I .txl Zoektocht in doolhof van OV-chipkaart TEXELSE 8 COURANT Granieten en hardstenen keukenbladen Wiersma meubelen Stiehl Techniek VRIJDAG 12 AUGUSTUS 2011 Als fervent treinreiziger ben ik al langer bekend met het fenomeen OV-chipkaart. Geruime tijd gele den verrezen op vrijwel alle stati ons roze paaltjes met een opval lende roze bewegwijzering en je zag steeds meer reizigers bij het passeren daarvan met hun kaart zwaaien. Want, anders dan bij voorbeeld de detectiepoortjes bij AH of HEMA, schijn je de OV- chipkaart vlak voor het leesvlak te moeten houden om contact te maken. Maar goed, omdat de bussen van Connexxion sinds juni volledig op de OV-chipkaart zijn overgegaan en alle oude strippenkaarten bij het oud papier kunnen, want ouderwets zijn geworden, dacht ik dat het tijd werd toe te treden tot het gilde van kaartzwaaiers. Tijd dus voor een inventarisatie van de mogelijkheden. Die blijken legio, want anders dan de reclame ons moet doen geloven, is van één kaart voor al het open baar vervoer geen sprake. Hieron der een verslag van mijn zoektocht in het doolhof van de OV-chipkaart. Alles begint met de aanschaf van de kaart zelf. Daarvan bestaan drie types. De persoonlijke OV-chipkaart, de anonieme OV-chipkaart en de wegwerp-OV-chipkaart. Buiten dat er nodig een eenvoudiger naam voor moet worden gevonden, maakt dit de keus wel groter, maar niet makkelijker. Het eenvoudigst lijkt een wegwerpkaart. Die is op de meeste plaatsen verkrijgbaar (onder meer bij de chauffeur van de bus) en ook bedoeld voor bijvoorbeeld toe risten en mensen die maar zelden van het openbaar vervoer gebruik maken. Daarmee lijkt de wegwerp kaart niets meer of minder dan de terugkeer naar de tijd van vóór 1980, toen het losse buskaartje werd ver vangen door de strippenkaart. Die losse kaartjes zijn er in soorten. Handige mensen die een reisje naar de overkant maken, kenden al lan ger het gemak van de Toeristendag kaart Texel, waarmee je de hele dag onbeperkt in de bus mag zitten. Dat is misschien een beetje overdreven, want na één rondje heb je het mees te wel gezien, maar de Toeristen dagkaart is ook geldig op lijn 33 van en naar het station in Den Helder en dus een manier om voor niet meer dan €4,50 vanaf ieder bushalte op het eiland bij de trein te komen. Een gewoon 'enkeltje' - door Connexxi on 'Streekrit' genoemd - kost al €4,- en het is twijfelachtig of je daarmee bij het station kunt komen. Want daarover is Connexxion duidelijk: met een enkeltje mag je niet over stappen. En zelfs een 'Dalkaartje Streek' (geldig na 9.00 uur en in het weekend) kost al €2,70, zodat heen en weer naar de boot al meer kost dan een hele Toeristendagkaart. Jammer is dat deze alleen geldig is na 9.00 uur en in het weekend en alleen te koop is tussen 1 april en 31 december en dat het voortbestaan ervan ieder jaar weer punt van dis cussie is. Tot slot is er, voor als je eens niet met de trein wilt - dat komt wel eens voor, bijvoorbeeld als je naar Abbe- kerk of Den Oever gaat - de 'verre rit', die €6,- kost. Losse kaartjes, verkrijgbaar bij de buschauffeur. Maar losse kaartjes zijn natuurlijk nog geen OV-chipkaart. Om echt serieus te kunnen zwaaien bij de toegangspoortjes van het station moeten we dieper in de materie duiken en ons richten op de per soonlijke en de anonieme kaart. Het belangrijkste verschil tussen de twee is duidelijk: een persoonlijke kaart is persoonsgebonden. Dat is makkelijk - bijvoorbeeld voor het kopen van abonnementen en het krijgen van kortingen - maar daar mee geeft de reiziger wel inzicht in zijn persoonlijke gegevens (naam, adres, geboortedatum) en reisge drag. En zelfs - als gekozen wordt voor automatisch opwaarderen - in zijn bankrekening. Dat moetje maar willen. Want de aangesloten bedrij ven beloven uiteraard 'zorgvuldig' met deze gegevens te zullen omgaan, de term zorgvuldig wordt verder niet uitgelegd. Eerst dus maar eens een anonieme kaart proberen. Die is op het eiland verkrijgbaar, bij Marco van der Vis in de Weverstraat en bij Primera Mets in De Koog. Dat valt mee. Gelijk maar een kaart kopen voor een flink bedrag, want - anders dan bijvoor beeld een PIN-pas - is een OV-chip kaart geen debet- of creditcard, maar een elektroniche portemon nee. Er moet dus een bepaald saldo op de kaart staan, anders werkt het niet. Hoeveel saldo, dat hangt uiter aard van het gebruik af. Er kan maximaal €150,- op de kaart 'gela den' worden en voor reizen met de trein moet er een minimumbedrag van €20,- op staan. Als je een of ander abonnement hebt, geldt een minimum van €10,-. De truck is dat dit minimumbedrag wordt verrekend met de ritprijs. Als je dus vergeet 'uit te checken' (daar is dat gedoe met die poortjes voor) ben je dit instapbedrag altijd kwijt. (Het loont dus de moeite niet uit te checken als de ritprijs hoger is dan het instapbedrag, maar dat zou wel eens fraude genoemd kunnen wor den.) Met het kopen van de kaart zijn we er nog niet, want we moeten eerst het 'reizen op saldo' activeren. Op dit moment moeten we een keuze maken tussen eersteklas- of twee- deklasreizen. Gelukkig kan dit op de plek waar we de (anonieme) kaart hebben gekocht, dus zijn we al snel klaar om op reis te gaan. Net als een bootkaart van TESO kan de ano nieme kaart opnieuw gebruikt wor den en kunnen we het saldo weer opladen. De kaart zelf kost zo'n €7,50 en gaat ongeveer vijf jaar mee. Voor die €7,50 wordt de koper echter geen eigenaar van de kaart, die blijft eigendom van uitgever Trans Link Systems (TLS). Maar tot nu toe was het makkelijk. Anders wordt het als we een per soonlijke kaart willen. En - ik waar schuw maar even - alle websites van alle vervoerders én van de OV- chipkaart zelf zijn erop gericht om alle bezoekers een persoonlijke kaart te verkopen. Op veel informa tiepunten (hetzij in folders, hetzij op internet) is het zelfs goed zoeken naar de andere mogelijkheden. En mensen zonder internet kunnen er maar beter helemaal niet aan begin nen, want die komen in een doolhof terecht waarvan het eind nog niet in zicht is. De website van de OV-chip- kaart zegt het zelf: 'Geen digitale foto, iDeal of Nederlands postadres? Koop een anonieme OV-chipkaart'. Het kan wel, een papieren aan vraagformulier, maar daarvoor moet je dan toch eerst naar het station in Alkmaar of Hoorn. Voor de aanschaf van een persoon lijke kaart moeten allerlei (persoon lijke) gegevens worden vastgelegd. Bij de aanvraag wordt gevraagd naar naam en adres, woonplaats, geboortedatum, geslacht, telefoon nummer en e-mailadres. Voor het automatisch opwaarderen van het saldo moet bovendien het bankre keningnummer worden doorgege ven. Verder werkt het eigenlijk het zelfde als een anonieme kaart. Saldo laden (bij de tabakswinkel of bij het station) en 'reizen op saldo' active ren. Het is dus nogal wat. Een kaart kopen, saldo laden, reizen op saldo activeren, zorgen dat er genoeg saldo op de kaart staat en niet ver geten in- en uit te checken. De gegevens van het in- en uitchecken worden overigens ook bewaard en kunnen gekoppeld worden aan de door mij zelf ingeleverde persoonlij ke gegevens. TLS, Connexxion en de NS zeggen dat dit allemaal wel meevalt, maar geen van hen ontkent dat het wel kan. En dat deze gege vens pas aan Justitie worden ver strekt als erom gevraagd wordt, schept ook weinig vertrouwen. De meest geruststellende zin van mijn zoektocht kwam ik tegen op de website van de NS: 'De papieren vervoerbewijzen blijven voorlopig gewoon bestaan bij NS. En ook TESO heeft - hoewel de poortjes onlangs zijn vernieuwd - geen plan nen om al direct mee te gaan met de OV-chipkaart. Pip Barnard Gemeente Texel Bekendmakingen Bouwzaken Aangevraagde omgevingsvergu n ningen (1797 AG) Herenstraat 49 in Den Hoorn, veranderen interieur rijksmonument (ontvangen 28 juli 2011 (1796 NN) Pelikaanweg 3 in De Koog, vergroten van een recreatiewoning (ontvangen 4 augustus 2011). (1792 CM) Doolhof 9 in Oudeschild, plaatsen van een open veldschuur (ontvangen 5 augustus 2011 (1791 HE) Noordwester 39 in Den Burg, vernieuwen van een raamkozijn (ontvangen 8 augustus 2011). Verlengen beslistermijn op grond van artikel 3.9, lid 2 van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (Wabo) (1792) Redoute in Oudeschild, plaatsen van een brug nabij gemaal De Schans (ontvangen 27 mei 2011), de uiterste beslisdatum wordt 21 september 2011. Teger deze kennisgevingen kunt u geen bezwaren maken. Bezwaren kunt u pas indienen als de omgevingsvergunningen Ie omgevingsvergunningen worden Evenementen Verleende omgevingsvergunningen Activiteit bouwen (1797 AC) De Naai 4 in Den Hoorn, verbouw van een werkplaats tot expositieruimte/atelier met dienstwoning (verzonden 10 augustus 2011). Activiteit bouwen en afwijken bestemmingsplan (1792 AC) Heemskerckstraat 32 in Oudeschild: vernieuwen van een garage/berging (verzonden 10 augustus 2011). Activiteit slopen (1796 NJ) Bosrandweg 511 en 513 in De Koog, slopen 2 recreatiewoningen (verzonden 8 augustus 2011). Activiteit afwijken bestemmingsplan (1797 AE) Herenstraat 31 in Den Hoorn, beroep aan huis (verzonden 4 augustus 2011). Bovengenoemde vergunningen kunt u inzien bij de Publieksbalie van het gemeentehuis. Volgens de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden binnen zes weken na de dag waarop de besluiten zijn bekendgemaakt verzenddatum) een bezwaarschrift indienen bij het college van burgemeester en wethouders. Het bezwaarschrift wordt ondertekend en dient ten minste te bevatten de naam en het adres van de indiener, de dagtekening, een omschrijving van het besluit waartegen bezwaar wordt gemaakt, de gronden van het bezwaar en een afschrift van het bestreden besluit. Indien een bezwaarschrift is ingediend, is het in spoedeisende gevallen mogelijk om daarnaast een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening in te dienen bij de voorzieningenrechter van de Rechtbank te Alkmaar, Postbus 251,1800 BC Alkmaar. De indiener van een dergelijk verzoek krijgt een nota voor griffierechten. Aanwijzing gemeentelijk monument Burgemeester en wethouders maken bekend dat bij besluit van 10 augustus 2011 is aangewezen als gemeentelijk monument de schapenboet gelegen aan de Westerweg 76 in Den Hoorn. Belanghebbenden die het niet eens zijn met het bovengenoemde besluit en tegen het ontwerp besluit een zienswijze hebben ingediend en belanghebbenden die niet verweten kan worden geen zienswijze te hebben ingediend, kunnen beroep instellen. Dit beroep dient binnen zes weken na de dag dat het besluit ter inzage is gelegd ingediend te Vergaderingen worden bij de rechtbank in Alkmaar (Postbus 251,1800 BG Alkmaar). Het beroepschrift dient in ieder geval te bevatten de naam en het adres van de indiener, de dagtekening, een omschrijving van het besluit waartegen het beroep is gericht, de gronden van het beroep en zo mogelijk een afschrift van het bestreden besluit. De indiener van een dergelijk beroepschrift krijgt een nota voor griffierechten. De volgende organisaties hebben vergunning aangevraagd voor een evenement. Eetcafé De Kroonprins voor de organisatie van de Strender Visrookwedstrijd op 10 september 2011 op het terras achter het café aan de Kerkstraat en op het achterliggende pleintje Verlorenkost in Oosterend. Wielersport Texel voor de organisatie van 3 veldtoertochten over Texel op 15 oktober 2011, 20 november 2011 en 5 februari 2012. aanvragen liggen ter inzage bij de Publieksbalie op het gemeentehuis. Belanghebbenden kunnen binnen twee weken na publicatie een schriftelijke zienswijze indienen bij de burgemeester, Postbus 200,1790 AE in Den Burg. Dinsdag 16 augustus vergadering lokale Welstandscommissie om 11.30 uur, gemeentehuis Den Burg De agenda is in te zien op www.texel.nl De Gemeente Politiek Agenda's 8i verslagen. Daarnaast ligt te agenda vanaf maandag ter inzage bij de publieksbalie. Als u een (betaald) vooroverleg of previsie wilt kunt u dit aanmelden bij de gemeentelijk plantoelichter, de heer F. Nijdam, telefoon (0222) 362185. Mededelingen Vergunning Wet milieubeheer Burgemeester en Wethouders van de gemeente Texel maken bekend dat zij op grond van artikel 8.1 van de Wet milieubeheer een veranderingsvergunning hebben verleend aan Texelenergie voor het oprichten en in werking hebben van een houtgestookte kachel op de hoek van de Sluyscoog en de Hallerweg, kadastrale ligging, Texel, Sectie N, gedeeltelijk de nummers 02623 en 01214 te Den Burg. Omdat in de aanvraag is aangegeven dat de kachel na 5 jaar wordt vervangen door een andere vorm van duurzame energie kan conform artikel 8.17, lid 1, onder a worden gesteld dat de inrichting tijdelijk is. Daarom wordt de vergunning voor 5 jaar verleend. In het belang van de bescherming van het milieu zijn voorschriften aan de vergunning verbonden. Het besluit is gewijzigd ten opzichte van het ontwerp-besluit, wat al eerder ter inzage heeft gelegen. Vanaf maandag 15 augustus tot en met 26 september 2011 liggen dagelijks de vergunning en alle daaraan voorafgegane openbare stukken ter inzage. Deze stukken kunt u gedurende de openingstijden inzien bij de Publieksbalie. Desgevraagd kunnen de ter inzage gelegde stukken Gemeente Texel Emmalaan 15,1791 AT Den Burg T 140222 E gemeente@texel.nl ook op afspraak worden ingezien en toegelicht. Nadere informatie kunt u verkrijgen bij de heer J. Veltkamp van het Team Vergunningen onder telefoonnummer 0222-362190. Uitsluitend wie tijdig een zienswijze hebben ingebracht tegen het aan de vergunning voorafgegane ontwerp-besluit, wie zich niet kunnen vinden in eventuele afwijkingen van de milieuvergunning ten opzichte van het ontwerp besluit of belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen zienswijzen tegen het ontwerp besluit te hebben ingebracht kunnen tegen de verleende milieuvergunning beroep instellen. Met ingang van de dag na de datum van de ter inzagelegging, is binnen zes weken administratief beroep mogelijk bij de Raad van State, afdeling bestuursrechtspraak, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage. Wie in beroep is gegaan kan binnen de beroepstermijn de Voorzitter van de afdeling bestuursrechtspraak verzoeken een voorlopige voorziening te treffenindien onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist. Extra subsidie voor kunst en cultuur De provincie Noord-Holland wil in 2011 en 2012 de actieve deelname aan cultuur bevorderen, de samenwerking tussen amateurs en professionals stimuleren en de deelname, het publiek en de inhoud van de amateurkunst verbreden. Hiervoor kan per gemeente één aanvraag van maximaal 25.000,- worden ingediend. De aanvraag kan tot 15 september 2011 bij de gemeente ingediend worden. In de uitvoeringsregeling amateurkunst heeft de provincie Noord-Holland opgenomen aan welke voorwaarden de activiteit moet voldoen. Minimaal twee van de volgende doelen moeten gerealiseerd worden met de activiteit: a) verbetering van de kwaliteit van de amateurs; b) versterking van de mogelijkheden waarop amateurs zich aan het publiek kunnen presenteren; c) vergroting van de diversiteit van de deelnemende ai it plaatsvinden in 2012 en moet ingediend worden via de gemeente. Texelse organisaties die in aanmerking willen komen voor deze subsidieregeling kunnen tot en met 15 september 2011 contact opnemen met mevrouw R. van Dijk, medewerker afdeling Ontwikkeling, E-mail rvandijk@texel.nl of telefoonnummer 0222 362 262 Wanneer er meerdere voorstellen worden ingediend, besluit het college van burgemeester en wethouders welk project wordt voorgesteld aan de provincie Noord-Holland. De gemeente moet de aanvraag voor 30 september 2011 bij de provincie indienen. De uitvoeringsregeling en het aanvraagformulier zijn te vinden op de website www.noord-holland.nl digitaal loket subsidies. De uitvoeringsregeling kan ook door de gemeente Texel worden verstrekt via mevrouw R. van Dijk, rvandijk texel.nl of0222 362 262. Openingstijden maandag t/m donderdag 8.30 -12.30 uur vrijdag* 15.00-19.00 uur gemeentearchief: dagelijks 10.30 -12.30 uur 'op vrijdag kunt u geen aangifte doen voor geboorte, huwelijk en overlijden www.texel.nl Natuursteen!] andel - Steer De Vrijheic wastafelbladen vensterbanken vloeren Hoofdweg 86 Dc Cocksdorp - 311 171 06 13375284 mail@dcvrijhcidtcxel.nl Bankstellen Meubelen Boxspring-bedden Matrassen Verlichting Snelle levering Wilhelminalaan 14, 315099 kijk ook op www.wiersmameubelen.nl Installatiewerk Electra Inbraakbeveiliging Camerabeveiliging Minigraver verhuur Tel. 06 - 51705400 Ac.stiehltechniek.nl info@stiehltechniek.nl UITVAARTVERZORGING TON VAN DER SLIKKE Hollewal 42 - Der Burg Uw steun bij het organiseren van een mooi en persoonlijk afscheid. Bekwaam, betrokken betaalbaar. www.uitvaartverzorgingtexel.nl <omm Telefoon: (0222) 365 809 06 8316 4910 We zijn 24 uur per dag, zeven dagen per week bereikbaar

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 8