Opnieuw naar Afghanistan Raad twijfelt over Hoornder maïsdoolhof Hoornder op missie naar Afghanistan Protestactie Waddenvereniging tegen powerboatrace op zee Digitale informatie over koeienklauwen VRIJDAG 8 JULI 2011 TEXELSE COURANT Dennis Trouerbach leidt een patrouille. De foto stond woensdag 15 juni in het Nederlands Dagblad. 'Als je over een bomaanslag in ons district hoort, is dat altijd heftig. Je weet dat het ons ook kan overkomen. Maar door de trainingen hoop je die risico's zoveel mogelijk te kunnen beper ken.' Aldus citeert het Algemeen Dagblad 'opperwachtmeester Dennis', in wie Texelaars oud- Hoornder Dennis Trouerbach zullen herkennen. De 37-jarige Trouerbach, werk zaam bij de Koninklijke Marechaus- se, is één van de Nederlandse militairen die deze week naar Afghanistan afreizen om lokale agenten op te leiden en te helpen bij het veilig maken van de straten van Kunduz. De komende jaren gaan 225 trainers en opleiders er aan de slag, verdeeld over zes teams. Zij worden ondersteund door onder anderen 120 militairen, die vier Nederlandse F-16's stand by houden. Zij moeten de man schappen op de grond van cruciale informatie voorzien, zoals locaties waar geïmproviseerde bermbom- men liggen verstopt. In totaal gaat het om 545 manschappen. Voor Trouerbach is het de tweede keer dat hij naar Afghanistan gaat. Eerder was hij gelegerd op Kamp Holland in Uruzgan. In Kunduz is hij één van de trainers die Afghaan se agenten moeten klaarstomen voor de toekomst. 'Geen gemak kelijke klus beseffen ze bij politie, justitie en defensie', tekent het Algemeen Dagblad op. De cultuur verschillen met West-Europa zijn enorm, corruptie is een groot pro bleem en de infiltratie van kwaad willenden in het legerkorps ligt op de loer. Bovendien is analfabetisme eerder regel dan uitzondering. Het team van Trouerbach heeft daar iets op bedacht: Playmobil. 'Des noods leggen we ze met deze speelgoedpoppetjes uit wat we bedoelen. Of we tekenen het. Belangrijk is dat we ze overbren gen hoe ze moeten omgaan met de bevolking. Hoe ze mensen moe ten aanspreken, bijvoorbeeld. Daarmee moeten ze het vertrou wen van de bevolking krijgen. Als dat lukt, kunnen ze straks op eigen benen staan.' Trouerbach wordt geciteerd in een reportage over de laatste oefening die de militairen vorige maand hiel den in een nagebouwd Afghaans dorp in Zoutkamp in Groningen. De oefening trok de aandacht van veel meer media, waaronder het Neder lands Dagbladdat een (grote) foto publiceerde van Trouerbach die een patrouille leidt. De oud-Hoorn- der is gisteren naar Duitsland ver trokken, van waaruit de reis naar Afghanistan wordt voortgezet. De vraag of Arie Lap alsnog een maïsdoolhof aan het Lagewegje bij Den Hoorn mag openen, blijft nog even onbeantwoord. Het college wil niet meewerken. De gemeenteraad sprak er woens dagavond lang over, maar deed nog geen definitieve uitspraak. Dat moet komende dinsdag avond alsnog gebeuren. De kwestie speelt al een hele tijd. Lap botste vorig jaar al met burge meester en wethouders, toen hij vlak voor de opening van het dool hof te horen kreeg dat dit strijdig was met het bestemmingsplan. Voor dit jaar wilde hij een nieuwe poging wagen, maar het college wilde opnieuw niet meewerken. Daarmee leken zijn kansen verke ken, totdat bleek dat niet burge meester en wethouders maar de gemeenteraad hierin het laatste woord heeft. Voor de aanleg van het doolhof is een wijziging van het bestemmingsplan nodig en dat is aan de raad. B en w vinden het doolhof op deze plaats ongewenst, omdat het Lage wegje ongeschikt is om veel ver keer te verwerken en omdat het betreffende stuk land behoort tot het beschermd dorpsgezicht. Een maïsdoolhof zou de cultuurhistori sche waarde van de omgeving schaden. Toch toelaten zou prece dentwerking hebben. 'Voorkomen moet worden dat iedereen wille keurig in het agrarische gebied recreatieve activiteiten gaat ont wikkelen', aldus het college. Zoals bekend mag Arnold Lange- veld in Eierland wél een maïsdool hof beginnen, omdat hier geen cultuurhistorische waarden worden bedreigd en er ook geen verkeers- bezwaren zijn. Het doolhof daar zal in het nieuwe bestemmingsplan worden opgenomen en daarom wordt gedoogd dat Langeveld er nu al mee begint. Dinsdagavond mocht Lap zijn plan nen nogmaals toelichten, maar kwam de raad aan een inhoudelijke bespreking niet toe. Woensdag avond gebeurde dat alsnog, maar veel duidelijkheid kwam er niet. Jur Schuiringa (WD) vond dat de gemeente 'een hoop gehannes' had laten zien en noemde dit 'slecht voor de geloofwaardigheid'. Hij stelde voor het maïsdoolhof dit jaar te gedogen en voor volgend jaar de 'juiste procedure' te volgen. Onzin, vond Annie Hin van coalitie partner Texel 2010, omdat gedo gen alleen mag als er uitzicht op legalisatie is en dat is er volgens haar niet, omdat het doolhof nu eenmaal in strijd is met het bestem mingsplan. Rikus Kieft (GroenLinks) noemde de argumenten van het college 'dun'. Hij wees onder meer op de boerengolfbaan even ver derop aan het Lagewegje, die al jaren wel wordt toegestaan. In bei de gevallen is volgens hem sprake van 'medegebruik van agrarische grond'. Het enige argument dat hij wél hout vond snijden, betrof de gevreesde parkeerdrukte. Joop Groeskamp (Texels Belang) twijfel de, maar wees erop dat juist de parkeerdrukte geen probleem hoeft te zijn, omdat Lap genoeg ruimte heeft op eigen terrein. 'Dat is wél op landbouwgrond', twijfelde hij verder. Volgens wethouder Edo Kooiman had het college 'geen gehannes' laten zien. Hij somde op hoe vaak en wanneer er met Lap over was gesproken en betoogde dat nooit valse verwachtingen zijn gewekt. Het enige dat volgens hem mis was gegaan, was dat de gemeente er vanuit was gegaan dat Lap een principeverzoek had ingediend, terwijl de agrariër volgens hemzelf een aanvraag voor een vergunning had gedaan. Overigens worden bij de behandeling van een principe verzoek €144,- euro leges in reke ning gebracht en bij een vergun- ningsverzoek €2000,-. 'We hebben Lap willen behoeden voor hogere kosten', aldus de wethouder. Het antwoord van Kooiman was voor Groeskamp reden Schuiringa stevig aan de tand te voelen over diens harde toon. Hij vroeg of de WD'er nog steeds vond dat de gemeente 'gehannes' had laten zien en zo ja, welke consequenties hij daar uit trok. Schuiringa draalde wat en antwoordde toen blij te zijn met de uitleg van de wethouder, maar de argumenten nog steeds dun te vinden, daarbij verwijzend naar het betoog van Kieft. Toen Groeskamp nogmaals een poging deed Schuiringa uit zijn tent te lok ken, maakte voorzitter Marjan de Groot een einde aan hun discus sie. Wat de raad dinsdag besluit, moet worden afgewacht. Texel 2010, PvdA en D66 steunen het college om Lap niet ter wille te zijn. De andere partijen moeten zich nog definitief uitspreken. Zolderverdieping roept vragen op Een zolderverdieping die alleen van buitenaf bereikbaar is, was voor b en w reden om geen bouwvergunning te geven voor een woning op het Zouteland in Den Hoorn. Bovendien voldeed het bouwplan niet aan de regels wat betreft de afstand tot de perceelgrens en de goot- en nokhoogte. Het bezwaar dat de initiatiefnemer maakte tegen de weigering van de vergunning is - in afwijking van het advies van de Commissie Bezwaarschriften - ongegrond verklaard. Vooral de niet van binnenuit bereik bare zolderverdieping riep vragen op. Uit een toelichting van de opdrachtgever bleek dat hij een bloemen- en natuurwinkel in Haar lem heeft die drie dagen per week geopend is. De zolder van de te bouwen woning op het Zouteland zou moeten dienen voor opslag van deze winkel en het maken van bloemstukken. Het college voelt niets voor een ontheffing om dit mogelijk te maken en vindt de nadere toelichting die de bezwaar maker heeft gegeven ontoereikend. Want er is immers al een bedrijf dat gebruikt kan blijven worden. 'De ontheffing is niet bedoeld voor het realiseren van dependances. Er is geen rechtvaardiging voor een situ atie waarbij de zolder van de woning volledig zelfstandig wordt gemaakt.' De Waddenvereniging roept bezoekers van de website op te protesteren tegen de power- boatraces die op 5, 6 en 7 augustus in het Marsdiep wor den gehouden. Via de site kan een protest worden gestuurd naar gedeputeerde Jaap Bond. De organiserende stichting Grand Prix of the Sea Nederland heeft van de provincie vergunning gekregen voor het houden van wereldkampioenschappen power- boatracen. In de eerste week van augustus wordt in het Marsdiep een circuit uitgezet waarop wed strijden worden gevaren door powerboats, waterscooters en jet ski's. De Waddenvereniging geeft twee redenen om tegen dit evene ment te zijn. Zo vindt zij het hou den van races met extreem snelle speedboten een activiteit die absoluut niet past bij een natuur gebied als de Waddenzee. 'Het valt niet aan de wereldpers uit te leggen dat Nederland de wereld kampioenschappen powerboats, die snelheden tot 225 km/u halen, laat plaatsvinden in een door Unesco aangewezen werelderf goed.' Volgens de vereniging dankt de Waddenzee deze kwalifi catie met name aan de unieke natuur. Een andere reden is vol gens de vereniging dat een meer derheid van de bezoekers naar het Waddengebied komt voor rust, ruimte en natuur. 'Gedeputeerde Jaap Bond van de provincie Noord-Holland, verantwoordelijk voor de uiteindelijke vergunning, zei het notabene zelf al eens: "Powerboatracen is niet mijn ding. Ik ga liever fietsen, wandelen of hardlopen." Oftewel, hij is zelf een van de mensen die gaat voor rust en ruimte in plaats van lawaai en acceleratie.' De vereniging legt er de nadruk op zij niet van mening is dat de Waddenzee moet worden afgesloten. 'Sterker, activiteiten van onder anderen toeristen en recreanten kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan het draagvlak voor de bescherming van dit bij zondere gebied', maar voorziet grote effecten van de races op de natuur. 'Powerboatraces zien er op het eerste gezicht spectaculair uit. Veel geluid, acceleratie en vooral - hard varen. Voor de natuur is het een stuk minder. Met name de gewone en grijze zeehond, maar ook bruinvissen zijn gevoelig voor het lawaai van boten onder water. Het volume van de boten onder water ligt tussen 120 en 130 dB, en tot bijna 100 dB in de lucht. Dat is vergelijkbaar met het geluid van het luchtalarm of een auto claxon op een meter afstand. En dat dan drie dagen lang vijf tot acht uur achter elkaar.' Door het lawaai zouden dieren onder water niet meer kunnen communiceren en zich niet kunnen oriënteren. Ook wijst de vereniging op het verbruik van bijna 22.000 liter brandstof tijdens de race en de uitstoot van uitlaatgassen. De Waddenvereniging verbaast zich over het feit dat de organisa tie toestemming heeft gekregen, terwijl de provincie eerder aangaf niet van plan te zijn vergunning te verlenen. Arjan Berkhuysen, direc teur van de Waddenvereniging schrijft hierover in zijn weblog: 'Moeten wij als Waddenvereniging iedere keer de verantwoordelijk heid nemen? De bestuurders dur ven blijkbaar geen duidelijke keu zes te maken over wat er wel en niet in een natuurgebied kan. Twee weken terug het voornemen om niet te vergunnen, nu ineens wel. Staan er teveel belangen op het spel? Het gevolg is nu dat wij als natuur organisaties constant de hete kolen uit het vuur moeten halen en vervolgens de zwarte piet toebe deeld krijgen. Dan moeten wij bezwaar indienen, rapporten aan leveren waarom dit zo slecht is voor bepaalde diersoorten, etc. Zo houden we elkaar mooi bezig. Maar de kern van het verhaal is: de provincie neemt met zo'n besluit de waarde van het gebied niet serieus - we hebben het wel over een werelderfgoed waar mil joenen mensen per jaar vooral komen voor rust en natuur. Een paar dagen geleden nog ver raste minister Schultz van Haegen ons door te melden dat het Rijk de teugels bij ruimtelijke ordening los kan laten - behalve bij grote natuurgebieden als de Wadden zee. Nou, dit lijkt me een duidelijke casus. Minister, kan het Rijk ons helpen met een andere locatie?' De vergunning is in principe geldig voor vijf jaar. Wat ik zeggen wou LPG Met verbazing lees ik op de grote billboards van het Texaco tanksta tion 'LPG' en de prijs. In kleine lettertjes bij de pomp staat echter op een briefje: 'Alleen op vrijdag LPG verkrijgbaar'. Dat staat er inmiddels al maanden en nog steeds blijft een pasjessysteem uit. Ondanks dat het nu vakantietijd is en honderden auto's (ook met LPG-tank) passeren, is het wach ten tot vrijdag. Omdat LPG aan de overkant tien tot vijftien cent per liter goedkoper is, loont het de moeite een reisje naar Den Helder en omstreken te combineren met een tankstop. Ondanks dat er op vrijdag getankt kan worden, zijn er Texelaars die op die manier voor een lager bedrag tanken of, als ze niet een week kunnen wachten, met behoorlijke tanks met bestelauto's aan de overkant LPG halen met alle risico's van dien. Johan Ramaker, Den Burg. Koeien zijn gebaat bij gezonde hoeven, in vaktaal klauwen genoemd. 'Vergelijk het maar met versleten schoenzolen. Als daar een steentje in blijft han gen, doet dat zeer en als je pech hebt, krijg je een ontsteking', vertelt Martin Vos, klauwverzor- ger en instructeur bij de Agrari sche Bedrijfsverzorging (AB) Noord-Holland. Vos en enkele collega's van AB (de vroegere boerenhulp) en rundvee- beteringsorganisatie CRV waren dinsdagochtend op hoeve Leiden in Eierland om veehouders uitleg te geven over de nieuwste ontwikke lingen op het gebied van kunstma tige inseminatie en het bekappen van poten. Sinds vorig jaar promo ten AB en CRV het computersy steem Digiklauw, waarbij de condi tie van de klauwen van een koe in de computer wordt ingevoerd. Dat maakt het bij een aandoening gemakkelijker te beoordelen welke behandeling nodig is en maakt bovendien veel duidelijk over het ziektebeeld. Het voordeel van gezonde klauwen is evident. Koeien zonder klachten vreten meer, geven meer melk, zijn vaker drachtig en leven langer. Bovendien vragen ze minder aan dacht van de veearts. Een klauw- verzorger - ook wel pootbekapper of rundveepedicure genoemd - zorgt ervoor dat de binnen- en buitenklauwen even hoog zijn, zodat een koe niet scheef loopt en gevoeliger is voor kneuzingen, zweren en andere kwalen. Vanzelf gaat dat niet, aangezien een bui- tenklauw harder groeit dan een binnenklauw. Een gezonde koe wordt twee keer per jaar bekapt, bij sommige aandoeningen moet dat veel vaker. Digiklauw werkt eenvoudig, aldus Vos. Iedere keer wanneer hij een koe behandelt, voert de klauwver- zorger zijn bevindingen in een PDA (handcomputer) in. Deze worden doorgestuurd naar CRV, die ze digitaal opslaat en verwerkt tot leesbare, bruikbare informatie. Overzichten met kengetallen zijn - alleen voor de betreffende veehou der - beschikbaar op een beveilig de website. 'De boer geeft zelf toestemming en bepaalt zelf wie inzicht in de gegevens krijgt. Dat ligt wel eens gevoelig, want som migen zijn bang dat alle informatie over hun stal naar de gezondheids dienst gaat. Dat is dus niet zo.' Digiklauw, een gezamenlijk pro duct van de Vereniging voor rund veepedicure, AB, de Gezondheids dienst voor Dieren en CRV, bestaat sinds ruim een jaar en begint sinds een paar maanden ook op Texel opgang te maken. Erg hard gaat dat nog niet. Nogal wat boeren bekappen de poten van hun koeien zelf. Volgens Vos maken tien van de vijftig Texelse rundveehouders gebruik van het nieuwe systeem, dat ook voor niet-leden beschik baar is. Veel nieuwe klanten zal hij dinsdag niet hebben geworven, want de voorlichtingsochtend op hoeve Leiden werd bezocht door slechts acht boeren bezocht. Martin Vos bekijkt de werkzaamheden van collega Dennis Kuiper, de enige gediplomeerde klauwverzorger op het eiland.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 6