TEXELSE^COURANT Problemen erfpacht laaien op NlOZ-haven naar gemeente Cjroen e^warL-Jexels in het harL, <D Invoer parkeervignet stuit op weerstand OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12589 DINSDAG 12 JULI 2011 Derde klassen MAVO van OSG De Hogeberg kropen in de huid van cine ast. Vrijdag pre senteerden ze hun korte films. Oude tijden her leefden zondag middag op Zuid- Haffel, waar het clubkampioen schap van Wie lersport Texel werd verreden. Het plaatsen van de vloedlijn- paal met het jaartal 1740 langs het Hoorn- derslag verliep niet zonder slag of stoot. SORRY MEVROUW, OMDAT ER GEEN TWEEDE AMBULANCE IS ...HEBBEN ZE MIJ EROP AFGESTUURD OM DE PATIENT OP TE HALEN! Super deBoer TEXELstfScOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. bordgroep niet alleen in technisch en financieel opzicht, maar doet ook afbreuk aan het imago van Texel. De kritiek komt van verte genwoordigers van onder meer TVO, TVL, Horeca Nederland, dorpscommissies van De Koog en Den Burg, het Toeristisch Kennis Instituut en de VVV. Ze steunen wel een compleet, goed onderbouwd mobiliteitsplan waar het Texels parkeervignet onderdeel van is en het imago van Texel als duurzaam eiland ver sterkt. Gezien de zorgelijke finan ciële situatie van de gemeente, steunen ze wel een tussentijdse aanpassing van de parkeertarie ven en eventuele uitbreiding van betaalde zones. Daarmee ontstaat volgens de klankbordgroep tijd om een 'gedegen, duurzaam en toekomstzeker mobiliteitsplan' te ontwikkelen. 'Daarmee kan Texel zich positief onderscheiden.' Het parkeervignet en het mobili teitsplan komen woensdagavond aan de orde in de gemeenteraads vergadering. Zwaargewonde moet wachten Een 91-jarige bewoonster van ver zorgingstehuis De Gollards in Den Burg raakte zaterdagochtend door een val van haar balkon zwaarge wond. Omdat er geen ambulance beschikbaar was, werd de trauma helikopter opgeroepen. Deze land de in een weiland aan de Pontweg. Een Texelse huisarts verleende ondertussen eerste hulp. Ongeveer 35 minuten nadat de alarmcentrale was ingeseind, arriveerde toch een ambulance, waarmee de gewonde uiteindelijk naar het ziekenhuis werd gebracht. Garage Dros K www.texelseautopagina.nl Een bijzonder beeld van Jazz on the Waves, dat vrijdag, zaterdag en zondag in Den Hoorn werd gehouden. De belangstelling voor het optreden van pianist Mike Roelofs was zo groot dat lang niet iedereen binnen in het concert zaaltje een plaats kon vinden. Zonder morren ging een deel van het publiek buiten zitten, een enkeling moest zelfs staan. Meer over het nieuwe festival op pagina 10. 'Overhaaste invoering' van het Texels parkeervignet stuit op felle tegenstand. Het levert uit sluitend negatieve publiciteit op, waarschuwt de zogeheten klankbordgroep bestaande uit vertegenwoordigers van onder nemers en maatschappelijke organisaties haar bezorgdheid. Bij zo'n parkeervignet mogen Texelaars gratis parkeren en beta len Texelgangers vooraf een bedrag, waarna ook zij (gratis) kunnen parkeren. Het voorgestel de vignet hapert volgens de klank- Vrees overlast van Texelhoeve Omwonenden van de Texelhoeve aan de Kogerstraat in Den Burg vrezen overlast doordat het nieu we lunchrestaurant in de avond uren geopend mag zijn voor bruiloften, partijen, seminars en vergaderingen. Omwonende Dirk van den Wijn gaard vroeg dinsdagavond tijdens een commissievergadering aan de politieke partijen om de avondo penstelling van de Texelhoeve in te perken. Volgens Van den Wijn gaard was de omwonenden van te voren verzekerd dat de nieuwe De erfpachtkwestie rond Staats bosbeheer laait weer op. De erfpachters zijn zeer ontevreden dat SBB aan meer dan de helft van hen de grond niet wil verko pen, mede omdat het landschap onvoldoende beschermd zou worden. De PvdA en Texel 2010 luidden dinsdagavond tijdens een openbare commissieverga dering de noodklok voor de erf pachters. Het was de bedoeling dat erf pachtgrond die niet nodig is om natuur in stand te houden in aan merking zou komen voor verkoop. De huidige situatie is dat 28 van de circa 50 Texelse erfpachters geen grond kunnen kopen. Vol gens Staatsbosbeheer zou de gemeente onvoldoende middelen hebben om herbouw of nieuwe bebouwingen te voorkomen, waardoor een negatieve uitstraling op het landschap zou ontstaan. Afkoop van eeuwdurende erfpacht bleek niet mogelijk, waardoor de erfpachters wederom de markt conforme verhoging van de erf pacht wacht. Henk Hilstra, die tij dens de vergadering het woord voerde namens erfpachters, zei niet tegen een pachtverhoging te zijn, maar dat zou dan wel een faire regeling moeten zijn. 'Moet u zich eens voorstellen dat je een huis van Woontij huurt en je krijgt te horen dat de huur vijf keer zo hoog wordt of dat de onroerend zaakbelasting met vijftig procent omhoog gaat?' Jacob Bakker van de Zilvermeeuw schetste de commissieleden hoe hij al jarenlang bezig is zijn erf pacht goed geregeld te krijgen. In 2009 dacht hij er te zijn, nadat oud-minister Margreet de Boer voor alle partijen een bindend advies had opgesteld, maar tot zijn verrassing werd ook dat niet nagekomen. 'Wat is een afspraak dan waard?' Hij wees erop vaak met personele wisselingen bij Staatsbosbeheer te maken te heb ben, wat de voortgang van gesprekken over het algemeen ook niet ten goede komt. Texel 2010 en PvdA vinden dat het college op korte termijn in overleg moet treden met SBB en de erf pachters om de gerezen zorgen over aantasting van het landschap weg te nemen. De partijen hadden de indruk dat het college die zor gen niet had tegengesproken en daar waren ze teleurgesteld over. Volgens beide partijen zijn het nieuwe bestemmingsplan Buiten gebied, beeldkwaliteitsplannen of toetsingskaders voor de kern waarden goede instrumenten om het landschap te beschermen. Texelhoeve, eigendom van Woon tij, alleen overdag geopend zou zijn als lunchrestaurant waar mensen met een verstandelijke handicap werken. Meer op pagina 3. Burgemeester Francine Giskes maakte ter plekke de afspraak met de politieke partijen om van avond (dinsdag) een vertegen woordiger van Staatbosbeheer naar het raadhuis te laten komen, zodat de raadsleden ook recht streeks aan Staatsbosbeheer vra gen kunnen stellen. De motie staat op de agenda van de raadsverga dering die woensdag wordt gehou den. De bijeenkomst van dinsdag begint om 19.30 uur. De NlOZ-haven bij 't Horntje komt naar verwachting in handen van de gemeente. Dat is de uitkomst van gesprekken tussen het rijk (nu nog eigenaar van de haven), de gemeente en andere partijen over het opwaarderen van de NlOZ- haven. Het college heeft de gemeenteraad gevraagd €1,2 miljoen beschikbaar te stellen voor de aankoop. Dat wordt later verrekend in de erfpacht die de gemeente aan het NIOZ wil vragen voor het gebruik zodat de gemeente verder geen kosten heeft aan de haven. De meeste partijen leken dinsdagavond tijdens een commissievergadering te kunnen instemmen met de investering. Texel 2010 was tegen, zij voorzagen een situatie dat de NlOZ-haven en de haven van Oudeschild de concur rentie aangaan en dat wil die partij niet. Volgens het college is het rijk bereid €2,7 miljoen in de NlOZ-haven te investeren als de gemeente de haven overneemt. Bedoeling is dat beheer en exploitatie in handen komen van een samenwerkingsverband tussen het NIOZ en het ontwikkelingsbedrijf Noord-Holland Noord. Het college wil de gemeente zelf niet laten behe ren en exploiteren. Er werd aanvan kelijk aan gedacht het NIOZ eigenaar van de haven te laten worden, maar dan zou de haven geen openbaar karakter meer hebben en dat wilde het rijk niet. Het beheer is nu al in handen van het NIOZ, dat ook enke le gebouwen op de haven in eigen dom heeft. Een van de eerste zaken die op de rol staan, is het renoveren van de kades. Bedoeling is dat de kade aan de noordzijde wordt verbreed en versterkt en dat aan de zuidzijde de kleinere steigers door één grote stei ger worden vervangen. Dat moet gebeuren met behulp van de subsi die van het rijk (€2,7 miljoen), geld van de provincie (€750.000,-), de investering van de gemeente (€1,2 miljoen) en €750.000,- van SEON, een economisch overleg- en advies orgaan van de provincie Noord-Hol land. Het is de bedoeling dat de haven daarna wordt gebruikt voor onder zoek naar installaties voor ballastwa- terzuivering (wat al een paar jaar gebeurt) onderzoek naar aquacul- tuur, zeewier- en mosselkweek en stalling en onderhoud van materiaal van Rijkswaterstaat, het NIOZ en TESO. De haven is in beeld als uit valsbasis voor de getijdencentrale die op het Marsdiep moet komen en er zijn plannen om de bietencam pagne van Oudeschild naar de NlOZ-haven te verplaatsen. Het col lege wil daarover gaan praten met de Suikerunie. Het wil met het hoog heemraadschap Holland Noorder kwartier praten over het gebruik van de haven als plek voor overslag ban materialen voor dijkversterking. De gemeente denkt eraan een extra ontsluiting naar de NlOZ-haven te maken voor vervoer van dergelijk materiaal en suikerbieten. Plannen om de haven te gebruiken voor het in elkaar zetten van wind molenonderdelen (ooit genoemd in de plannen voor de ontwikkeling van de Helderse haven plus omgeving) en de overslag van huisvuil zijn van de baan. Dat laatste strookt niet met het feit dat het NIOZ voor haar onderzoeken schoon water nodig heeft, terwijl met overslag van huis vuil het risico van vervuiling aanwe zig is. De gemeente heeft bureau AKRO- Consult in de arm genomen om de overname van de NlOZ-haven en de verdere ontwikkelingen te begelei den. Dat bureau deed al onderzoek naar de jurdische, economische en financiële situatie van de NlOZ- haven. De overname staat op de agenda van de raadsvergadering van morgenavond.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1