'Ik wil er gewoon uithalen wat erin zit' TEXELSE 7 COURANT Koen van der Meer (46): gedreven triatleet 'Ik vind het mooi om te kijken wat ik nog kan' Natascha is weer helemaal terug Texel Triatlon in vogelvlucht Koen van der Meer liep al tegen de veertig toen hij het sporten ontdekte. Tot die tijd vond hij feesten' belangrijker. Nu is de inmiddels 46-jarige Hoornder niet meer te stoppen en bereidt hij zich met een ijzeren regelmaat voor op de ene na de andere wedstrijd. 'Als ik drie dagen niet heb gesport, vlieg ik tegen de muur op.' Zaterdag staat hij aan de start van de 27ste editie van de Texel Triatlon. 'Een beetje fanatiek sporten is goed om het hoofd helder te maken', vertelt Van der Meer in zijn huiska mer aan de Naalrand. Dat is wat hem betreft de belangrijkste reden om regelmatig aan zwemmen, lopen en fietsen te doen. Wedstrijden beschouwt hij als 'een soort fitheid stest'. 'Ik vind het mooi om te kijken wat ik nog kan. In een training ga je nooit tot het uiterste. In een wed strijd wel.' Hoewel hij de jongste niet meer is, constateert hij tot zijn tevredenheid dat hij in de loop der jaren eerder beter dan slechter wordt. Maar hoewel hij best wil pra ten over zijn drang om fit te blijven, heeft hij het liever niet over tijden. 'Moet dat in de krant? Het mag niet te patserig klinken, hoor.' Een mengeling van gedrevenheid en bescheidenheid kenmerkt Van der Meer, die als twintigjarige een motorongeluk kreeg. Zijn knie was dermate beschadigd, dat het er aanvankelijk naar uitzag dat hij nooit meer zou kunnen sporten. In 2003 debuteerde hij echter op de triatlon. Als fietser, in een estafettetrio, dat verder bestond uit Martijn Smit en Erik Mus. De beslissing om mee te doen viel - heel klassiek - tijdens een gezellig samenzijn met een biertje erbij. Maar waar veel ande ren na één keer afhaken, ging de Hoornder door. 'Ik vond één onder deel al loodzwaar, maar ik wilde graag een keer de hele kwarttriatlon doen. Ik ben specifiek gaan trainen. Dat viel nog niet mee, want bij het zwemmen kon ik alleen de school slag. Probleem is dat ik bij de borst- crawl een heel verkeerde techniek heb aangeleerd. Ik worstel maar wat. Later heb ik nog wel les van trainer Sander Ganzevles gehad, Op zijn fietsstuur heeft Koen van der Meer een bidon met een rietje gemonteerd. Foto Joop Rommets) maar als ik moe word, verval ik weer in mijn oude slag.' Dat weer houdt hem er niet van lange afstan den af te leggen. 'Vooral zwemmen in open water vind ik prachtig, spannend. Ik heb al een keer mee gedaan aan de tocht van Den Hel der naar Texel. 11 september wil ik er weer bij zijn.' Van der Meer, in het dagelijks leven werkzaam in de botenloods op mili tair oefenkamp de Mok, werkt vol gens een vast schema. Hij laat zich daarbij adviseren door collega Edwin Koorn, die zelf op hoog niveau heeft hardgelopen. Het schema bestaat uit vijf trainingen per week, waarbij hij twee keer loopt, twee keer zwemt en één keer fietst. Bij het lopen varieert hij met duurlopen, intervaltrainingen en fartlek, een speelse training met wisselende snelheden, waarbij een atleet bijvoorbeeld bij een lantaarn paal versnelt en bij het eerstvol gende hek weer rustiger gaat lopen, "s Zomers ga ik naar de sintelbaan. VRIJDAG 22 JULI 2011 Daar word je snel. Met duurlopen niet bang zijn te vallen.' loop ik in een rustig tempo, soms Vlak vóór een wedstrijd heeft hij wel een kilometer of twintig. Dan neem ik mijn hond Sven mee. Die vindt dat prachtig. Crosslopen, door het bos en de duinen, vind ik het mooiste.' Fietsen is zijn minst geliefde onder deel. 'Ik train het liefst op de spin- bike. Binnen, ja. Ik houd niet zo van buiten fietsen. Ik ben niet gek op regen en ik ben altijd bang te vallen. moeite met eten. 'Ik ben vaak zo zenuwachtig dat ik bijna over mijn nek ga. Dan denk ik soms: ik doe nooit meer mee. Maar als je over de finish komt, geeft dat zo'n kick. De ontlading is altijd groot. Bovendien maak je tijdens het sporten een stofje aan, waardoor je eigenlijk niet zonder kunt.' Van der Meer is niet alleen zelf Veel Texelse wegen zijn slecht, met actief als sporter, hij vervult ook een gaten. Ik heb al twee keer bijna een botsing gehad. Je ligt plat op je stuur, waardoor je een plotseling Vooral ook jongeren. Ik geef advies opduikende auto of tractor pas laat ziet. Op het fietspad rijden, is ook en als ze bang zijn dat ze het niet kunnen, probeer ik ze over die grens geen optie, want daar is het vaak te helpen. Ik ben zelf ook laat erg druk.' begonnen en heb toch nog aardig Van der Meers wedstrijdschema wat bereikt.' Leuk vindt hij ook de kent een vaste opbouw. In het voor jaar doet hij mee aan de hard loopwed strijden die zijn werk gever om de veertien dagen in Den Helder en omgeving houdt. Daarna volgen een duatlon, de Texel Triatlon, (sinds vorig jaar) de zwemtocht van Den Helder naar Texel en de Texel Halve Marathon. 'Eén keer was ik geblesseerd. jonge mili tairen van De Mok een beetje uit te dagen. 'Om de korpo raalsoplei ding te mogen vol gen, moe ten ze tien kilometer onder de vijfenveertig minuten kunnen lopen. Als ik dan vertel dat ik er iets meer dan veertig minuten over doe, zie je ze kijken: hoe kan dat nou? Dat stimuleert.' Gevraagd naar zijn verwachtingen was er helemaal klaar voor, maar voor zaterdag, reageert hij voor een paar dagen voor de triatlon zichtig. 'Dat hangt sterk af van het schoot het in mijn rug toen ik een weer. Het waait de laatste dagen zo sok aandeed. Verder sla ik nooit hard, dat je misschien wel Spar een wedstrijd over. In 2006 ging de taanse toestanden krijgt. Dat de triatlon hier niet door. Toen heb ik i Anna Paulowna meegedaan.' Zijn nauwgezette voorbereiding uit golven zo hoog zijn, dat je een liter water binnen krijgt. Aan de andere kant zou dat wel mooi zijn. Ik train zich op allerlei manieren. Zo hecht vaak in zee en als het water spiegel- hij sterk aan goede voeding en glad is, gaan die zwembadjongens neemt hij dagelijks zes kleine maal- veel te snel.' Aangemoedigd door tijden. Fruit, brood, regelmatig vis zijn moeder ('mijn grootste fan') en in de dagen voor een wedstrijd gaat hij in ieder geval de strijd aan ook pasta zijn daarbij belangrijke met Willem van Tatenhove. 'Dat is al ingrediënten. Bijzonder is ook de jaren iets tussen ons tweeën. In de bidon met een rietje, die hij in een houder aan zijn fietsstuur heeft gemonteerd. 'Met wind in de rug ga sneller. Het zou mooi zijn als dat dit je zo hard, dat je eigenlijk je bidon keer wéér lukt. Maar ik hoop vooral niet kunt pakken. Dan moet je dat het doorgaat. Dat is het allerbe- wachten totdat je wind tegen hebt, langrijkste.' maar dan raak je weer uit je ritme. Zo kan ik altijd drinken en hoef ik Joop Rommets De hoeveelste keer het is dat Natascha van der Vis zaterdag aan de start van een triatlon staat, durft ze niet te zeggen. Ook weet ze niet hoe lang gele den het is dat ze voor het eerst meedeed. 'Ik ben niet zo van de jaartallen', lacht de 41-jarige Oudeschildse verontschuldi gend. Zeker is wel ze tot de meest trouwe deelnemers behoort en zelfs meer dan eens gewonnen heeft. 'Ik ben niet echt fanatiek, maar als ik meedoe, wil ik er het beste uithalen.' Fanatiek of niet, sportief is ze altijd geweest. Ze mag zich zelf dan niet meer herinneren aan welke wed strijden ze heeft meegedaan, het archief van de Texelse Courant bewijst dat ze al in 1982 als 12- jarige een zwemwedstrijd bij TX'71 won en een jaar later een strand- loop, vóór de toenmalige cracks Coby Bakelaar en Tilly Eelman. 'Vroeger was ik altijd voetballer, bij SV Oosterend. Ik heb zelfs nog wel eens de Noordhollandse selectie gehaald. Hardlopen ben ik erbij gaan doen. Ik deed ook mee aan de crossloopjes in De Koog.' Enthousiast voor de triatlon werd ze zo'n twintig jaar geleden, toen ze als toeschouwer aan de finish op de Groeneplaats in Den Burg getuige was van de heroïsche strijd die Loek van Vliet en Rien Brouwer leverden om het Texels kampioen schap. 'Dat wil ik ook, dacht ik. In dezelfde tijd of kort erna werd de triatlonvereniging opgericht en heb ik me aangemeld. Het was al snel een grote groep, met mensen die allemaal even enthousiast waren. We trainden onder leiding van Theo Boom en Leen van Elk. Ze gaven advies over combinatietrainingen, van bijvoorbeeld zwemmen en fiet sen. En ook technische tips, hoe je in een wedstrijd het beste op en af kon stappen.' Haar eerste triatlon was - waar schijnlijk - in Hippolytushoef. 'We zwommen in een zwembad. In groepjes, volgens mij. Je tijd werd opgenomen en na een pauze ging de hele groep van start voor het fietsen. Ik dacht dat Guido Betse- ma en Henk Stevens ook meede den.' Het archief van de Texelse Courant wijst uit dat ze in 1993 uiterst actief was. In januari deed ze mee aan een 'zwemloop' in en rond Calluna. Deelnemers zwommen eerst een kilometer en liepen vervolgens twee ronden van 4,5 kilometer. 'Natascha van der Vis liet zien dat ze het hardlopen goed beheerste en finishte in 39.09 minuten', aldus de krant van 12 januari. In hetzelf de jaar eindigde ze als derde in een run-bike-run op de Hoge Berg en achter zus Colinda als tweede in de kwarttriatlon van Vlieland. Een maand eerder had ze op eigen eiland de vijfde plaats bij de Texel se recreanten veroverd, achter onder anderen Theo Boom. Ze was de snelste dame. Daarbij moet worden aangetekend dat Ingrid van Lubek, een wereldtopper in die tijd, in de wedstrijdcategorie uit kwam en een stuk sneller was. 'We deden in die tijd meerdere tri atlons per jaar. Je had er een hele rits in de Kop van Noord-Holland. Hoorn, Schagen, Hippolytushoef, Texel, we deden overal aan mee.' Waar ze ook aan de start ver scheen, bijna altijd viel ze in de prijzen. 'Precies weet ik het niet, maar het kan best zijn dat ik een keer of vijf, zes Texels kampioen geweest ben.' Eind jaren negentig kwam de klad erin. 'De triatlon kreeg met een ongelooflijke dip te maken. Vijftien jaar geleden deden misschien wel twintig of vijfentwintig Texelaars mee, tien jaar geleden waren dat er nog maar vijf.' Ook zelf verloor Van der Vis haar belangstelling. Nog maar sporadisch deed ze aan wed strijden mee, vooral als lid van een estafetteteam. 'In die tijd deed ik veel aan mountainbiken. Ik werd gevraagd door een ploeg in Den Helder en daar ben ik op ingegaan. We reden een hoop wedstrijden, ook landelijk. Ook daar reed ik af en toe in de prijzen.' Lachend: 'Ik moet er wel bij zeggen dat dat vooral gebeurde als de toppers er niet bij waren.' Zes jaar geleden werd ze voor de tweede keer moeder, van dochter Doris, waardoor haar sportieve carrière een tijd lang op een laag pitje stond. 'Het heeft wel een paar jaar geduurd voordat ik weer een beetje op mijn oude niveau was. Vooral hardlopen kostte veel moei te. Dat kwam natuurlijk ook door dat ik minder tijd had om te trainen. Je moet het wel allemaal organise ren.' Sinds een paar jaar is Van der Vis helemaal terug en sport ze weer intensief. 'Ik probeer twee keer per week hard te lopen, één keer te fietsen en één keer te zwemmen. Dat is wel wat minder dan twintig jaar geleden, ja. Toen deed ik alles twee keer.' Het liefst traint ze in gezelschap. 'Ik ben vrij gemakke lijk. Als het vandaag niet uitkomt, probeer ik het morgen wel weer. Samen trainen helpt. Als je 's avonds geen zin hebt om naar de atletiekbaan te gaan omdat het regent, denk je toch: laat ik maar gaan, want Cees Timmer (de trai ner) staat er ook. Voordeel is bovendien dat je je aan elkaar kunt optrekken. Je hebt altijd wel een maatje, van hetzelfde niveau. En iemand kan nooit verder dan 400 meter van je weglopen, want dan staat hij weer achter je.' Ook duurtrainingen doet ze samen met anderen en haar fietstraining bestaat uit deelname aan de club wedstrijden die Wielersport Texel iedere dinsdagavond op de baan houdt. Zwemmen gebeurt 's win ters in Cal luna, maar veel liever traint ze in zee. 'Als ik eenmaal in de gaten krijg dat het te doen is, ga ik achter de dijk. Dat kan wel even duren, want ik houd niet zo van dat koude water.' Enthousiast vertelt ze over de lange stukken die samen met anderen worden afgelegd. 'Van het surfstrandje naar Ceres. Of van de NlOZ-haven naar het havenhoofd van Oudeschild. Vorig jaar hebben we met zwemclub TX'71 van Texel naar Vlieland gezwommen. Dat vond ik een bij zondere ervaring.' Zaterdag doet Van der Vis mee aan de Texel Triatlon. Net als vorig jaar gaat het om de achtste, ook wel 'het halve kwartje' genoemd, bestaand uit 500 meter zwemmen, 20 kilometer fietsen en 5 kilometer hardlopen. 'Ik heb nog wel erg Het surfstrandje bij Dijkmanshui zen vormt zaterdag 23 juli start- en finishplaats van de 27ste editie van de Texel Triatlon. Het bonte deel nemersveld bestaat uit 151 spor ters die de kwarttriatlon zo snel mogelijk proberen te voltooien. Zij zwemmen één kilometer, fietsen er veertig en lopen ten slotte tien kilo meter. Aan de halve afstand wagen zich 51 triatleten. Daarnaast zijn er 25 trio's, die de kwarttriatlon in estafettevorm doen. Onder hen flink wat Texelaars: zes voor de kwarttriatlon, achttien voor de achtste triatlon en dertien trio's. Toeschouwers hebben op meer dere punten langs het parcours een goed zicht op de wedstrijd. Ongetwijfeld zal het druk worden getwijfeld of ik misschien toch de kwarttriatlon zou doen. Het is mis schien al wel tien jaar geleden dat ik die voor het laatst deed. Maar ik heb er toch te weinig doelgericht voor getraind.' Hoewel ze de jongste niet meer is, verwacht ze nog wel even door te gaan. 'Ik vind het nog steeds leuk af en toe aan een wed strijd mee te doen. Het laat toch zien waar je staat.' Of ze wint of niet, is van minder belang. 'Dat hangt ook af van de concurrentie. Als ik vijfde word, maar er doen heel goede dames mee, vind ik dat prima. Maar als ik voorop lig, dan wil ik wel voorop blijven.' Praten over records en streeftijden heeft nog minder zin. 'Ik weet wat ik vorig jaar hebt gedaan en zoiets wil ik weer bereiken. Maar het kan best twee minuten schelen. Records zeggen me niet zoveel. Want het scheelt nogal of er wind kracht 4 of 6 staat. En of je met de stroom mee of tegen zwemt. Ik wil er gewoon uithalen wat erin zit.' Joop Rommets bij de start- en finishplaats, maar mooie locaties zijn ook Oost, Zevenhuizen en natuurgebied De Zandkes, waar de deelnemers lopend doorheen komen. Publiek wordt verzocht zich te houden aan de aanwijzingen van de verkeers regelaars. De deelnemers aan de kwarttriat lon gaan om 13.00 van start, twin tig minuten later gevolgd door de deelnemers aan de achtste triatlon. De winnaar van deze laatste groep zou wel eens binnen een uur weer aan de finish kunnen zijn. Startlijsten, gegevens over het par cours, uitslagen en verslagen van voorgaande edities en andere bij zonderheden staan op de website www. wielercom itetexel. n I. Natascha van der Vis: 'Ik ben vrij gemakkelijk. Als het vandaag niet uitkomt, dan morgen maar weer.' Foto Joop Rommets)

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7