TEXELSE^COURANT Hogere heffing voor afvalstoffen Cjrotn ^wartrjéxels in het harL, 7^™" 11 Speelzalen De Koog en De Cocksdorp dicht Kja Kantoorvakhandel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12584 VRIJDAG 24 JUNI 2011 Bewoners De Gollards klap ten en zongen dinsdagmiddag mee tijdens het optreden van Willeke Alberti. Een gezellig sfeertje op de in de avondzon badende atle tiekbaan, maar ook snelle tijden tijdens de Bedrij- venestafette. UV-licht als mid del tegen schim melziekten. Dat het werkt blijkt in de Zelfpluktuin van Willem en Trudy Boersen. Hoe de wind morgen staat tij dens het Rondje is nog afwach ten, maar voor het WK slalom surfen was de week perfect. Een uitslaande brand heeft gistermiddag de woonstolp van de familie Zijm aan de Leemkuil verwoest. Het vuur ont stond in de nok van der boerderij en greep razendsnel om zich heen, tegen de tijd dat de brandweer arriveerde, stond de rieten kap al in lichterlaaie. De brand werd ontdekt door Ine Zijm, die kort nadat ze naar buiten was gelopen rook zag. 'Foute boel', wist haar man Jacob-Jan Zijm meteen. Meer dan de brandweer bellen en wat persoonlijke bezittin gen redden, konden ze niet doen. Door de harde wind brandde het riet als een fakkel. De brandweer rukte met groot materieel uit, onder meer met de nieuwe hoogwerker waarmee per minuut 3000 liter water kan worden gespoten en waarvan het waterkanon vanaf de grond kan worden bestuurd. Desondanks was er geen redden meer aan. Vol gens een eerste onderzoek door de brandweer is er geen asbest vrijgekomen. <fo,o r™™*™ De peuterspeelzalen van De Koog en De Cocksdorp staan op de nominatie om te sluiten. Het college van b en w heeft Pharos, waar de speelzalen onder vallen, laten weten dat de subsidieaan vraag voor de tweede helft van 2011 niet zal worden verleend. Daardoor is sluiting de enige optie. Het besluit kwam in De Koog en De Cocksdorp als een donderslag bij heldere hemel. 'Peuterspeelza len zijn belangrijk voor de ontwik keling van de peuter', stelt Ina Boelhouwer, leidster van de De Koog en De Cocksdorp. 'Ze leren er met elkaar spelen en we berei den ze voor op de basisschool. We gaan themagericht te werk. Door het spelen en zingen leren ze bij voorbeeld materialen en andere dingen kennen. Het stimuleert hun taalontwikkeling. Het is merkwaar dig dat het college dit wil, terwijl van hogerhand juist is gezegd dat de Vroegtijdige Vroegschoolse Educatie (WE) zo belangrijk is en dat kinderen niet met een taalach terstand naar de basisschool mogen.' Nadat de recente sluiting van de peuterspeelzalen in Den Hoorn en Oosterend blijven straks alleen die in Den Burg en Oudeschild open. Ouders betalen zelf een deel van de kosten en de gemeente doet, via Pharos, een flinke duit in het zakje. Dat zou worden gekort op de peuterspeelzalen, hing al in de lucht. 'We zouden aanvankelijk tot 1 januari 2012 subsidie ontvangen. Dat gaf ons de tijd om naar een andere vorm toe te groeien, als onderdeel van de basisscholen.' Maar vorige week dinsdag kreeg ze te horen dat de subsidie al per 1 augustus zou worden stopgezet. Het college is voornemens instel lingen en organisaties tien procent minder subsidie uit te keren. De subsidieaanvraag van Pharos voor beide peuterspeelzalen voor de tweede helft van 2011 zal niet wor den gehonoreerd, luidde de bood schap. De zalen in De Koog en De Cocks dorp hebben elk acht tot tien kin deren die een aantal dagdelen naar de zaal komen. Boelhouwer: 'De sluiting in Den Hoorn kan ik begrij pen, daar waren nog maar een stuk of vijf peuters. Maar hier heb ben we flinke groepen en ziet het er voor de toekomst goed uit. In De Koog worden naar verwachting dus van nul tot vier, waarin vooral de thuissituatie wordt benadrukt. De kleinsten vragen de meeste aandacht, daardoor is er ook min der tijd voor de grotere. Ander nadeel is dat ouders die hun kind toch naar een peuterspeelzaal wil len, nu worden gedwongen naar een peuterspeelzaal in Den Burg of Oudeschild uit te wijken. Als ze daar toch heen rijden, is het wel zo makkelijk je kinderen daar ook op school te doen. Daardoor kan ook het leerlingenaantal op de basis- 'Ihouwer donderdag een uitstapje naar de kas in het Gerritsland, v neer zonnebloempitten werden geplant. Het is een speelse manier laten kennismaken met het fenomeen groei en bloei. volgend jaar tien tot twaalf kinde ren geboren. Het beleid van de gemeente was om in elk dorp een peuterspeelzaal te houden, maar dat geldt nu blijkbaar niet meer. Sluiting is een aderlating voor de dorpen. Een peuterspeelzaal is voor kinderen van twee tot vier jaar en gericht op de ontwikkeling van het kind. Het is niet vergelijkbaar met kinderdagopvang. Daar zitten de kinderen in een verticale groep, school onder druk komen. Het zou ontzettend jammer zijn als de peu terspeelzalen dicht moeten, want ze helpen mee om de dorpen jong en aantrekkelijk te houden. Dat wil len we immers graag.' Boelhouwer hoopt dat de bestuurders tot inkeer komen en de subsidie met een half jaar verlengen, zodat er tijd is om in de dorpen een alternatief te organi seren. Meer op pagina 5. Harde wind nekt Horstocht De Horstocht van de Zwitserle ven Zeilweek is gisteren niet doorgegaan. De omstandigheden op het water waren met windkracht 5 en hoger te pittig om met de catamarans van paal 17 naar de zandvlakte te varen. Jaap Tirion, betrokken bij de organisatie, liet in de nieuwsbrief van de Ronde om Texel weten dat de kans op materiaalpech of onge lukken te groot was. Als alternatief werd vis gebakken op de parkeer plaats bij paal 17. De Horstocht wordt traditioneel op donderdag gehouden, zodat de deelnemers aan de Ronde om Texel het stuk Noordzee tussen de Hors en paal 17 kunnen verken nen. De afdeling veiligheid test dan tegelijkertijd de verbindingen met de veiligheidschepen. Voor de sur fers was het gisteren een ideale dag om te zeilen. 'Pharos trekt in bij SWOT' Het is zo goed als zeker dat stichting Pharos intrekt bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT). Dat is de uitkomst van gesprekken naar aanleiding van de bezuinigingen die deze orga nisaties boven het hoofd han gen. Beide stichtingen moeten tien procent inleveren. Jan van Andel, directeur van Pha ros, omschrijft het als een noodza kelijke efficiencyslag. 'We proberen zo min mogelijk te bezuinigen op de dienstverlening aan de burgers en kijken eerst kritisch naar onze interne kosten: huisvesting en per soneelskosten. Als je tien procent moet schrappen, dan moet je ook kijken naar de uren van medewer kers. We kijken daarbij eerst naar Hogere afvalstoffenreiniging, interne besparingen op de gemeentelijke organisatie en verlaging van subsidies. Het zijn enkele maatregelen die het col lege op tafel heeft gelegd om de gemeentelijke financiën op orde te houden. Wethouder Frans Visman (financi en) liet woensdag bij de presenta tie van de zogeheten kadernota (een voorloper op de begroting) weten dat de gemeente er na de bezuinigingsronde van vorig jaar niet slecht voorstaat, maar er moet nog het nodige gebeuren om de komende jaren niet in de rode cij fers te belanden. Het college wil onder meer vanaf 2012 tien procent bezuinigen op alle subsidies, wat een besparing van €295.000,- moet opleveren. Deze bezuiniging werd vorig jaar bij de behandeling van de gemeen telijke begroting al uit de doeken gedaan. Daarnaast wil het college in 2012 de jaarlijkse prijscorrectie (2,25 procent) aan de subsidies voorbij laten gaan. Dit geldt ook voor de budgetten van de gemeen telijke afdelingen die door raad en college een paar jaar geleden al bevroren werden om te bezuini gen. Het college wil de afvalstoffenhef fing in 2012 verhogen met €12,- tot €15,-. Tot nu toe betalen éénper soonshuishoudens €152,74 per jaar, meerpersoonhuishoudens €246,11 en voor recreatiewoningen geldt een tarief van €192,08. De afvalstoffenheffing is al vier jaar lang niet verhoogd, omdat eerst het Afvalstoffenbeleidsplan er moest zijn. Het college wil de gemeentelijke begroting ook sluitend houden door vanaf 2012 structureel €273.000,- uit de opbrengst van het nog in te voeren Texels Par- keervignet bij de inkomsten op te tellen. Mocht het parkeervignet, waaraan wordt gewerkt, er volgend jaar nog niet zijn, dan wil het col lege de parkeertarieven met 70 procent verhogen om de beoogde opbrengst te realiseren. De gemeente haalt nu jaarlijks circa zeven ton op met tarieven die sinds 2006 niet zijn gewijzigd. De bezuinigingen komen onder meer voort uit een verlaging van de jaarlijkse uitkering uit het gemeen tefonds. Die uitkering is dit voor jaar in de zogeheten meicirculaire van het rijk nog met €72.000,- structureel verhoogd, maar daalt de komende jaren naar verwach ting met vele tonnen. Het college wil voor de komende jaren ook de mogelijkheid achter de hand hou den de OZB te verhogen met 25 procent (verspreid over twee jaar), maar in 2012 gaat de OZB wat het college betreft nog alleen trendma tig met 2,25 procent omhoog. De rioolbelasting stijgt in 2012 met 3 procent boventrendmatig, maar dat is al een paar jaar zo op basis van het gemeentelijke riolerings plan. De kadernota wordt woens dagavond besproken door de poli tieke partijen. speedheat.nl Anderhalve ton Gemeentewerken De gemeente heeft anderhalve ton moeten uittrekken om Gemeentewerken na het schor sen van drie leidinggevenden te laten functioneren. Dat komt naar voren uit de kader nota die woensdag 29 juni in com missieverband wordt besproken. Gemeentewerken hield na het op non-actief stellen van het hoofd Gemeentewerken en twee teamlei ders begin dit jaar één teamleider over. Daardoor moesten extra krachten (2 FTE) worden ingehuurd om de organisatie te laten draaien. Volgens een woordvoerder is Gemeentewerken erin geslaagd het overgrote deel van de werk zaamheden op een goede manier uit te voeren. 'Er is ook werk blijven liggen, maar dat heeft geen conse quentie gehad voor de dienstverle ning aan de burger.' De kosten worden gedekt uit de algemene reserves van de gemeente. kom badkamers kijken open zat. 10.00 - 12.30u AUTO www.texelseautopagina.nl TEXELS Es'COlIRANT Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. onze interne organisatie. Daar heb ben burgers minder last van dan wanneer we bijvoorbeeld uren schrappen van de jongerenwerker. Dat willen we zo veel mogelijk voorkomen. Het vergt nog het nodige puzzelwerk. Samenwerking met de SWOT, en in de toekomst misschien wel een fusie, is een belangrijke sleutel.' fvl Gemeente Texel L AI Bekendmakingen op pagina 12

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1