regie-gemeente I Sm TEXELSE IQ COURANT Texelaars zijn gastvrij maar weinig geïnteresseerd in FNV Rijdende zonnehemel houdt aardbeien gezond 'Kabels worden op bezemstelen gebonden' Texel in beeld als VRIJDAG 24 JUNI 2011 Vakbond FNV Bondgenoten toer de dinsdag en woensdag met een opvallende camper over het eiland. Medewerkers stapten uit op drukbezochte plaatsen, zoals het parkeerterrein bij Albert Heijn in Den Burg en de Nikadel in De Koog, om met voorbijgangers in gesprek te gaan. Niet iedereen had daar behoefte aan, maar regelmatig ontstonden toch geanimeerde discussies over onder meer de kabinetsplannen en de gevolgen die deze hebben voor de pensioenen. Een belangrijk doel van FNV Bond genoten was mensen te wijzen op het belang zich te organiseren. 'Je kunt het niet alleen, je moet het samen doen', hielden de in feloran- je jasjes gestoken medewerkers het winkelende publiek voor. Ook enkele grotere bedrijven werden bezocht, zoals TESO, transportbe drijf AB Texel en de Jumbo-super- markt in Den Burg. Bij Albert Heijn hielden gespecialiseerde vak bondswerkers spreekuur in de kantine, vooral om jongeren met een onvolledige baan te informeren over vakantiegeld, scholing, het doorbetalen bij ziekte en andere zaken. Volgens Kevin Harkema, die het bezoek organiseerde, viel op dat de FNV'ers overal op het eiland gastvrij werden ontvangen, ook bij bedrijven. Werkgevers legden hen geen strobreed in de weg wanneer ze een praatje met personeelsle den aanknoopten of folders wilden uitdelen. Maar ook viel op dat vooral veel jongeren geen idee hebben van hun rechten en plich ten en nooit nadenken over de tijd na hun pensioen. Ook de organisa tiegraad lijkt vrij laag. Landelijk telt FNV Bondgenoten 500.000 leden, op Texel zijn dat er slechts 283. 'Dat zegt niet alles, want mensen kunnen ook lid zijn van een andere bond en die cijfers hebben we niet. Maar op een beroepsbevolking van 5600 is het in ieder geval niet veel.' Veelzeggend was in elk geval het aantal van slechts tien leden dat woensdagavond de vakbondsbij eenkomst in hotel De Pelikaan bezocht. 'Dat komt ook doordat we hier bijna nooit zijn. De eilanden zijn wat dat betreft toch een beetje een vergeten gebied', gaf één van de FNV'ers toe. 'Als we vaker komen, bijvoorbeeld één keer per jaar, zullen de contacten wel groei- bestrijdt met UV-lampen schimmels in de aardbeien op de parkeerplaats bij Albert Heijn in Den Burg, waar gesprekken Aardbeien zijn lekker, maar ook zachtfruit dat gevoelig is voor schimmelinfecties. Willem en Trudy Boersen van de Zelfpluk- tuin weten er alles van. Spuiten is voor hun geen optie. Ze gaan de schimmels nu te lijf met licht. En met succes. Elk morgen tuft fruitteler Willem Boersen op zijn omgebouwde grasmaaier tussen de bedden met aardbeien door. Achterop heeft hij samen met zoon en industrieel ontwerper Jacco een lichtbak gemonteerd. Geen gewone tl-bui- zen, maar speciale lampen die een bijzonder soort licht verspreiden. Een vondst van het bedrijf Clean Light, dat de UV-gewasbescher- mings-techniek heeft uitgevonden, gepatenteerd en in de praktijk heeft gebracht. 'Met dit licht bestrijden we onder meer meeldauw en botry- tis en schimmels waar aardbeien, frambozen, bramen en ander zachtfruit gevoelig voor zijn. Door dat in de zelfpluktuin vaak bescha digde fruitresten achterblijven, zijn die planten extra gevoelig voor schimmel. De bestrijding met licht werkt alleen als de schimmelspo ren in het kiemstadium zijn. Daar om maak ik elke dag een rondje. De ene dag het ene deel van de kwekerij, de andere dag het andere deel. Elke dag drie kwartier rijden, want als alle aardbeienbedden achter elkaar worden gelegd, is dat een lengte van 5,5 kilometer. De sporen hoeven maar een fractie van een seconde in aanraking te komen met het licht om te worden gedood.' Over het resultaat is hij goed te spreken. 'Sinds we dit toe passen is de schimmeldruk een stuk omlaag gegaan. Het is een schone manier van bestrijden en de aardbeien smaken net zo lekker. De lampen vragen wel veel stroom. Om de benodigde 3000 Watt te leveren, heeft hij op de grasmaaier de dynamo van een trekker van 200 pk gemonteerd. Helemaal ongevaarlijk is de rijdende zonne hemel niet. 'Ik moet mezelf bedekt houden, want net zoals wanneer ik te lang in de zon zou liggen, zou ik mijn huid verbanden. En als je te lang in het licht kijkt, krijg je las ogen.' Afhalen parkzegels De bestelde postzegels voor het park in Den Burg, de zogeheten 'parkzegels', kunnen zaterdag 2 juli tussen 11.00 en 14.00 uur worden afgehaald, uiteraard in het park. Mocht het onverhoopt regenen, wordt de afhaalmiddag verplaatst naar De Hollebol aan de Park straat. In totaal gaat het om meer dan 13.000 zegels, waarvan een groot aantal besteld is door lief hebbers van de overkant. Op de zegels staat een foto van het park, gemaakt door Peter Seip. De zegels zijn gewoon geldig voor het verzenden van poststukken. Initiatiefnemer Pieternel Geurtz is nog op zoek naar een bedrijf dat de actie eventueel wil voortzetten. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield reddingbootschipper Charles Douma van de KNRM een week lang een weblog bij. Als hoofd veiligheid speelt hij een belangrijke rol in de organi satie van de Ronde om Texel. Over de laatste containers, tele- foniekabels vretende konijnen, stuifzand, Vaderdag, de strek dam voor de pitsstraat, het Molengat en de Hors. Het com plete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Sinds 2003 vul ik binnen het bestuur van de ronde de functie van hoofd veiligheid. Hiervoor was ik vanaf 1993 actief in de ronde- week, ook voor veiligheid. Van daag werden de laatste containers geplaatst voor de verschillende onderdelen op het strand bij paal 17. Tijdens het plaatsen van de units is er gelijk telefoon- en data- bekabeling aangelegd. In de namiddag met de Beursplein na alarmering gezocht naar een jacht dat een GMDSS-alarm had gegeven zonder positie en verder contact. Hierop is door het kust wachtcentrum het westelijk Wad dengebied en het IJsselmeer tot zoekgebied verklaard, waarop alle in dit gebied liggende reddingbo ten werden gealarmeerd. Het jacht bleek in de Waddenhaven te Oudeschild te liggen en de zoek actie werd gestopt. (Zaterdag) Met mijn zoon Rico verder gegaan met de opbouw bij paal 17. Telefo- niekabels leggen door de duinen. Nou leggen, niet echt. Ze worden op bezemstelen gebonden, zodat ze vrij blijven van de grond. Als ze op de grond liggen, worden ze door konijnen stuk gevreten. Dan is telefonie via de vaste lijn niet meer mogelijk en moet er opnieuw gelegd worden. Wat benodigdheden voor in de unit, zoals tafels en stoelen, geplaatst. En voor inschrijving MC benodigdheden opgehaald bij het VW. Tussendoor contact met diverse rescuebootbemanningen, die bevestigen dat ze er a.s. zaterdag weer zijn, en alvast vragen beant woorden over bijvoorbeeld slaap plaats en ligplaats in de Waddenhaven. Aan het eind van de middag werkte de tele fooncentrale van Lelyveld. Contact met André Eelman over de mogelijkheid om in de loop van zondag de zen ders te plaat sen op de vuurtoren. Dit voor de eiland dekking in de rondeweek. Voor op het water en land wordt dit op verschillende locaties op het eiland gedaan, om de diverse onderdelen (veiligheid, wedstrijd, EHBO) goede communicatie te bieden. Zon der elkaar te storen, dus voor ieder onderdeel een aparte frequentie om onderling te com municeren. Alleen jammer dat het vandaag wel erg hard woei. Daar door overlast door stuifzand, dat overal in en tussen komt. (Zondag) Vaderdag. Door de kinderen ver rast met lekkernijen en mooie zelf gemaakte tekeningen en werkjes. Wat later op het strand. Had thuis probleem met de printer, maar opgelost door Petra. Vandaag bezig geweest om diverse pro gamma's werkend te krijgen op de PC in de unit. Reparatie van een deur, die door de wind gisteren over de kop was gewaaid. Opening van de Nacra Champion ships bijgewoond, en de eerste strandvergadering van het ROT- bestuur. Voor EHBO nog incidentenformu lieren uitgeprint. Hans wil er 100. Ik ga er vanuit dat hij er geen nodig heeft. Dan heeft tenminste niemand letsel. (Maandag) Begin van de zeilweek is de Nacra begonnen met hun wedstrijd. Hier hadden ze een prachtige zeildag voor, niet te weinig en niet te veel wind en een zonnetje erbij. Het plaatsen van markeringsboei en op de kop pen van de strekdam voor de pitsstraat en voor de tent geregeld met Willem en Huib. Dit is voor de cats een herken ningspunt. Als ze naar de kant gaan, zien ze dan waar de pier ligt. Als deze boeien er niet liggen, kan het gebeuren dat de cats daar schade oplopen en de Ronde voor hen voorbij is. Naar Ecomare geweest. Kennis gemaakt met Anneke Schrama voor de veiligheid- en wedstrijd briefing op de vrijdagavond. Hier krijgen de begeleidingsboten de laatste veranderingen te horen en worden de boten met speciale taken benoemd. Voor de Hors- tocht, een recreatietocht voor de cats, en voor de veiligheid een goede test voor het communica tienetwerk. Molengat is een lastig stuk voor de zeilers en de Hors voor de organisatie, daar we aan veel regels moeten voldoen om de natuurwaarden zo veel mogelijk te ontzien. Gestrande cats dienen daar via een strak afgesproken route en volgens regels/voorschrift vanuit de vergunning geborgen te worden (plus uiteraard de beman ning van de cats). (Dinsdag) Op tijd begonnen, mede voor con troleporto's voor de Nacra-wed- strijden. Deze zijn voor het met elkaar kunnen praten op het water en aan de kant. Een vrij stevige wind voor de cats, maar leuke wind voor de surfers, wat het leuk maakt om ook naar te kijken. Op de website van de Ronde staan leuke filmpjes en foto's. Al aan geweest bij enkele spon sors, om hen te bedanken voor de ondersteuning die ze bieden. Verder reguliere dag met het nodi ge bel/regelwerk voor een goede week. De week van... Tanja Klaassen Tanja Klaassen houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Zij is als secretaris van de organiserende stichting betrok ken bij het festival Sommeltjespop, dat zaterdag 2 juli in De Waal wordt gehouden. Kermis in De Koog De kermis in De Koog wordt dit jaar van woensdag 13 tot en met zondag 17 juli gehouden. De ope ningstijden aan de Nikadel zijn 13.00 tot 23.00 uur. De attracties zijn onder meer: spookhuis, chaos, polyp, Mission space, jump zone, techno dance, fun house, autoscooter en twee specifieke kinderzaken. Op woens dag 13 juli wordt om 23.00 uur vuurwerk afstoken op het terrein van de Nikadel. Meer informatie op www. kermistexelnl Motorrijder In het verslag over de Ronde van Oosterend is een fout geslopen in de naam van de motorrijder. Het betrof Alex Polman Tuin. De gemeente moet zich de komende jaren gaan ontwikkelen als 'regie-gemeente'. Er moet meer met anderen worden samengewerkt en de gemeente moet niet alle werkzaamheden in eigen huis blijven uitvoeren. Burgemeester en wethouders pre senteren het begrip 'regie-gemeen te' in de kadernota die volgende week met de politieke partijen wordt besproken. Door meer samen te werken, wil het college de bestuurlijke zelfstandigheid van het eiland behouden en de kwaliteit van de dienstverlening op peil hou den. Het zijn van 'regie-gemeente' houdt wat het college betreft ook in dat er een 'kleinere en compactere ambtelijke organisatie' ontstaat met daarin minder managementlagen. Het moet ertoe leiden dat de gemeente opgewassen blijft tegen complexe taken (als het gevolg van het verschuiven van taken van het rijk naar gemeenten) en dat de gemeente bezuinigingen het hoofd kan bieden. Het worden van regie gemeente ligt in lijn met onderzoek dat bureau BMC in 2009 naar de bestuurskracht van Texel deed. Het bureau concludeerde dat de gemeente is prima in staat is zelf standig te functioneren, maar gaf het dringende advies meer te gaan samen te werken, omdat de gemeente wel erg veel taken op het bord heeft liggen. Het college zegt in de loop van het jaar een plan van aanpak te presen teren waarin concrete stappen wor den genoemd. Vooralsnog wordt gesproken over een 'stip op de horizon' waar naartoe wordt gewerkt. Als voorbeelden wordt samenwerking genoemd op het gebied van ruimtelijke ordening (in regionale uitvoeringsdiensten), bre de jeugdzorg, de AWBZ en de Wet Werken naar Vermogen (reïntegra tie op de arbeidsmarkt). Op gebied van uit te besteden taken worden in de kadernota auto matisering, belastingen, sociale zaken, groen en schoonmaak als voorbeelden genoemd. Volgens wethouder Frans Visman (financiën) moet goed worden bekeken welke zaken Texel uit handen geeft, omdat uitbesteden soms meer kosten met zich mee kan brengen. In de vorm van regie blijft de gemeente verant woordelijk voor zaken die worden uitbesteed. De gemeente werkt overigens al jaren op meerdere fronten samen met andere organi saties aan de overkant. Met de andere Waddeneilanden wordt samengewerkt bij 'waddengerela- teerde zaken'. Wat het komen tot een kleinere en compactere organisatie betreft, zegt het college dat dat de komen dejaren effect zal hebben op mede werkers en bestuur en dat het een uitdaging zal zijn. Het valt samen met een structurele bezuiniging van zes ton die de komende jaren op de gemeentelijke organisatie wordt doorgevoerd. Er geldt sinds vorig jaar al een selectieve personeels stop en die blijft die komende tijd gehandhaafd. Het college verwacht dat de gemeente met de aanstaande ver anderingen optimaal wordt voorbe reid om als zelfstandig bestuursor gaan de toekomst tegemoet te treden. 'Dat kan niet alleen, maar in samenwerking en allianties. Alleen zo zijn we in staat de dienstverle ning aan onze gemeenschap goed gestalte te blijven geven.' per Het laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.n Ook te volgen via Twitter @texelsecourant en facebook Texelse Courant

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10