TEXELSE^COURANT MJM krijgt lading wrak in expositie TEXEL Cjroen ^wartr jexels in het harL, Overschrijding kosten kanjerprojecten valt mee 9 fZÖNDAG A.S. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12592 VRIJDAG 22 JULI 2011 Piet van Leer- sum vertelt in de film Flotsam Jetsam hoe vooral linker schoenen aan spoelen op Texel. <2 Enkele honder den badgasten én cabaretier Jochem Myjer werkten mee aan de opnamen van Rigby voor een videoclip. 1 Natascha van der Vis en Koen van der Meer, twee Texelaars die zaterdag van start gaan in de Texel Tri atlon. ben zo'n beetje de laat ste der Mohika nen', zegt Siem du Porto, die al dertig jaar mee doet aan de autocross. Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild gaat in de nieuw bouw lading exposeren uit een scheepswrak dat in 1984 door Hans Eelman ten westen van Texel werd ontdekt De stukken worden in bruikleen gegeven door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) dat zich met onder- waterarcheologie bezighoudt. Het gaat om lading uit het wrak met de naam Aanloop Molengat. Het schip geldt in de wereld van de onderwaterarcheologie als het eer ste wrak dat professioneel door onderwaterarcheologen is onder zocht. In de Monumentenwet werd destijds geregeld dat zij de eersten zijn om wrakken te onderzoeken. Van 1984 tot 1999 werd onderzoek gedaan. Archeologen haalden circa 750 stukken naar boven die zijn opgeslagen in het depot van de RCE in Lelystad. De stukken zijn op de foto gezet en uitgebreid beschre ven. De lading van de Aanloop Molengat, die uit de zeventiende eeuw dateert, bestond uit halffabricaten als smeedijzer, ivoor, lood en runderhui den. Het ging vermoedelijk om een Nederlands schip dat op zestien meter diepte werd gevonden. Vol gens Alice Overmeer, maritiem archeoloog van het RCE, zal in de vitrine in Oudeschild plaats zijn voor loodblokken, tinrollen, textiellood- jes, kanonskogels en spelden geëx poseerd. Bedoeling is dat de expo sitie een afspiegeling vormt van alle vondsten. Volgens directeur Esther Banki van het Maritiem en Jutters Museum is het van belang en noodzakelijk meer te laten zien van onderzoek naar de maritieme historie van Nederland. Met name nabij Texel liggen waar devolle maritiem historische restan ten. Volgens Overmeer is het belang rijk dat de vondsten publiek toegankelijk zijn. 'Er hebben in de beginjaren veel Texelse amateurar cheologen meegeholpen bij de opgraving, dus het is des te leuken als er op Texel een tentoonstelling komt.' Bedoeling is dat de RCE en het Maritiem en Jutters Museum samen teksten maken bij de vondsten. Ook komt er een beeldscherm bij de vitrine waarin meer informatie is te vinden over de objecten en de Aan loop Molengat. Er komt bij de vitrine eveneens een expositie van vonds ten die Texelse duikers hebben gedaan. Naar verwachting worden de vondsten een paar jaar tentoon gesteld, daarna volgt een volgend wrak. De nieuwbouw aan de Heemskerck- straat vordert intussen gestaag. Recent zijn de steigers weggehaald, waardoor het glazen, met hout omgeven, gebouw in vol ornaat te bewonderen is. De houten spanten zijn gemaakt van hout dat circa veertig jaar dienst heeft gedaan als damwand in het Noordhollands Kanaal. Het gebouw bestaat uit een begane grond waar onder meer de entree en het restaurant komen, een boven verdieping met ruimte voor onder waterarcheologie en een kelder waar de maquette van de Rede van Texel wordt opgesteld. De zeemaquette, de grootste ter wereld, wordt in de nieuwe ruimte omgeven met licht, geluid en film beelden op de wand. Er komt een tribune waar bezoekers kunnen zit ten en 'kijkers' waarmee naar de schepen op de maquette kan wor den gekeken. Banki: 'In die kijkers worden animatiefilmpjes vertoond van mensen aan boord, zodat je dat tot leven ziet komen.' In de maquet tekelder komen ook nog kleinere kamers met exposities over beken de mensen uit het maritieme verle den. Volgens Banki is de nieuwbouw eind dit jaar klaar. Begin 2012 wordt het in gebruik genomen. Met de €1,1 miljoen die het museum nodig had voor de inrichting van de nieuw bouw loopt het goed; er zijn fond sen aangeschreven en dat bedrag is rond. Lekkage in hal gemeentehuis Het gemeentehuis aan de Emma- laan in Den Burg heeft tijdens de heftige regenval en de harde wind te kampen gehad met lekkage in de centrale hal. de spouwruimte als gevolg van de doorslag na de heftige regen en harde wind tegen de gevel boven de centrale hal. 'De doorslag was in deze uitzonderlijke omstandighe den te groot en niet al het water kon via de open stootvoegen afgevoerd worden.' Het leidde tot plasjes water op de vloer. Er is volgens de woordvoerder vooralsnog geen Het hulpverleningscentrum aan de Pontweg, de daarmee samen hangende verkeerstechnische aanpassing van de weg, de ver bouw van de OSG en de nieuw bouw van het raadhuis hebben gezamenlijk meer gekost dan was geraamd, maar de overschrijding is veel geringer dan boze tongen beweerden. Nog op tijd kunnen b en w de eind afrekening van de vier kanjerprojec ten aan de raad voorleggen. Het hulpverleningscentrum (PHH- gebouw) kostte 3,3 miljoen en bleef daarmee binnen de raming. De aanpassing van het naburige stuk van de Pontweg heeft 634.000, - gekost, wat 84.000, - meer is dan was begroot. Het grootste tekort Zwaargewonde kat met kop vol hagel Bewoners van Diek in Den Hoorn hebben bij de politie aangifte gedaan van het beschieten van hun kat. Het dier kwam vrijdag thuis met een zwaar bebloede kop. Vrezend dat het door een auto was geschept, consulteerden ze de dierenarts. Die constateerde een gebroken kaak en zei eerder aan een aanval van een hond te den ken. Röntgenfoto's wezen later echter uit dat de kop van het dier vol hagel zat. Bovendien werd in een schouderblad een bukskogel tje gevonden, wat zou betekenen dat hij twee keer is beschoten. Ondertussen is de toestand van de kat nog steeds kritiek. Omdat lang niet alle hagel kon worden verwij derd, moet worden afgewacht of genezing wel mogelijk is. De eige naren van het dier roepen dorpsge noten die iets hebben gezien of soortgelijke ervaringen met hun huisdier hebben op zich te melden bij de politie. schade aan het gemeentehuis. De gemeente overlegt met de aanne mer op welke manier ook bij derge lijke heftige regen en harde wind overlast kan worden voorkomen. deed zich voor bij de OSG-bouw. Dit project kostte uiteindelijk 12,1 miljoen wat 314.000, - boven de raming was. Het raadhuis tenslotte heeft 12,1 miljoen gekost, een overschrijding van 57.000, -. 'Dat valt dus best mee', zegt wet houder Frans Visman van Financiën, 'De totale overschrijding is klein in verhouding tot de miljoenenomvang van deze investeringen, zeker als je in aanmerking neemt dat de meer kosten deels zijn veroorzaakt door extra werkzaamheden en voorzie ningen, onder andere op het gebied van zonwering en ventilatie waar mee in de begroting geen rekening was gehouden. De overschrijding wordt verwerkt in de toekomstige gemeentebegrotin gen en komt neer op 21.221, - structureel, dus jaarlijks, over veertig jaar. Alleen de rente en afschrijving van de Pontwegaanpassing worden over 15 jaar uitgesmeerd. Mishandeling De politie heeft donderdagochtend rond 5.00 uur op het strand bij De Koog een 57-jarige Duitser aange houden. Hij werd ervan verdacht zijn vrouw te hebben mishandeld. Hij zou haar tijdens een ruzie in het gezicht hebben geslagen, tegen de grond hebben geworpen en meer malen in de rug hebben geschopt. Het slachtoffer raakte licht gewond in het gezicht. kom badkamers kijken open zat. 10.00 - 12.30u Wethouder op stoel kraanmachinist Als wethouder moet je van alle huzarenstukje dat met goed resul- markten thuis zijn. Frans Visman taat werd voltooid. Smid Chris (Monumentenzorg) beklom woens- Otten werkte zes maanden aan de dag hoogstpersoonlijk de telekraan restauratie van het monumentale om samen met René Boon het baken. Meer verderop in deze bovenste segment van de IJzeren krant. Kaap op z'n plaats te hijsen. Een fotoc 03ES£m rem as cëei TEXELSE@COllRANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op .txl Bekendmakingen .i. Garage www.texelseautopagina.nl op pagina 10 Dominic de Leeuw en Maxim Reijven van aannemer Dros onderbreken de werkzaamheden aan de bouw van de speeltuin op de Groeneplaats als Anne-fleur Jimmink van de Pofferglob een colaatje komt brengen. De toestellen, gemaakt van natuurlijk ogend acaciahout, zijn gemaakt in Duitsland en kunnen wel 25 jaar mee, vertelt opdrachtgever Bouke Weber van De Lindeboom. De toestellen worden ver ankerd in beton en rondom komt speciaal valzand. Bedoe ling is volgens Weber dat er vanmiddag al kan worden gespeeld. if°>° w,»™; AANVANG 12.00 H l!

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1