TEXELSE^COURANT 'Herstel ring Den Burg morele plicht' Brand op TX1 door achtergebleven bom Cjrotn "Zwartsjexels in het harL, 8 9 2 li Buitelend over autocrossbaan OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12601 I DINSDAG 23 AUGUSTUS 2011 Vliegveld Texel was dit weekend het toneel van het NK-parachu- tespringen. Het Texelse Team Whooops ein digde als eerste. Of alles nou verzopen of ver droogd is, de natuur komt altijd wel weer op z'n pootjes terecht. De twintigste editie van Stren- derpop was er eentje om in te lijsten. Mooi weer, leuke muziek en volop gezelligheid. Bewoners van Jan Dirksoord genoten voor het eerst van een buurtbarbecue en gingen zelfs in polonaise langs de tafel. Een oude Engelse brandbom met fosfor heeft zondagmiddag brand veroorzaakt aan boord van de TX1 Klasina-J van de familie Vonk. Nadat het vuur onder controle was, werd de kade tegenover de CIV-loods ontruimd omdat de bom nog een ontsteking bevatte. De Explosieve Opruimingsdienst van Defensie (EOD) moest erbij komen om het projectiel onscha delijk te maken. De fosforgranaat was achterge bleven in de netten, nadat de TX1 vrijdag aan het eind van de mid dag in de haven was afgemeerd. Hij zat ongezien in de strop waar zondag aan het begin van de mid dag de fosfor uit zichzelf tot ont branding kwam. De P49 van de politie te water, net op weg naar Oudeschild, zag rookwolken uit de netten komen en spoedde zich meteen naar de kotter om te blussen. Een opva rende van de TX94 die ter plekke was, sloeg eveneens meteen alarm en de brandweer was zeer snel ter plekke. Tijdens de bestrij ding van het vuur werd duidelijk dat de oude brandbom de dader was. De schade bleef beperkt tot de netten, het vuur breidde zich niet uit naar andere delen van het schip. Contact tussen de brandweer en de EOD leerde dat de granaat, die inmiddels op de kade lag, moge lijk nog gevaarlijk was, waarna de Meisje geschopt in Dorpsstraat De politie heeft in de nacht don derdag op vrijdag een 23-jarig meisje uit Amsterdam aange houden op de Dorpsstraat in De Koog. Zij had een 18-jarig meisje uit Lei derdorp in het gezicht geschopt, terwijl zij op de stoep zat. Dat meisje had volgens de politie eer der onenigheid gehad met een paar jongens. Nadat die waren doorgelopen, kwamen twee meis jes bij het 18-jarige meisje staan. Zij zei dat de twee meiden haar met rust moesten laten en daarna kreeg ze een schop in haar gezicht. De politie hield de Amsterdamse aan voor mishandeling. brandweer overging tot ontruiming van de kade tegenover de CIV. De kade werd afgezet en op het water legden de P49 en de Francine Kroesen van de KNRM de scheep vaart in de visserijhaven stil. De hulpdiensten schaalden op naar GRIP 1omdat er diverse partijen bij de hulpverlening betrokken raakten. Ook burgemeester Fran cine Giskes werd opgeroepen naar de haven te komen in ver band met de situatie. Onderzoek van medewerkers van de EOD leerde dat het om een oude Engelse brandbom met fos for ging. Volgens de brandweer bleek de ontstekingslading nog intact, waardoor de granaat een risicovol object was. De EOD nam het projectiel mee naar het Wad denstrandje ten noorden van de Waddenhaven waar de granaat tot ontploffing werd gebracht. Schipper Adrie Vonk van de TX1 schat dat hij tussen de 1500 en De tweede autocross heeft de reputatie een tikkeltje spectaculair der te zijn dan de eerste. Zondag werd dat bevestigd. Ter verhoging van de veiligheid waren 'tuunwal- len' gestort, om de coureurs te dwingen een andere lijn te rijden. Neveneffect was dat ze nogal eens werden geschampt, wat niet altijd goed afliep. Op de foto maakt Peter Betsema een duikvlucht. Meer over de cross op pagina 4. 2000 euro schade heeft. 'De zak- lijn, het achtereind en een zak zijn verloren. Het pulstuig is gelukkig bespaard gebleven. De TX1 kon zondagavond weer uitvaren. De bom is afkomstig uit een gebied bij het Engelse graafschap Norfolk waar de TX1 geregeld vist. 'Dat was in de Tweede Wereldoor log een aanvliegroute', aldus Vonk, 'dus we maken het vaker mee dat tijdens het vissen explosieven boven water komen.' De bom heeft vermoedelijk in een vliegtuig gezeten dat op weg was naar Duitsland en onderweg is bescho ten. Het was niet ongebruikelijk dat beschoten vliegtuigen terug vlogen om nog in Engeland te kunnen landen en dan ging alle ballast die ze niet meer nodig had den boven zee over boord. De achtergebleven bom zat in een strop verwikkeld, waardoor hij tij dens de schoonmaak van de net ten aan het zicht onttrokken was. De werkgroep Hartversterkend heeft een beroep op de gemeen teraad gedaan vast te houden aan nieuwe bebouwing op de Groeneplaats. De groep hoopt dat de raad oog houdt voor de ontstaansgeschiedenis van Den Burg met de ringvormige struc tuur rond de kerk aan de Binnen- burg. 'Behoud en herstel daar van is een morele plicht' Hartversterkend heeft een brief aan de raad gestuurd, waarin deze wordt verzocht niet af te wijken van de besluitvorming van woensdag 13 juli. Toen sprak een raadsmeer- derheid de voorkeur uit voor de realisatie van 960 vierkante meter horeca- en winkelruimte aan de Groeneplaats met daarboven 12 woningen en 5 huizen aan de Burg wal (het zogeheten plan 2a) De werkgroep maakt zich zorgen dat de herinrichting van het cen trum ondanks drie eerdere raads besluiten echter toch ten prooi valt aan discussie en onenigheid nu Texel 2010, GroenLinks en Pieter nel Geurtz het actiecomité Behoud Groeneplaats hebben opgericht. Daarnaast loopt ook nog de e- mailcampagne van Texel 2010 tegen nieuwe bebouwing. 'De inkt van het laatste raadsbe sluit is amper droog of er wordt alweer actie gevoerd met de bedoeling de nul-optie (alles laten zoals het nu is, red.) alsnog via een Hoornder markt Stichting Hoornder Donderdag houdt donderdag 25 augustus de laatste markt. Door de bijzondere weersomstandigheden werden twee markten afgelast. De laatste zou op donderdag 18 augustus zijn. Het enthousiasme is echter dermate groot, dan donderdag als nog een markt wordt gehouden. Marktlieden zijn welkom hun waren aan te prijzen. Gegadigden kunnen contact opnemen met Leen Bouthoorn,e-mail marktmeester®h oornderdonderdag.nl of mobiel 06- 16.36.67.68. Touwtrekken Het team Badmeesters 1 van paal 9 heeft donderdagavond het open Texels kampioenschap touwtrek ken gewonnen. Bij dames legde het eerste volleybalteam van Tevo- ko beslag op de beker. Het kampi oenschap, geleid door Piet Schne- ijder, werd gehouden door Sportservice Texel en de Stichting Hoornder Donderdagen. De belangstelling van het publiek viel tegen. Volgens de organisatie lag dat waarschijnlijk aan de verwach te regen. achterdeur op de agenda te krij gen.' Volgens de werkgroep heeft de nul-optie tijdens de raadsverga dering van 13 juli op tafel gelegen en heeft een meerderheid daar toen bewust niet voor gekozen. Hartversterkend vindt het geen goed plan om mensen via e-mail en internet vóór of tegen te laten stemmen. 'Met alle respect, maar dit onderwerp is van veel te groot belang voor oppervlakkige meningspeilingen.' De werkgroep zegt meer waarde te hechten aan de onderbouwde reacties van per sonen en organisaties in het voor traject van het proces rond de Groeneplaats dat in 2007 tot Model C en op 13 juli jongstleden tot plan 2a leidde. Volgens de werkgroep behoort de kenmerkende ringvormige struc tuur van Den Burg tot het cultuur historisch erfgoed van Texel. 'Behoud en herstel daarvan vinden wij een morele plicht. In het raads besluit dat op 13 juli is genomen gaan respect voor de ontstaansge schiedenis van Den Burg en goed rentmeesterschap hand in hand samen.' www.speedheat.nl Diefstal uit tenten camping De Koog Op camping Kogerstrand in De Koog is in de nacht van zaterdag op zondag bij twintig tenten inge broken. Er werden volgens de poli tie kostbaarheden als portemon nees, mobiele telefoons en iPad's gestolen. De politie gaat er vanuit dat de meeste slachtoffers terug gaan naar huis en heeft hen het advies gegeven via internet aan gifte te doen. Ringsteekstrijd in De Waal In De Waal vindt woensdag 24 augustus een wedstrijd ringsteken plaats om het Texels kampioen schap. Deze wedstrijd zou afgelo pen donderdag verreden worden, maar werd toen in verband met de weersomstandigheden afgeblazen. De wedstrijd beqint woensdaq om 19.00 uur. TEXELSfiffijCOlJRANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): EP: Voordeelland Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. De brandweer was zondagmiddag op de kade van de haven nog een paar keer spontaan te roken en te branden. Later van Oudeschild bezig met de netten van de TX1 Klasina-J. werd de kade, in afwachting van de Explosieve Opruimings- Die waren spontaan in brand gevlogen door de fosfor uit dienst, tijdelijk afgezet. een achtergebleven granaat. Het spul begon op de wal ook Jeroen Garage Dros www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1