-2 TEXELSE COURANT TEXELSE 5 COURANT Families vijfentwintig jaar op Krim Uitslagen keuringen Landbouwdag Circus Renaissance: romantiek en humor 'Je vergeet het zuiden hier in het noorden' Wat ik 2 Wat ik zeggen wou Een Nederlands circus, maar met artiesten die uit de hele wereld afkomstig zijn. Aldus een omschrijving van Circus Renais sance, dat dezer dagen zijn ten ten op de Nikadel in De Koog neerzet en donderdag 4 augus tus de première geeft. De voorstellingen van Renaissance duren twee uur en zijn volgens een persbericht van het circus door spekt met 'romantiek, acrobatiek, dieren en humor'. Nieuw dit jaar is een nummer van Aneylia uit Moskou met katten, dat op internationale festivals al veel waardering heeft ontvangen. The Old Regas uit Frankrijk verzorgen een komische act met honden en ezels, oud-wereldkampioen judo Yousseff gooit met zware gewich ten alsof het veertjes zijn en Patri cia en Valentin Cristea uit Roeme nië halen gewaagde toeren uit op een draad die op grote hoogte wordt gespannen. Irada Stoliarov laat zien hoe verbluffend snel ze !3» lóaanêieditig Deze bon geeft recht op 50% korting voor 4 personen. Korting geldt voor alle plaatsen: parket, stalles en loge, Zwembad Wat fijn om in de krant te lezen dat de overschrijding der kosten van de kanjerprojecten meevallen. Hopelijk is dit een goede kans voor het zwembad Molenkoog, om het voor ons aller welzijn te behou den. L. de Chavonnes Vrugt-Van Leeuwen, Den Burg. Mammoetbot Tijdens de IJstijd hebben vol gens kenners in de duinen bij de Mokbaai nooit mammoeten rondgelopen. Toch vond bos wachter Edwin van Egmond daar een bot van een mammoet, toen hij bij de Mokweg Jacobskruis- kruid aan het weghalen was. Waarschijnlijk komt het bot uit de Noordzee, en is het opgevist of met een zandsuppletie op het strand terechtgekomen. Iemand moet het bot gevonden hebben en daarna in de duinen bij de Mokbaai achtergelaten hebben, is de rede nering van conservator Arthur Oos- terbaan van Ecomare. Het bot is een handwortelbeentje. Het heeft in de voorpoot van een mammoet gezeten. De grote gewrichten op het bot hebben dus een kwart van het beest gedragen. Bos en Duincross De vierde Bos en Duincross van AV Texel werd zondag onder uitstekende weersomstandig heden verlopen. De reacties op het parcours waren divers. Er waren deelnemers die hun beklag deden over het weinige vlakke terrein, anderen roemden juist het afwisselende parcours. Nikky Douma uit Oosterend was het snelste meisje. Zij liep de 1000 meter in 4.17 minuten. Tweede werd Linsey Nagtegaal in 4.35. Bij de jongens ging de strijd tussen Rik Bijpost, Marvy Zijl, Mart Kikkert en Aron Zeeman, die vlak na elkaar binnen kwamen. Bijpost was het snelst en eindigde in 4.10, Zeeman viel buiten de prijzen. Rob ter Burg was heer en meester op de 4,3 km en kwam binnen in 14.43, bijna twee minuten voor Jasper Koop man uit Utrecht. Snelste Texelaar was Nico Kikkert in 17.04, snelste dame Shannon Eijkhout (21.15). Stefan Hinze uit Duitsland wist in 29.57 de 8,6 km op zijn naam te schrijven. Margot van der Ven was eerste dame (38.02). Powerboatraces Naar aanleiding van het redactio neel commentaar in de Texelse Courant van vrijdag 29 juli 2011 over de powerboatraces, wil ik toch graag nog wat nuance toe voegen. Ik onderschrijf de scheiding die u aanbrengt tussen kunnen en wil len, met andere woorden: tussen regelgeving en emotie. Bij de regel geving ontbreekt in uw commen taar echter een belangrijk onder deel: de Flora- en Faunawet. Of de powerboatraces onder deze wet KUNNEN doorgaan, daarover heeft het bevoegd gezag (het ministerie vertegenwoordigd door staatsse cretaris Bleeker) nog geen beslis sing genomen. De recente uit spraak van de Raad van State in deze kwestie gaat over het al dan niet kunnen doorgaan binnen de richtlijnen voor de Natura-2000 gebieden, hetgeen iets anders is dan de strengere Flora- en Fauna wet. Nogmaals: hierover is nog geen uitspraak gedaan, waardoor uw commentaar gebaseerd is op onvolledige feiten. Geeske Planten, Groningen. Vijfentwintig jaar staan de families Fortuin uit Stiens en Hoven uit Zwartsluis op de camping van vakantiecentrum De Krim. Eerst apart, maar zijn sinds zeventien jaar zijn ze eikaars vaste buren op terrein rood. Afgelopen week werd het jubileum gevierd. 'Gaan jullie mee verstoppertje doen', was de eerste vraag die de dochters van de familie Fortuin zeventien jaar geleden aan de dochters van de familie Hoven stelden. Het was het begin van een langdurig contact tus sen beide families dat zich uitte in een jaarlijks weerzien op de cam ping. De doch ters zijn inmid dels het huis uit, maar komen in de weekenden steevast naar het eiland als hun ouders weer op De Krim staan. 'Als we op zondagochtend voor de eerste keer wakker worden op de camping is het net alsof alles het zelfde is gebleven en er geen jaar heeft tussen gezeten', vertelt Yfke Fortuin. 'De vakantie begint al, zodra we de boot opgaan', vult Ria Hoven aan. Een terugblik op vijfentwintig jaar camping levert al snel anekdo tes op. Hoe de dochters vroeger playbackshows hielden bij de ten ten, voor vampier speelden, krab betjes vingen bij het 'haventje van Sil', maar ook hoe ze Texelaars leer den kennen in het jutterscafé van De Krim (één van hen heeft sinds twee jaar een relatie met een inwoner van De Cocksdorp) en hoe het 'haventje van Sil' een ideale plek was voor een ontluikende liefde. De vier dochters, afgelopen week end aanwezig op De Krim, vertellen ook nu weer met elkaar bij het haventje te zijn geweest om even rond te kijken. Zelfs het verstopper tje spelen, is nog niet voorbij. 'Niet meer met elkaar natuurlijk, maar als jonge kinderen op de camping erom vragen doen we gerust mee.' Tussen de vakanties door is er ook het nodige contact. 'Via internet, maar vroeger schreven we elkaar we brie- Voor vader André Fortuin is de vakantie op De Krim onlosmakelijk verbonden aan een grote zoekactie naar een verstandelijk gehandicapte jongen die jaren geleden elders op de camping stond en aan de aan- dacht van zijn begeleiders was ont snapt. Een grote zoekactie met mariniers van de Mok en helikopters kwam op gang en het was Fortuin die de jongen vond. 'Ik was aan het skeeleren in het bos en zag daar opeens een jongen die voldeed aan het signalement dat op de toiletge bouwen was gehangen.' Fortuin raakte aan de praat met de jongen, wist hem bij zich op een bankje te krijgen en waarschuwde een voorbijganger als de bliksem hulp te gaan halen. De mobiele tele foon was er toen nog niet. Fortuin moest zijn best doen de jongen bij zich op het bankje te houden, maar een rolletje pepermunt dat hij bij zich had, deed wonderen. 'Die jongen was toen al 24 uur zoek en had al die tijd niks gegeten.' Nadat de voorbij ganger op De Krim alarm had gesla gen ('hij had zo hard gefietst dat ze dachten dat hij erin bleef') kwam er een legervoertuig het bos in om de jongen op te halen. Voor de rest gin gen de verblijven op de camping er rustiger aan toe. 'Het is vakantie, dus je hebt alle tijd en geen verplich tingen. Er hoeft niks en als je het ene jaar iets niet doet of ziet, komt dat een ander jaar wel weer.' Volgens Yfke Fortuin is het goed toeven in het noorden van Texel. 'Je vergeet het zuiden als je hier bent.' Volgens Klaas Hoven moet het Hogebergge- bied na al die jaren ook nog steeds een keer verkend worden. De fami lies bouwden in de loop der jaren wel een aantal vaste rituelen op als ze op Texel zijn. Zo wordt van de dochters Fortuin elk jaar een foto gemaakt bij dezelfde boom bij het Turfveld in De Dennen (binnen de familie het 'ras- patatbos' genoemd). 'Er hangt thuis inmiddels een hele collectie foto's van ons van jongs af aan bij telkens diezelfde boom aldus Annelies Fortuin. Voor de familie Hoven is het eten van een broodje kalfskroket bij Paal 21 een vast onderdeel op de planning. Het zilveren jubileum op de camping werd afgelopen week gevierd met bloemen en een taart van het vakantiepark. Fortuin: 'Dat was erg prettig, dat geeft je het gevoel dat het gewaardeerd wordt dat je hier bent.' De families vertellen het jaarlijks verblijf de komende jaren graag voort te zetten. De dochters roepen grappend dat zij een vol gende keer met z'n vieren wel een eigen tent kunnen neerzetten. 'Nog een paar jaar', is meteen de tegenre actie, 'en dan komen we bij jullie op bezoek als jullie hier met je eigen gezinnen staan.' De families Fortuin en Hoven op De Krim. Vlnr. Yfke Fortuin, Ria Hoven, Klaas Hoven, André Fortuin, Rosanne Hoven, Mariska Fortuin, Marloes Hoven en Annelies Fortuin. F°t° J>*°en vun nutum) Jongveekeuring Rubriek 1, jonge kalveren: 1 .Maria 27 van fa. Witte, Wezenspyk; 2.Jaantje 98 van R.J. Boogaard; 3.Griets Luna 1 van fa. Roeper. Rubriek 2, jonge kalveren: 1 .Roza 225 van fa. Witte, Wezenspyk; 2.Selma 74 van fa. Witte, Wezens pyk; 3.lris 5 van R.J. Boogaard. Jonge kalveren, kampioen: Roza 225 van fa. Witte, Wezenspyk; reservekampioen: Maria 227 van fa. Witte, Wezenspyk. Rubriek 3, bedrijfscollectie drie tallen: I.Hans Kikkert; 2.Fa. Witte, Wezenspyk; 3. Rob Boogaard. Rubriek 4, ouder jongvee: LRens- ke 7 van J.C. Kuip; 2.Ria 259 van Hans Kikkert; 3.Roodbont 1 van fa. Bakker, Westerheem. Rubriek 5, ouder jongvee: I.Bea 151 van Hans Kikkert; 2.Ria 190 van Rob Boogaard; 3.Emma 76 van Hans Kikkert. Ouder jongvee, kampioen: Rens- ke 7 van J.C. Kuip; reservekampi oen: Bea 151 van Hans Kikkert. Beste begeleiders, rubriek 1/2: Roos Roeper en Jet; rubriek 4/5: Jens Boogaard. Schapenkeuring Rubriek 1, oudere rammen: 1.J. Eelman, nr. 2; 2.K. Tjepkema, nr. 3; 3.J. Eelman, nr. 1 Rubriek 2,2,5-jarige rammen: 1 .L. Van Vliet, nr. 14; 2.K. Tjepkema, nr. 9.; 3.C. Commandeur, nr. 7. Kampioen rubriek 1 en 2: L. van Vliet, nr. 14; reservekampioen: J. Eelman, nr. 2. Rubriek 3, 1,5-jarige rammen: 1.K. Tjepkema, nr. 21; 2.D. Kikkert, nr. 17; 3.L. van Vliet, nr. 22. Rubriek 4, 1,5-jarige rammen: 1 .C. Commandeur, nr. 30; 2.K. Tjep kema, nr. 25; 3.R Kooiman, nr. 24. Kampioen rubriek 3 en 4: C. Com mandeur, nr. 30; reservekampioen: K. Tjepkema, nr. 21 Rubriek 5, drietal ramlammeren: 1 .C. Commandeur, nr. 33; 2.D. Kik kert, nr. 37b; 3.L van Vliet, nr. 36. Rubriek 6, drietal ramlammeren: 1 .C. Commandeur, nr. 40; 2.K. Tjep kema, nr. 42; 3.R. Mantje, nr. 39. Rubriek 7, schaap met 2 ooilam meren: 1.R Kooiman, nr. 46; 2.J. Eelman, nr. 48; 3.D. Kikkert, nr. 45. Rubriek 8, schaap met ooi en zich kan omkleden, Denise en Aurel doen luchtacrobatiek in de nok van de tent en leden van de familie Stoliarov demonstreren internatio naal hoogaangeschreven clowne rie. Ook present is Michael Betran, bekend van het tv-programma Hol land Got Talent, die laat zien dat hij met recht een diabolokunstenaar wordt genoemd. Eén van de toppers is volgens de medewerkers zelf Jeannne Durand Raucher. 'Een indrukwekkend handstandnummer met een onge looflijke spierbeheersing en kracht. Ook zweeft ze als een paradijsvo gel aan lange doeken door de tent.' Ten slotte belooft Renais sance 'een zinderend finale'. 'Wat zal blijven is de herinnering aan een temperamentvolle, elegante en originele show met de nodige nos talgie.' Na de première op donderdag 4 augustus (aanvang 20.00 uur) ver zorgt het circus tot en met zondag 14 augustus dagelijks twee voor stellingen, die om 15.00 en 20.00 uur beginnen. Op zondag is er slechts één voorstelling. Deze gaat om 14.00 uur van start. Kaarten zijn te koop bij de VW, vakantiepark Dennenoord en tele- fonisch via 06-13633396. De cir- Jeanne Durand Raucher van Circus Renaissance zweeft als een para- cuskassa is dagelijks open van dijsvogel aan lange doeken door de tent. (FotoPiet-Hemou» 11.00 tot 20.00 uur. ramlam: 1 .C. Commandeur, nr. 52; 2.R. Mantje, nr 55; 3.R Kooiman, nr. 50. Rubriek 9, schaap met 2 ramlam meren: 1.C. Commandeur, nr. 61; 2.D. Kikkert, nr. 62; 3.K. Tjepkema, nr. 64. Rubriek 10, schaap met 3 of meer ramlammeren: 1.D. Kikkert, nr. 66 (kampioen); 2.J. Eelman, nr. 67; 3.K. Tjepkema, nr. 68. Rubriek 11, eenjarige ooi met 1 lam: 1.D. Kikkert, 72 (kampioen); 2.K. Tjepkema, nr. 74; 3.D. Kikkert, nr. 71 Rubriek 12, eenjarige ooi met 2 lammeren: 1.K. Tjepkema, nr. 76; 2.D. Kikkert, nr. 75. Rubriek 13, drietal ooilammeren: 1.R. Mantje, nr. 84; 2.L. van Vliet, 81; 3.R Kooiman, nr. 82. Rubriek 14, drietal 1,5-jarige ooi en: 1.P. Kooiman, nr. 86; 2.K. Tjep kema, nr. 87; 3.E. Hin, nr.85. Rubriek 15, drietal ramlammeren: 1.C. Commandeur, nr. 88 (kampioen); 2.J. Eelman, nr. 89. Beste vijf ram lammeren: 1 ,K. Tjepkema; 2.L. van Vliet; 3.C. Commandeur; 4.C. Com mandeur; 5.C. Commandeur. Kenners nemen op de Landbouwdag een kijkje bij de hokken met SChapen. Foto Gerard Timmerman) Boswachter Edwin van Egmond (rechts) vond een mammoetbot. Op de foto laat hij het zien aan conservator Arthur Oosterbaan. De keuringen van jongvee op de Landbouwdag.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5