1 ladder -4. TE% ELTOU/LS TEXELSE 11 COURANT Joop Groen: van reisbureau tot jazzfestival 'Gewoon begonnen met een hoekje folders' 1 Cine>mc3 T^xe»! «V TAXITEXEL www.taxitexel.nl onze voordeelpas Joop Groen, hier in de achtertuin, bruist van de verhalen veranderde hij in een ster. Dan trok hij z'n overhemd uit en kwamen zijn tattoos tevoorschijn. Hij pakte het hele publiek in. Na twintig minuten was-ie helemaal leeg gespeeld, maar toch kwam hij voor de tweede keer terug.' Met dit gedenkwaardige optreden kwam er voor organisator Groen een eind aan. 'Het Jazzfestival liep op z'n eind. Ten eerste vanwege de smaak van het publiek. De liefhebbers werden allemaal een jaartje ouder en bij de jongeren sprak het minder aan. Ook was er verschil van inzicht tussen de organisatie en de hore caondernemers.' Dat er nu een nieuw festival is - Jazz on the Waves doet hem echter veel deugd. Groen is ook bekend als presenta tor en interviewer van het politiek café, dat in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen wordt gehouden. Heeft hij zelf ook poli tiek ambities gekoesterd? 'Nou, ik ben wel gevraagd, maar ik wilde het liever niet. Als ondernemer krijg je al gauw het verwijt dat het om je eigen belang gaat. Ik stel veel prijs op mijn onafhankelijkheid. Wel vond ik het heel leuk om me erin te verdiepen en mensen uit te dagen om voor hun mening uit te komen.' De afgelopen jaren veranderde er veel in zijn eigen bedrijf. 'We han delden in vreemde valuta, vooral Duitse Marken. Voor Arie Boon regelden we groepsreizen voor Texelse aardappeltelers en ooit iij met Jürgen Kiltz en Gerard Roeper vliegreizen van Duitsland naar Texel. Het reisbureau werd franchi senemer van Holland International, dat World of TUI werd en daarna weer Holland International. Verder regelden we voor de Stichting Vakantie Gehandicapten aange paste groepsreizen over de gehele wereld en bemiddelden we steeds meer in accommodaties op Texel.' Toen de handel in vreemde valuta, door de komst van de euro, weg viel, slaagde hij erin het agent schap van het postkantoor te ver werven, waardoor zijn reisbureau meer onder de aandacht kwam. Door het internet veranderde de reiswereld echter drastisch. Net voor z'n 65ste verjaardag verkocht hij zijn reisbureau aan TUI Neder land, die dit verder als Arke reisbu reau exploiteert. Nu doet hij alleen nog het postagentschap. Eind dit jaar zal ook dit ophouden en naar een andere locatie verhuizen. Joop Groen is niet pessimistisch. 'Je ziet veel veranderingen doordat het toerisme toch de belangrijkste economische bron is. Ik zou willen dat Den Burg zich wat meer als centrum profileert, vooral 's avonds. Ga je nu een rondje, dan is het overal een dooie boel. In dat opzicht doet De Koog het veel beter. Jammer is ook dat er voor jongeren geen passend werk op Texel te vinden is. Mijn dochter en zoon zijn beiden naar de vaste wal verhuisd, zij zien hier geen toe komst. Dat is wel triest. Gelukkig is de recreatie een stabiele sector, Texel doet het als vakantiegebied gewoon heel goed. Dat moeten we absoluut blijven koesteren.' Tekst en foto's: Frans Hopman HopText DINSDAG 12 JULI 2011 naar bed.' Groen maakte de ontwikkeling van het massatoerisme van binnenuit mee. Hij bruist van de verhalen en anekdotes. 'Ik heb de tijd meege maakt dat Kos nog een onbekend eiland was en aan de zuidkust van Tenerife maar één hotel stond. Nie mand bezocht Turkije of Egypte, op culturele groepen na. Ook win tersport was een opkomend feno meen.' Nadat er grote vliegtuigen als de DC8 en Boeing 707 kwa men, raakten verre bestemmingen als Amerika, Australië en Indonesië in de mode. Zelf reisde hij rond in Thailand, toen het nog ongerept was, en maakte hij een studietrip door Cuba, toen het toerisme zich daar nog moest ontwikkelen. 'De gids hield ons steeds in de gaten, we noemden daarom 007.' Hoewel hij dus wist wat de klanten onge veer konden verwachten, liep het wel eens anders. 'Een stel oudere dames was op vakantie in Portu gal, toen daar de Anjer Revolutie uitbrak. Toen ik na terugkomst contact opnam om de klacht te bespreken, bleken ze juist opgeto- Reisbureau, jazzfestival, Herman Brood, Lions, politiek café, post kantoor... Joop Groen is van alle markten thuis. 'Ik heb veel inte resses en een grote flexibiliteit', verklaart hij met een brede lach. De veelzijdige ondernemer spoelde begin jaren '70 op het eiland aan en groeide uit tot een bekende Texelaar. Joop Groen (nu 66) groeide als zoon van een tuinder op in 't Veld, bij Schagen, en werkte later bij de Raad van Arbeid in Alkmaar. Via zwager Cor van Etten, die met zus Ans was getrouwd, leerde hij Texel kennen. Zus Riet werkte eind jaren zestig op Texel en benaderde Joop om samen een kledingboetiek te beginnen. Dat werd de vermaarde Boetiek 22 in de Weverstraat, die in 1971 werd geopend. Een jaar later werd een filiaal geopend in De Koog, eerst aan de Dorpsstraat en daarna aan de Badweg, waarna ook Joop zich op het eiland ves tigde. 'Om 's winters wat om han den te hebben, besloot ik in de winter van 1972/'73 gewoon een hoekje in de boetiek in Den Burg in te richten met reisfolders en reizen te gaan verkopen.' Amper een jaar later, op 7 maart 1974, richtte een brand grote scha de aan in het pand aan de Wever straat. 'Tijdelijk hebben we toen de slijterij van Siersma in de Binnen- burg als verkooppand ingericht. De brandschade was binnen drie maanden hersteld, de naastgele gen panden werden aangekocht en op Weverstraat 26 begon ik met de Reizenboetiek.' Al gauw kwam daar iets bij: een telexservice. 'Nu gaat alles per e-mail, maar toen had je de telex om berichten mee over te seinen. In militaire dienst had ik er ervaring mee opgedaan en de service bleek een schot in de roos. Veel bedrijven wilden wel van mijn diensten gebruik maken. Het RIVO en NIOZ werden vaste klan ten en ook diverse Texelse bedrij ven met handel overzee maakten er gebruik van. De service werd later nog uitgebreid met het verzor gen van faxverkeer, je kunt het je haast niet meer voorstellen.' Op 1 januari 1978 gingen broer en zus uiteen en ging Joop verder onder de naam Reisbureau Texel. 'Waarom reizen? Het was een snel groeiende markt en, ondanks con currentie van de banken en de VW, succesvol. We richtten ons vooral op Europa, met als belangrijkste bestemming Joegoslavië, vooral doordat overtuigde socialisten beslist niet het Spanje van Franco bezochten. De Spaanse costa's raakten wel meer in trek en de Canarische eilanden werden top pers.' Zelf ging hij ook regelmatig naar het buitenland. 'Om te erva ren, zodat ik wist wat ik verkocht. Een mooie tijd.' Op uitnodiging van reisorganisaties ging Joop diverse keren per jaar op reis. 'Soms bezocht je op zo'n stu dietrip met vliegtuig en bemanning erbij tien bestemmingen in veertien dagen en zag je over de honderd hotels. Overal ontvangst met een glaasje, dus 's avonds hikkend Zoals veel Texelaars hem ook door de week. In die tijd viel het festival altijd samen met de zeilronde. Ook speelde op de zaterdag een orkest op de boot, de samenwerking met TESO was uit stekend. Je was zo'n hele week met de organisatie in de weer. Met de brandweercommandant zalen controleren, voorrangskaarten regelen voor artiesten, verblijfsac- commodatie, geluid, er was altijd wat. Eigenlijk konden we nooit meer dan 2.300 mensen in de zalen herbergen, maar we verkoch ten wel eens meer kaartjes. Eén d'r in en één d'r uit...' Texel Jazz wist regelmatig grote namen te strikken, zoals de Engels man Chris Barber Icecreamyou scream). 'Die kwam met een vlieg tuig naar Texel, maar de volgende dag was de piloot zoek. Bleek hij met de een of andere juffrouw in de koffer te zijn gedoken... Ja, je maakt wat mee.' Groen was lange tijd het gezicht van de organisatie. Als voorzitter werd hij overal aan geklampt. 'Vaak moest ik nog even wat regelen met het geluid of zo. gen. Resoluut verklaarden ze het voor geen goud te hebben willen missen.' De actieve ondernemer raakte in 1982, samen met Mans Segers en Kick Smit, betrokken bij de oprich ting van de vereniging Texel Jazz. 'Zelf had ik niet zoveel met de jazz muziek, ik was meer van de Beat les en de Stones. Nu ben ik een echte jazzliefhebber We begon nen met één zaterdagavond in vier of vijf kroegen. Langzaam breidde dit zich uit naar de vrijdagavond, de zondagavond en middels samenwerking met het BIM-huis Tijdens het festival gebeurde het eens dat de piano van boogiewoo- giespeler Jaap Dekker het begaf. Over de hoofden van het publiek in de Slock werd de piano naar bui ten gedragen en kwam er weer een nieuwe in.' Een hoogtepunt waren de nachtelijke jamsessies in de Smul. 'Daar sliepen de muzikan ten. Eén keer hebben we 's nachts de piano uit de grote kerk gehaald en tot half zeven 's morgens door gespeeld.' In 1997 was hij betrokken bij het concert van Herman Brood in Question Plaza. 'Op het podium Postkantoor ••BI V MUSlt CLUB Dinsdag 12 juli - 17.00-20.00 uur Kindertheater Feestrestaurant kinderbuffet, voorstelling, limonade, all-in €17,50 Wo 13 en Zat 16 juli - 19.00 uur I Diner Cabaret I Lekker 4-gangenmenu met tussendoor een 1 afwisselend en gezellig cabaret-programma. 1 4-gangendinerincl. show €49,00 I (evt. kindermenu €24,75). Borrelbus Texel Veilig naar huis met de borrelbus van Texel De borrelbus Texel rijdt elke zaterdagavond vanaf de Nikadel in De Koog naar Den Burg, De Waal, Oosterend en Oudeschild. Opstappen kan naast de LIDL supermarkt in De Koog (nabij taxistandplaats). Vertrek: 03.45 u elke zaterdag. Prijs per persoon: €3,00 af te rekenen bij de buschauffeur e-mail: info@texeltours.nl telefoon:+31(0)222-315555 www.texeltours.nl PROGRAMMA 14 TM 20 JULI WMO/ziekenvervoer Rolstoelvervoer Tel. 0222-315555 t 10% korting met Warming-up voor Body en Brein Het Body- en Breinfestival, dat op 5, 6 en 7 augustus wordt gehouden, doet woensdag 13 juli al van zich spreken, als in De Kiekendief op De Krim een 'prikkelende warming-up' wordt gehouden. Het festival, dat dit jaar voor de zesde keer wordt gehouden, pro beert verbinding te leggen tussen lichaam en geest. Sprekers zijn Dick Jongeneel, Els de Jager, Threes Anna, Philip Seligmann en Menno Siebinga, de grondlegger van het festival. Elk van hen spreekt een kwartier over ervaringen met de toege voegde waarde van de combina tievan lichaam, geest en verstand bij beperkingen, trauma's, blok kades, uitdagingen en meer. De 'warming-up' wordt gehouden van 19.30 tot 22.00 uur, de toe gang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Voor meer informatie: www.body- enbreintexel.nl. lach achter de balie van het postkantoor. Kans op prijs voor Zo Texels Het project Zo Texels is doorge drongen tot de laatste tien geno mineerden voor de Rob de Bes Award 2011. De Rob de Bes Award is een lan delijke prijs van de VW voor de beste innovaties op toeristisch gebied. Op www.vvvrobdebesa- ward.nl kan tot 1 augustus worden gestemd op de tien genomineer den. De vijf projecten met de meeste stemmen worden voorgelegd aan een vakjury. Donderdag 22 sep tember wordt de winnaar bekend gemaakt. De winnaar krijgt €10.000,- en geldt een jaar lang als hét voorbeeld van vernieuwing bin nen de vrijetijdssector.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11