TEXELSE 7 COURANT Volgend jaar inspelen op kwakkelzomers' Pronkstuk Luchtvaartmuseum viert eeuwfeest Groei luchtvaartmuseum 'geboorte zebra' Inrichting serre volgende stap vernieuwing LOMT Replica Fokker Spin bezienswaardigheid Van alle kanten Luchtvaartmuseum Texel is deze zomer één van de trekpleisters. Op de foto praat vrijwilliger Lodi van der Wulp bezoekers bij over de replica van de Spin. Km»».» Het wil maar niet zomeren. De ene bui is nog niet voorbij of de andere komt er alweer aan. Overdekte attracties, musea en bedrij ven doen goede zaken, maar de stranden en de terrassen zijn verlaten. De Texelse Courant maakte een rondje. René Jager, strandpaviljoen Paal 9: 'Ik kan de herkomst van onze klanten aardig herleiden. Onze bezetting hangt sterk af van de bezetting van camping Loods mansduin. Het voorjaar was mooi weer, maar dat weegt niet op tegen de slechte zomer. Als tijdens een mooie bouwvak de camping ram- vol zit, kunnen ook wij leuk plus sen. Dan zetten we in drie weken tijd op jaarbasis tientallen procen ten extra om. Dat mooie weer mis sen we nu. Het paviljoen heeft zijn vaste aanloop, maar op het strand hebben we niets. De ijskar en de kiosk hebben nul omzet. Ik doe dit al een paar jaar en weet dat het kan gebeuren. Vorig jaar was de maand augustus ook niets. We overleven ook dit wel weer en het voordeel is dat ik gisteren met mijn kinderen naar het circus kon. Daar heb ik anders ook geen tijd voor. Het nadeel van dit weer is wel dat men sen er een beetje sacherijnig van worden. Zelfs als heel Texel pro beert een ultieme goede gastheer te zijn. In plaats van lekker te fiet sen en bijvoorbeeld hier op te steken, hangen gasten aan de receptie, met dan weer dit en dan weer dat.' Voor Ecomare zijn het topdagen. Dagelijks komen er tussen de 2.000 en 2.500 bezoekers, dinsdag zelfs 2.700. Klinkende cijfers, waardoor het centrum voor Wadden en Noordzee na een kwakkelende winter en een schraal voorjaar bezig is aan een inhaalrace. 'Het weer is grillig, dus voorspellingen doen is lastig, maar in denk dat we redelijk in de buurt komen van de verwachting van 280.000 tot 300.000 bezoekers', vertelt Anton Hurkens van Ecomare. Mopperden bezoekers in winter en voorjaar wel eens over de verbouwing van het buitenterrein, nu drie van de vier bassins en de speeltuin klaar zijn en het nieuwe al net zo groot is als het oude buitenterrein, heerst vol gens Hurkens tevredenheid. De werkzaamheden aan het vierde bassin zijn vertraagd. De voltooiing wordt naar verwachting rond de herfstvakantie. Ook de vuurtoren is in trek. Afge lopen zondag kochten 1000 men sen een kaartje. Extreem veel, maar vaak zit het wel boven de 800 per dag. Hurkens: 'Het is wel prettig als het iets daalt, dan hebben de bezoekers iets meer rust.' Hij ver wacht dit jaar rond de 80.000 bezoekers uit te komen. Het Maritiem en Juttersmuseum, dat ook last had van de kwakkel- winter en het mooie voorjaarsweer, is ook bezig aan een inhaalrace. De prognose is dat er dit jaar 60.00 bezoekers komen. Meer mensen weten hun weg naar de Oudheidkamer te vinden. Dit wordt ook toegeschreven aan de exposities en het opknappen van de Stenenplaats. Verwacht wordt dat dit museum 8.000 bezoekers trekt. Joost Hoogenbosch van restaurant Catharinahoeve aan de Rozendijk denkt dat het rustiger op het eiland is dan andere jaren. 'Als ik zo om me heen kijk op markten en zo, denk ik al snel: hé, dat was vorig jaar toch drukker.' In het eigen res taurant heeft hij niet te klagen. 'Ik merk wel aan het terras dat het weer niet altijd meezit. Daar is het een stuk minder druk. En mensen kunnen nu niet buiten op een tafel tje wachten. En niet iedereen wil dat binnen doen.' Omdat de nat tere zomers een trend lijken, is hij wel van plan hier iets op te vinden. 'We hebben nu een paar van die kwakkelzomers gehad en ik denk wel dat ik er volgend jaar op moet inspelen.' Meerdere musea profiteren van het weer. Luchtvaart en Oorlogsmu seum Texel ontvangt na een matig voorjaar veel bezoekers en hoopt uit te komen op 10.000 bezoekers. Vanuit Cultuurhistorisch Museum Texel in De Waal komen geen klachten over het weer. Voorzitter Klaas Eelman: 'Zaterdagochtend zat ik zelf achter de kassa. Eerst was het aardig weer en rustig en ineens kwam er een bui en stroom den de bezoekers naar binnen. Zo werkt het. Als je een mooie maand VRIJDAG 12 AUGUSTUS 2011 Texel te ver? Alles wat je nodig hebt, is op Texel. Dat is althans de mening van Kirsten Droog, die (in het Engels) waarschijnlijk onbewust de oudst bekende woorden van de Nederlandse taal in herinne ring roept: 'All i wanna have is right here #Texel #behalveni- kaentoet'. like van den Akker twijfelt nog: 'Zit echt te twijfelen of ik laatste week van vakantie nog naar texel ga'. Want het Marsdiep is letterlijk en figuurlijk een waterscheiding, die de afstand tussen het eiland en de overkant gevoelsmatig groter maakt dan de feitelijke kilometers. Wat ook weer als excuus wordt gebruikt, zoals duidelijk wordt uit de dialoog tussen Judith en Schip- perskindt. Judith zegt: 'Grappig. Via Marktplaats kan je oneindig veel iPhones kopen voor 250 euro, maar zodra je zegt dat je het telefoontje liever op komt halen, woont iedereen ineens op Texel, Ameland of Terschelling. :-)' Waar op Schipperskindt antwoordt: 'Sommigen zitten zelfs in Thailand. Maar als je dan reageert met 'Goh wat toevallig, ik ook!', is het gelijk stil. ;-)' Maar zelfs gevoelsmatige afstand is subjectief. Shinteddy uit Lelystad denkt er heel anders over: 'We wanna walk from lelystad to texel which will take around 2 days'. Eenmaal op het eiland ontmoet je de meest interessante mensen. Dat was althans de ervaring van Perle Laouenan-Catchpole uit Amsterdam, die op Flickr meedoet aan het project '100 strangers', waarbij fotografen (honderd) foto's plaatsen van mensen die ze niet kennen. Nummer dertien in de serie van 'Perlel 11is 'Miriam the barmaid', die ze ontmoette in Hotel Rebecca in De Waal. 'We zaten het weekend in het hotel en werden getroffen door haar vriendelijkheid en persoonlijkheid. Die avond vroeg ik of ik een foto mocht nemen. Dat mocht, hoewel ze dacht dat ze er niet op haar best uitzag. Door de verlichting in de bar had ik moeite een scherpe foto te nemen, maar ik bleef het probe ren. Bovendien bleef ze maar wer ken en het leek wel of ze niet kon blijven stilstaan. Zij is geboren en getogen op Texel en heeft wel geprobeerd elders te wonen, maar wilde steeds naar het eiland terug.' Dat hoorde ook Petra Teeuwsen: 'Je keert altijd terug naar Texel.' Dat geldt misschien niet voor Excelsiordennis: 'Met gierende banden van Texel af. Wat een K*T weer. Volgend jaar met het vlieg tuig naar de zon.' Maar ook deze week, terwijl de regen in vlagen neerdaalde, zijn de meeste twitteraars positief. Zoals bijvoorbeeld Annegeke ('Leuk dit weekend texel met de meiden!!!!!') en Natascha Roosen ('Wachten tot de boot er is.. Dan weer naar huis toe rijden.. Was erg gezellig op texel En hoe dan ook, je neemt er altijd iets van mee. Caro line Franssen in ieder geval wel. 'Avontuur op #Texel nadert zijn einde. Kijken of puberzoon op de terugweg zijn nieuwe Texelse slip pers maat 47 aandoet.' hebt, dan valt het bij ons tegen. Met buien krijg je de meeste men sen, het moet niet de hele dag regenen, dan gaan mensen geen rondje. Maar ook in het voorsei zoen hebben we niet slecht gedraaid, beter zelfs dan vorig jaar. De tweejaarlijkse quilttentoonstel ling gaf al flinke impuls. Vergeleken met de drie laatste jaren zaten we iets boven het gemiddelde. Meer bezoekers, maar het winkeltje had minder inkomsten. Mensen geven iets minder uit.' Nu de aanbouw aan Luchtvaart en Oorlogsmuseum Texel (LOMT) op het vliegveld is voltooid heb ben vrijwilligers een begin gemaakt met de inrichting van de nieuwe 'etalage' van dit muse um. Het LOMT benut de achtkantige nieuwbouw aan de zijde van het vliegveld onder meer om de aandacht te vestigen op de link tussen vliegveld De Vlijt, Schiphol en de KLM. 'Dankzij de KLM hebben we hier een vliegveld', ver telt voorzitter Theo Witte, die thuis aan een maquette van luchthaven tussen Schiphol en De Vlijt 1400 vloog. Het verhaal van beide vlieg reizigers heen en weer gevlogen', vertelt Witte. Bezoekers van het museum passeren bij het binnen gaan van de aanbouw eerst Schip hol en zien vervolgens het Texelse vliegveld. 'Dit is het verhaal van dit velden wordt tot leven gebracht ir de serre die uitkijkt op het vliegveld met als blikvanger de Airliner Pilot, de simulator waarmee bezoekers zich in een cockpit wanen en de Gele Tijger, een replica op schaal vliegveld en dat willen we graag van deze gele Tiger Moth tweedek- laten zien.' En laten horen, want de geschiedenis zal te beluisteren zijn ker van de Rijksluchtvaarschool. De grote serre van het LOMT is een volgende stap in de ont wikkeling van het museum, dat begon in de voor malige hangar van de zweef- vliegclub. Nadat via een audiopresentatie. Vrijwilliger vrijwilligers die hadden opgeknapt Ben Gieze sprak een soortgelijke en ingericht, volgde in 2002 de Schiphol werkt zoals deze er in band in over Vliegkamp De Mok opening van de grote loods. De 1939 uit heeft gezien. Er komt ook een maquette van Schiphol in 1939. Het was de tijd anno 1939. voorzitter vergelijkt de ontwikke- Bij de Texelse maquette wordt ook ling van het museum op het vlieg- een schaalmodel van de Blauwe veld, waar zo'n 35 vrijwilligers dat de KLM dagelijks op Texel Texelaar geëxposeerd, de Fokker actief zijn, met de geboorte van vloog. 'In drie maanden tijd werden F7 waarmee KLM destijds op Texel zebra. 'Streepje voor streepje.' Als het op woensdag 31 augus tus precies honderd jaar geleden is dat luchtvaartpionier Anthony Fokker met zijn zelfgebouwde Fokker Spin een rondje boven Haarlem vloog, viert ook Lucht vaart- en oorlogmuseum Texel feest. Daar is al vanaf 1997 een replica van dit historische toe stel te bewonderen. De replica van de Spin, met een vleugelspanwijdte van ongeveer twaalf en een lengte van acht meter, is gemaakt in het Friese Kol- derwolde. Op initi atief van kunste naar Evert van Hemert bouwden vrijwilligers aan de hand van originele bouwtekeningen de replica, die als blikvanger moest dienen van het dorpsfeest. Zestien dorpelingen bouwden daar onder leiding van ex-automonteur Jelle Haga in vijfhonderd uur de Spin na. Voor de aandrijving werd een oude Renaultmotor bij een sloperij gehaald, een koperen boiler deed dienst als brandstoftank en zo werd overal materiaal bijeen gescharreld. De Spin oogstte alom bewondering en geschiedkundigen konden er niet omheen: de laatste Fokker is gebouwd in Kolderwolde! Tevoren stond vast dat het toestel na afloop van het dorpsfeest zou worden verkocht. Perfect Een artikel over de Spin in de Leeuwarder Courant kwam onder ogen van luchthavendirecteur Ed de Bruyn, die dat doorspeelde naar Gelein Jansen, destijds voorman van het luchtvaartmuseum. Jansen reisde met andere vrijwilligers Theo Witte, Sieb Zijlstra en Ton Zegers naar Kolderwolde om de Spin te bekijken. Ze waren direct enthousi ast. Witte: 'Dat ding zag er zo per fect uit. We wilden hem vreselijk graag hebben, maar konden niet beslissen omdat we het geld nog niet hadden.' De Friezen, die er zesduizend gulden voor vroegen, verleenden de Texelaars een optie van een maand. Er werd een spon soractie op touw gezet, maar die kon voortijdig worden afgeblazen toen Sjef Brügemann na een praat je met Witte spontaan aanbood het toestel in zijn eentje te betalen. Uiteindelijk kon er nog vijfhonderd gulden worden afgepingeld. Het had maar een haartje gescheeld, want Nationaal Luchtvaart Thema park Aviodrome had ook interesse getoond en zelfs een hoger bod uitgebracht. Maar de Friezen hiel den zich aan het eerste woord dat ze aan de Texelaars hadden gege ven. Transporteur Henri van Mal- degem zorgde belangeloos dat het toestel naar Texel werd gebracht. Probleem was dat er nog geen plaats was om de Spin te expose ren. Het museum had toen alleen de beschikking over de voormalige zweefvlieghan- gaar, die te weinig ruimte bood. De Spin werd in afwachting van de geplande uitbreiding tijdelijk in de grote hangar van het vliegveld gestald. Op een mooie herfstdag in oktober zetten vrijwilligers André Ran, Jan Bos, Jitse Betsema, Sieb Zijlstra en Gelein Jansen de Spin in anderhalf uur in elkaar, om de nieu we aanwinst buiten aan het publiek te tonen. Sinds de nieuwbouw in 2002 is voltooid, is de replica te bewonde ren in de nieuwe hal, te midden van andere museumstukken uit de luchtvaart. Niels Jimmink snelste sprinter Niels Jimmink was dinsdagavond tijdens het criterium op de wieler baan in Den Burg de snelste sprin ter. Hij won de eindspurt van een drie man sterke kopgroep, die hal verwege de wedstrijd was ontstaan onder impuls van Jordy Vinke. Andere leden van de kopgroep waren Richard Doggen en Caspar Hermans, de gastrenner die vrijdag nog de tijdrit van Wielersport Texel had gewonnen. Hermans probeer de zijn medevluchters te kloppen door verrassend vroeg de sprint aan te gaan, maar stuitte op een ijzersterke eindsprint van Jimmink. Hermans eindigde als tweede, Doggen werd derde. In de B-poule ging de winst naar de sterk rijdende Wouter van Taten- hove. Hij bleef in de eindsprint Ronald Kramer, Joey Mets en klas sementsleider Sjors Jimmink voor. Jacob Kooij toonde zich opnieuw de snelste jeugdrenner. Hij eindig de voor Jim Boogaard, Joost Ruar- dy en Bregje Jimmink.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7