Vier opties Groeneplaats TEXELSE 5 COURANT Hartversterkend wil voortgang centrum Compensatie voor watertoeristen Veel woningen, weinig wonin gen, wel of geen parkeergarage en wel of geen grondgebonden woningen aan de westkant van het park in het centrum van Den Burg. Dat zijn enkele richtingen die naar voren komen uit vier stedenbouw kundige schetsen die burgemees ter en wethouders voor de Groene plaats hebben laten opstellen. De modellen zijn bedoeld om richting te krijgen in de toekomstige ont wikkelingen in het centrum. Het college baseerde zich daarvoor op een raadsbesluit van eind vorig jaar en 'model C' dat in het interac tieve proces met de bevolking de voorkeur kreeg. De vier modellen hebben met elkaar gemeen dat er 960 vierkante meter aan horeca- en winkelruimte zou moeten komen en aan het eind van de rit zouden vijf nieuwe wonin gen aan de Burgwal moeten ver schijnen. Ze hebben eveneens gemeen dat in elke schets een ver lies op de exploitatie wordt gele den. Het college heeft de raad gevraagd het principe dat nieuw bouw 'kostenneutraal' zou moeten verlopen los te laten. De vier modellen variëren qua volu me en aantallen woningen. Bij de eerste (1a) wordt uitgegaan van 29 appartementen en een parkeerga rage. Bij de tweede (1b) van 17 appartementen en parkeren op het maaiveld. Het derde model (2a) gaat uit van 12 appartementen boven de winkel- en horecaruim- ten. Bij het vierde model (2b) is dat scenario aangevuld met 7 grond gebonden woningen aan de west zijde van het park. Parkeren is op maaiveldhoogte. Er wordt ook gesproken over de zogeheten nul optie (alles laten zoals het nu is), maar dat is door het college niet verder uitgewerkt. Burgemeester en wethouders geven zelf de voorkeur aan model 2b. Wat het college betreft worden de kavels individueel uitgegeven (dus niet aan één projectontwikke laar) zodat ze beter beschikbaar zijn voor Texelaars en Texelse aan nemers. Voorop staat dat de nieuw bouw moet passen in het histo risch centrum en bij het kleinschalige karakter ervan. Voor dat alles zover is, moet eerst het bestemmingsplan voor het cen trum van Den Burg nog worden aangepast. Het college ziet zelf graag dat de politieke partijen komende woensdag tijdens de raadsvergadering een voorkeur uit spreken voor één van de vier modellen, zodat zij verder kan. Wat het college betreft, hoeft er nog niks te worden veranderd aan het budget van €2,3 miljoen dat de raad eind vorig jaar voor de Groene plaats beschikbaar stelde. In het voorstel van het college aan de raad wordt opgemerkt dat kos ten voor herinrichting van de Groeneplaats niet in de plannen zijn meegenomen. Daar moet later apart een budget voor beschikbaar worden gesteld. Raad en college hadden eerder in besloten kring al over de toekomst van de Groene plaats gesproken, dinsdagavond gebeurde dat in het openbaar. De Groeneplaats laten zoals die nu is, kan geen optie zijn. Dat vindt de werkgroep Hartverster kend die zich inzet voor nieuw bouw in het centrum van Den Burg. Piet Standaart betoogde dinsdag avond namens Hartversterkend dat de gemeente de lijn moet vol gen die is ingezet met de goedkeu ring van 'model C' dat voortrolde uit het interactieve proces dat de gemeente met de bevolking voerde om tot plannen voor het centrum te komen. Model C werd op 3 juli 2007 en 14 december 2010 door de raad bekrachtigd. De Groeneplaats nu laten zoals die is, kan daardoor volgens Hartver- in de verdere uitwerking van de plannen bebouwing aan de west zijde (Groeneplaats) en de oostzij de van het park (Burgwal) worden opgenomen en daar is in de nul optie geen sprake van. De werkgroep geeft de voorkeur aan model 2b dat de bouw van 12 appartementen boven de beoogde winkel- en horecaruimte behelst plus 7 grondgebonden woningen aan de westzijde van het park. 'Dat leidt tot een besloten park en dat wordt daardoor naar onze mening aantrekkelijker. De beslotenheid vergroot de intimiteit en de sfeer en daarmee de beleving. De beschut- Het bestuur van de Waddenha ven Texel betaalt een deel van het havengeld terug aan passan ten die noodgedwongen in de gemeentelijke haven moeten aanmeren. Als de passanten haven (Waddenha ven Texel) in Oudeschild vol is, moe ten pleziervaarders noodgedwon gen een ligplaats zoeken in de gemeentelijke visserijhaven. Ondanks het zeer provisorische karakter daarvan en het ontbreken van faciliteiten berekent de gemeen te een havengeld dat hoger is dan in de uitstekend geoutilleerde jachtha ven. Veel watertoeristen zijn daar verbolgen over en weigeren te beta len. Het bestuur van Waddenhaven Dwangsom Blauwvinger gaat direct in Wegens het herhaaldelijk niet naleven van voorschriften hangt horecabedrijf De Blauwvinger aan de Nikadel in De Koog nu een dwangsom boven het hoofd: €260,- per overtreding, met een maximum van €26.000,-. De voorschriften kreeg het bedrijf recentelijk opgelegd om een eind te maken aan overtredingen en over last. Onder meer werd bepaald dat ramen en deuren na 23.00 uur geslo ten moeten blijven om geluidshinder te voorkomen. Daarnaast moest het bedrijf tijdens de openingstijden een gecertificeerde portier hebben of de exploitant zelf als portier laten optre den. Bij controle bleek dat hier wei nig van terecht kwam en dat dreigen met een dwangsom niet hielp. De exploitant diende nog een zienswij ze, in maar die was voor het college en de burgemeester geen aanleiding om van de voorgenomen twee aan schrijvingen af te zien. Men vond dat de maat vol was. Er geldt geen begunstigingstermijn, wat betekent dat bij de eerstvolgende overtredin gen al direct dwangsommen ver schuldigd zijn. Texel vindt dat zeer bedreigend voor de reputatie van de haven en betaalt daarom een deel van het havengeld uit eigen zak aan de betrokken ple ziervaarders terug. Dat is mogelijk omdat de haven meesters van de Waddenhaven Texel zich hebben belast met het innen van zowel havengeld als toe ristenbelasting in de gemeentelijke haven. Met de gemeente is over eengekomen dat Waddenhaven Texel de helft van het geïncasseerde havengeld zelf mag houden als ver goeding voor dit werk. De proef met dit systeem wordt voortgezet en de havenmeesters van de Waddenha ven zullen daarom tot onbezoldigd ambtenaar worden benoemd zodat ze bevoegd zijn. Volgens voorzitter Jook Nauta van Stichting Wadden haven Texel kan op deze manier ook beter worden gewaarborgd dat tac tisch en vriendelijk wordt omgegaan met pleziervaarders die tegen hun zin naar de gemeentelijke haven zijn verwezen. 'Het is ons een doorn in het oog dat in de gemeentehaven, waar de overloopgasten het zonder enige voorziening moeten stellen, op primitieve wijze zijn afgemeerd tegen hoge kades, kotters of beroepsvaart en soms nauwelijks van boord kunnen, zelfs nog meer Zo aan het begin van het seizoen kijken veel logiesverstrekkers vol spanning uit naar de beoordelin gen op websites als Zoover. Gasten die het ergens naar de zin hadden, of juist niet, kunnen hun ervaringen kwijt op verschillende websites. De best bezochte, en daardoor meest invloedrijke van deze websites, met meer dan een miljoen beoordelingen, is Zoover. Tussen de ruim 265.000 accommo daties die op de site worden beoor deeld, zijn 232 Texelse te vinden, beoordeeld met een cijfer dat uit eenloopt van 7,0 tot 9,9. Wat het vergelijken van de verschillende beoordelingen moeilijk maakt, is dat het aantal mensen dat een bepaalde accommodatie een cijfer toekende, Model 1 a: In dit scenario krijgt de Groeneplaats een ruim bouwvolume met 29 appartementen, een parkeergarage, 960 vierkante meter horeca- en winkelruimte en 5 woningen aan de Burgwal. Geschat tekort: €680.000,-. ting geeft aangenaam verpozen.' Een besloten park wekt volgens de werkgroep ook de belangstelling van mensen om te gaan kijken wat er is. 'Het is wel een vereiste dat de toegangen duidelijk en uitnodigend moeten zijn. We zijn ervan over tuigd dat zo'n park meer aantrek kingskracht heeft.' Standaart wees erop dat de Wezentuin vóór de beschietingen in mei 1945, waarbij huizen aan de Burgwal verloren gingen, ook al besloten was. De werkgroep noemt de komst van de vijf nieuwe huizen aan de Burg wal essentieel. 'Zonder deze woningen is er geen model C meer.' Het door het college gepresen teerde model 1a met 29 apparte menten vindt de werkgroep te dominant voor het kleinschalige karakter van het centrum. De andere door het college gepre senteerde stedenbouwkundige modellen zijn voor de werkgroep Hartversterkend aanvaardbaar omdat ze voldoen aan de vereisten van 'model C'. Model 1b: in dit scenario worden 17 appartementen gebouwd, 960 vierkante meter winkel- en horecaruimte, 5 woningen aan de Burgwal en wordt er geparkeerd op maaiveldhoogte. Geschat tekort: €920.000,- havengeld moet worden betaald dan in de Waddenhaven zelf. Boven dien zien de gasten geen onder scheid tussen de gemeentehaven en de Waddenhaven zodat de Wad denhaven overstelpt wordt door ontevreden bootbezitters die vaak weigeren te betalen voor hun verblijf in de gemeentehaven. Van een redelijke prijs/kwaliteitverhouding is geen sprake.' Recentelijk besloot het bestuur daarom om tegenover de 'getroffen' pleziervaarders ook een financieel gebaar te maken: Waddenhaven betaalt een kwart van het havengeld als compensatie terug. De overloopsituatie die ontstaat als de jachthaven vol is, komt niet regel matig voor. In 2009 was meer dan eens sprake van een 'puinhoop'. In 2010 was er maar op één dag over loop, maar dit jaar deed het pro bleem zich met Pasen en Hemel vaart in alle hevigheid voor. Watertoeristen die noodgedwongen naar de gemeentelijke noorder- of zuiderhaven moeten, krijgen bij hun contact met de havenmeesters van Stichting Waddenhaven een folder tje om hen te verwijzen naar de faciliteiten op de naburige jachtha ven waarvan zij volop gebruik mogen maken. Model 2a: in dit scenario komen er 12 woningen boven de 960 vier kante meter aan winkel- en horecaruimte, 5 woningen aan de Burgwal en wordt er geparkeerd op maaiveldhoogte. Geschat tekort: €1,14 miljoen. Model 2b: dit scenario is vrijwel hetzelfde als scenario 2a, met het verschil dat aan de westkant van het park 7 grondgebonden wonin gen zijn ingetekend. Geschat tekort: €650.000,-. Hoge cijfers voor Texel op Zoover nogal uiteen loopt. Zo werd bungalow Duinfluiter slechts door één persoon beoor deeld en behaalde daarmee 7,0, terwijl Roompot Kustpark Texel 8,2 scoorde uit 492 beoordelingen. Dit in aanmerking nemend worden hoge scores behaald door Texel Suites (9,9 uit 17 beoordelingen), minicam- ping Astrid (9,7 uit 22 beoordelin gen) en het Airport Hotel (9,5 uit 52 beoordelingen). Laag scoren De Shelter (4,3 uit 11 beoordelingen), hotel Koogerend (5,4 uit 91 beoor delingen) en camping Kogerstrand 6,5 uit 111 beoordelingen). De Shel ter is een van de weinige accom modaties die met een onvoldoende wordt beoordeeld, tegen meer dan tien accommodaties met een negen of hoger. De wekelijkse folkloremarkt op de Groeneplaats in Den Burg is woensdag weer van start gegaan. Dat betekent dat oude tradities herleven en in de kramen weer Texelaars in oude klederdracht zitten. Zo ook Maartje Visser, Ilse Dros, Jopie Maas en Marian Ran die geza menlijk nijver met handwerk bezig waren. (Foto Jemen ven He«um> VRIJDAG 8 JULI 2011 Wat ik zeggen wou 0-optie Stichting De Wezentuin geeft graag een reactie naar aanleiding van de commissievergadering van 5 juli jongstleden over de verschillende opties voor de invulling van het cen trum van Den Burg. Blij verrast zijn we uiteraard dat er bij alle 'plan C- opties' (forse bebouwing op de Groeneplaats en de Burgwal) een interessante mogelijkheid voor invul ling van het centrum is bijgekomen, namelijk de 0-optie. De 0-optie houdt in dat alles zo gela ten wordt als het nu is: een groot open plein met uitzicht op het park en de historische Burgwal geflan keerd door prachtige oude bomen en niet door nieuw te bouwen wonin gen. Uiteraard zijn wij groot voor stander van dit nieuwe plan en tot onze vreugde merkten we dinsdag avond dat ook de politiek niet meer zo overtuigd is van de "oude" plan nen en dat er veel positieve reacties zijn over de huidige invulling van de Groeneplaats. Wij, van Stichting De Wezentuin, ontvangen veel reacties van mensen die ervoor pleiten het centrum in de huidige vorm te laten voortbestaan. Vanzelfsprekend zouden we bijna zeggen: de Groeneplaats is een prachtig plein geworden met een mooie lichtval en heldere zichtlijnen. Het park fungeert inmiddels goed als ontmoetingsplaats voor diverse groepen mensen. Vooral zien wij in deze periode dat veel scholen de ruimtelijke omgeving kiezen als cen trale en veilige verzamelplaats na een verblijf in het centrum van Den Burg. Verschillende mensen brengen hun dagelijkse lunchmoment door op een bankje in het park, toeristen blijven er even staan en maken foto's van de begroeiing. De Wezentuin ligt er beter bij dan ooit, de bomen zijn in volle bloei mede doordat er veel meer licht in komt door rigoureus snoeiwerk. Stichting De Wezentuin borrelt inmiddels van de ideeën om het plein richting park te verfraaien. Wij pleiten dan ook met hart en ziel voor de 0-optie voor wat betreft de invul ling van het centrum van Den Burg. Tevens bieden wij hierbij aan samen met de politiek, ondernemers en inwoners van Texel onze of andere ideeën voor een groen en open cen trum verder te ontwikkelen en uit te voeren. Wij roepen alle inwoners van Texel op om ook kennis te nemen van de 0-optie en als men daar mee instemt, het ons of de politiek te laten weten. Elke stem telt nu er nog gekozen kan worden. Laten we de Groeneplaats de ruimte geven! Stichting De Wezentuin, Marga Lakwijk. Wat ik zeggen wou Hartverwarmend In verband met de noodzakelijke verkoop van een nog gezamenlijk huis had onze dochter donderdag een afspraak met haar ex-vriend en een makelaar. Zulke dingen verlopen doorgaans niet in goede harmonie, ook al nemen beide partijen zich dat vaak wel voor. Ook in dit geval waren er veel problemen. Nadat de bemid delaar was vertrokken, kwamen de tongen los. Met als gevolg veel zor gen voor onze dochter. Gelukkig was er 's middags vreugde in de familie toen onze oudste klein zoon net als zijn broer in één keer slaagde voor zijn rijbewijs, 's Avonds, toen we dit met koffie en een gebak je vierden op boerderij Lindehoeve, kwam ook mijn dochter nog even delen in de vreugde. Om half negen ging ze naar huis, maar helaas, onderweg kreeg ze een 'black-out' en reed met de auto tegen de boom. Met als gevolg flinke schade over de totale lengte. Ze belde ons, haar ouders, totaal van de kaart en vol verdriet. Ingrijpend, maar we hebben haar kunnen troosten. Het was gelukkig materiële en geen persoon lijke schade. Maar hoe kun je dat laten herstellen als je van het mini mum moet rondkomen? De volgende dag ging ik naar Robert Jan van Autospuiterij Graaf om prijs opgave te vragen. Ik stelde me voor als Natasja van het programma Hart in Aktie en vertelde hem het boven staande. Hij nam de schade op en zei dat zijn hart in actie zal komen. Dat vind ik - velen met mij - nu hart verwarmend. Familie Flisijn, Den Burg.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5