Wees blij dat je met het Texelvirus TEXELSE 4 COURANT Jong en oud thuis op poldercamping Pake en Beppe en andere gasten op Grietjeshoeve VRIJDAG 12 AUGUSTUS 2011 Campinggasten 'ouwenelen' rond de picknicktafel op Grietjeshoeve. Veel kampeerders zweren bij De Koog, dicht bij strand, bos en duinen. Alleen als ze daar niet terecht kunnen, strijken ze elders neer. Bijvoorbeeld op boeren- camping Grietjeshoeve, boven in polder Het Noorden. 'Van ellende kwamen ze hier, maar nu komen we niet meer van ze af', zeggen beheerders Renz en Janneke Kampstra met een knipoog. Er is dan ook alle reden om er nooit meer weg te willen. 'Het is hier heerlijk, zet dat maar in de krant', wijst een kampeerster op het noti tieblok van de verslaggever. Het weer had dit jaar beter gekund, maar de gezelligheid lijdt er niet onder. Als de Texelse Courant een ronde maakt over deze boeren- camping, is dat voor de camping- gasten een dankbare gelegenheid tenten en caravans te verlaten en op het veldje bij te praten. Op de picknicktafel, geschonken door dankbare gasten, is niet voor niets het woord ouwenelen gegraveerd. 'Dat is de hier nestor', wijst de gastvrouw op de mannelijke helft van een stel van eerbiedwaardige leeftijd. 86 jaar is hij en ze komen al zó lang op Grietjeshoeve dat ze zelf niet meer weten wanneer ze er voor het eerst stonden. Pake en Beppe, zo staan deze vaste gasten bekend en de tongval is onmiskenbaar Fries. Renz: 'We krijgen hier veel mensen uit het noorden en oosten van het land. En uit Noord-Holland. Maar ook Texelaars', noemt hij een paar Oosterenders die er de hele zomer bivakkeren en zo de drukte thuis ontvluchten. Het zijn niet alleen senioren hier op Grietjeshoeve, gezinnen met jonge kinderen weten het ook te vinden. Van 0 tot 86. Ook een familiecam ping, waar hele generaties blijven terugkeren. Tenten en caravans staan er ver spreid over drie veldjes. Er jaagt een stevige zuidwester door de polder, maar op deze beschutte camping is daar weinig van te mer ken. Bosjes zorgen voor luwte en intimiteit. Het kan er in de zon der mate aangenaam zijn, dat onerva ren kampeerders vol enthousiasme de fiets pakken, om zodra ze de dam uit rijden te ontdekken dat ze hun jas zijn vergeten. Waarom zou je er zo'n winderige dag ook op uit gaan, als aan de luwe kant hazen rondrennen in het weiland en de camping uitzicht biedt op de dijk, de molen van Het Noorden en natuurgebied De Bol. Het werd vereeuwigd op een schil derijtje, gemaakt door een artistieke passant die zó blij was het land op te mogen, dat hij het werkje cadeau gaf aan de familie Kampstra, die het een mooi plekje in de stolp heeft gegeven. Grietjeshoeve hoort tot de pioniers van het kamperen bij de boer. Begonnen in een tijd dat gevestig de recreatiebedrijven het als aan tasting van hun broodwinning zagen. Ten onrechte zeggen de Kampstra's: 'We nemen niets af, we voegen iets toe. We trekken hier een specifieke groep kampeerders die rust zoekt, mensen die absoluut niet op reguliere campings willen staan. Mensen die graag een beestje willen aaien en van gemoe delijkheid houden.' De koeienstal is al jaren niet meer in gebruik, maar Bor en Zaza, twee Nieuw-Zeelandse varkens, een paar kippen en wat paarden ver sterken het boerderijgevoel. En dan is er de moestuin, met zelfge kweekte wortels, prei en andere groenten. Tot genoegen van de gasten. 'Als ik er 's morgens mee over de camping naar het stalletje aan de weg loop, heb ik het meeste al verkocht.' Zoals het aantal kampeerplekken in de loop der jaren is gegroeid, nam ook het aantal voorzieningen toe in aantal en kwaliteit. Elke plek een eigen aansluiting op het elektrisch, om koffiezetters, koelkasten en vriezers, senseo's, ovens en andere apparatuur op aan te sluiten. Er is een sanitairgebouw, voor dames en heren een eigen afdeling. 'De man nen mogen alleen bij de dames naar binnen om af te wassen.' Nieuw is een ruim afdak voor fiet sen, met stopcontacten voor het opladen van de elektrische fietsen die in deze winderige polder geen overbodige luxe zijn. En er is een recreatieruimte die deze natte zomer dankbaar wordt gebruikt. Op z'n tijd organiseren de uitbaters wat voor de gasten. 'Visbakken voor de hele camping, vissen op het strand of een kampvuur, met een borreltje met z'n allen er omheen. Goed voor de saamhorig heid.' Samen met Jannie Rozendaal van camping Avanti bedacht Jan neke de wandelroute Van nieuw naar oud door het polderland. Oud verwijst Oost met z'n lange geschie denis, nieuw naar de relatief jonge polder Het Noorden. Een tocht onder meer langs hotel Prins Hen drik, vernoemd naar de echtgenoot van koningin Wilhelmina. Hij kwam hier om te jagen en om te genieten van de Texelse geneugten, staat in de routebeschrijving. Voor kinderen organiseert Renz regelmatig een denkbeeldige vaartocht met de Appolonia, het scheepje dat gestrand lijkt op de camping. Veel terugkerende gasten, maar anderen weten Grietjeshoeve te vinden via de professioneel ogende website. Daarop onder meer aan dacht voor de kleurrijke historie van Grietjeshoeve, die boerderij in deze ooit straatarme polder die volgens de overlevering eens voor een baal tabak van eigenaar verwisselde. Ook een stolp die in de oorlog was gevorderd door de Duitsers, die er twee kanonnen hadden gepos teerd. De Kampstra's boeren er vanaf 1955. De camping zorgt voor welkome reuring. Die begint rond Pasen en eindigt in de herfstvakantie. Tegen die tijd vinden Janneke en Renz het wel weer even mooi geweest. Gerard Timmerman Franc en Bianca Schraag. Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hielden Franc en Bianca Schraag van strandpaviljoen Het Strand Paal 191/2 een week lang een weblog bij. Over een scheepswrak, strandhuisjes, opa worden op je 46ste, wéér wind, Waddengoud en een skuumparty. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Donderdag) De dag begint zonnig en het terras zit de hele dag lekker vol, maar tegen vijven komt er vanuit het zui den een donkere lucht opzetten. De gasten pakken hun mobieltje en bekijken de populairste site van Nederland, Buienradar, of ze nog droog over kunnen komen. Toch is Buienradar niet echt onze vriend. Het gebeurt weieens dat een enor me aankomende bui leeg regent boven het Marsdiep en De Koog en vooral het dan lege strand van regen bespaard blijft. De meest gasten vertrekken en wij doen even een bakkie bij Franc zijn ouders en Rob (vriend uit de Meern) aan tafel en we kletsen wat over de breedte van het strand, de bunkers die op het strand lagen en een ver meend scheepswrak dat pal voor ons paviljoen zou liggen. Vorig jaar heeft er een keertje een stukje in de krant over dit wrak gestaan, maar echt goed hebben wij dat toen niet gezien. Dit maal heeft buienradar toch gelijk en het begint te regenen. Franc en overige gasten gaan naar binnen en ik loop nog even over het terras en twijfel of ik wel of niet de zonnezeiltjes zal weghalen. Ik kijk over het strand naar de zee en zie een rare zwarte hoop liggen, ik pak de verrekijker en wie schetst mijn verbazing? Het is dat scheepswrak waar we het nog geen tien minuten geleden over hebben gehad. De regen trotserend en met het foto toestel in de hand ren ik het talud af en maak wat foto's van dit bijzon dere tafereeltje. (Zaterdag) Vanochtend loop ik met de hond langs de strandhuisjes en ik con stateer dat er hier en daar wel wat hooi om heen mag en ook rond het paviljoen komen wat kale plekken... dus even kijken of we nog ergens wat pakkies hooi hebben liggen. Dit hooi is nodig om stuifgaten te ver mijden als het weer gaat waaien. De shovel heeft alle gaten en bulten van de week weer gevlakt en het zand moet door het hooi op z'n plek blijven. Bianca is een rondje boodschap pen aan het doen. We moeten alles over het strand halen, omdat er geen leverancier is die bij ons kan komen. Vandaag zijn het onder andere mosselen en lamsvlees die opgehaald moeten worden. Meest al doen we het rondje samen en bespreken we onderweg gelijk de gang van zaken. Eigenlijk het enige moment van de dag dat we met zijn tweeën zijn. Nu ben ik vroeg in de keuken gaan voorbereiden, er was veel te doen en dat is prachtig. Zoals meestal sta ik in de keuken onder het snij den wat naar Radio Noord-Holland te luisteren, benieuwd wat er in onze regio speelt. Komt er nieuws van mijn dochter Cocky dat er een baby komt in het begin van het nieuwe jaar... Bianca heeft al een foto op haar telefoon gekregen waarop je een heel klein mensje ziet. Best apart, maar wel helemaal top: opa op m'n 46ste. Leuk om naar uit te kijken, in ieder geval. In de Kaapsnol is mijn carrière in de horeca begonnen en via wat uit stapjes naar andere bedrijfstakken ben ik blij dat ik weer terug ben in de keuken. Het is een prachtig vak! Het is geweldig om te zien dat zoveel mensen hun hele leven al op ons eiland komen en als je vraagt hoe het met hun kinderen gaat, blijken die al zelf op vakantie te gaan... jawel, naar Texel. Een virus noemen ze het. Nou, wees blij dat je daarmee besmet bent, het Texel virus. (Woensdag) Zucht, wéér wind.... Het lijkt wel herfst, hoor ik mensen op het terras tegen elkaar zeggen. Ja, zegt de man tegen die andere mensen, ik hoef in het najaar niet meer naar Texel terug. Ik heb de zomer- en de herfstvakantie in enen gevierd de afgelopen twee weken. De koelste en natste juli sinds... Ik besluit even wat meer op te zoeken over hoe bar en boos het weer zich nu gedraagt en Google het weer in juli 2011. Juli was een bijzonder natte en koele maand. In vrijwel het hele land was het natter dan nor maal en vooral het midden en wes ten kregen veel regen. Gemiddeld over het land viel circa 140 mm. Dat is twee keer de hoeveelheid die de maand gewoonlijk oplevert. Daarmee staat juli 2011 op de zes de plaats van de natste juli maan den in ruim honderd jaar. Nu lopen we al aardig een eindje augustus in, maar het weer wordt niet veel beter. Op naar het volgende record. Alles staat of valt met het weer op ons paviljoen. Bij zonnig weer in de zomer zit het terras lekker vol en met regen komt er nauwelijks iemand de duinen over zetten. Maar wat we eigenlijk niet goed hebben ingeschat, is de impact van de wind. Dan bedoel ik niet een liefelijk briesje, maar een stevige wind met een krachtje 6 of meer. Dit seizoen lijkt het wel helemaal raak, er staat al heel lang een ste vige wind van zee, soms zuidwest, soms noordwest. Wat ons wel opvalt is dat diegene die om uit te waaien naar Texel komen, meestal niet in groten geta le op het strand te vinden zijn. Dat is jammer, want de prachtige 'skuumparty' en een elegant sprin gende kitesurfer in de woeste bran ding blijven prachtig en fascinerend om naar te kijken. Het doet ons dan ook goed dat trouwe gasten, zowel Texelaars als vakantiegangers, weer en wind trotseren en de duinen over komen om van een lekker vissie of een pannetje mosselen te genieten. Daar zijn we trots op! (Donderdag) De laatste jaren zijn de strand paviljoens veranderd van veredelde snackbars op het strand naar res taurants aan zee. Dit raakt steeds meer bekend bij het grote publiek en daardoor zijn wij niet meer alleen afhankelijk van de drukbevolkte weken in de bouwvak. Het seizoen op Texel wordt steeds breder, de mensen komen vaker korte perio des, ook in de winter. Dit is een van de redenen dat de paviljoens jaar- rond op het strand mogen blijven staan. Het is zelfs zo dat het strand van Noord-Holland na Amsterdam de grootste toeristische attractie is van de provincie. In Julianadorp staan vanaf dit jaar ook huisjes op strand waar in geslapen mag wor den en dat vinden de vakantiegan gers uniek. Wij zijn van mening dat dit bij ons op Texel ook een enorm succes zou zijn en we zijn gelijk van een hoop vandalisme af. Als er in de strandhuisjes door mensen zou worden geslapen, schrikt dat nach telijke slopers af, dat scheelt ons een hoop werk en ergernis, want is niet leuk als je 's morgens een ravage aantreft. Op het moment van het leggen van de laatste hand van de afsluiting van ons weblog komt net B. Bakker binnen lopen met het Wadden- goudcertificaat, wij serveren Echt Texels lamsvlees, dat voldoet aan herkomst- en duurzaamheidsei- sen. We vinden het heel leuk om zoveel mogelijk producten in onze gerech ten te verwerken die zijn herkomst van het eiland bevinden, en we zijn er ook trots op dat de Wadden- groep ons dit certificaat heeft uit gereikt. Maar niet alleen het ver werken is leuk, vooral het verhaal er achter is belangrijk. Je kunt vertel len waar de koeien hebben gelopen of dat de kottertjes die regelmatig voor de deur langs varen die lek kere waddengarnaal opvissen en ook op het eiland verwerken in plaats van dat ze eerst naar Marok ko gaan om gepeld te worden. De gasten zijn aangenaam verrast door de superkwaliteit van de Wadden gerechten en het verhaal dat er achter zit. De week van... Biem Vlaming Biem Vlaming houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Hij is betrokken bij de organisatie van Strenderpop.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 4