het uitruk ken van de brandweer gaat gepaard Eerste prijs voor kaas Wezenspyk Kaasboerderij Wezenspyk heeft zaterdag een eerste prijs gewon nen met jonge Echte Texelse scha penkaas op de Dag van het Schaap in Ermelo. De kaas kreeg de hoogste waarde ring van 24 ingebrachte schapenka zen. Bijzonder volgens Wezenspyk, omdat bij landelijke boerenkaaskeu ringen meestal maar twee of drie inzendingen zijn. Volgens de jury waren alle kazen van heel goede kwaliteit, waarna geur en smaak de met onvermijdelijk lawaai, dat her haaldelijk de nachtrust heeft ver stoord, ondanks het feit dat de familie Wiersma aan de andere kant van het huis is gaan slapen. B en w hebben het vergoedingsbe drag niet zelf bepaald, maar zijn afgegaan op het advies van advies bureau Van Montfoort, dat altijd wordt ingeschakeld als een burger om planschadevergoeding vraagt. Van Montfoort heeft een onderzoek ingesteld en legde zijn bevindingen met de geadviseerde schadever goeding neer in een omvangrijk rapport. doorslag gaven voor Wezenspyk. Medewerker Ruud Ruarus keerde daardoor zaterdag huiswaarts met de grote Henri Willig wisselbokaal die komend jaar in de winkel van Wezens pyk staat. De kaasboerderij aan de Hoornderweg kwam een jaar gele den ook al als beste uit de bus met Orekees, een schapenkaas waarin lamsoor is verwerkt. Studieclub Texel en Renske van den Tempel waren ook aanwezig in Erme lo. Carlo Veeger en dierenars Frank Gorter lieten zien hoe drachtige ooien worden gescand, zodat ze op maat kunnen worden gevoerd. Dat moet de gezondheid van de ooien en lam meren ten goede komen en het ren dement van de dieren verbeteren. Timmerwerkplaats Den Hoorn houdt oude bestemming De voormalige timmerwerkplaats De Naai 4 in Den Hoorn blijft bestemd volgens het geldende bestemmingsplan en is dus een ambachtelijk bedrijf met dienstwo ning. De familie Dik die het pand in eigendom heeft had gevraagd er een 'gewone' woonbestemming aan te geven, maar daar kwam veel bezwaar tegen, onder andere van de dorpscommissie. Wat b en w betreft kan de familie Dik een omgevingsvergunning (bouwvergunning) vragen, maar het gebruik als dienstwoning en ambachtelijk bedrijf blijft voorge schreven. Ambassadeurs van de stichting ABC delen vrijdag 24 juni in het centrum van Den Burg informa tie uit over hoe vaardigheden als lezen, rekenen, schrijven en het werken met de computer kun nen worden verbeterd. De actie is van 15.30 tot 16.00 uur. Uit onderzoek blijkt dat tien tot vijftien procent van de Nederlan ders genoemde vaardigheden onvoldoende beheerst. Niet per definitie analfabeten, maar wel laaggeletterden die daardoor maat schappelijk niet goed kunnen func tioneren en/of moeite hebben een baan te vinden. Stichting ABC zet zich in om hier verbetering in aan te brengen. Dit wordt uitgedragen door de ambassadeurs, mensen die zelf ooit laaggeletterd waren en deze beperking met de hulp van de stichting hebben overwonnen. Ze beschouwen het als hun missie om lotgenoten te helpen hun taal- en andere vaardigheden te verbete ren. In het informatiepakket dat ze vrij dag tijdens de opfrisactie uitreiken zit onder meer een telefoonnum mer waarmee men zich voor een cursus kan aanmelden bij een ROC in de buurt. De actie is tevens een signaal aan de lokale overheid om niet te bezuinigen op scholing van deze doelgroep. De 26 taaiambassadeurs uit de Kop van Noord-Holland knopen er tevens een dagje Texel aan vast. Ze brengen onder meer een bezoek aan Ecomare. Leerlingen en docenten van de Vrije School vierden vrijdag het Pink sterfeest, ook wel Meifeest genoemd. Al in voorchristelijke tijden werden deze feesten gevierd, ter ere van de ontluikende natuur. Daar bij werd gedanst rond een zonnerad en later rond een versierde mei boom. Op de Vrije Scholen wordt Pinksteren gevierd als een feest van licht, lucht, kleur, vogels en bloemen. In de kleuterklas vierde de school in Den Burg het feest met een bruiloft. De twee oudste kinde ren waren Pinksterbruid en -bruidegom, de andere kinderen waren bruidmeisjes en -jonkers. Tot opluchting van b en w is komen vast te staan dat voor het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied geen Milieu Effect Rapportage (MER) nodig is. Dat betekent dat geen vertra ging en rompslomp hoeft te wor den gevreesd bij de nog reste rende planprocedure. Op Texel sloeg vorig jaar de schrik toe toen de Raad van State een streep haalde door het bestem mingsplan voor het buitengebied van Terschelling wegens het ont breken van een MER. Omdat de Terschellingse situatie veel gemeen heeft met die van Texel, werd dat signaal serieus genomen. Op welke wijze zou het plan Texel nader onderbouwd moeten worden om deze bedreiging af te wenden? Het college liet daarom een voortoets uitvoeren door het bureau Rboi. De eerste uitkomsten daarvan bleken geruststellend. Gekeken is naar de ontwikkelingsmogelijkheden die het nieuwe plan biedt en in hoeverre die bedreigend zijn voor de bestaande natuur- en landschapswaarden. Geconstateerd is dat de mogelijke ontwikkelingen kleinschalig en niet erg negatief zijn voor de te bescher men waarden. Belangrijk gegeven is het vasthouden aan het maxi mumaantal recreatieve slaapplaat sen, waardoor alle ontwikkelingen samen nooit boven een bepaalde vaststaande hoeveelheid kunnen komen. B en w moeten bij de verdere plan ontwikkelingen wel enkele aanbe velingen ter harte nemen. Ze moe ten nog eens kijken naar de uitbreiding van agrarische bouw vlakken en omzetting naar paarden- houderij wat betreft het effect van de ammoniakbelasting op natuur gebieden. Ook de in het ontwerp plan opgenomen mogelijkheden voor kleine windturbines zouden meer dan toelaatbare effecten kun nen oproepen. Verder zouden grote windturbines op minstens 600 meter afstand moeten blijven van Natuurbeschermingswetgebieden, tenzij wordt aangetoond dat er geen schade van betekenis uit voortvloeit voor Natura2000-terrein. Wat dit laatste betreft, is er al een zeker heid, omdat op grond van een pro vinciale verordening geen windtur bines zijn toegestaan in weidevogelgebieden. Bijna heel Texel is als weidevogelgebied aan gewezen, met uitzondering van de bouwvlakken, zodat de plaatsings mogelijkheden bij voorbaat beperkt zijn. Dat voor het plan buitengebied geen MER nodig is, betekent geen verdere vertraging, maar ook geen versnelling. Zoals het er nu naar uitziet zal binnenkort met de inspraak worden begonnen. In het laatste kwartaal van dit jaar wordt het ontwerpplan gemaakt, begin volgend jaar nemen college en raad een besluit, in het tweede kwartaal van 2012 wordt het ontwerpplan ter visie gelegd en in het derde kwar taal is de vaststelling door de gemeenteraad in zicht. Cursus White Time Healing Spiritueel Texel houdt vrijdag 8 en zaterdag 9 juli een cursus White Time Healing level 1 in Den Burg. White Time Healing heeft een diep gaand helend effect op lichamelijk, emotioneel en spiritueel niveau. Cursisten leren zichzelf en anderen healing te geven via de aura en het chakrasysteem. Joke Lagerveld van Rabobank NHN stempelt tijdens de Fietssponsor- tocht in de Zelfpluktuin de kaart van Nel Ran, die fietst voor de stich ting Kerk en Minima. ptosm/n»»*» Kinderen konden zondag tijdens de Markt van de Smaak bij de Bonte Belevenis met groente gezonde pizza's maken. Er was veel belang stelling voor het evenement. iFoto Jeroen ven Helium) Bij het beeld van het schaap op de hoek Oranjestraat-Peperstraat had Marcel Witte van De Nes zaterdag tijdens de Ronde van Oosterend een mini-boerderij gemaakt. irmbowdTimm*™,) DINSDAG 21 JUNI 2011 Veel animo voor fietssponsortocht Circa 292 fietsers die zaterdag deelnamen aan de Fietssponsor tocht van Rabobank NHN trot seerden weer en wind. Er kon worden gestart bij de poffertjes kraam, bij Bos en Duin of de Zelfpluktuin, die ook als stem pelpost waren ingericht. Elke deelnemer fietste €30,- bij elkaar voor zijn of haar club of organisatie. Zo werd geld bij elkaar getrapt voor 75 organisaties. De route over het zuidelijk deel van Texel was circa 35 kilometer, maar wegens de harde wind mocht ook rechtstreeks van stempelpost naar stempelpost worden gefietst. Wat ik zeggen wou Groeneplaats Er is, zeker op dit moment, geen behoefte aan winkels en horecage legenheden in het centrum van Den Burg. Gezien de moeite die het kost en de noodsprongen die gemaakt moeten worden om een winkel alleen voor het seizoen te verhuren, is Den Burg nu al overbe- winkeld. Door de verhuizing van AH en eventueel de Aldi zal die behoefte er de eerstkomende tien jaar en misschien wel langer niet komen. Er komt dan in het cen trum circa 2000 tot 2500 vierkante winkeloppervlakte exclusief maga zijn bij. De reacties van de mensen op de huidige Groeneplaats duiden op een grote waardering voor de ontstane ruimte. Mijn idee is: 1. Laat het park circa 30 meter oprukken richting Rabobank. Maak er weer een park van i.p.v. een sprookjesbos en bovenal laat het goed onderhouden. 2. Maak voor het park langs een voetgangerspromenade naar Moerbeek. 3. Verleng de bouwgrond langs de Parkstraat richting Elemert met ca. 30 meter. 4. Plaats op de hoek Elemert, Groeneplaats, Parkstraat een kiosk, een kunstwerk of wat dan ook om de toegang tot de Elemert te camoufleren. 5. Laat de toegangsweg tot het parkeerterrein van De Texelse Makelaars langs hun perceel lopen en houdt het park vrij voor voet gangers. Verplaats, indien moge lijk, het verdeelstation /transformat orgebouwtje(of wat het dan ook is) van de netbeheerder. 6. Heroverweeg de parkeerplaat sen voor de banken. Door hun efficiëntiemaatregelen komen er bijna geen klanten meer naar het bankgebouw. Voornamelijk nog om geld te pinnen, maar dat kan tegen woordig overal. Door de toename van het pinnen wordt het afstorten hoe langer hoe minder. 7. Laat een deskundige zich rich ten op de verdere herinrichting van de Groeneplaats. 8. Laat de gemeente het verlies van ca. €2.000.000,- nemen en over gaan tot de orde van de dag. De gemeentefinanciën zijn volgens de provincie gezond, zodat dit geen probleem mag zijn. 9. Doe geen krampachtige pogin gen door middel van bouwkavels om het verlies te verkleinen. Het eerste verlies is over het algemeen het kleinste. Bovendien wordt het opknappen van de Groenenplaats dan weer met jaren vertraagd en blijven we jarenlang zitten met een bouwput in het centrum. Gerard C. van der Kooi (niet te verwarren met de dominee), Den Burg Bromfietser raakt gewond Een 35-jarige bromfietser uit De Cocksdorp is woensdagavond gewond geraakt bij een ongeval op de Buytengors in Den Burg. De man reed tegen een betonnen paaltje en moest voor onderzoek naar het Gemini Ziekenhuis wor den gebracht. Daar werd een bloedmonster afgenomen dat bij het Nederlands Forensisch Insti tuut op de aanwezigheid van alco hol wordt onderzocht. De man had volgens de politie alcohol gebruikt. De uitslag van het onderzoek is over een paar weken bekend.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5