Texelaars ontwikkelen sticker voor ongevallen Beauty Outline: TEXELSE 7 COURANT Vernieuwde wielerstrijd op oud parcours Mastenbos in haven Strakker lichaam Een beetje ongemakkelijk neem ik plaats in de stoelgeen idee u/at me te wachten staat... Martine legt uit dat mijn gezicht geen intensieve behande ling nodig heeft. Eerst u/ordt het goed gereinigd met een reinigingscrème en daarna met een peeling die tien minuten moet intrekken. Deze prikt een beetje, maar dat hoort gelukkig. Dan gaat Martine met de microdermabrasie in bepaalde banen over mijn gedicht. Het voelt als een stofzuiger! Een beetje vreemd, maar het doet geen pijn. Hiema wordt een hydromasker met ultra soon aangebracht om vocht in de huid te brengen. Er volgen diverse crèmes en een spray om de huid te herstellen. Omdat de huid in de zomer wordt blootgesteld aan de zon, gebruikt Martine als laatste een crème met factor 30 van het merk Hannah. In de zomer is de behandeling alleen geschikt voor mensen die niet of weinig in de gon komen. Als ik van de stoel kom, lijkt mijn huid lichter te voelen. Het glimt nog een beetje door de crème, maar zelf zie ik wel een lichte verbetering. Voelen doe ik het helemaal! Mijn gegicht voelt lekker gacht. Ik had nu een korte behandeling, maar bij een normale behandeling van een uur en een kuur van drie tot ges behandelingen gal het nog meer effect hebben. 'Dat dat er nog niet was', kregen Richard Bousma en Sander Witte de afgelopen tijd regelmatig te horen. De twee Texelaars bedachten een sticker om tij dens hulpverlening bij auto ongelukken in een vroeg stadium verergering van nekletsel te voorkomen. De twee zijn inmid dels genomineerd voor een lan delijke innovatieprijs van de brandweer. De Marikosa-sticker hebben de zwagers Bousma en Witte hun uit vinding genoemd. Het is een groe ne ovalen sticker met daarop in witte letters de tekst 'Blijf rustig, kijk naar deze sticker, dit voorkomt extra nekletsel'. En daaronder: 'Volg de aanwijzingen van de hulp verleners, u wordt professioneel geholpen'. De sticker is gemaakt om na onge lukken op de vooruit van een auto te plakken, zodat een slachtoffer een vast punt heeft om naar te kij ken. Dat moet ertoe leiden dat een slachtoffer (als die nog op zijn stoel zit) na een ongeval met zijn hoofd geen bewegingen meer maakt, wat de kans moet verkleinen dat een verkeerde beweging alsnog tot nekletsel of verergering van al opgelopen letsel leidt. Het meteen opplakken van de stic ker geeft hulpverleners ook even de tijd achter het slachtoffer plaats te nemen en het hoofd vast te pak ken om verdere beweging te voor komen. Bousma: 'Wanneer je ach ter een slachtoffer plaatsneemt, heb je vaak even geen contact en dat is zo'n moment waarop een slachtoffer even geen punt heeft om zich op te concentreren met het risico dat hij zich alsnog beweegt.' Bousma, beroepsbrandweerman in Velsen en vrijwilliger bij de Texel se brandweer, bedacht de sticker tijdens zijn werk. 'Daar heb ik altijd een krijtje op zak, zodat ik bij ver keersongelukken een kruis op de voorruit van een auto kan zetten om het slachtoffer naar te laten kijken. Maar een krijtje werkt niet als het regent, als er geen ruit meer in de auto zit of wanneer er ook mensen op de achterbank zitten.' De Marikosa-sticker is zo gemaakt dat hij zowel aan de binnen als de buitenkant een leesbare tekst bevat. Hij kan op de voorruit wor den geplakt, maar ook binnen op de zonneklep als de voorruit te zwaar beschadigd is. 'En je kunt de sticker op een rugleuning of hoofdsteun plakken als er mensen achterin zitten.' Bousma ontwikkelde de Marikosa- sticker samen met Witte die jaren lang op een olieproductieplatform werkte en tegenwoordig op de vastewal verkeert. De twee kozen bewust voor de kleur groen omdat die rust en vertrouwen uitstraalt. 'Plekken met een AED en noodver lichting zijn ook bewust in een groene kleur vormgegeven.' De sticker is voorzien van een grote lip, zodat hulpverleners ook met handschoenen aan ook de sticker makkelijk van het papier kunnen trekken. De sticker is inmiddels op proef in gebruik bij onder meer de brand weer in Velsen, in Zaanstad en bij de Texelse brandweer. De veilig heidsregio Kennemerland heeft ambulances ervan voorzien. De eerste reacties en ervaringen zijn goed. 'We worden echt verbaasd aangekeken als we vertellen dat zo'n sticker er nog niet was', aldus Witte en Bousma. De twee Texe laars zijn nu bezig praktijkervarin gen met de sticker te verzamelen. De volgende stap is een gang naar het ministerie van Binnenlandse Zaken (verantwoordelijk voor brandweer en ambulances) in de hoop de sticker landelijk ingevoerd te krijgen. Volgens Bousma en Witte kan de sticker de samenleving veel geld besparen. 'Als we het risico op Leden van Wielersport Texel houden dit jaar hun clubkampi oenschap op het oude clubpar- cours in het Hogeberggebied. Om zoveel mogelijk leden van de fusieclub bij het evenement te betrekken, is gekozen voor een nieuwe opzet, met onder meer een rondrit voor mountainbikers en een tourkampioenschap. De wedstrijd wordt zondag 10 juli verreden op het parcours waar jarenlang het clubkampioenschap van (toen nog) Wielervereniging Texel plaatsvond. Het slingert zich van de Waterweg, via Zuid-Haffel, Schansweg en Westergeest terug naar Zuid-Haffel. Start en finish lig gen voor het huis van de familie Kossen, op het hoogste punt van de Waterweg. In de tuin van de Kossens staat een grote tent, waar na afloop de prijzen worden uitge reikt en een barbecue is. Het evenement gaat om 14.00 uur van start met een criterium voor alle categorieën. De startprocedure is dezelfde als op de baan. De ren ners in de A-poule bijten het spits af en rijden 60 minuten, de deelne mers van de A-poule rijden 45 minuten en de jeugd (vanaf tien jaar) 30 minuten. Na een uur rust voor de wedstrijd rijders begint om 16.30 uur een tijdrit over één (jeugd) of twee (senioren) ronden. 'Snel materiaal' is hierbij niet toegestaan, laat de organisatie weten. In de tussentijd worden het tour kampioenschap en de rondrit voor mountainbikers gehouden. Deze beginnen om 15.15 uur. Bij het tourkampioenschap geven renners vooraf een tijd tussen 45 en 60 minuten door en het aantal ronden dat zij denken af te leggen (opgave bij Jan Zijm of via info@wielersporttexel.nl). Het gebruik van hulpmiddelen als kilo meterteller, horloge, telefoon of GPS is niet toegestaan. De deelne mer die zijn of haar opgegeven tijd en aantal rondjes het meest bena dert, wordt uitgeroepen tot tour kampioen. De mountainbikers starten direct na de tourrijders. Zij rijden een route door het Hogeberggebied. De rit is bedoeld voor alle leden zonder racefiets, maar vooral de startende mountainbikers en jong ste jeugdleden (onder de 10 jaar). Richard Bousma an Sander Witte demonstreren op een autowrak de door hen bedachte Marikosa-sticker. De sticker wordt op ooghoogte van het slachtoffer geplakt, zodat die gedwongen wordt naar één punt te kijken opdat hij niet meer beweegt. (Foto Jeroen van Hattuml whiplashes verkleinen, kan dat veel verzuim en ziektekosten besparen. Je kunt ook voorkomen dat hon derden mensen per jaar last krijgen van constante hoofdpijn, even- wichtstoornissen en duizeligheid als gevolg van ongevallen.' De twee hebben de eerste slag inmid dels geslagen: de Marikosa-sticker is genomineerd voor de Jan van der Heydenprijs voor de beste innovaties op brandweergebied. Witte en Bousma hopen in het najaar de gang naar Binnenlandse Zaken te maken om de sticker te presenteren. De naam van de sticker hadden de twee Texelaars bij toeval te pak ken. In een zoektocht naar een originele naam waren ze al een paar keer op bestaande namen gestuit, totdat ze het op Google eens probeerden met de naam van een denkbeeldig vriendinnetje van één van de dochters van Bousma. Dat was Marikosa en die naam bleek nog nergens in gebruik, waarna hij meteen door Bousma en Witte werd vastgelegd. De twee hebben ook een kinder versie van de sticker laten maken. Dat is een ovalen sticker geworden met de afbeelding van een paar dieren die door Cecile de Boer zijn getekend. Of het ze gaat lukken de stickers standaard in hulpverle ningsvoertuigen te krijgen, is voor alsnog een vraag. 'We hopen van wel', aldus Witte, 'zelf geloven we hier volledig in.' Innovatieprijs De Jan van der Heydenprijs werd een paar jaar geleden in het leven geroepen door de Nederlandse Vereniging voor Brandweerzorg en Rampenbestrijding om vernieuwin gen bij de brandweer te belonen. De Marikosa-sticker is één van de tien genomineerde innovaties voor 2011Meer over de nominaties is te vinden op www.nvbr.nl waar tot en met 24 juli gestemd kan worden op de tien genomineerden. De drie innovaties met de meeste stem men dingen mee naar de prijs die vernoemd is naar de man die in de zeventiende eeuw de brandweer spuit verbeterde. Kampioenschap jeu de boules Op de banen achter zwembad Molenkoog worden zaterdag de Texelse kampioenschappen jeu de boules gehouden. De deelnemers opereren in koppels (in deze sport doublettes genoemd), die elk vier partijen spelen. Eindigen er twee of meer doublettes bovenaan, dan volgen eventueel beslissingswed strijden. De kampioenschappen beginnen om 10.00 uur en duren tot circa 15.30 uur. Texelse tweetallen die willen meedoen, kunnen contact opnemen met Diana Vermeulen- Kardijk (tel. 312414) of zich op de wedstrijddag uiterlijk om 9.30 uur inschrijven op het toernooiveld. Tot gisteren hadden zich twaalf dou blettes aangemeld. Jeudeboulesclub Den Burg heeft in de zomer drie clubbijeenkomsten per week: dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en donderdag- en zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. ledereen kan meespe len; materiaal is aanwezig. Winst voor Smits Claire Smits van GVT is vorige week in Wieringerwerf met haar team eerste geworden op de rayonkampioenschappen van de vierde divisie. Er deden zes teams aan de wed strijd mee, elke team bestaande uit vijf turnsters van niveau acht in de vierde divisie. Eén van de leden van het team van Smits had een gebroken arm en kon niet vervan gen worden. Evengoed werd het team, van rayon Noord, eerste met een verschil van meer dan vier punten. In totaal werden 161,85 punten behaald. advertorial VOOR EEN GEZONDE HUID EN EEN STRAKKER LICHAAM Krimstrandloop met veel wind De deelnemers aan de eerste Krim strandloop kregen woensdagavond een flinke bries te verwerken. Ze moesten een zuidelijke windrich ting kracht 5 trotseren en liepen de eerste twee kilometer dan ook in waaiers. Na het keerpunt kregen ze vier kilometer lang de wind in de rug, waarna nog twee kilometer tegenwind het toetje vormde. Maarten Haegens uit Soesterberg ging het beste met de pittige omstandigheden om en won de loop over 8 kilometer in 32.39 minuten. Martien Baptist moest ruim een minuut toegeven en finishte in 33.52 De derde plaats was in 34.39 voor Dirk Willems uit het Belgische Herk-de-Stad (B). Snelste vrouw was Betty Dagiet uit Ten Post. Zij finishte in 44.33. De 4 km werd het snelst gelopen door Pieter Dogger, die 17.35 liet noteren. Margot van der Ven kwam als tweede over de streep in 19.02. De jongste jeugd liep 1200 meter. Jarne Kompier won bij de jongens in 5.58. Hij was langzamer dan het snelste meisje, Jara Brandenberg uit Duitsland, die een tijd van 5.33 realiseerde. De volledige uitslagen staan op www.avtexel.nl. De volgende zomerloop van AV Texel wordt zondag 10 juli in de Dennen gehouden. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur in hotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. Huidproblemen zoals rimpeltjes, pigmentvlekken, couperose of ande re onzuiverheden kunnen uw gezicht behoorlijkontsieren. Bij Beauty Out line kunt u terecht voor de behandel methode microdermabrasie, waarbij u direct verbetering van uw huid ziet. Ook voor vetcelverwijdering, anti-cellulitisbehandelingen, nagel verzorging en massages bent u bij Beauty Outline op de juiste plek. Grotere zeilschepen weten de weg naar de haven van Oudeschild nog immer te vinden. Dat leidt soms tot fraaie uitzichten op de masten wanneer er diverse zeilschepen naast elkaar liggen. Sinds maart van dit jaar is eigenaresse van Beauty Outline, Martine van Hin- tum, gevestigd in Cocky's Kapsalon in De Koog. Hier heeft zij een kleine, maar eigen ruimte tot haar beschik king waar klanten op hun gemak in de stoel kunnen plaatsnemen. Van Hin- tum werkt hoofdzakelijk met elektri sche apparatuur, bijvoorbeeld bij een microdermabrasiebehandeling. Structurele huidverbetering Heeft u last van huidproblemen? Voor beelden zijn verlies van elasticiteit en vitaliteit, maar ook rimpeltjes en een grauwe, doffe en matte huid. Dit kun nen ouderdomsverschijnselen zijn, maar ook gevolgen van een ongezonde levenswijze, zoals alcohol, roken, stress of slechte voeding. Microdermabrasie bestrijdt specifieke huidproblemen waarbij met een mechanische super- peeling de bovenste huidlaag pijnloos wordt verwijderd. De aanmaak van nieuwe, jonge huidcellen wordt gesti muleerd. Een frissere en stralendere huid, minder oneffenheden, vlekken en rimpeltjes: na een behandeling ziet u direct verbetering. Met een micro dermabrasie behandeling verbetert uw huid structureel op de meest natuur lijke en minst ingrijpende methode. Martine adviseert een kuur van drie tot zes behandelingen, afhankelijk van wat uw huid nodig heeft. Tijdens de behandeling wordt ook aandacht besteed aan het verven en/of epileren van de wenkbrauwen. Soak Off Gel. De gel geeft extra ver steviging waardoor u uw eigen nagels beter kunt laten groeien. De gel kimt u zelf weer verwijderen, waardoor u niet terug hoeft te komen voor een vervolgafspraak en de behandeling ook ideaal is voor toeristen. De gel is in verschillende hippe kleuren of in naturellook aan te brengen. Mar tine heeft als leuke aanvulling in haar salon één keer per maand een collega uit Schoorl die permanente make up en definitieve flitsontharing kan verzorgen. U vindt Beauty Outline in Cocky's Kapsalon in De Koog. Wel graag van tevoren bellen voor een afspraak: 06-21244231. Kijk voor meer informatie op de website: winv.beautyoutline.nl. Nagels Behalve voor gezicht- en lichaamsbe handelingen kunt u bij Beauty Outline tevens uw nagels laten verzorgen met Het nieuwste apparaat van Beauty Outline zorgt voor huidverstrakking, bijvoorbeeld na een bevalling, maar kan ook gebruikt worden voor gezicht en borsten. LED- en infrarood- ver lichting gaat op een bepaalde manier spieren voor een strak resultaat. Een behandeling in combinatie met ultrasone zorgt ervoor dat vetcellen verwijderen en kan over het gehele lichaam, vooral de probleemzones, worden toegepast. Bij Beauty Outline kunt u ook een behandeling onder gaan om couperose, oftewel rode adertjes, te laten verwijderen.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7