TEXELSE 7 COURANT Weer werkt mee aan NK formatiespringen Veel 'Texel' in nieuw jeugdboek van schrijver Gerbrand Fenijn 'Een beetje van de hak op de tak, maar er was zoveel te schrijven' Sport Het geheim van de vuurtoren Een zeskoppige jury beoordeelt het formatiespringen, waarbij met joystick de punten worden aangegeven. Hoog boven vliegveld Texel is vrijdag, zaterdag en zondag het NK parachutespringen gehou den. Er werd gesprongen door vier- en achtmansformaties, bedoeling was om in een voor geschreven tijd zoveel mogelijk (verplichte) figuren te maken. Winnaar in de hoogste categorie (AAA) in FS4 werd het Texelse team Whooops. Tot dit weekend was het bepaald geen parachutistenzomer. Zes weken lang werkte het weer tegen, zeker in de weekenden lieten de weergoden het afweten. Maar zaterdag maakten ze het goed. 'We zijn echt heel blij', vertelde Jan Boyen Rienks van Paracentrum Texel over het NK dat voor het derde jaar op Texel wordt gehou den en waarvoor de crème de la crème uit de Nederlandse para chutistenwereld naar Texel was gekomen. Teams bestaande uit vier en acht springers die het hele jaar alles opzij zetten, de wereld De gruwelen van de Russenoor log, de verdiensten van Jac. P. Thijsse voor de natuur en het toerisme op Texel en de legende van de jutter die bij een huiszoe king door de schout de gouden munten die hij zojuist op het strand heeft gevonden in de strooppot laat zakken. Het zijn bekende zaken die de revue pas seren in Het geheim van de vuur toren, het nieuwe jeugdboek van Gerbrand Fenijn. De historie van zijn geboorte-eiland vormt een dankbare bron voor Fenijn, die in 1932 op Oost ter wereld kwam en een zoon is van de bekende Huib 'De Rijmelaar' Fenijn, schrijver van ontelbare boeken, liedjes, sketches en rijmpjes en zo'n duizend gedichtjes voor de Texelse Courant. Fenijn junior schreef sinds 1966 ruim dertig boe ken. Voor de vijfde keer speelt Texel daarin een centrale rol. Fenijn staat bekend om zijn zorg vuldig gecomponeerde (jeugd)romans, maar Het geheim van de vuurtoren is anders. Het begint met de vermissing van twee leerlingen van groep 7 van de Liguster- school, die op schoolreisje is op Texel. Na een zoektocht blijkt dat ze de waarschuwingsborden niet hebben gezien en toch zijn gaan zwemmen bij de dam bij de vuurto ren. Ze drijven af, maar worden gered door de opvarenden van een zeiljacht, dat door het Eierlandsche Gat vaart. Ook in de volgende hoofdstukken speelt de groep een belangrijke rol. Daarbij is sprake van een steeds veranderend per spectief. Zo besluiten Marjolein en Boudewijn een werkstuk te maken over de vraag waarom de Texelse vuurtoren er nu heel anders uitziet dan vóór de oorlog, schrijft Anne- mieke in haar dagboek over de schapen, tuunwallen, boeten en andere elementen die haar in het Texelse landschap opvallen en over reizen en tienduizenden euro's investeren om te schitteren op het NK. Zoals het Texelse vierper- soonsteam Whooops, dat wordt getraind en gecoached door Gary Smith, tweevoudig wereldkampi oen formatiespringen met 17.700 sprongen op zijn naam, die overal ter wereld springt, maar Texel heeft als uitvalsbasis en als coach werkt bij Paracentrum Texel. Bij formatiespringen is het de kunst om binnen de tijd (bij viermansfor maties 35 seconden, bij teams van acht 50 seconden) zoveel mogelijk verplichte figuren te maken. Op een speciale betonplaat bij het paracentrum oefenden de sprin gers, gelegen op speciale karre tjes, de figuren. Gesprongen werd vanaf 3,5 kilometer hoogte, 8-per- soonsteams zelfs vanaf 4,5 kilo meter. Zodra het toestel was verla ten, volgden formaties elkaar in rap tempo op, waarbij de beste teams de meest ingewikkelde reeksen moesten vormen. Voor de maakt Alexander een verslag van zijn avonturen voor de schoolkrant. Maar het zijn niet alleen de kinde ren die aan het woord zijn. Zo bestaat hoofdstuk twee uit een korte levensloop van Jac. P. Thijs se, wordt in hoofdstuk zes de legende van de strooppot verteld, gaan hoofdstuk elf en dertien over de Georgiër Jaba Kostava, die in het begin van de Tweede Wereld oorlog krijgsgevangen wordt geno men en uiteindelijk op het verre Texel betrokken raakt bij de bloe dige opstand van zijn legeronder deel tegen de Duitsers, gaat juf frouw Loosdorp in hoofdstuk veertien op zoek naar taaitaai, spe culaas en andere Texelse speciali teiten en zijn in hoofdstuk twaalf Texelse balladen opgenomen, onder meer geschreven door Huib de Rijmelaar. Bijzonder ook is het verhaal van de stranding in 1841 van het Duitse brikschip Dorothea. Tot de geredde drenkelingen die in het Eijerlandsche Huis werden categorie Freefly was het de uitda ging een voorgeschreven aantal verplichte en vrije figuren te vor men. De verrichtingen werden op film vastgelegd, onder meer door Mick Pennock, voor wie het heen en weer pendelen naar boven was en die aan zijn totaal van 2250 spron gen tijdens dit weekend de nodige heeft toegevoegd. Eenmaal bene den werd de camera aan de com puter gekoppeld, waarna een zes- koppige jury de sprongen op tv-scherm beoordeelde. De juryle den zaten met joysticks in de aan slag, zodat tijdens het kijken hun puntenwaardering door het com- opgevangen, behoorde de 19-jari- ge Heinrich Schliemann, die jaren later bekend zou worden door de ontdekking van Troje. 'Doordat zijn leven werd gered op die afgelegen zandplaat bij Texel, werd Heinrich later de beroemdste archeoloog van de negentiende eeuw. En mis schien wel van alle tijden', schrijft Fenijn, die in het laatste hoofdstuk zelf ook nog aan het woord komt. In Herinneringen van een Texelse jongen vertelt hij over het ontstaan van zijn onlosmakelijke band met zijn geboorte-eiland. Door die grote variatie aan onder werpen maakt Het geheim van de vuurtoren een wat rommelige indruk. Gevolg van deze opzet is wel dat de lezers in niet meer dan 72 bladzijden heel wat 'Texel' krij gen gepresenteerd en dat het niet zomaar saai wordt. Grappig in dat verband is de laatste alinea in het voorlaatste hoofdstuk, geschreven door één van de schoolkinderen: 'Misschien ben ik een beetje van de hak op de tak gesprongen, maar er was zoveel te schrijven. Ik hoop dat u het interes sant vond.' Het zou van toepas sing kunnen zijn op het hele boek. Het geheim van de vuurtoren is een rijkelijk met foto's en tekenin gen geïllustreerde uitgave van Uit geverij Zwijsen, gebaseerd op de leesmethode Estafette. Doelgroep zijn de leerlingen van groep zeven uit het basisonderwijs. Joop Rommets SVO-Texel'94 dag verzet De bekerwedstrijd tussen SVO en Texel'94 is een dag verzet en wordt nu donderdag 25 augustus gespeeld. Locatie is het voetbal veld in Oosterend, aanvang 18.30 uur. puterprogramma werd geregi streerd. De para's zelf konden hun verrichtingen volgen op een tv- scherm in de aangrenzende ruim te. De winnaars kwalificeerden zich voor de European Skydive Week, waarvoor elk Europees land teams afvaardigt. Het EK wordt op 16 en 17 september op Texel gehouden. Uitslagen: FS-4 AAA: 1. Whooops. FS-4 AA: Cool Running. FS-4 A: MACH 4; Feefly: 1Pan dora. FS 8: M8trix. Kitesurfen Bij paal 17 wordt zaterdag 27 en zondag 28 augustus een kite- surfweekend gehouden. Op de dag met de beste wind wor den tussen 11.30 en 16.00 uur wedstrijden gevaren, waarbij onder meer een bordercross (race) en een hangtimecontest te zien zijn. Bij de race worden snelheden tot 70 km/u gehaald, met de hangti mecontest worden sprongen tot wel twintig meter hoog en honderd meter ver gehaald. Diverse beken de kiters uit heel Nederland tonen ook buiten de wedstrijden hun tricks en er is veel testmateriaal aanwezig. Inschrijven kan ter plaat se, deelname kost €15,- inclusief barbecue op zaterdagavond en ontbijt op zondagochtend. Bekerwedstrijd De bekerwedstrijd tussen SV Oos terend en Texel'94, die donderdag wordt gespeeld, wordt een oefen wedstrijd. De wedstrijd, die gespeeld wordt in Oosterend, begint om 19.00 uur. Jeugdgolf Jeugdgolfers Thomas Wassenaar en Lize van Zuilenkom speelden in de Future Tour een wedstrijd bij de Sallandsche Golfclub in Diepen veen. Wassenaar eindigde met 81 slagen op de vijftiende plaats. Van Zuilekom werd zestiende met 96 slagen. Klassement van crosslopen ZDH De gebroeders Kerkmann uit Bielefeld waren donderdag heer en meester bij de crossloop van ZDH. Tim Kermann won de strijd over 4 km met 13.37 minuten. Zijn broer Jan won de 8 km in 27.53. De 1 km miniloop was een prooi voor Rik Bijpost (3.36) en Jasmijn Baptist (3.50). De 4 km voor mannen werd gewonnen door Jaap Witte (13.17), de 4 km voor vrouwen door Marit Zijm (17.56). Margot van der Ven was de snelste dame op de 8 km. Zij wonm ion 35.13. Bij de heren veteranen ging de zege op deze afstand naar Jan Zijm, die in 31.05 binnenkwam. Omdat dit de laatste loop van het seizoen was, werden ook de stan- DINSDAG 23 AUGUSTUS 2011 Gebroeders Kerkmann weer favoriet Ze lopen als een trein, de broers Kerkmann uit Bielefeld. Tim wist met 14.45 minuten ruim schoots eerste te worden op de 4,3 km van de laatste zomer- cross bij Bos en Duin. Krijn Schagen uit Castricum eindigde met 15.39 op de tweede plaats. Eerste dame werd Margot van der Ven (19.29). Jan Kerkmann liep over de 8,6 een zeer mooie tijd, namelijk 30.28. Coen Schoonhe den finishte in 33.31 als tweede. Ylona Kruis uit Amsterdam kwam in een prachtige stijl in 35.17 over de finish. Daarnaast waren er der tig jeugdige lopers naar De Den nen gekomen voor een ronde van ruim een kilometer. Voor sommi gen telde hun prestatie nog mee voor het zomerklassement. Er werd dan ook flink gesprint voor een goede eindtijd. Sil van Heer waarden, weer terug van vakantie, wist meteen de dagzege te beha len. Hij kwam binnen in 4.14 minu ten, net voor Jasmijn Baptist (4.18). Mart Kikkert (4.23) en Jarne Kompier (4.29) werden keurig tweede en derde. Bij de meisjes werd Milou de Ruijter (4.33) twee de en Linsey Nagtegaal derde (4.47). Alle uitslagen zijn te vinden via www.avtexel.nl. Zondag 16 oktober wordt de eerste loop van de wintercrosscompetitie gehou den. Inschrijven voor speltocht Hippex Ruiters en aanspanningen kun nen zich tot uiterlijk 15 septem ber inschrijven voor de Hippex, een Wampexachtige spel- en opdrachttocht, die gehouden wordt op zondag 2 oktober. Bij de Hippex worden teams gevormd van een mencombinatie met vier tot zes ruiters. Zij krijgen tijdens een speurtocht zowel rij- kunstige opdrachten als opdrach ten waarbij het op handigheid, cre ativiteit en denkvermogen aankomt. Start- en eindpunt is manege Aken- burg. Inschrijving staat open voor iedereen, deelnemers hoeven niet per se lid te zijn van de rij- of men vereniging. Wel is het voorwaarde dat deelnemers voldoende beheer sing over paard of pony hebben, zodat er veilig mee buiten kan wor den gereden. Er kan een beperkt aantal mensen zonder paard of aanspanning meedoen als bijrijder op de wagens. Deelname kost €10,- voor leden van de rij- of de menvereniging, anderen betalen €12,50. Het inschrijfgeld, dat op de ochtend voor vertrek moet worden voldaan, Is inclusief lunch. Inschrijven kan alleen via de web site www.hippextexel.nl. Deelne mers doen er verstandig aan de site de komende tijd in de gaten te houden, in verband met mogelijke vooropdrachten. Zwemvierdaagse in Molenkoog In zwembad Molenkoog aan de Slingerweg in Den Burg wordt van maandag 29 augustus tot en met donderdag 1 september de Zwemvierdaagse gehouden. De Zwemvierdaagse staat dit jaar in het teken van de kleuren van de wereld. Het blauw van water, het groen van land en bomen, het wit van lucht en de wolken en het geel van zand, zon en vuur. De organi satie heeft nog niet het hele pro gramma rond, maar net als andere jaren belooft het weer een week vol verrassingen te worden. Vast staat dat op maandag, de dag van blauw en water, plezier gemaakt kan wor den met aquaballen (foto). Op woensdag, de dag van lucht en wolken, is er een klimwand aanwe zig. Verder vinden in en rond het bad activiteiten plaats met muziek, lekkers en op woensdag de jaar lijkse verloting van de zwemclub TX71. Deelnemers zwemmen elke dag 250, 500 of 1.000 meter. De baan tjes kunnen dagelijks getrokken worden tussen 18.00 en 20.00 uur. Als herinnering ontvangt iedereen natuurlijk een mooie medaille. Deelname kost €5,-, aanmelden kan bij de kassa. Annabel Groothuis wint in Zwolle Op de baan van Golfclub Zwolle heeft Annabel Groothuis zondag de eerste plaats behaald in de Zwolle Jeugd Cup. den in het eindklassement bekend gemaakt. Martin Baptist en Kelly Keuning werden winnaar op de 8 km. Saillant detail was dat Keuning en Annie Hin - die tweede werd bij de dames over 8 km - als een van de weinigen met alle zes lopen hadden meegedaan. Klassement: 1 km - jongens: Michiel Lohse, 14.58 minu ten; meisjes: Milou de Ruijter, 12.54. 4 km - jeugd: Jelle van der Duim, 46.13; mannen: Jaap Witte, 42.43; vrouwen: Marit Zijm, 1.13.02 uur. 8 km - mannen: Martin Baptist, 1.34.56; vrouwen: Kelly Keuning, 1.20.08; mannen-veteranen: Coen Schoon heden, 2.00.56. Groothuis behaalde met een score van 79 slagen de eerste plaats bij de meisjes. Hoogtepunt was een birdie op hole 9 met een mooie 'chip in' van 25 meter. Met deze score verlaagde zij haar handicap naar 7,8. Naast een wisselbeker won ze een golftas, een kleding- voucher en een wildcard voor het Zwolse Open op 18 september, een toernooi voor de beste ama teurs in Nederland. Laurens Groothuis, die ook aan de wedstrijd in Zwolle deelnam, ein digde met 86 slagen op een acht ste plaats bij de jongens. SJlcrrtêjjAxk T«xêl

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7