Liam TEXELSE 3 COURANT Bedden maken voor 'Vooral bezig met preventief badmeesteren' weeshuis Filippijnen 'Woongenot niet ten koste van exploitatie' om DINSDAG 12 JULI 2011 Met tientallen kilo's gereedschap op zak en zes meubelmakers in opleiding reist Klaas Veenbaas uit Oudeschild over een week naar de Filippijnen om meubels te gaan maken voor een wees huis. De aannemer gaat op pad voor de Stichting Vliegende Meubelmakers die na de tsunami in Zuidoost-Azië werd opgericht. Veenbaas en de zes meubelmakers, jongens van 17 tot 22 jaar oud, gaan naar de plaats Baras waar ze voor een weeshuis 46 stapelbedden, kasten en ander meubilair maken. Veenbaas werd door zijn vrouw op het bestaan van de stichting gewe zen. Hij liet zich ooit ontvallen aan ontwikkelingswerk te willen doen, waarna zijn vrouw hem een adver tentie van de Vliegende Meubel makers onder zijn ogen schoof. Begin dit jaar hoorde Veenbaas van de stichting dat hij mee mocht als projectleider, waarna hij zich met de meubelmakers op de klus begon voor te bereiden. De mannen betalen zelf hun vlieg ticket naar de Filippijnen. Ze sla pen in het weeshuis waar ze voor werken. Volgens Veenbaas nemen ze gereedschap mee van de Stich ting Gered die oud gereedschap inzamelt voor hergebruik. 'We nemen tien kilo de man mee en dat laten we na afloop achter. Het hout kopen we in het dorp zelf.' Er wer ken ook mensen uit het dorp mee die in opleiding zijn voor meubel maker. Veenbaas kijkt er naar uit om de klus te verrichten. Hij vertrekt 20 juli en keert 12 augustus terug. Diverse Texelse bedrijven hebben inmiddels een vorm van sponso ring toegezegd. De Texelaar zegt bij voorbaat al op te zien tegen het afscheid van het weeshuis en de bewoners. 'Je verblijft daar toch een paar weken, dus je bouwt wel een band op met elkaar.' 'De exploitatie van de Texel- hoeve zou in handen komen van een stichting. Er is niet besproken dat een commerci eel bedrijf de Texelhoeve zou gaan exploiteren', zei omwo nende Dirk van den Wijngaard. 'De exploitatie is in handen gekomen van exploitatiemaat schappij De Pelikaan BV in De Koog.' Van de Wijngaard zei bezorgd te zijn dat er overlast ontstaat wan neer er in de avonduren activitei ten zijn in de Texelhoeve. 'We hebben een woonomgeving met jonge gezinnen, senioren en ver standelijk gehandicapten. Het woongenot in de buurt mag niet ten koste gaan van een winstge vende exploitatie van de Texel hoeve.' Van den Wijngaard gaf aan dat de communicatie met de gemeente moeizaam was verlopen, waarna de politieke partijen bij burge meester Francine Giskes aan drongen op een chronologisch overzicht rond de verstrekking van de horecavergunning. Giskes zegde dit toe. Er gingen vergelij kingen op met de Hollebol, maar dat was volgens Giskes onte recht. 'Daar was sprake van een bestemmingsverandering. Op de plek van de Texelhoeve was al horeca met avondopstelling.' De burgemeester wees erop dat dat rechten geeft die niet zomaar kunnen worden ingeperkt. Vol gens haar maken de omwonen den zich zorgen over iets dat ze nog niet hebben ondervonden en daar kan volgens haar niet op worden gehandhaafd. Ze liet weten dat er wordt gemeten of de Texelhoeve zich aan de voor waarden houdt. Gerbrand Poster (Texel 2010) vond dat er voor Gis kes een rol als bemiddelaar tus sen de Texelhoeve en de buurt was weggelegd, maar daar ging de burgemeester niet op in. Het lunchrestaurant is sinds vorige week geopend. Strandgangers die zich bij paal 9, 12, 15 of 17 in zee wagen, doen dat onder toeziend oog van het Utrechtsch Studenten Werkkamp, in de volksmond 'de badmeesters' genoemd. Dat gebeurt al sinds 1960, toen het toerisme op Texel tot steeds grotere bloei kwam en er behoefte ontstond aan meer veiligheid op het strand. Waren de badmeesters in de beginja ren vooral goedwillende ama teurs, uit op een vrolijke zomer, vol zon, drank en meisjes, tegenwoordig vormen ze een professioneel gezelschap, uit stekend toegerust op hun lasti ge taak. De komende weken rapporteren ze in deze krant wekelijks over hun bezigheden. 'Nadat wij er maanden naar heb ben uitgekeken, was het afgelopen zaterdag weer zover. Het seizoen voor de Utrechtse badmeesters is geopend. Voor het Utrechts Stu denten Werkkamp is het het 52ste jaar dat ze na een jaar hard stude ren hun diensten op Texel aanbie den. We konden allemaal niet wachten om weer naar het mooiste eiland van Nederland te mogen om daar de aan ons toegewezen stran den (9, 12, 15 en 17) te bewaken. Om het dit jaar nog beter te kun nen doen hebben wij een door de ILSF (International Life Saving Federation) gecertificeerde cursus doorlopen. In deze cursus werden we nog eens extra geoefend, en konden wij onze kennis opfrissen en uit breiden. Door deze cursus voldoen wij nu tevens aan de internationale eisen en mogen wij over de hele wereld toezicht houden. Hiervoor moesten we onder meer 400 meter binnen 8 minuten zwemmen en alle oefeningen die gepaard gaan met het redden van een drenkeling foutloos afronden. Dit hebben wij met veel plezier gedaan aan het strand in Scheveningen. Ook heb ben we nu nieuwe reddingmateria len; een rescueboard en rescuetu- bes. Met deze materialen kunnen we nieuwe ervaringen opdoen en mensen beter uit het water halen indien nodig. Overdag zijn we eigenlijk vooral bezig met preventief badmeeste ren. We fluiten vaak mensen terug uit zee omdat ze er te ver ingaan. Zwemmen in de Noordzee is name lijk heerlijk, maar je moetje wel aan een paar regels houden. Anders kun je in gevaarlijke stromingen terechtkomen waar je nauwelijks tegenin kunt zwemmen. Gevaarlij ke stroming kan ontstaan door het getij, door een mui of bijvoorbeeld door draaiende winden. Bij onze strandpalen hebben we bovendien pieren in de zee liggen. Hierom heen is de stroming zelfs nog wat verradelijker. Bovendien kun je je lelijk openhalen aan de kleine schelpjes die zich aan de verder spiegelgladde stenen gehecht heb ben. Om al deze gevaren van de stro ming beheersbaar te houden, geven wij op onze stranden met behulp van de 'klossen' (rollen touw met een reddingsboei erop) Strand(ver)slagen aan waar het veiligst gezwommen kan worden. U kunt altijd maar het best tussen de klossen blijven. Onze eerste week is rustig verlo pen, het weer was goed en steeds meer toeristen maken hun over steek. Met nog een hele zomer voor de boeg, willen wij iedereen welkom heten op onze stranden. Wij hebben met de redactie afge sproken af en toe een korte toe lichting op de regels op het strand te geven en verslag te doen van ons werk en ons plezier hier op Texel. In ons volgende stukje willen we bijvoorbeeld eens uitleggen waarom de badmeesters zo streng optreden tegen drijfmiddelen in zee. Ondertussen blijven we echter gewoon ons uiterste best doen om het u en de toeristen op het strand naar de zin te maken. Mienterglop Graag wil ik reageren op het stuk je in de krant van vrijdag 8 juli, over de onvrede over het Mienter glop. Al bijna tien jaar wonen wij met veel plezier in dit landelijke straatje. Helaas is het de laatste jaren wel een stuk drukker gewor den. En dan heb ik het niet over de toeristische fietsers of wande laars, een gezellige rij tuk tuks of de Jan Plezier, nee, het autover keer is behoorlijk toegenomen. Persoonlijk denken we dat veel verkeer liever niet door het dorp gaat door alle verkeersremmende maatregelen. Voor het gemak pakken ze dan het Mienterglop. Ook veel taxi's in de nachtelijke uurtjes en vrachtwagens kiezen deze voor hen veel te smalle weg. Wij als bewoners zijn daar niet echt blij mee, vanwege gevaarlij ke situaties en hinder en overlast. Daarom hebben wij toen er op de hoek Mienterglop Ruigendijk (industrieterrein Nollenkoog) een megaloods gebouwd werd bezwaar gemaakt en vooral tegen de ontsluiting van het industrie terrein. Deze ontsluiting werd eerst in 2005 aangevraagd en geweigerd vanwege het bestem mingsplan, dat dit niet toestond. In 2007 werd een nieuwe uitrit vergund voor een woonhuis met kleine loods in ruil voor opheffing van een oude uitrit. Maar in 2009 werd ineens een heel nieuwe ont sluiting op Mienterglop goedge keurd op grond van hetzelfde bestemmingsplan. Het college van B&W vond ineens dat het eigen standpunt uit 2005 onjuist was. Ondanks dat de huidige bezwarencommissie ons vervol gens herhaaldelijk in het gelijk heeft gesteld, lapt het college elk voor ons gunstig en weloverwo gen advies keer op keer aan z'n laars. In de krant van afgelopen week staat te lezen dat het colle ge verzuimd heeft goed onder zoek te doen naar de verkeerssi tuatie. Dit hebben ze geprobeerd recht te breien door een snel heidsmeter te plaatsen in een ongelofelijke gemene bocht. Waar het zelfs ons met de beste wil van de wereld niet lukt de teller boven de 55 te krijgen. Niks aan de hand dus, want je mag tenslotte 60 op de Mienterglop. Probleem voor het college opgelost. Ziezo... het college heeft toch altijd gelijk. College, als jullie nu echt zo dap per zijn, wees een vent en zet dat meetapparaat even op een recht stuk, bijvoorbeeld ter hoogte van ons huis, en je zult zien dat de meetresultaten er dan behoorlijk anders uit zien. En ja, er is onvrede bij ons. Maar met name omdat we het gevoel hebben dat het college alles wat maar krom is weer recht probeert de maken, zonder naar de bezwa rencommissie te luisteren. Die mensen zitten toch ook keer op keer weer volledig in hun hemd als het college hun advies negeert. Ons blijft niks anders over dan het hogerop te zoeken. Bij de rechtbank, wie weet is daar iemand die zowel ons als de bezwarencommissie serieus neemt en ook door het 'gelijk' van het college heen prikt. Familie Blom-Veldman, De Koog. Snel geblust De brandweer moest gisteravond uitrukken voor een brandje in een garage aan de Elemert in Den Burg. Het bleek te gaan om wat oude lappen, die vlam hadden gevat. Het vuurtje was binnen enkele tellen geblust. Wat een avontuur, ik kan 't alleen niet navertellen.. een lach en een traan nemen we afscheid van onze moeder, schoonmoeder en oma Erna Bouwman Amsterdam, 9 december 1938 't Horntje, 11 juli 2011 Marjolein Leijen en El bert Stoker Laura en Guido, Charlotte, Jasmijn Norbert Leijen en Carianne Leijen-Timmer Jiska, Mets, Finn Niels Leijen en Christel Moens Yosu, Renske, Menno Noorderhaaks 2 1797 SJ Den Hoorn Moeder is overgebracht naar "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op vrijdag 15 juli van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op zaterdag 16 juli om 15.45 uur in crematorium "Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de crematieplechtigheid komen wij samen in de koffiekamer van het crematorium, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Moeder wilde geen bloemen. In plaats van bloemen graag een donatie aan het K.W.F. Giro: 26000 of in de aanwezige collectebus tijdens de condoleance of crematie. Correspondentieadres: Niels Leijen, Beatrixlaan 8,1791 GC Den Burg. Indien u geen kaart heeft ontvangen dan kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Kom jij maar met je verhalen, over wat jou kon gebeuren en herhaal ze vele malen al die malen mag je treuren. Verdrietig om haar heengaan. Dankbaar voor wie ze was. Klazien Keijser-Groot Weduwe van Herman Jacob Keijser 18 april 1923 t 9 juli 2011 Marianne en Willem Stèphan, Frank Kees en Coby Liesbeth en Ardo Erik, René "Verpleeghuis Texel" Hollewal 2 - Den Burg (O) Ma is overgebracht naar de Landschap kamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhard laan 147 te Den Burg. U bent van harte uitgenodigd ons te condole ren op dinsdag 12 juli van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op woensdag 13 juli om 12.00 uur in cremato rium "Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de crematieplechtigheid komen wij samen in de koffiekamer van het cremato rium, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Correspondentieadres: Marianne Keijser, Berkenhof 5, 3363 HT Sliedrecht. Graag willen wij het personeel van "Verpleeghuis Texel" bedanken voor de uitstekende verzorging van onze (O)ma, mw. Keijser-Groot. Met fieeC veeC verdriet moeten wij afscheid neme van mijn afferfiejste Hart, onze geliefde vader e trotse grootvader. Tot op het laatst heeft hij zijn humor en warm beCangstelling voor anderen weten te behouden. 'Aart Maasdam 6Rotterdam 21 augustus 1928 t TexeC, gjuCi 2011 Den (Burg(Margreet Maasdam-Verhoef (Bergen: Jan en Marteke (Michaef en Jeanirte 'Robert en Moede Justin idoorn: Ries en Saskia (Ffeur Kogerstraat 21 1731 (Etd Den (Burg (Aart is overgebracht naar de Strandkamer van "Uitvaartcentrum TexeC", (BernhardCaan 147 te Den (Burg. (Er is gelegenheidtot condoleren op donderdag I4jufi van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum. De crematiepCechtigbieid zaC worden gehouden op vrijdag 15 juli om 13.15 uur in crematorium "Schager kogge", (Haringhuizerweg 3 te Schagen. 7da ajtoop van de crematiepCechtigheid komen wij samen in de koffiekamer van het crematorium, waar tevens geCegenheid is dejamilie te condoCeren. Onze dankbaarheid gc de "Thuiszorg", de hu Tfattem voor aChun aoede zc naar de medewerkers van dr. Waverijn en dr. Van TamiCie Maasdam 9 juli 2011 06.12 3200 gram 481 Mijn papa en man Brian ran den Bos en dolle Bakker ■Papa: 06-22287473, Mama: 06-57884337 ijlt n nop cle Opaaldrifl 33, 3436 BM Ie JVieuwee Het begin van een nieuw leven, zo mooi en klein. Het is eigenlijk niet te omschrijven, hoe blij we met jou zijn. Trots en blij zijn wij met de geboorte van onze zoon 8 juli 2011 4000 gram 50 cm Michiel en Marloes de Vries-Blokker De Wittstraat 11, 1792 BN Oudeschild Marloes 06-12763473/ Michiel 06-53585410

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 3