Raad slikt uitleg erfpacht, zorgen over hogere canon TEXELSE 9 COURANT Woningen zijn onverkoopbaar' 'Mensen nog wantrouwiger geworden' SBB:Erfpacht goede oplossing' VRIJDAG 15 JULI 2011 Erfpachtrond onder woningen aan de Ruijslaan in De Koog gaat wel verkoop. Woning met erfpachtgrond aan de Ploegelanderweg. Omdat de woning midden in het gebied van SBB staat, kan de grond niet worden gekocht. Wegen de doelstellingen van Staatsbosbeheer (SBB) wel op tegen de beperkingen die erfpach ters ondervinden? Het was één van de vragen die de gemeente voorlegde aan SBB tijdens het overleg over erfpacht. Tamara Bok van SBB: 'Die vraag is terecht. We hebben daarom gekeken of wat we willen bereiken met erf pacht ook is te bewerkstelligen met een kettingbeding of een kwalitatieve verplichting voor de eigenaars van de grond. Uit juridisch onderzoek blijkt dit niet het geval. Wij zien erf pacht daarom voor de terreinen en gebouwen die omringd worden door natuurgebied als een goede oplos sing.' WOZ-waarde Bok zei dat het erfpachtbeleid van Staatsbosbeheer inmiddels is aan gepast. 'Erfpachters die te maken krijgen met een verhoging, krijgen deze geleidelijk in een termijn van tien jaar doorgevoerd. Ook de canon is gunstiger dan aanvankelijke gesteld. Voortaan betalen erfpach ters een percenta ge over 75 procent van de waaide van de grond. Dat was 100 procent. Er wordt dus rekening gehouden met de beperkingen van het perceel.' Als uitgangspunt han teert SBB nu de WOZ-waarde. 'Er was veel kritiek op taxaties in opdracht van Staatsbosbeheer. Mensen vonden die niet objectief of meenden dat wij de taxateurs aan stuurden.' SBB behoudt zich wel het recht voor het erfpachtcontract aan het eind van de termijn van dertig jaar niet voort te zetten. 'Maar we moeten dat minstens vijf jaar van tevoren aangeven. Daarvoor moeten we wel heel goede redenen hebben, die gesteund worden voor beleid van gemeente of provincie Onvrede Onder erfpachters heerst onvrede over verhoging van het canon. Bok zei dat SBB redelijk te werk ging: 'Bij acht van de elf bewoners die niet kunnen kopen wordt de pacht elk jaar verhoogd met de inflatiecorrec tie, plus één procent. Geen tussen tijdse verhoging. Bij drie contracten (waarbij de pacht lang geleden voor het laatst is herzien) is wel een 'her zieningsmoment'. Daar kan zich een grote sprong voordoen, afhankelijk van hoe lang geleden de laatste her ziening was, 6, 10 of 30 jaar gele den.' Joop Groeskamp (TB) had gehoord over verhogingen tot 1000 procent. Maar Bok kwam voor woningen niet verder dan enkele gevallen van 500 procent. 'Ook voor beelden van 40, 68 en 125 procent.' Bij één ondernemer is wel sprake van een hoger percentage. Zo is de Zilvermeeuw een verhoging van meer dan 1000 procent in het voor uitzicht gesteld. Staatsbosbeheer heeft een afspraak om samen met de ondernemer kijken naar hoe het nieuwe beleid uitpakt. Bok sprak tegen dat erfpachters duur af zijn. Pachters betalen 3,75 procent van de WOZ-waarde (minus 75 procent). Ze noemde het voor beeld van een woning van €450.000,- 'Dat is drie ton aan grond. Daarvoor betaalt iemand met een nieuw erf pachtcontract per jaar €8.400,-, €700 bruto per maand. Iemand met een vergelijkbare woning op Texel in vol eigendom, met een rente over tien jaar vast van 5,7 procent betaalt €17.000,-.' 'Onverkoopbaar' Erfpachters mochten niet inspreken, uitsluitend raadsleden mochten vra gen stellen. Gerbrand Poster (Texel 2010) betreurde het dat de erfpach ters niet mochten inspreken en dat ze ook in een eerder traject niet alle maal mochten aanschuiven in het overleg. Burgemeester Giskes: 'Ik meende goed te weten wat de behoefte van de erfpachters was. Met die inzet ben ik de gesprekken aangegaan en heb minder de behoefte gevoeld om alles één-op één met de pachters te bespreken. We hebben wel met de gemeen schappelijke vertegenwoordigers van de pachters gesproken.' Raadsleden, die vooraf om tafel had den gezeten met de pachters, had den een reeks vragen voorbereid. Die kwamen met horten en stoten en het bleken niet alleen vragen, maar ook een soort politieke uitspraken. Poster: 'Woningen zijn onverkoop baar, mensen worden gegijzeld in hun huis. En ze kunnen de erfpacht niet meer betalen.' Bok benadrukte dat waar de erfpacht niet meer kan worden opgehoest, een regeling zal worden getroffen. 'We zorgen dat de mensen hun woning niet uit hoeven.' Tijdens de discussie bleek dat er veel onbekendheid bestaat over de voor waarden bij erfpacht en de hoogte, onder meer ook bij (potentiële) kopers. Bok gaf aan dat alle erf pachtcontracten in het kadaster zijn te raadplegen. 'We hebben geen geheimen.' Bedoeling is om voor waarden en andere zaken rond erf pacht onder meer onder de aandacht van makelaars te brengen. Jur Schuiringa (WD) onderstreepte dat de raadsbrede zorgen over de erfpacht voor SBB een duidelijk sig naal zijn. Alfred Schaatsenberg (PvdA): 'SBB gedraagt zich als een monopolist. De erfpachter kan niet zomaar een goedkoper stukje grond onder zijn woning schuiven. De gemeenten vroegen een regeling die fair is, duidelijk, transparant en goed uitvoerbaar. Wij hebben daar onze twijfels over.' Poster: 'SBB heeft op Texel 3500 hectare. Dit gaat over nog geen twee hectare. Er moet in over leg met staatssecretaris Bleker toch een echte oplossing voor kunnen komen.' Toegankelijkheid Astrid van de Wetering (D66) vroeg hoe SBB de doelstelling van toegan kelijkheid rijmt met de privéwonin- gen. Bok: '92 procent van onze gebieden is toegankelijk. Iemand met een woning heeft natuurlijk recht op privacy. Maar we willen wel voorko men dat er een groot hek rond het erf komt, en dat het open duin blijft. Toegankelijkheid heeft ook te maken met de inrichting van het landschap.' Bart Witte, opzichter bij SBB: 'Onze medewerkers hebben toegang tot het perceel, bijvoorbeeld bij brand om de brand bestrijders instructie te geven. En voor normaal contact met de pachters. Maar als we er niets te zoeken hebben, dan komen we er niet en er worden geen wandelpaden over de erven aangelegd.' Schuiringa wees cynisch op privé- woningen en terreinen in het natio naal park die geheel zijn omsloten door gebied van SBB. 'Ik wil graag een lijstje met wat die mensen fout hebben gedaan.' Bok interpreteerde de vraag anders. 'Wij zeggen tegen geen enkele pachter: u maakt er een bende van als wij niet toekijken. Dat is niet onze houding naar onze erf- pachtrelaties.' Bok vond het onterecht dat SBB de zwarte piet krijgt toegespeeld. 'We handelen in opdracht van de minister. In die opdracht staat dat we marktconform moeten handelen, conform het rijksbe leid. Als we dat niet doen, hebben we een probleem. We zijn geen particuliere grondbezitter die kan doen wat hij wil.' Stand still Er klonken verwijten over teveel ver schillende contactpersonen bij SBB en dat contracten vast zitten. Bok: 'Deze discussie loopt vanaf maart 2008. Vanaf dat moment is er op verzoek van de Kamer een stand still en zijn we verlamd geraakt. V\fe kun nen en mogen niets. Daardoor heb ben we in de contacten naar erf pachters steken laten vallen. Nu is op verzoek van de Tweede Kamer in september een debat over SBB. Zolang dat niet is geweest, mogen we geen onomkeerbare stappen zet ten. Daardoor kunnen we weer een aantal maanden niets ondernemen.' Tot die tijd is er dus ook geen sprake van verhogingen. Maar als pachters verder willen en hun contract willen open breken, kan dat wel. Bok deed de toezegging aan ondernemers bij wie het contract bijvoorbeeld nog tien jaar loopt, maar die voor een investering naar de bank moeten, dat SBB meewerkt aan een nieuwe erfpachtperiode van dertig jaar. In hoeverre dit bij particuliere woningen ook het geval is, is niet besproken. Duisternis Vraag was er over welke natuurkwa liteit SBB denkt te bereiken of behou den met erfpacht. Witte: 'Duisternis is één van die kwaliteiten, dus kun nen wij daar als verpachter eisen aan stellen. Ik ken een geval aan de Ruij slaan met een volledig verlichte oprij laan, ook terwijl de eigenaar tien weken op vakantie is en de lampen toch de hele nacht branden en daar mee de kwaliteit van de natuur aan tasten. Dat zijn kwaliteiten die niet in een bestemmingsplan zijn vast te leggen, maar is wel een voorwaarde die wij in het erfpachtcontract kun nen stellen.' Heeft SBB financiële redenen om niet te verkopen? Bok: 'Inkomsten zijn niet het motief. Die vloeien terug in de staatskas, naar de belastingbe taler. Met deze inkomsten wordt natuurbeheer voor een deel bekos tigd. Er wordt bere kend wat SBB nodig heeft voor het beheer en recreatie voorzieningen en wat SBB verdient. Het verschil krijgen we. Van hogere inkomsten uit erfpacht kan Bart geen extra dingen doen.' Maatwerk Rikus Kieft (GL): 'En als die nieuwe erfpachtsystematiek niet deugt?' Bok: 'Wij denken dat we met deze voorwaarden aan de slag kunnen. Soms is wel maatwerk nodig om in specifieke situaties erfpacht mogelijk te maken. We zien veel meer in het maken van goed maatwerk dan in Geachte raadsleden, SBB wil uitgaan van de WOZ-waar de (marktconform) om vervolgens niet de gebruikelijke depreciatiefac tor (waardevermindering door erf- pachtvoorwaarden) van 40 procent toe te passen. Men verwijst naar groene verpachters. Groene erfver- pachters kennen geen depreciatie factor, maar dan gaat het ook om veel lagere grondwaarden. Met de zogenaamde korting van 25 pro cent schiet SBB in hoogte erfpacht canon voorbij aan de stedelijke erf pacht (van Gemeenten en Waterschappen). Gevolg zal zijn dat met name de mensen in de perma nente woningen onevenredig hoge erfpacht gaan betalen (stijgingen van 500 procent en meer zullen voorkomen). SBB zegt: van de 11 woningen die niet voor verkoop in aanmerking komen zijn er drie met een oud contract die te maken krij gen met grote stijgingen. Afgelopen maandag heeft SBB overleg gehad met enkele erfpachters over schrij nende situaties. Resultaat: geen oplossing! Mensen zijn nog wan trouwiger geworden en willen ook niet in een zogenaamde levenslan ge bijstandsregeling komen. Wat niet verteld werd is dat de ove rige erfpachtcontracten binnen een aantal jaren aflopen. Men heeft een paar jaar geleden alleen de voor waarden gewijzigd en niet de con- tractsduur. Gevolg van de nieuwe erfpachtcanon is dat op korte ter mijn ook deze bewoners (van enke le duizenden euro's naar meer dan 10.000 euro erfpachtcanon gaan) in financiële problemen zullen komen. Een voorbeeld: nu al hoge erfpacht van 5.700,- voor 600 m2 wordt volgens de nieuwe voorwaarden €9.281,-. Burgers willen niet in een het aanpassen van een systematiek die deugt.' Aan het tarief van 3,75 procent valt volgens Bok niet te tor nen. De 'knop' waar wel aan kan worden 'gedraaid' is volgens haar de (WOZ-) waarde van de grond en het feitelijke gebruik daarvan. Als voor beeld van maatwerk noemde ze ver huurders van recreatiewoningen of particulieren die een investering in de grond hebben gedaan, zoals de aan leg van een pad. Cees Hoogerheide (D66) vroeg of pachters die vinden dat ze teveel grond hebben en die een lagere canon willen betalen, grond uit het contract kunnen halen. Bok zegde deze mogelijkheid toe. Witte: 'De jeugd van nu is belangrijk voor de toekomst van Texel. Twee bedrijven, De Zilvermeeuw en de Rovershut, hebben hun bedrijven vooral gericht op schoolvakanties. Die zijn van maatschappelijk belang. Dat is voor ons een belangrijk argu ment om tot maatwerk te komen in het erfpachtcontract. De laatste jaren doen we veel aan samenwerking en partnerschap. Die relatie moet groei en. Dat wordt de nieuwe vorm.' Burgemeester Giskes wees erop dat de 'samenwerking' met De Zilver meeuw (waarvan SBB het contract enige tijd geleden niet meer wilde soort bijstandsregeling om hun erf pachtcanon te kunnen betalen. Gevolg: deze erfpachters zullen trachten hun huis te verkopen, het geen niet eenvoudig zal zijn met deze hoge erfpacht. Zou nu de situ atie ontstaan dat zittende Texelse erfpachters tegen een onverant woorde zeer lage prijs hun opstal moeten verkopen aan overkanters die voldoende financiële middelen hebben om jaarlijks een flinke erf pacht te kunnen betalen? Met de ervaring dat dit eigenaren zullen zijn die deze huizen incidenteel bewo nen. Is het alles overziend niet gerecht vaardigd en een morele plicht om informatie op een open en gelijk waardige basis van alle partijen te kunnen krijgen en vervolgens in een gelijkwaardig overleg te kijken naar alle mogelijkheden? Waarbij koop optie het meest realistisch is. Harry R Wuis, voorzitter erfpachters Texel In reactie op de brief van Wuis en in aanvulling op het verslag over de informatiebijeenkomst reageert Tamara Bok van Staatsbosbeheer als volgt: Over de hoogte van de depreciatie factor: 'Hierbij volgt SBB het advies dat de commissie hierover aan de voormalige minister van LNV heeft uitgebracht.' Over het overleg met erfpachters: 'We hebben afgelopen maandag inderdaad gesproken met drie van onze erfpachters. Nu zeg gen dat dit niet tot een oplossing leidt is veel te vroeg. Er speelt veel, de situatie is complex. Bij één woning zijn we al heel dicht bij een oplossing gekomen. De nieuwe algemene voorwaarden bieden hier verlengen) een heel ingewikkeld ver loop had gekend. Witte: 'Dat had ook te maken met wisselende dis trictshoofden. Ik heb me erover ver baasd dat dingen zo lang kunnen duren en dat mensen zo lang in het ongewisse zijn gebleven. Ik hoop dat dit soort dingen in de toekomst nooit meer voorkomt en dat de samen werking naar een hoger niveau gaat.' Marjan Merkelbach, die de informa tiebijeenkomst leidde, concludeerde na afloop dat de vergadering veel informatie had opgeleverd en ook Joop Groeskamp (TB) deelde com plimenten uit over de duidelijke uit leg. Minder tevreden waren de pachters, die ontevreden zijn over de nieuwe erfpachtvoorwaarden. 'Niet fair', oor deelde Harry Wuis, voorzitter van de Texelse erfpach ters. Hij wees de raadsleden er naderhand in een brief op waar het volgens hem knelt. Deze brief publiceren wij bij dit arti kel. De erfpachtkwestie speelt niet alleen op Texel. Op Vlieland, waar 80 pro cent van de grond onder recreatieve voorzieningen eigendom is van Staatsbosbeheer, is door de aange kondigde erfpachtverhoging de bouw nagenoeg komen stil te leg gen, zo meldt het blad Cobouw. Gerard Timmerman meer mogelijkheden. Voor de ande re twee kijken we met de gemeente naar wat mogelijk is.' Over contrac ten die aflopen: 'Ook wanneer iemand na afloop van zijn huidige contract een nieuwe contract krijgt, geldt dezelfde geleidelijke verho ging. In overleg met de gemeente bekijken wat een goede geleidelijke verhoging is.' Over een bijstandsre geling: 'Wij hebben dit nooit genoemd. We hebben gesproken over een verhoging die redelijk en bmijK is voor een eerste woning. Elke situatie is anders. We handelen met aandacht en zorg en pakken het samen met de gemeente op.' Over de opmerking van Gerbrand Poster dat huizen onverkoopbaar zijn: 'Dit klopt. De afgelopen één a twee jaar zijn in Nederland veel hui zen onverkoopbaar geworden. Mensen hebben in een aantal geval len veel betaald, terwijl de markt nu slechter is. Dit komt voor bij vol eigendom en bij erfpacht. Erfpacht en onduidelijkheid daarover komen bovenop deze krimpende markt.' Over de monopoliepositie die Alfred Schaatsenberg SBB verwijt: 'Dat wil ik nuanceren. Er staan slechts 23 eerste woningen op erfpacht, terwijl er op Texel duizenden andere woningen staan waarbij dat niet het geval is. Wanneer je op Texel een woning wilt kopen, is er dus veel meer keus.Waarmee ik het pro bleem voor de mensen in kwestie die met een canonverhoging te maken krijgen, zeker niet wil baga telliseren. De woningen midden in onze gebieden liggen natuurlijk op bijzondere plekken en dit maakt ze zeer gewild.' Het voorbeeld dat de heer Wuis aanhaalt van €5.700 naar 9.281 is overigens met een ver groting van het terrein van 600 m2 naar 1600 m2.' De Rovershut wordt door SBB wegens de verhuur aan groepen scholieren genoemd als belangrijke maatschappelijke voorziening.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9