v 'V ladder - lm 11 'E I TE* ELTOU/CS TAXITEXEL TEXELSE 11 COURANT Frank Riteco verovert Amerika met Hollandse lelies Van bollenpeller tot geslaagd zakenman 'Als de klanten happy zijn, komt het geld er vanzelf achteraan' i i.*\ TV?» CinFTTica Tf'XF'I «V www.taxitexel.nl onze voordeelpas DINSDAG 5 JULI 2011 Als jonge knul hielp hij op Texel met bollen pellen, nu is hij in Amerika mede-eigenaar van een internationaal plantenbedrijf: 2Plant. Frank Riteco (46) heeft het gemaakt in het land van Stars Stripes. Het eiland van zijn jeugd is hij echter niet vergeten. 'Ik kom zeker nog drie of vier keer per jaar op Texel. Als ik voor zaken in Nederland ben, kan ik het gewoon niet maken om mijn ouders niet op te zoeken en niet met vrienden een pils te drin ken.' In juni was hij weer even 'in de buurt'. Nog maar koud op het eiland liep hij een vroegere maat tegen het lijf. 'Werd me gevraagd of ik 's avonds nog naar de feest tentvan het Rondje Texel zou gaan. Een paar uur later stond ik daar aan een biertje. Het was onwijs gezellig', vertelt Frank de volgende dag met schorre stem. Het is hem ten voeten uit: gaan voor de kan sen die voorbij komen en genieten van het leven. 'Full house', beaamt hij. Met volle teugen. Frank Riteco groeide op in Den Burg, voetbalde - goed - bij Texel se Boys en SV Texel en werkte in de vakanties bij Schermer in de bloembollen. 'Eerst pellen, maar omdat ik sterk was werd ik al gauw op het land gezet, helpen bollen rooien. Zo is het begonnen', begint hij zijn verhaal. Al vroeg wist hij dat hij naar het buitenland wilde. 'Waar maakte me niet uit. Ik zat vol bra voure en wilde mijn horizon verbre den. Dat is aardig gelukt.' Na de tuinbouwschool in Hoorn werkte hij een jaar in de kassen in Engeland, waar hij de taal uitste- appartementje te betalen. Ik huur- kend leerde beheersen. 'Vooral de de een kamer zonder bed en belde vaktermen wilde ik weten, want die een vriend of hij me een bankstel leer je normaal niet. De eerste zin kon lenen...' De ellende duurde was trouwens gimme a pint of lager (geef me een biertje), ha, ha.' Daarna kon hij naar Italië, maar het werd Amerika. Een bloembollenbe- drijf uit 't Zand (Noord-Holland) wilde er een filiaal opzetten en zocht daarvoor een vertegenwoor diger. 'Well... ik dacht, ik kan altijd nog naar Italië, laten we Amerika eerst maar eens proberen. Twee weken later hadden we een afscheidsfeest in 't Klokkie in De Koog en die maandag zat ik in de States. The rest is history. Na een half jaar inwerken kreeg hij niette lang. 'Met de zaken ging het gelukkig goed. We hadden een mooie groep jongens die Amerika aan het veroveren waren als nieuw bedrijf in bollen en planten. Een superleuke tijd.' Frank gooide zijn hele ziel en zalig heid in de strijd. 'Ze hadden op de tuinbouwschool al gauw door dat ik geen kweker was. Ik moest het met m'n mond verdienen, dachten ze. Ik dacht hetzelfde... Hoe ik ben opgeklommen? Gewoon: met veel enthousiasme veel verkopen. Als je veel verkocht, verdiende je veel de staat Ohio aangewezen voor de verkoop. 'Het ging als een speer, al waren de eerste twee jaar heel moeilijk. Ik had niks, alleen een droom.' Frank geeft aan hoe moei lijk de begintijd is geweest: 'Eerst had ik niet eens geld om een geld en kon je mede het beleid bepalen op je bedrijf. Heel sim pel.' Tijdens zijn loopbaan in Amerika werkte Frank voor twee bedrijven. 'De reden waarom ik er ben weg gegaan, is omdat ze het te hoog in T'Mml JI "l li 5. 1 - De potlelies doen het ook prima in de tuin, zoals hier achter het ouderlijk huis. de bol kregen, wat tot een faillis sement leidde. Of dat het bedrijf niet met de tijd mee was gegaan, wat ook tot een faillissement leid de.' Met zijn collega Pieter van der Lans, die net als Frank al jong naar Amerika was gegaan, besloot hij een eigen bedrijf te beginnen. 'Pure noodzaak, maar ook zagen wij een kans die anderen niet zagen. Dat is nu onze niche.' Hij doelt op de in- en verkoop van bijzondere potle lies, genaamd Lily Looks. 'Piet en ik hadden die lijn naar onze werk gever gebracht. Toen die failliet ging, zijn we meteen op een vlieg tuig naar Nederland gestapt om ervoor te zorgen dat wij met ons nieuwe bedrijf het contract konden overnemen. Mission accomplished, het contract was ons!' Het nieuwe bedrijf, 2Plant Interna tional, maakte zo een vliegende start. Gedetailleerd legt hij uit hoe het allemaal in elkaar steekt. 'We zijn tien stappen voor op iedereen die met genetische korte lelies of potlelies bezig is. 95 procent van de veredeling is in handen van één bedrijf, in 't Zand. Wij kopen daar het uitgangsmateriaal voor nieuwe soorten lelies en hebben het recht, een contract dus, om die in heel Amerika en Canada te verkopen.' Trots vertelt Frank dat de grootste kwekers van Noord-Amerika met het plantgoed aan de slag gaan. Het resultaat: schitterende sierle- lies. 'Absoluut ons visitekaartje.' De opgepotte bollen of planten worden doorverkocht aan grote winkels, waarna ze bij de consu ment belanden. Naast lelies legt 2Plant zich ook toe op vaste plan ten. Op de vraag hoe groot het bedrijf eigenlijk is, moet hij lachen. 'Hoe veel vierkante meters? Ha, we heb ben zelf geen gebouwen. Ik heb de hele onderneming altijd bij me. Op de laptop.' Onderweg bedient hij zich het liefst van een iPad en stuurt hij mails vanuit het vliegtuig. 'Je mag niet stil staan in business', grijnst Frank. 'Je moet met je tijd meegaan en dingen anders doen. Eén van mijn favoriete leuzen is: If you want to be successful in busi ness, avoid business as usual. Met grote bevlogenheid vertelt Frank over de onderneming en het leven in Amerika, waar hij sinds 1987 woont. Heeft hij de American Dream - van krantenjongen tot mil jonair - waargemaakt? Over geld laat hij zich niet uit: 'Voor mijn gevoel heb ik nooit een dag gewerkt. Ik heb liefde voor mijn vak en planten in het algemeen. Ik reis heel Amerika en Canada door, ken mensen in elke staat. Ik zie mezelf als de lijm van het bedrijf. Ik zorg dat de handel binnenkomt en dat de klanten happy zijn. Dan komt het geld er vanzelf achteraan.' Dat hij niet slecht heeft geboerd, blijkt wel uit het kolossale huis waar hij met vrouw Kelly en zoon Nick (10) woont. Om nog maar te zwijgen over zijn achtertuin, for maat Central Park. Op het land- 010 KINDERTHEATER DINER CABARET Borrelbus Texel Veilig naar huis met de borrelbus van Texel De borrelbus Texel rijdt elke zaterdagavond vanaf de Nikadel in De Koog naar Den Burg, De Waal, Oosterend en Oudeschild. - - - Opstappen kan naast de UDL supermarkt in De Koog (nabij taxistandplaats). Vertrek: 03.45 u elke zaterdag. Prijs per persoon: €3,00 af te rekenen bij de buschauffeur e-mail: info@texeltours.nl telefoon:+31(0)222-315555 www.texeltours.nl PROGRAMMA 30 JUNI TM G JULI WMO/ziekenvervoer Rolstoelvervoer Tel. 0222-315555 t 10% korting met goed bevindt zich een meertje, dat elke winter dichtvriest. Als echte Hollander zorgt Frank dat de sneeuw wordt geveegd voor een heuse schaatsbaan. 'Ik ben de enige met Noren', lacht hij. 'En de enige die pootje over kan. De ande ren zijn ijshockeyers.' Voor Nick en zijn vriendjes maakt hij een glij baan, waarmee de jongens zó van uit de tuin het ijs op kunnen glijden. 'Hier heb je nog echte winters van drie maanden met een hoop sneeuw. De mensen zijn erop voor bereid, het valt allemaal wel mee.' Volgens Frank zou hij ook wel ergens anders kunnen wonen. 'Maakt niet zoveel uit. Als er maar een vliegveld in de buurt is.' Met zijn successtory en welvaarts buikje lijkt Frank te passen in het stereotiepe beeld van de Ameri kaan. 'Als je het mijn vader zou vragen, denk ik dat hij ja zegt. Bar- becueën we het hele jaar: ja. Rij den we meerdere auto's: ja. Heb ben we een groot huis: ja. Kijk ik veel sport: ja. Toch voel ik me van alles een beetje: Amerikaan, Hol lander en Texelaar. Ik heb een Amerikaans en een Nederlands paspoort. De vlucht van Detroit naar Amsterdam kan ik intussen wel dromen. Ik denk dat ik 'm over de jaren heen wel zestig keer heb gemaakt.' Andersom krijgt hij ook bezoek van familie en vrienden. 'Mijn ouders zijn hier acht keer geweest. Een vorm van terugbeta len, omdat ik zo jong van huis ben gegaan. Mijn zus en broer met hun kinderen zijn hier ook geweest en voor mijn veertigste verjaardag kwamen al m'n oude vrienden voor een week. De basement - de kelder die als entertainmentruimte is inge richt - is nooit meer hetzelfde geweest. Het was een heel gezel lige week.' Tot besluit gaan we nog even aan bij zijn ouders in de Warmoes straat. Die zijn nu over de tachtig en vliegen niet meer naar Amerika. Maar de lelies op de vensterbank en in de tuin verklappen dat hun jongste zoon altijd een beetje aan wezig is. Tekst en foto's: Frans Hopman HopText neer naar Texel.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11