Leerlingen OSG in touw voor toekomst Texel Plaatsing vloedpalen bij slot Klifhanger TEXELSE 9 COURANT Onvrede over Mienterglop blijft Stoer mannenweekend Huisvestingsvergunning jaar lang afgeschaft VRIJDAG 8 JULI 2011 Het Mienterglop afsluiten voor alle gemotoriseerd verkeer met uitzondering van bestemmings verkeer. De bewoners van het Mienterglop zouden niets liever willen, maar b en w vinden dat te ver gaan en wezen het verzoek van de hand. Het bezwaar dat de bewoners tegen deze afwijzing maakten, hebben ze ongegrond verklaard. Het college kwam zelf met een minder vergaande verkeersmaatre gel, namelijk een inrijverbod voor vrachtwagens op het stuk tussen Ruigendijk en Kamperfoelieweg, maar ook daartegen protesteerden de bewoners. Ze vinden die maat regel niet ver genoeg gaan, onzorg vuldig voorbereid en niet goed gemotiveerd. De Bezwaarschrif tencommissie gaf de bewoners Met het plaatsen van enkele nieu we vloedlijnpalen wordt zondag de kunstmanifestatie Klifhanger officieel afgesloten. Dat gebeurt na afloop van een feestelijke bij eenkomst in dorpshuis De Wald hoorn, dat na de verbouw nog niet officieel geopend is, maar wel bijna gereed is. De bijeen komst begint om 12.00 uur. Als onderdeel van Klifhanger zijn afgelopen maand vloedlijnpalen gemaakt, die langs de wegen tus sen Den Hoorn en het strand (Mokweg, Hoornderslag en het wandelpad van Loodsmansduin naar paal 9) worden geplaatst op plekken waar vroeger de kustlijn heeft gelegen. Op de palen staat de tekst 'vloedlijn anno' en dan een jaartal. In het dorp zelf staat een paal met 1290, toen Den Hoorn nog echt aan zee lag. Bij paal 9 staat een paal met 1910, toen de kustlijn nog 800 meter westelijker dan het huidige strand lag. Met het plaatsen van nog zeven palen, die door Jan Com mandeur en Bart Witte zijn beschilderd, komt een eind aan gelijk wat betreft de laatste twee punten. Men vond dat het college verzuimd heeft goed onderzoek te doen naar de verkeersituatie en dat de bewoners bij de besluitvor ming betrokken hadden moeten worden. De bewoners zeggen dat op het Mienterglop veel sluipverkeer is en dat er te hard wordt gereden. De metingen die het college intussen heeft laten uitvoeren, leiden tot een andere conclusie. Er passeren gemiddeld 450 motorvoertuigen per etmaal en dat geldt als een lage verkeersbelasting. Ook bleek uit de metingen dat er niet of nau welijks te hard wordt gereden. Het bezwaar van de bewoners is daar om ongegrond verklaard en in het door b en w genomen verkeersbe- sluit komt geen verandering. Kampioenschappen pannavoetbal Op de Groeneplaats in Den Burg wordt zondag 10 juli vanaf 13.00 uur het Texels kampioen schap panna gehouden. Net als in de voorrondes, die de afgelopen weken op bijna alle basisscholen werden gehouden, wordt er 2 tegen 2 gespeeld. Een wedstrijd duurt maximaal vijf minuten, maar wordt eerder beëin digd door het maken van een panna. Dit is het tussen de benen van de tegenstander doorschieten van de bal, waarnaar het spel genoemd is ('panna' is Surinaams voor 'poortje'.) Aan de voorrondes hebben bijna 170 teams van twee kinderen meegedaan. Er werd gespeeld in de categorieën onder bouw (groep 3 tot en met 5) en bovenbouw (groep 6 tot en met 8). In de categorie onderbouw heb ben zich 17 teams gekwalificeerd voor het kampioenschap, in de bovenbouw hebben 27. De finales voor de onderbouw beginnen om 13.00 uur, die voor de bovenbouw rond 15.00 uur. De namen van de deelnemers zijn te vinden op www.sportservicetexel. nl. een onderdeel van het Loodspro- ject dat in 2006 begon. Wie nog niet in de gelegenheid is geweest de kunstwerken van Klif hanger te bekijken, kan dat dit weekeinde alsnog doen. De meeste kunst staat en hangt er nog tot zondag 10 juli tot onge veer 17.00 uur. Ooms legt riool aan Ooms Construction BV uit Schoorl- dam begint in september met de vervanging van het riool en de aan leg van een regenwaterafvoer aan De Naai en de Stolpweg in Den Hoorn. Oom vroeg met €83.800,- (exclusief BTW) het minste van de vier aannemers die voor het werk inschreven. De andere inschrijvers waren Tatenhove (€87.500,-), Wes- terlaken (€91.500,-) en De Vries en Van de Wiel (€115.000,-). De gemeente zelf had de kosten aanmerkelijk hoger geraamd. De meevaller van €23.700,- gaat naar de algemene reserve of het riool fonds, de pot waaruit de gemeente onderhoud en vernieuwing van het rioolstelsel van Texel bekostigt. De welpen van Scouting Texel hiel- verkleedden zich als piraat en den afgelopen weekend voor de deden een weekend lang mee aan tweede keer een 'stoere mannen stoere dingen als schatgraven, weekend'. Piraten waren deze keer piratengym, enterhaken gooien en het thema. Twintig welpen (7 tot 11 een pirateneetfestijn. jaar oud) en hun vaders of opa's <p>u> sm* vwaijeo De politieke partijen staan posi tief tegenover het voorstel om nieuwkomers bij wijze van proef een jaar lang geen huisvestings vergunningen te vragen. Daar mee moet onder meer worden voorkomen dat jonge Texelaars na hun studie niet meer kunnen terugkeren naar het eiland omdat ze hun maatschappelijke binding hebben verloren. Een ander reden is dat woningen vaak erg lang te koop staan, omdat er op het eiland zelf te wei nig belangstelling voor is. Het afschaffen van de huisvestigings vergunning kan de woningmarkt openbreken en voor meer door stroming zorgen, aldus het colle ge, dat ook het streven heeft de administratieve rompslomp te ver kleinen. De gemeenteraad toonde zich bijna unaniem vóór de proef. Alleen D66 was tegen. Volgens Cees Hoogerheide zal het gevolg zijn dat overwegend ouderen zich op het eiland vestigen. Ongunstig, volgens de D66-voorman, die betoogde dat zij de leefbaarheid bedreigen, huizen zullen bewonen die eigenlijk voor jongeren zijn bedoeld en een onevenredig hoge druk leggen op huisartsen, thuis zorg en verzorgingshuizen. Hij zei dat zijn partij liever jongeren naar het eiland haalt en stelde voor, in navolging van andere Waddenei landen, de huisvestingsvergun ning te handhaven en de koop prijsgrens naar €600.000,- op te trekken. Zijn betoog kwam Hoogerheide op zware kritiek te staan. Ger- brand Poster (Texel 2010) sprak van 'leeftijdsdiscriminatie' en Marian Merkbelbach toonde zich zelfs furieus. 'Vervang het woord 55-plussers door buitenlanders en je krijgt een heel smerig verhaal.' Nils Lely (PvdA) zei niet bang te zijn voor ouderen die meer zorg nodig hebben. 'Dan komt er ook meer werkgelegenheid en dan komen de jongeren er vanzelf ach teraan.' Willem Vlas (Texels Belang) zei dat je er wel allerlei veronderstellingen op los kunt laten, 'de enige manier om erach ter te komen hoe het uitpakt, is de proef aan te gaan.' het prettig idee vonden om een uitgaansplek te hebben waar drugs en alcohol niet toegestaan zijn en waar jongeren niet tussen de 'oudere stappers' in De Koog zit ten. Opvallend was dat een groot deel van de leerlingen hun bedrijf ook echt zouden openen als zij daar voor de kans krijgen. Bridget Filius zette met haar groepje een banket bakkerij en 'kinder kook café' op. 'Het lijkt me leuk om kinderen dan voor bijvoorbeeld een kinderfeestje te kunnen ontvangen of gehandi capte kindjes een fijne dag te bezorgen.' Hun idee eindigde op de tweede plek en greep net naast de tegoedbon. 'Leuk dat we twee de zijn, maar daar komen we natuurlijk weinig verder mee.' Mevrouw Van Schie (teamleider mavo) reageerde positief: 'Ik geniet van het enthousiasme, het is net zoals voorgaande jaren een grandi oos succes. Nu met het nieuwe gebouw zit ook alles zo fijn bij elkaar.' OSG De Hogeberg zit dit schooljaar voor het eerst in één nieuw gebouw aan de Haffelder- weg, terwijl vorig jaar bijna elk 'team' een eigen noodgebouw had. Dit maakte het moeilijk voor leerlin gen van verschillende niveaus om De winnaars van de publieksprijs (project Sisa Beach): Simone Blauw, Isabella Schermer, Anne Deul en Sanne Jansen. Een breed scala aan uitgaansge legenheden en spa's, maar ook een vierdimensionale bioscoop en een brug van Den Helder naar Texel. De tweede klassen van de OSG in Den Burg hebben deze week in groepjes van drie en vier leerlingen aan ideeën voor een beter Texel gewerkt. Dit leverde een hoop leuke projecten op. De sfeer op 'domein 4' was goed deze week. Banketbakkerij 'De Romige Soes', Spa Resort 'Lotus', 4D Bioscoop Texel: namen van nieuwe bedrijven die de afgelopen dagen met behulp van de 2 Mavo/ Havo klassen in het leven werden geroepen. In naam van het project 'Toekomst Texel' nam menig leerling enquêtes af, werden plattegronden geknut seld en stond bij de gemeente de telefoon roodgloeiend, omdat leer lingen benieuwd waren welke ver gunningen ze nodig hebben om hun project te kunnen realiseren. De leerlingen bedachten zelf wat zij wilden om Texel aantrekkelijker te maken. De tweede klas wordt al meerdere jaren op deze manier afgesloten. Het thema van dit jaar werd posi tief ontvangen. 'Het onderwerp is wel leuk', aldus leerlinge Sanne Jansen. 'In ieder geval leuker dan vorig jaar', vult vriendin Simone Blauw aan. Beiden zitten in klas 2D en zetten met hun groepje een strandtent op. Vorig jaar deden ze mee aan projectweek 'Het heelal', dat dit jaar werd uitgevoerd bij de eerste klassen. Woensdag werd het harde werk van parallelklassen 2D en 2E gepresenteerd en de win naars beloond met een tegoed bon. Een project over een strandtent won de publieksprijs. 'Spa Zee zout' kwam bij de vakjury als beste uit de bus. Dat idee was volgens de jury goed uitgewerkt en het is uitvoerbaar na het behalen van een mavodiploma. Veel stemmen uit het publiek gingen uit naar strand tent 'Sisa Beach'omdat ouders Jongeren raad vergadert De aanleg van een basketbalveldje, drugs en alcohol, vrijetijdsbeste ding, de inrichting van de Groene plaats, het afschaffen van de huis vestingsvergunning en de wedstrijd voor het ontwerpen van een eigen logo zijn enkele van de onderwer pen waar JongerenRaad Texel vrij dag 8 juli over vergadert. Het gezel schap komt om 19.30 uur bijeen in het gemeentehuis in Den Burg. De bijeenkomst is openbaar. eikaars projecten te kunnen bezoe ken. Dit jaar was het geen pro bleem meer en werden de presen taties enthousiast bezocht door leerlingen, ouders en andere belangstellenden. Tekst en foto's: Narita Derks (klas 2E) De winnaars volgens de vakjury (project Spa Zeezout): Suzanne Boon, Chrisje Düring en Shasat Shomik. op Klifhanger inspireert tot het i kunst, zoals de glazen druppels van Mieke Goslinga, die Nel Rommets gebruikte om Den Hoorn

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9