Topsurfers hangen en rammenvoor Texelse kust Jong en oud samen in boot Adriaan van Rijsselberghe op koers voor finale WK TEXELSE 11 COURANT Hoe de wind morgen staat tij dens het Rondje is nog even afwachten, maar voor het WK slalom surfen bij paal 17 waren de omstandigheden afgelopen week perfect. Flinke zuidwesten wind, toch niet te hoge golven. 'Ideaal om te hangen en te ram men', aldus een Texelse insider. Lokaal favoriet Adriaan van Rijs- selberghe mengde zich woens dag brutaal tussen de toppers en lijkt op weg naar de grote finale. Naast catamarans, die door trek kers af en aan worden gesleept, wemelt het dezer dagen bij paal 17 van de surfplanken. Talloze boards met felgekleurde zeilen liggen bij een op het strand. Topsurfers uit alle windhoeken zijn neergestreken voor het WK slalom surfen dat voor de tweede keer op Texel wordt gehouden. Vanaf dinsdag zijn er elke dag races; de beste tien strij den zaterdag tegen elkaar om de medailles. Voor de kijkers zijn de wedstrij den goed te volgen: niet te ver op zee en met een duidelijk par cours. Op het water gaat het er fanatiek aan toe. Na het startsein scheuren de surfers met snelhe den van 50 km/u richting de eer ste oranje boei, die razendsnel wordt gerond. 'Och, als je toch zó snel kunt gijpen', verzucht een toeschouwer die zelf ook aan sur fen doet. Dan hup naar de andere boeien en vervolgens de finish. Adriaan van Rijsselberghe in actie op zee. Dirk Pool en Anna van der Duim doen dit jaar voor het eerst mee aan de Ronde om Texel. Foto otvierSchMng/Texei images) Meteen klinkt het signaal voor de volgende serie, zodat er steeds wat te beleven valt. Flitsend en spectaculair. Extra leuk voor de Texelse vol gers is de deelname van Adriaan van Rijsselberghe. Dinsdag ein digde hij al tweemaal als zevende en woensdag, als we een kijkje komen nemen, doet hij het nog beter, 's Morgens overleeft hij de series en plaatst zich voor de beslissende heat. Turend naar zee ziet het publiek dat hij halver wege tweede ligt. Bij de derde boei lijkt hij om te slaan, maar dat is gezichtsbedrog. Snel wipt het zeiltje met 'Ned 02' weer omhoog en jakkert hij verder. Bij de vol gende boei is de sensatie com pleet als zijn naaste achtervolger kopje onder gaat. De Texelaar blijft staan, flitst als tweede over de finish en zorgt voor opwinding op het strand. Terug uit de bran ding viert hij zijn tweede plek met een oerkreet. 'Yes, super!' Een collega fysiotherapeute is de eer ste om hem te feliciteren en andere surfers geven een waar derende high five. 'Het was zwaar', meldt Adriaan. 'Er staat veel wind en als je door valse starts langer op het water moet blijven, kost dat veel energie. Je ziet ook iedereen hier met rode, vermoeide koppen rondlopen.' Zijn jongere broer Dorian, die furore maakt in de Olympische klasse, kan hem niet luidruchtig aanmoedigen. Hij fungeert als speaker en wordt geacht neutraal verslag doen. En dat lukt prima. Vanaf een oud bankstel hoog op het strand volgt hij de wedstrijden door een verrekijker en zet de beelden meteen om in deskundig commentaar. Moeiteloos schakelt Dorian over tussen Nederlands en Engels. 'Dit is een topevene- ment', vertelt hij. 'De surfers heb ben een hoop faciliteiten, dat is lang niet overal zo. De hele dag wordt er voor eten gezorgd. Als je steeds op het water bent, heb je geen tijd om naar de winkel te gaan of te bestellen.' Over de prestaties van zijn broer is hij lovend: 'Aad is top. Hij heeft het in zich, hij moet alleen de juiste keuzes maken.' Voor beide broers is het WK ook een familiegebeu ren. Vader Mare als regelaar ach ter de schermen en moeder Geer tje duikt telkens op met bladen koffie. Even verderop ligt de koploper uit te rusten. De Duitser Bernd Fles- sner, in 2009 al wereldkampioen op Texel, gebruikt de pauzes om zich te concentreren. Hij heeft de eerste drie heats reeds gewon nen. 'Ik heb pas twee neusopera ties gehad, dus het gaat nu boven verwachting', zegt hij. Flessner is afkomstig van het Duitse Wad deneiland Norderney en is daar door bekend met de soms ruige Noordzee. 'Dat is hier een voor deel. Ik let steeds op de wind. Die blaast dan weer hard, dan weer minder. We mogen kiezen uit twee boards en vier zeilen. Je moet dus steeds goed vooruit denken en een beetje geluk hebben. Of Adriaan hier kan winnen? Eigen lijk is hij iets te licht voor de sla lom. Maar hij kent de omstandig heden en heeft een goede snelheid.' De stand is te zien op de website van de Zwitserleven Zeilweek: www.roundtexel.com, rubriek Uit slagen. Na aftrek van de slechtste score mogen de beste tien mee doen aan de finale. Adriaan van Rijsselberghe steeg woensdag naar een voorlopige derde plaats. De finale is zaterdag na de start van de 34ste Ronde om Texel die tussen 12.30 en 13.30 uur is gepland. Tekst en foto's Frans Hopman/HopText Dirk Pool en Anna van der Duim vormen dit jaar een team bij de Ronde om Texel. De twee erva ren zeilers varen al een tijdje samen, maar het is de eerste keer dat ze aan de Ronde mee doen. Het team komt voort uit opleidin gen die Pool, winnaar van de Ron de in 1990, geeft bij de Cocksdor- per Kust Zeilvereniging om jongeren enthousiast te maken voor het catamaranzeilen. Vorig jaar wonnen de twee al het open Texels kampioenschap cata maranzeilen en maakten ze een tocht van Medemblik naar Den Oever en terug. Dit jaar is Van der Duim (15 jaar oud) ook gerechtigd mee te doen aan de Ronde. Zij was eerder dit jaar nog genomineerd voor de titel Texels sportvrouw van 2010. De twee varen op een Dart- 18 die de Cocksdorper Kust Zeil vereniging heeft gekocht om jeugd te trainen. De deelnemerslijst van de Ronde bevatte donderdagmiddag dertien schepen met Texelse bemanning. Dat was nog niet veel, maar er zijn vaak teams die op het laatst nog besluiten of ze meedoen. De tot donderdag bekende Texelse teams worden gevormd door Daniel Bon ne en fokkemaat Marcel van der Star, Jacco Dros en Milton Horn uit Nieuw-Zeeland, Casper de Graaf en Sam Kossen, Eric Heijenk en Kevin van der Burg, Duco van der Kuijl en Marleen Tromp, Dirk Pool en Anna van der Duim, Henk Prins en Eric Haeck, Joep Wijnand en Mathijs Pauli, Julie Wijnand en Sanne van Hek, Bert de Ridder en Remko Nagtegaal, René Giljou en Harry Huisman en Frederik Thé en Lisalou Pam. De 34ste editie van de Ronde om Texel begint zaterdag naar ver wachting tussen 12.30 en 13.30 uur. Om 10.00 uur wordt op het strand bij paal 17 de briefing gehouden, waarbij de laatste gege vens over de wedstrijd en het tijd stip van vertrek bekend worden gemaakt. Pittig op water bij WK Nacra Coen de Koning en Thijs Visser hebben afgelopen week bij paal 17 het WK Nacra Infusion op hun naam geschreven. Het WK is onderdeel van de Zwitser leven Zeilweek die deze week wordt gehouden. De Nacra is een type catamaran om snel mee te varen. Door de stevige wind moesten de zeilers stevig aan de bak om goede resultaten te behalen. De Koning en Visser, wereldkampioen in de F18- klasse in 2009 en 2008, wisten zich het beste staande te houden. De twee zijn geen onbekenden bij de Zeilweek: in 2009 wonnen zij de zeil week door derde te worden bij de Ronde om Texel en door als derde te eindigen bij het open NK catamaran zeilen. Het team van Gunnar Larsen (oud-winnaar van de Ronde in 1999) en Sam Frank werd tweede en de Australiërs Adam Beattie en Jamie Leitner werden derde. Er deden 46 teams mee aan het WK Nacra Infusion. Vorig jaar waren er voor het eerst Nacra-kampioen- schappen tijdens de zeilweek, maar die golden toen nog niet als officieel wereldkampioenschap. Ronde live bij Radio Texel Radio Texel doet zaterdag recht streeks verslag van de 34ste Ron de om Texel. Verslaggevers zijn de hele dag op en rond het eiland om verslag te doen van de prestaties van de catamaranzeilers. Ook de finale van het wereldkampioen schap slalom surfen wordt gevolgd. De uitzending begint om 9.00 uur is te beluisteren via Radio Texel op 106.1 FM in de ether, 98.5 Mega hertz op de kabel en via onze web site www.radiotexel.nl.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11