Edith Keijser en Rens Ernestina gooiden het roer helemaal om Texels stel woont heerlijk op paradijselijke eiland Bonaire Willeke Alberti zingt in Gollards TEXELSE 'COURANT Uit het oog 'We dachten: we proberen het gewoon voor een jaar. We zien wel. Nu zitten we er al drie jaar en willen we binnenkort ons eigen huis bouwen!' Edith Keij- ser en Rens Ernestina hebben geen spijt van hun besluit om het ene eiland, Texel, in te ruilen voor het andere, Bonaire. In de paradijselijke Caribbean, acht duizend kilometer verderop, hebben ze het prima naar hun Rond Hemelvaart en Pinksteren waren ze even terug op Texel. Een onaangekondigd bezoek, waar mee Edith haar bijna jarige moe der Bea en vader Sieb aangenaam verraste. 'Alleen mijn broer Elmar wist ervan. Ze dachten dat wij het te druk hadden met de nieuwe woning en hadden niets in de gaten', lacht Edith. Ze had er graag een lange vlucht (tien a twaalf uur) voor over. 'Eén keer per jaar wil ik graag mijn ouders, familie en vrienden zien. Ik heb al heel wat mensen gesproken, maar de tijd vliegt voorbij.' In de tuin achter haar ouderlijk huis in Den Burg, waar het inter view plaatsvindt, is het heerlijk toeven. 'Texel en Bonaire hebben heel wat overeenkomsten. Het grote verschil is de temperatuur. Daar is het hele jaar 32 tot 36 gra den en bij lager dan 27 graden vinden we het zeewater koud...' Rens heeft zelf Antilliaans bloed, vandaar zijn exo tisch klinkende achternaam. 'Mijn vader kwam van Curagao. Ik ben in Nederland opge groeid, maar met de gewoonten en groter dan Texel, maar heeft het zelfde aantal inwoners. Curagao is groter en drukker.' Eerste jaar Op de bonnefooi gingen ze naar Bonaire. Hond, kat en huisraad mee, woning gehuurd voor drie maanden en verder zouden ze wel zien. 'Je komt dan in een heel andere wereld terecht dat is het heerlijke klimaat was er nog een minpuntje. 'Ik vond het er eigenlijk maar suf en saai. Weinig leuke winkels, geen bioscoop of stad.' Dit lossen ze nu op door regelma tig even op en neer te gaan naar Curagao. 'Het is maar twintig minuutjes vliegen.' Werk Edith, die bij makelaarskantoor Bubbels op de boot tijdens een vaartochtje met vrienden. (Eigen foto) leuke van een paar jaar in het bui- Texel Vastgoed werkte, vond op tenland wonen. Het was ook leuk Bonaire eerst een baan bij een dat ze toen nog de gulden als makelaar. Na een half jaar beland- betaalmiddel hadden. Grappig om de ze via een uitzendbureau bij de die weer in handen te hebben.' overheid en daar werkt ze nog Inmiddels is het betaalmiddel de steeds, al is er qua organisatie en De grote verandering kwam toen Bonaire de status kreeg van bij zondere Nederlandse gemeente, evenals de bovenwindse eilanden Saba en Sint Eustatius. Dat gebeurde in oktober 2010. 'Bij ons wordt daarom gesproken van voor en na 10/10', vertelt Edith. Na die datum is de organisatie van de overheid sterk veranderd. Alle Nederlandse departementen zijn nu ook op de eilanden vertegen woordigd en de regelgeving is hier en daar aangescherpt. 'Dat gaat niet zonder slag of stoot, maar het hangt ook af van de uitwerking. Soms heeft men er een groot voordeel van. Er is nu een ziekte kostenverzekering voor iedereen en de kosten hiervan worden via de inkomstenbelasting betaald. Andere positieve voorbeelden zijn de verbouwing van het ziekenhuis, verbetering van de infrastructuur (vliegveld) en een opvanghuis voor jonge kinderen. Minder blij is de bevolking met de wijzigingen in het belastingstelsel. 'Al valt het BTW-percentage nog wel mee: acht procent maar.' De invloed van de overheid blijkt ook uit het aantal ambtenaren. Vanwege de staatkundige hervor ming is een aantal overheidsin stanties ontstaan, te weten de Rijksdienst (het Rijk) en het Open baar Lichaam Bonaire, Sint Eusta tius en Saba. Deze organisaties beheren alle zaken die behoren bij overheidsorganen. De verandering roept gemengde reacties op. Net als de Texelaars kunnen de inwo ners verontwaardigd reageren op besluiten van de overheid. 'Laatst was iedereen boos over het slo pen van een muurtje. De mensen willen het graag kleinschalig hou den, dat is wel een overeenkomst met Texel.' Edith hoort er van op dat oud-burgemeester Joke Gel dorp begin 2007 een werkbezoek heeft gebracht aan Bonaire, dat destijds nog geen gemeente was en graag wat van Texel wilde opsteken. 'Ja, dat kan ik me wel voorstellen. Texel mag van mij Bonaire wel adopteren om kennis en ervaringen uit te wisselen. Veel dingen die daar spelen zijn hier al opgelost.' Eigen huis Het leven op het gerechten van daar.' Toch viel hun gezamenlijke US dollar. Het eerste jaar was personeel veel veranderd. De vrije en zonnige Bonaire heeft ook keus op het buureiland Bonaire, moeilijk, erkent Edith.'Alles duurt overheidsinstelling kreeg een een keerzijde.'Er is een groot ver- 'We wilden het roer omgooien en lang, afspraken worden niet nage- belangrijke rol voor de hele regio schil tussen arm en rijk. De laatste zochten een plek waar het mooi komen. Dat is wel even wennen en werd omgedoopt tot Rijks- tijd is er een inbraakgolf. We heb- weer is. Bonaire is anderhalf keer voor Nederlanders.'Ondanks het dienstCaraïbisch Nederland. Edith ben daarom een alarminstallatie I Tijdens de Tour de France die 1 zaterdag 2 juli van start gaat organiseert mediabureau Lan- geveld de Rooy het Texelse Courant Tour de France Spel. Lezers kunnen vanaf dinsdag juni meedoen. U maakt kans op mooie prijzen. Het spel staat op een speciale pa gina in de vier dinsdagedities die de komende weken ver schijnen. Deelname is simpel. Om kans te maken op één van de hoofd- of dagprijzen hoeft u slechts te raden welke wielerploeg de win naar levert van de etappe die die week wordt gespeeld. De vier etappes die gespeeld worden zijn de ploegentijdrit van zondag 3 juli van Les Essarts naar Les Essarts, de vlakke etappe van vrijdag 7 juli van Le Mans naar fe' Chateauroux, de eerste berg- etappe op vrijdag 15 juli van Pau tg naar Lourdes met als hoogste ji^ top de Col d'Aubisque en de etappe van vrijdag 19 juli Modane naar de top van de Alpe E U kunt mooie prijzen winn hoofdprijzen zijn twee racefiet sen, beschikbaar gesteld door Bike Totaal en Bets Fietsen, één dames- of herenfiets van Fiets verhuur de Veerhaven, twee keer een 4GB geheugenkaart een camera van Combi Texel en één elektrische bezemwagen (lees stofzuiger) van TexLin. Ie dere goede inzending dingt au tomatisch mee naar deze hoofd prijzen. Voor de vier etappes zijn er ook steeds dagprijzen te vi nen. Dit zijn een fles champagne van Topslijter Jan de Wit, een Frans broodpakket, bestaande I uit één Boule, één Stokbrood en I vier Croissants van Echte Bak- j ker Timmer en het boek Texel Natuurlijk. Hoe u uw antwoor- j den kunt inzenden staat op de spelpagina's in de vier komende dinsdagedities van de Texelse Courant. TEXELSE 6 COURANTvrijdag24juni; Willeke Alberti heeft dinsdagmid dag een optreden verzorgd bij De Gollards in Den Burg. Ze zong, begeleid door een combo, beken de liedjes van vroeger voor de bewoners van het zorgcentrum en het Verpleeghuis. Alberti liep meer malen door de zaal om dicht bij haar publiek te zijn. De bewoners kregen het concert van René Valk- hoff en Jannet Kuperus, dochter en schoonzoon van mevrouw Kupe rus die in het Verpleeghuis woon de. De meeste mensen genoten ervan en er werd meermalen mee gezongen en geklapt. fFoto Jemen ven 'Kleine kermis in Den Burg' Er zou een extra, kleine kermis in Den Burg moeten komen. Althans, als het aan het college ligt, wordt daar onderzoek naar gedaan. De kleine kermis zou naast de ker mis in De Koog moeten plaatsvin den. Dat komt naar voren uit de kadernota die het college volgende week woensdag met de politieke partijen bespreekt. Een concrete locatie wordt nog niet genoemd. In het coalitieprogramma Aansterken en Samenwerken uit 2010 staat ook dat er in Den Burg weer een kermis zou moeten komen. In dat programma worden de Groene- plaats en eventueel de ijsbaan als mogelijke locaties genoemd. Terug keer van een kermis naar Den Burg is al jarenlang een belangrijk punt voor met name D66. Er was jaren lang een kermis op de Groene- plaats en sinds 1988 wordt die op de Nikadel in De Koog gehouden. gekocht en hebben nu een hond van 70 kilo ('vila Brasileiro'). Tij dens onze vakantie bewaakt die het fort.' Edith en Rens blijven echter optimistisch. Vandaar dat ze van plan zijn om een eigen huis te gaan bouwen. 'Met duizend vierkante meter grond. Lekker ruim met een veranda eraan. Nee, niet aan de zee, maar als je op de nok klimt, kun je de zee zien. Dat is maar vijf minuten rijden. We doen wel een zwembad erbij.' Edith wijst: 'Ik zie het al helemaal voor me. Deuren open, 'n briesje door het huis en dan vanaf de porch zo een duik nemen.' Het volgende plan hebben ze ook al: een eigen boot, waarmee ze de helder blauwe wateren rond het eiland verder kunnen verkennen. Sportzalen dicht niet haalbaar Een plan om vanaf 2012 de Bur gemeester De Koninghal en de Beatrixlaan in Den Burg te slui ten, is niet haalbaar. Burgemeester en wethouders had den geopperd alle sportactiviteiten in Den Burg te concentreren in sporthal Ons Genoegen, zodat de Beatrixzaal en de Burgemeester De Koninghal dicht zouden kun nen. Het was één van de vele bezuinigingsmaatregelen die vorig jaar tijdens de behandeling van de gemeentelijke begroting op tafel werden gelegd. Sluiting zou een besparing op de beheerkosten moeten opleveren. Het college laat in de kadernota Bejaarde fietser raakt gewond Een bejaarde fietser uit Den Hel der is maandagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Pontweg nabij 't Horntje. De man was onderweg naar de begraafplaats bij het kerkje van Den Hoorn, waar hij bloemen wilde leggen bij het graf van zijn vrouw. Bij een fietsoversteekplaats lette hij niet voldoende op, waarna hij met lage snelheid werd aangereden door een 52-jarige automobiliste uit Den Hoorn. De man viel en brak waarschijnlijk zijn heup. Agenten die ter plaatse kwamen, zetten de bloemen alsnog bij het graf van zijn vrouw. Nu ze weer even in het drukke Nederland terug zijn ('Je moet hier hollen om op tijd bij de trein te zijn'), is de waardering voor het relaxte bestaan op Bonaire des te groter. Edith, die via internet op de hoogte blijft van het Texels nieuws 'We gaan voor de ideale combi natie. Hier een eigen plekje en daar een huis.' Tekst en foto: Frans Hopman HopText weten dat sluiting op korte termijn echter niet mogelijk. Er zijn teveel activiteiten in beide sporthallen om die allemaal in Ons Genoegen onder te brengen. Het voornemen tot sluiting is niet van de baan: het college vindt dat er een plan moet komen voor verbouw dan wel nieuwbouw van één sporthal in Den Burg. Dat wordt mede ingege ven door de wetenschap dat Ons Genoegen, geopend in 1975, ach terstallig onderhoud kent. In het onderzoek wordt rekening gehou den met de exploitaties van de Beatrixzaal en de De Koninghal. Strandbewaking blijft behouden Een voornemen van het college om in 2012 te stoppen met de strandbewaking is van de baan. Burgemeester en wethouders had den dat plan opgenomen in een serie potentiële maatregelen om te bezuinigingen. Die maatregelen werden vorig jaar tijdens de behan deling van de gemeentelijke begro ting al op tafel gelegd en zouden dit jaar verder worden uitgewerkt. Uit de kadernota blijkt nu dat de strandbewaking ongemoeid blijft. Ideeën om te bezuinigen op de dorpswachten en om minder geld aan de meierblis te besteden zijn eveneens geschrapt. Wat zwem bad Molenkoog betreft, waarvan sluiting een optie is, onderzoekt een projectgroep of en in welke vorm het openluchtbad voor de samenleving behouden kan blijven. De groep, die onder meer de exploitatie op lange termijn bekijkt, geeft in 2012 advies aan de gemeenteraad. zit er op de afdeling Personeel en Organisatie. Rens werkte op Texel enige jaren als monteur bij de CVI. 'Maar met centrale verwarming valt op Bonai re geen cent te verdienen', grijnst hij. Toch was hij niet benauwd voor de overstap. Met zijn handig heid zou hij zich vast wel redden. En dat bleek zo te zijn: begonnen als eenmans klusbedrijf, is hij nu aannemer met zes medewerkers in dienst. 'We doen van alles, van kleine verbouwingen tot nieuwe woningen met garages en zwem baden.' Nieuwe status

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 6