Bezwaren tegen Grand Prix of Sea verworpen TEXELSE 3 COURANT 'Stoppen van race verstandig besluit' Niet opgewassen tegen verraderlijke stroming mjerooyJ Pruimen EETCAFE <s6> 28 juli Big Night Sarah DINSDAG 26 JULI 2011 De onderzoeken van de Grand Prix of the Sea naar de gevolgen van de powerboatraces op de omliggende flora en fauna waren volledig en niet gebrekkig. Dat stelt de Raad van State die vori ge week bezwaren van de Wad denvereniging en Landschap Noord-Holland tegen de race op het Marsdiep behandelde. Volgens de bezwaarmakers waren de onderzoeken (een voortoets, een passende beoordeling en een extra passende beoordeling) niet afdoende en had de provincie Noord-Holland op basis daarvan geen vergunning mogen afgeven. Volgens de bezwaarmakers was niet afdoende onderzoek gedaan naar de effecten op diverse vogel soorten, zeehonden en bruinvis sen. Ook zou de opeenstapeling van effecten onvoldoende zijn bekeken. De Raad van State verwierp giste ren alle bezwaren. Volgens het rechtsorgaan weten Landschap Noord-Holland en de Waddenver eniging niet met concrete objec tieve gegevens aan te tonen dat de onderzoeken van de Grand Prix of the Sea (uitgevoerd door Imares) een onjuist beeld zouden geven van de te verwachten gevol gen. 'Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben zich op basis van de onderzoeken ervan kunnen verzekeren dat de power boatraces niet leiden tot een aan tasting van de natuurlijke kenmer ken.' Volgens de Raad van State heeft de Grand Prix of the Sea uitvoerig laten beschrijven welke effecten te verwachten zijn voor trekvissen, vogels, bruinvissen en zeehonden. Er wordt aangetoond dat vogels diverse uitwijkmogelijkheden heb ben, dat er geen vissentrek is begin augustus, dat zeehonden naar de Razende Bol of de Texelse kust kunnen uitwijken en bruinvis sen naar de Noordzee.' De Raad van State wijst erop dat bruinvissen ook niet onder het Natura 2000-regime vallen. De Waddenvereniging en Landschap Noord-Holland hadden Natura 2000 aangegrepen om hun bezwa ren kracht bij te zetten. Het beoog de vaargebied, door de organisa tie Aquarena genoemd, valt volledig onder het Natura 2000- gebied Waddenzee. De Raad van State wijst erop dat het beoogde gebied ook onderdeel is van een regulier snelvaargebied waar, de recreatievaart niet meegerekend, 45.000 vaarbewegingen per jaar zijn. Bezwaren dat er geen rekening zou zijn gehouden met het geluid van de powerboats onder water, worden eveneens weerlegd. De passende beoordeling besteedt daar wel aandacht aan. In de onderzoeken wordt ook rekening gehouden met de effecten van het geluid van helikopters (er waren tien vliegbewegingen gepland) en vuurwerk. Er is eveneens aan dacht voor de opeenstapeling van effecten. Volgens de Raad van State wordt daardoor in de onderzoeken terecht geconcludeerd dat er geen kans bestaat op 'significant nega tieve gevolgen' op de populaties en de kwaliteit van het gebied in de omgeving. Het oordeel van de Raad van State heeft een voorlopig karakter en is niet bindend voor een bodemprocedure die de Wadden vereniging nog wil voeren. Het rechtsorgaan keek, in verband met het spoedeisend karakter, alleen naar de vergunning voor 5,6 en 7 augustus. De Grand Prix of the Sea heeft inmiddels uit eigen beweging besloten het evenement te verschuiven naar 2012, omdat het te kort dag werd om het dit jaar nog goed te laten verlopen. De Waddenvereniging zegt het jammer te vinden dat de Raad van State niet naar haar heeft geluis terd. 'Een verstandig besluit.' Dat zegt directeur Arjan Berkhuysen van de Waddenvereniging over het besluit van de Grand Prix of the Sea om de powerboatraces naar 2012 te verplaatsen. Volgens Berkhuysen schept de afgelasting de ruimte om te zoe ken naar een andere locatie voor het evenement. Hij stelt dat de overheid tekortschiet bij dergelijke evenementen. De provincie Noord-Holland heeft te lang getwijfeld. Dat leidde tot onnodige onzekerheid en kosten voor zowel de organisatoren en als de natuur beschermingsorganisaties.' De besluitvorming liet enige tijd op zich wachten, omdat de provincie een uitgebreidere passende beoordeling wilde hebben dan de Grand Prix of the Sea aanvankelijk had voorgelegd. Volgens Aad van Gils, één van de organisatoren, werden in die uitgebreidere versie de te verwachten effecten tot 'zes cijfers achter de komma' bere kend. Op basis daarvan besloot de provincie het evenement voor de komende vijf jaar toe te staan. Volgens de Waddenvereniging is de vraag of 'dit soort activiteiten passen in de beschermde natuur van het werelderfgoed Wadden zee' onbeantwoord gebleven. 'De samenwerkende overheden rond de bescherming van de Wadden zee hebben nu de tijd daar een verantwoorde keuze in te maken.' De Grand Prix of the Sea kwam vorig jaar bij het zoeken naar een locatie voor de powerboatraces uit bij het Marsdiep omdat daar de omstandigheden het beste waren. De zeedijk lag er als een natuurlij ke tribune voor de naar verwach ting tienduizenden toeschouwers, het Marsdiep stond te boek als snelvaargebied, de oude rijkswerf was een geschikte plek voor de stalling van de boten en Den Hel der had tijdens de Vlootdagen laten zien dat het grote evene menten goed aan kan. Het seizoen is losgebarsten. Er zijn duidelijk meer mensen op het eiland dan in de voorbije weken, want zelfs bij slecht weer zijn er nog vrij veel mensen op het strand. Het was een lange week, met helaas maar twee echt lekkere stranddagen. Dat zijn de dagen dat de tijd voorbij vliegt, omdat je lekker bezig bent en de badgasten allemaal vrolijk zijn. Met slecht weer - en dat hadden we dus de andere vijf dagen - kruipen de dagen soms voorbij, zeker wanneer we rode of gele vlaggen moeten hijsen. Bij een rode vlag mag er helemaal niet meer gezwommen en treden we dus voornamelijk op als politie agenten. We kunnen dan eigenlijk niet veel méér toestaan dan poot jebaden. Het voordeel is wel dat de meeste mensen dan doorhebben dat discussiëren met ons weinig zin heeft. Bij een gele vlag (gevaar lijke zee) is het eigenlijk het lastigst, omdat iedereen dan wel mag zwemmen, maar wij de regels Strand(ver)slagen Badmeesters vertellen (nicht tiefer als biss die Hüften ins Wasser!) erg strikt toepassen. Dit stuit soms op onbegrip en leidt dan tot wat discussie. Dat een mooie dag echter ook zeker niet zonder risico's is, bleek deze week echter weer eens op paal 9. Met lekker weer en een rustig briesje zochten veel mensen voor verkoeling de zee op. Het leek een heerlijk ontspannen dagje te worden. Omdat het strand van paal 9 drie zandbanken heeft, kunnen mensen bij laagwater vrij ver de zee in. Bij milde omstandigheden staan we bovendien wel eens toe dat mensen met drijfmiddelen (luchtbedden, bodyboards, etc.) te water gaan. Zo ook op deze lek kere dag en een kereltje maakte daar dankbaar gebruik van. De jongen was lekker in de zee aan het spelen, maar had vermoedelijk niet door dat hij afdreef. Als hij niet een bezoekje aan Engeland wilde gaan afleggen, zou hij dan wel eens moeite kunnen krijgen om terug te komen. Onze jongens kwamen kordaat in actie: in de hoogste versnelling renden twee badmeesters naar de reddings boei, waar een van de twee de klos bemande. De ander ging met de boei te water en zwom naar de drenkeling in spé om hem te hel pen terugkeren. Aangekomen bij de jongeman, vroeg de badmees ter of het allemaal nog goed met hem ging en of hij niet beter mee terugkwam. De jongen, enigszins verbaasd - of was het geërgerd? - riep dat hij nog gemakkelijk in z'n eentje terug kon komen. Sceptisch vroeg de badmeester of hij - bij wijze van proef op de som - met zijn bodyboard naar hem toe kon komen. Dat bleek toch wat moeilij ker dan de jongen had gedacht. Hij was niet opgewassen tegen de verraderlijke stroming en was uit geput toen de badmeester hem op de boei legde voor de - ietwat smadelijke - terugkeer naar het strand. De mannen op het strand trokken de twee door de golven naar het strand, waar de vader van de jongen hem opgelucht in zijn armen sloot. Men ziet de bad meester soms als een vervelende parkeerwachter (tja, dat vinden we helaas zelf ook wel eens), maar dit geval toont toch maar weer eens duidelijk aan dat terwijl we er staan voor üw veiligheid, we niet mogen aarzelen aan de noodrem te trek ken wanneer wij denken dat die in gevaar is. Oneerlijk verdeeld mis schien, maar zoals de Engelsen zeggen: better safe than sorry! Overigens wijzen wij u graag op onze nieuwe website (www.bad- meesterij.nl), waar u deze artikelen (en nog véél meer) nog eens rustig kunt teruglezen. 111 vakantiekrant Verschijnt wekelijks t/m 28 augustus U kunt uw (wijzigingen voor) advertenties uiterlijk 1 week I voor de verschijningsdatum l opgeven. <f g?§p Tel. 0222- 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg TT1 LANGEVELD 1 II Ooievaar huren? Nu ook 3d ooievaar voor op het raam! Of huur onze houten ooievaar voor in de tuin. €1,25 per dag bij Lange veld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600 Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,60 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,20 (incl. btw). Uitvaartverzorging Ton van der Slikke, tel. 365809/ 06-83164910. www.uitvaartverzorging- texel.nl Wij gaan er even tussen uit I Vanaf dinsdag 2 aug. Dinsdag 16 aug. staan wij weer vanaf 9 uur. met onze handen in uw haar! Tot ziens Barbers Dames Elke klant krijgt in de maand juli een gratis USB stick bij Haw-ict bij besteding van 35 of meer. www.haw-ict.nl en Heeren Kapsalon 322616 Gebakken zeetong, in de boter. Havenrestaurant Texel, met uitzicht op zee! Bel Jan. C. Stolk voor re servering, 319310. Doorlopende verkoop ge bruikte rijwielen. Verhuur bedrijf Bruining, Nikadel 60, De Koog, tel. (0222) 317333. Diverse maten kinderrijwielen. Summersale tot 25% korting op verschillende fietsen. U fietswinkel. Bets fietsen tel 312184 Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Een goede start voor de beginnende onderne mer! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. Bomen vellen en snoeien. Bel Dennis Witvliet boom- en groenonderhoud. Tel. 319721, na 16.00 uur. Nieuwe kans voor twee dehands. Kringloop Effe KiekeSchilderweg 251a, Oudeschild. Tel. 321113 of 06-53898264. (IM-Texel aartje) /FRÜiïBEDRUF „MOLENBUURT" Sn-/" verkoop 's middags van 13.30-18.00 uur! Dinsdag gesloten. Molenbuurt 3, De Waal, 318301 Drukwerk, presentatie en naamsbekendheid ineen: het ondernemerspak ket van Langeveld de Rooy. Nieuw matras? Box- spring bedden, of een lek ker hoofdkussen? Bosma slapen en meer...Waalder- straat 6, tel. 712464. Summersale tot 25% korting op verschillende fietsen. U fietswinkel. Bets fietsen tel 312184 Te huur in Alkmaar. Va. 1 september voor stu dente een gezellige kamer met dakterras. Tel 072- 5124333. Fashion Store Texel uit verkoop! 10 tot 50% kor ting. Weverstraat 45. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Betaalbare hulpverlening, ook aan huis! Euroase, Maatschappelijk Werk. Tel .0657711701 Fashion Store Texel uit verkoop! 10 tot 50% kor ting. Weverstraat 45. Computer of laptop stuk, TCA repareert hem. Tel 318489 Ervaren huisschilder (Z.Z.P.-er) biedt zich aan om tegen een aantrekkelijk tarief Uw schilderwerk en eventueel kleine kliusjes professioneel en netjes uit te voeren. Voor inlichtingen belt U 06-26482248. De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. w ww.texelseauto pa gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Heeft u schade of bent u op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. Schoonmaakbedrijf Brouwer/schoorsteenve gen, tel. 06-22864562., Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Alles in vertrouwde han den! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. Voor maaien, snoeien en opruimen, etc. 0222- 888989 www.allround- texel.nl Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Een stukje van mij naar jou"Gedichtenbundel, ge schreven door Joelia Bon ne is nu door haarzelf inge sproken en uitgebracht op CD. Te koop in De Wind roos van het Maartenhuis voor €9.98. De totale op brengst gaat naar mensen in de allerarmste gebieden van Roemenië. Trek, Flyer, Ibee ruime keuze in stadsfietsen en trapondersteuning Bets fietsen tel 312184 DE KROONPRINS elke donderdagavond FILMHUISoik 21.00 u. Vanaf 19.00 uur kan je komen eten. Het menu is afgestemd op het thema van de film. wel even reserveren 0222-318975 Kerkstraat t.o. de Maartenskerk - Oosterend ^>Fam'l'efc>er'chten O Jezus, hoe vertrouwd en goed klinkt mij uw naam in 't oor. Uw naam die mij geloven doet, Gij gaat mij reddend voor. Dankbaar voor al haar liefde en zorg hebben wij afscheid genomen van onze lieve mem, beppe en oerbeppe Dirkje Rondaan - Zwalua sinds 22 juni 2006 weduwe van Jan Rondaan. Menaldum, "f" Heerenveen 2 november 1924 21 juli 2011 Minnertsgea: Tsjikke Rondaan en Hessel Stellingwerf-}" Ytzen Visser Dionne en Anne-Dirk Hessel, Joanna, Herman Hielco Bettina en Hein Anna, Sybritt, Rinze Den Burg (Texel): Sanne Buijsman-Rondaan en Sjef Buijsman Freek-Jan Dirk-Jurjen en Lydie Nolan, Liam Gijsbert Jozef-Pieter Sint-Jabik: Neeltje Jensma Rondaan en Goffe Jensma Andries en Geeske Goffe Jan-Syds Dirkje en Nantko Sjoerd-Watze Rottum: Grietje de Jong-Rondaan en Hein de Jong Dineke en Geert Tjesse Coriene en Feite It Hearrenfean: Hannie Rondaan en Sicco Kalf Liesbeth Lineke en Daniél Bart en Sifra Nijehaske: Sido Rondaan en Erma van den Berg Sint Nyk: Corien Rondaan en Jan Spijkerman Froa en Sybrich Correspondentie-adres: Familie Buijsman-Rondaan Schilderweg 180,1791 LP Den Burg Wij nemen afscheid van üs mem op woensdag 27 juli om 13.30 uur in de Kruiskerk, Burgemeester Falkenaweg 12 in Heerenveen. Condoleren vanaf 13.00 uur in de kerk. Aansluitend brengen we haar naar haar laatste rustplaats op de begraafplaats te Beetgum.. ziet woensdag

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 3