IGT-specialist NIOZ benoemd tot laureaat TEXELSE 5 COURANT aanleiding Hollebol Gemengde gevoelens over sluiting peuterspeelzalen 'Vertrouwen in gemeente tanende' Êgsr* VRIJDAG 24 JUNI 2011 Het 23e Honors Program van het internationaal toonaangevende ICT tijdschrift Computerworld heeft het NIOZ in de persoon van Ronald de Koster benoemd tot 'Laureaat 2011' in de categorie 'Environment'. Het Computerworld Honors Pro gram is een initiatief van Internatio nal Data Group (IDG),'s werelds grootste ICT mediaconcern. Ronald de Koster werd genomineerd door Sybase Nederland naar aanleiding van een studie die Sybase vorig jaar gepubliceerde in het eigen bedrijfsmagazine. In deze studie stond de ontsluiting centraal van wetenschappelijke oceanografi- sche data van het NIOZ en Neder landse universitaire gemeenschap en de inpassing daarvan in het 'SeaDataNet', een grote verzame ling van oceanografische gegevens van 48 Europese datacentra en de Nationale Oceanografische Data- commissie (NODC). De medaille werd door de internationale jury aan het NIOZ toegekend als één van de 15 laureaten in de categorie 'Environment'. De Koster kon zelf niet aanwezig zijn bij de grootse uitreikingsceremonie afgelopen maandag in Washington DC, waar er per categorie nog één overall winnaar bekend zal worden gemaakt. 'Deze onderscheiding van Compu terworld onderstreept de erkenning van het grote belang van het ont sluiten van wetenschappelijke data ('data in the cloud') van kustzeeën en oceanen voor de wereldwijde wetenschappelijke gemeenschap en de belangrijke bijdrage die de datamanagement groep van het NIOZ hieraan levert', aldus het NIOZ in een reactie 'Wat blijft er over van de uit spraak van burgemeester en wethouders van Texel en hun ambitie: Texelse burgers en organisaties moeten er op kun nen vertrouwen dat wij zorgvul dig en integer te werk gaan?' Die vraag stelde Kees Dros (Wever straat) in het slotwoord van zijn pleidooi waarin hij het handelen van de gemeente inzake De Hol- lebol kritisch tegen het licht hield. Dros uitte zijn kritiek als bezwaar maker tegen de afwijzing van zijn verzoek om handhavend op te tre den tegen De Hollebol en tegen het gedoogbesluit voor de serre en het terras. Hij schetste de vol- gewoon mag staan ("er stond ook een serre"). Dit terwijl deze was ingeleverd om het originele bouw plan te realiseren. Pas na aandrin gen wordt handhavend opgetreden en moeten procedures allemaal tot twee keer opnieuw. Terrassen wor den geëxploiteerd zonder juiste vergunningverlening, deze wordt pas na vier maanden exploitatie ingetrokken. Er wordt een gedoog besluit genomen welke aanzienlijk ruimer is dat het huidige beleid en voor hetgeen voor de toekomst als wenselijk wordt gezien, openings tijden tot ver na het sluiten van winkels. Men houdt zich niet aan het gedoogbesluit, de gemeente bevestigt dit, maar wenst niet te gende gang van Felle kritiek neer s,eiin9 m de zaken: gemeenteraad verleende vrij stelling om een woonhuis te ver vangen voor een drie tot vier keer zo groot pand met een bestem ming maatschappelijke doelein den, de expositieruimte. De expo sitieruimte wordt ingericht en geëxploiteerd als volwaardige en zelfstandige horecagelegenheid, een van de grotere in Den Burg. De gemeente laat in haar communica tie voorkomen alsof er altijd als sprake is geweest van een horeca gelegenheid en benoemd dit als zodanig (zie onder andere het gedoogbesluit). Illegaal wordt een serre geplaatst, waarvan in eerste instantie wordt gezegd dat deze er handhaven.' Ook ergerde Dros zich aan het feit dat 'college en gemeente er voor dit dossier niet in zijn geslaagd een heldere en eenduidige definitie te hanteren'. 'Steeds weer worden andere aanduidingen gebruikt voor hetzelfde, c.q. andere combinaties gemaakt met eenzelfde naamge ving.' Kritisch was hij ook over het over leg dat de gemeente met buurtbe woners voerde. 'Feitelijk heeft er slechts één gesprek plaatsgevon den, niet veel meer dan een inven tarisatie van de gewenste situatie. bouwvergunning (zie artikel elders i deze krant). Over toegenomen druk op de open bare orde: 'Voor zover daarvan sprake is, wijt het college deze aan de toegenomen populariteit van café De Slock. En die was al vóór de opening van De Hollebol aan de orde. Hij zei dat de procedure voor 'een passende ontheffing' voor het ter ras en de serre is gestart. De aan vraag komt binnenkort in de krant, omwonenden kunnen er dan op reageren. De zegsman adviseerde de com missie Bezwaarschriften het bezwaar van Dros ongegrond te verklaren. Jan van Andel, directeur van Pharos betreurt de voorgeno men sluiting van de peuterspeel zalen in De Koog en De Cocks- dorp, maar toont begrip voor de keus van het college. 'Ik begrijp de financiële afweging, ook als wordt gekeken naar de alterna tieven, zoals particuliere opvang. Maar het komt wel te snel.' Van Andel: 'We hebben te maken met een teruglopend aantal kinde ren, waardoor het peuteronderwijs relatief duurder wordt. En de regel geving wordt zwaarder, waardoor het moeilijker wordt de peuter speelzalen open te houden. Maar in De Cocksdorp wordt nagedacht over een particulier initiatief. Als dat van de grond komt, is er voor die ouders een alternatief. Wethou der Huisman heeft ons beloofd dat ze daar aandacht aan zal beste den.' Van Andel geeft wel aan dat de sluiting eigenlijk te vroeg komt. 'Eerst gingen we er vanuit dat we nog een volledig schooljaar open konden blijven. Later werd het tot eind van het jaar en in het laatste gesprek is aangegeven sluiting per direct. De vraag is of dat juridisch College akkoord met regionale visie detailhandel B en w onderschrijven de detail handelsvisie die door de negen gemeenten van de Kop van Noord-Holland is ontwikkeld, maar ze willen wel de mogelijk heid houden om er in incidentele gevallen van af te wijken. De visie pleit voor gericht investe ren in de kwaliteit van de bestaan de winkelgebieden. Om de aan trekkelijkheid van die gebieden te versterken, moeten nieuwe plan nen bij al bestaande en geplande gebieden worden ontwikkeld. Dus geen nieuwe winkelgebieden erbij. Ook voor grootschalige detailhan delsgebieden, zoals het Ravelijn centrum in Den Helder, wordt ver dere clustering voorgestaan. Specifieke branches (zoals meu- belhandel) mogen zich daar onder voorwaarden vestigen, mits het niet ten koste gaat van de hoofd winkelcentra. De visie van de kopgemeenten was nodig omdat de detailhandel met ingrijpende ontwikkelingen heeft te maken. Er komen steeds meer winkels met veel oppervlak of de wens tot uitbreiding en de bevolking verandert van samen stelling. Ruimte voor uitbreiding van het winkelaanbod is er nauwe lijks. Door onderlinge afspraken willen de gemeenten de kwaliteit binnen de voorzieningsgebieden op peil houden. Aan de visie werd niet alleen mee gewerkt door vertegenwoordigers van de negen gemeenten, maar ook door de Kamer van Koophan del, het Hoofdbedrijfschap Detail handel en de provincie. De visie ligt vanaf nu zes weken in het raadhuis ter inzage. Gedurende die tijd kunnen zienswijzen worden ingediend. Mede aan de hand daarvan nemen b en w een defini tief standpunt in. De gemeenteraad heeft het laatste woord. Wat betreft vestiging van nieuwe detailhandel wil het Texelse college de vrije hand houden op de Groene- plaats in Den Burg en op de haven van Oudeschild. ICT specialist Ronald de Koster van het NIOZ is benoemd tot 'Laure aat 2011voor gebruik van ICT voor een gezonder leefmilieu. ledereen heeft daar zijn standpunt kunnen verwoorden.' Maar volgens Dros is er over het besluit om het terras te gedogen geen afstem ming geweest met de buurt en hebben b en w dit eenzijdig geno men.' Reden voor Dros zich af te vragen: 'Waar gaat het naar toe op Texel?' Hij constateerde dat het vertrou wen in de gemeente als 'betrouw bare en gewaardeerde partner tanende is'. De woordvoerder van de gemeente reageerde niet inhoudelijk op Dros' opmerkingen over vertrouwen en integriteit met betrekking tot de gemeente. De zegsman herhaalde wel dat bouw en gebruik van De Hollebol niet strij dig zijn met de vrij- Verzamelaar Maarten Stoepker kwam deze foto van een Texelse stolp tegen in een toeristisch tijdschrift van voor 1940. Hij vraagt zich af om welke boerderij het hier gaat. Mensen die iets menen te herkennen, kunnen contact met hem opnemen via tel. 312940. uM «5 De vorige foto leverde één reactie op. Waarschijnlijk gaat het hier om de aanleg van een oesterkwekerij in de Roggesloot. Dit project was geen lang leven beschoren en moest na een jaar worden stilgelegd in verband met het zoeter worden van het water. allemaal kan. Maar we kijken eerst in goed overleg wat er mogelijk is. Als er goede alternatieven zijn, dan kunnen we daar mee leven. Er zijn goede combinaties van voor schoolse opvang mogelijk. Punt is dat wat meer tijd nodig is om dat te organiseren.' De raad buigt zich woensdagavond in commissieverband over de bezuinigingsvoorstellen, onder meer die over de peuterspeelza len. Blaaskwintet in Maartenskerk In de Maartenskerk in Ooster end wordt dinsdag 28 juni een concert gegeven door het Nieuw Blaaskwintet. Op het program ma staan werken van Dvorak en Hindemith. Het Nieuw Blaaskwintet bestaat uit Inez Popko (fluit), Marleen Hoenink (hobo), EnricSans I Morera (klari net), Krisztof Bialasik (hoorn) en Grzegorz Marciniak (fagot). Vijf jon ge musici, die elkaar ontmoetten tijdens hun studie aan het Konink lijk Conservatorium in Den Haag. Het ensemble speelt zowel klas siek als modern werk en speciaal voor het kwintet gecomponeerde stukken. Daarnaast is het ieder jaar betrokken bij cross-overprojecten om een zo breed mogelijk publiek te bereiken! Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. In twintig jaar tijd maakte schipper Jaap Tuitman het maar vier keer mee dat er tijdens een dagje vissen op de waddenzee met de Rival een zalmforel werd gevangen. Woensdag was dit weer het geval. De vis werd geschonken aan Leon van Sambeek kok van De Hollebol. De Koningin van de nacht is een fascinerende plant, die maar zelden bloeit. Toen dat moment zich in de nacht van woensdag op donder dag aandiende in de serre van de familie Jaap van Vooren in Den Burg, was fotograaf Gerard Appelman er bij om dit vast te leggen. Zijn commentaar: 'Een Fascinerende gebeurtenis van een betoverende schoonheid.' Informatie over CPO-bouwen 'Speciaal voor Texelaars die geen genoegen nemen met de stan daard-ontworpen woonwijken' ver zorgen Makelaardij Eelman, CPO- NH, Waardenburg Makelaardij uit Den Helder en de Rabobank een informatiebijeenkomst over Collec tief Particulier Opdrachtgever schap (CPO). Deze vindt zaterdag 2 juli plaats in dorpshuis De Hof in De Koog en duurt van 11.00 en 13.00 uur. De organisatoren willen laten zien dat het voor particulieren goed mogelijk is samen met hun buren een huis te bouwen dat geheel voldoet aan hun eigen wensen en eisen en dat bovendien 'heel voor delig' is. Volgens hen kosten de goedkoopste woningen niet meer dan €175.000,-, vrij op naam en inclusief eigen grond. Eén van de sprekers is Fred Sanders van CPO- NH. Hij is onder meer bezig met CPO in Den Helder en op Wierin- gen en wil ook op Texel meerdere projecten opzetten. Meer informa tie staat op de website www.cpo- texel.nl. Leerling De Pijler krijgt vervoer Eén Texelse leerling van praktijk school De Pijler in Den Helder krijgt van de gemeente vervoer aangeboden omdat het kind (nog) niet in staat is zelfstandig te reizen. B en w hebben daarbij de hardheidsclausule van de Verordening Leerlingenvervoer toegepast. B en w gaan er vanuit dat leerlin gen van De Pijler niet gehandicapt zijn en daarom in het algemeen niet in aanmerking komen voor busvervoer op gemeentekosten. In het genoemde geval is echter sprake van een bijzondere situatie. In de loop van het schooljaar wordt bekeken of dat nog steeds het geval is. Een verzoek om alle Texelse Pijler leerlingen voor vervoer in aanmer king te laten komen werd onlangs door het college afgewezen. Naar aanleiding van protesten daarte gen wordt het verzoek opnieuw beoordeeld. Subsidie voor investeringen B en w hebben diverse (eenma lige) investeringssubsidies toe gekend. Een bedrag van €10.000,- is voor tennisvereniging Deuce voor de renovatie van vier tennisbanen; €10.000,- voor de Stichting Gemeenschapscentrum Oosterend voor het vernieuwen van het dak van de toneelzaal en berging van dorpshuis De Bijenkorf; €10.000,- voor de Protestantse Waddenge meente Texel voor het renoveren van het interieur van de Wadden- kerk in De Cocksdorp; €4.000,- voor het Luchtvaart- en Oorlogs museum Texel voor het ontwikkelen van een website over de Russen oorlog; €2.441 - voor de Motor-, Auto- en Bromfietsclub Texel voor de aanschaf van een geluidsmeter; €2.362,- voor de stichting Ajuin (verteltheater) te Den Hoorn voor de oprichtingskosten en aanschaf- en ontwikkelingskosten van diver se communicatiemiddelen en €1.192,- voor voetbalvereniging Texel '94 voor de aanschaf van zes trainingsdoeltjes en een looppoort. De subsidie (maximaal 10.000,-) is 25 procent van het totale inves teringsbedrag. Elsje komt met spijbelagenda Leerlingen van de middelbare school kunnen volgens jaar ook kiezen voor de Elsje Spijbel-agen- da, rond stripfiguur Elsje van Ger- ben Valkema en Texelaar Eric Her cules. Naast de gebruikelijke zaken, als roosters, adressen, vakanties en ruimte voor het noteren van huiswerk, bevat de Elsje Spijbelagenda tips om te spijbelen en smoesjes om te laat te komen. Volgens uitgeverij Complot richt de agenda zich op leerlingen van het middelbaar onderwijs, maar is zij 'minder braaf en zeker niet geschikt voor ouders'. De agenda is verkrijgbaar bij de boek- en tijdschrrf- tenhandel en kost €9,95.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5