I Blauwvinger blijft gesloten TEXELSE 5 COURANT Vrijwilligers ontdoen heideveld van bomen :k$Êm DINSDAG 30 AUGUSTUS 2011 Café de Blauwvinger in De Koog blijft dicht tot donderdag 8 sep tember. De burgemeester had eerder deze maand voldoende grond het café te sluiten in ver band met het schenken van ster ke drank aan minderjarigen. Tot deze uitspraak kwam de voor- zieningenrechter in Alkmaar afge lopen vrijdagmiddag in een proce dure die was aangespannen door de café-eigenaar. Die had vorige week dinsdag in de rechtbank in Alkmaar gevraagd om een zogehe ten voorlopige voorziening tegen het besluit van de burgemeester. Zij sloot maandag 8 augustus het café aan de Nikadel, nadat de don derdagavond daarvoor een 15-jari- ge Duitse jongen onwel was gewor den. De jongen vertelde later dat hij in De Blauwvinger shotjes wod ka had gekregen. Hoewel de café eigenaar ontkent op de bewuste avond in zijn zaak sterke drank aan de jongen te hebben geschonken, is er volgens de rechter voldoende bewijs dat dit wél is gebeurd. Drie vrienden van de 15-jarige Duitse jongen hebben gezegd dat diens verhaal klopt. De camera beelden waarvan de eigenaar steeds heeft gezegd dat ze zijn versie van het verhaal ondersteu nen en zelfs bevestigen, zijn in de ogen van de rechter niet duidelijk genoeg. Ook gebeurtenissen in het verleden spreken niet in het voor deel van de Blauwvinger. De eige naar heeft in het verleden al meer dere malen bestuurlijke boetes gehad voor het schenken van alco hol aan minderjarigen. Ook had de gemeente hem gewaarschuwd dat bij een volgende overtreding van de Drank- en Horecawet zijn zaak op slot zou moeten. Volgens de voorzieningenrechter in Alkmaar is alles bij elkaar de kans groot dat het besluit van de burge meester om de deuren van het café te sluiten stand houdt in een bodemprocedure. Voor de rechter was dit reden het verzoek van de Blauwvinger om een voorlopige voorziening van de hand te wijzen. Een groep van ongeveer twintig vrijwilligers van WoesteLand, de jongerenafdeling van het IVN, ontfermde zich vorige week over het mientgrondje bij De Koog, op de hoek van de Pij- persdijk en het Mienterglop Van donderdag tot zondag werd opschot verwijderd, zodat de heide weer alle kans krijgt. De groep was hier op eigen initia tief en op uitnodiging van Staats bosbeheer, die het heideveld in eigendom heeft. Omdat de heide voortdurend wordt belaagd door berken, vogelkers, lijsterbes en ander hout, moet er nu en dan flink gezaagd worden. Dat het al een aantal jaren geleden was dat dat voor het laatste gebeurd was, was duidelijk te zien aan het formaat en de dikte van de takken die de groep uit het veldje haalde. Takken van vijf, zes meter lang waren geen uitzondering en menig tak was zo dik als een arm. Zwaar werk, maar de mensen van WoesteLand, die uit het hele land afkomstig waren, deden het graag. 'Wat vooral zwaar is, is het lopen door de heide', ver klaarde Grytsje uit Workum desge vraagd. 'Zeker omdat er hier en daar grote geulen en gaten in zit ten, moet je erg uitkijken waar en hoe je je voeten neerzet.' Edwin van Égmond van Staatsbosbeheer geeft toe dat het hier om heel oude heide gaat, 'We denken er ook over om het te maaien en helemaal kaal te maken, zodat er nieuwe heide komt. Maar we zijn er al erg blij mee dat het op deze manier wordt opgeknapt.' Ook vanuit de omge ving krijgt Van Egmond positief commentaar op de actie. 'De men sen vinden het leuk dat je de heide weer ziet. We kregen vanuit de buurt al vaker opmerkingen dat het jammer was dat het mientje hele maal dichtgroeide.' Dat Staatsbosbeheer vrijwilligers aan het werk heeft in haar terrei nen, is een ongebruikelijk gezicht. 'Aan de overkant zie je het wel meer', zegt Van Egmond, 'maar het is er hier een beetje bij ingescho ten.' Dat dat veranderde, was ook te danken aan Rein de Graaf, die zich als vrijwilliger meldde en die inmiddels als coördinator verant woordelijk is voor vrijwilligers en groepen. Het is de bedoeling dat Staatsbosbeheer vaker vrijwilligers aan het werk heeft. 'Werk genoeg. Ik kan morgen nog wel vijftig man gebruiken', zegt Van Egmond. Dat het snoeien van bomen en het weghalen van opschot op het mientje eigenlijk ieder jaar moet gebeuren, hoeft geen probleem te zijn als WoesteLand het terreintje 'adopteert', waar sprake van was. 'Dat zou betekenen dat we hier een jaarlijks uitje van maken', zegt Marieke, een van de organisato- De Koog naar tweede ronde SV De Koog heeft zich door winst op Wieringerwaard geplaatst voor de tweede ronde van de beker. Al in de negende minuut maakte Robin Schoo vanuit een dieptepass de openingstreffer. Amper een minuut later was het weer raak en liet Maurice Groot 2-0 optekenen. In plaats van verder uit te lopen, nam De Koog met deze comforta bele voorsprong wat gas terug. Dat gaf Wieringerwaard de kans wat beter in het spel te komen en door slordig uitverdedigen van Pieter List scoorde Wieringerwaard een tegen doelpunt. In de tweede helft kreeg De Koog veel kansen, die echter niet werden benut. Pas in de zestig ste minuut plaatste Robin Schoo zijn tweede treffer, waarmee de stand 3-1 werd. Dat had 4-1 kun nen worden, maar Peter Koorn mis te in de slotfase een penalty. Trainer Subsidieregeling zeldzame planten Bij de provincie Noord-Holland kan subsidie worden aange vraagd voor beschermende maatregelen voor bedreigde soorten planten en dieren. Deze regeling is een onderdeel van het Investeringsbudget Lan delijk Gebied (ILG) van de provin cie en bedoeld voor gemeenten, waterschappen, vrijwilligersgroe- pen en natuurorganisaties, maar ook voor particulieren. Zeldzame soorten kunnen vaak met relatief kleinschalige maatregelen gehol pen worden. De subsidie, met een maximum van €10.000,-, bedraagt 75 procent van de gemaakte kos ten. Projecten van minder dan €500,- komen niet in aanmerking. Er kan subsidie worden aange vraagd voor onder meer de aanleg Jan Loew toonde zich na afloop maken we grote sprongen. Laten tevreden met het resultaat. 'Zoals we hopen dat we dit in de competi- we vanmiddag hebben gespeeld tie kunnen voortzetten.' Wat ik zeggen wou Annie Veel toeristen zijn verknocht aan Texel. Ze genieten van ons mooie eiland en voelen zich ermee ver bonden. Ze willen er niets van missen, ook niet als ze weer thuis zijn en daarom zijn velen ook geabonneerd op de Texelse Cou rant. Er zijn zelfs Duitse gasten die de Texelse Courant lezen. Zo kwam vorige week een Duitse gast naar me toe met het stukje over de melkkoeien oftewel toeris ten. Hij was enigszins bezorgd. 'Gaan ze nou betaald parkeren invoeren op de strandslagen? Dan zal het wel niet lang duren of de toeristenbelasting gaat weer omhoog. En wat zijn ze nog meer van plan allemaal?' Dat stukje was geen reclame voor ons eiland. Ik heb het maar even nagevraagd bij brancheorganisaties en gemeente, maar vooralsnog ligt er geen con creet voorstel om dergelijke maat regelen te nemen. Natuurlijk ligt het voor de hand dat de gemeente ergens mee gaat komen, maar is het niet verstandiger om dat eerst even af te wachten voor we onze gasten - want zo worden ze door logiesverstrekkers genoemd - bij voorbaat wegjagen. Op Texel is het toerisme een groot goed. Wij zijn ons allemaal zeer bewust hoe belangrijk onze gasten voor ieder een op het eiland zijn. En iedereen zet zich dan ook in om het hen zoveel mogelijk naar de zin te maken. Allemaal hebben we de gastvrijheid hoog in het vaandel. Annie, heb je misschien laatst de uitzending gemist van BNN's 'Nu we er toch zijn...'? Texel won goud door het gastvrije onthaal. Niets was de Texelaar teveel en het werd een hele gezellige uitzending waar de gastvrijheid vanaf spatte. En wat dacht je van het idee van Een hoop puin is al wat er rest van de uit 1962 daterende boerderij aan De Staart, die in opdracht van Natuurmonumenten werd gesloopt door loonbedrijf Smit uit Oosterend. Het wachten is op een mobiele puinbreker, die het puin ter plekke tot gruis vermaalt. <F°tonPB*mrd> Het Wadd'n Weekend van Woeste Land bestond natuurlijk niet louter uit ploeteren in de natuur. Er werd een bezoek gebracht aan Ecomare en aan het NIOZ, waar tekst en uitleg werd gegeven over werk zaamheden en onderzoek. Ook werd onder leiding van mensen van de Texelse afdeling van het IVN een excursie door de Slufter gemaakt en stond een debatavond over 'het nut van de Wadden' op het programma. De groep kam peerde op Kogerstrand, waar de avonden werden doorgebracht. 'Dat was wel even wennen', zegt coördinator Rein de Graaf. 'Het is een heel andere groep dan ande ren. Veel vegetariërs en nauwelijks alcohol.' Omdat het verblijf op Kogerstrand toch tamelijk kostbaar was voor de vrijwilligers, die reis en verblijf zelf moesten betalen, denkt Staatsbosbeheer over een andere oplossing voor als het Wadd'n Weekend jaarlijks mocht terugke- Aan het enthousiasme van de deel nemers zal het niet liggen. Want ondanks dat de werkzaamheden nu en dan gestaakt moesten wor den voor een regenbui, werd onver droten doorgewerkt en was het vooral de afwisseling van werk en ontspanning die het verblijf op het eiland aangenaam maakte. 'En je wordt steeds meer een groep, dat is ook veel waard.' Ongeveer twintig vrijwilligers van WoesteLand, de jongerenafdeling van het IVN, ontfermden zich vorige week over het mientgrondje bij van voedsel-, voortplantings- of schuilplaatsen zoals voor steen- en kerkuil, noordse woelmuis en bittervoorn. In totaal worden der tig soorten ondersteund, terwijl ook andere soorten profiteren van de getroffen maatregelen. Een uit gebreid overzicht van de subsidie regeling is te vinden via www.noord-holland.nl en www. landschapnoordholland.nl/zakelij- ke-diensten. Voor vragen kan met terecht bij de provincie via tel. 0800-9986734 (gratis) of e-mail- adres servicepunt-shv@noord- holland.nl. Landschap Noord-Hol land geeft desgewenst advies. Contactpersoon en projectleider is Jeanine Hamers, telefoonnum mer: 088-0064444. De actiegroep Behoud Groeneplaats liet zich niet door de regen weer houden en voerde zaterdagmiddag campagne om de Groeneplaats open (dus onbebouwd) te laten. Er werd geschilderd, gepicknickt en ijs gegeten en pas toen de regen in de middag al te ernstig werd, werden de activiteiten naar binnen verplaatst. toPfew™iG8l^ In verband met de hevige regenval werd de simultaan die schaker Jaap Dros in het park zou geven, naar binnen verplaatst. In de opka mer van grandcafe De Hollebol speelde Dros tegen een handvol tegenstanders. if°i° hp STIFT. Natuurlijk kun je erover dis cussiëren of je investeringen in toeristische voorzieningen op deze manier moet organiseren, maar het basisidee is goed. Het basisidee om een deel van het geld dat door de gast wordt opge bracht te spenderen aan voorzie ningen voor de gast. Texel is daar op een goede manier mee bezig. Dan is het jammer als de gast in ongenuanceerde berichtgeving leest dat hij slechts een melkkoe is die zoveel mogelijk uitgemolken moet worden. Dit doet geen recht aan de Texelse gastvrijheid en is geen goede boodschap naar onze gasten. Albert Huisman, Voorzitter KLV Texel, Den Hoorn. Naschrift: De betreffende opmerking stond in een column van Annie, en betrof geen redactionele 'berichtgeving'. Een 90-jarige man uit Den Burg is zaterdag gewond geraakt bij een aanrijding op de rotonde van het Schilderend in Den Burg. De man werd over het hoofd gezien door een 68-jarige plaatsgenoot die met de auto vanaf de Emmalaan naar de Bernhardlaan reed. De 90-jarige man kwam ten val en moest voor controle naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Hij had last van een pijnlijke schouder en een been wond. (Foto Texelpholo.nl) Wat ik zeggen wou Groeneplaats Beste Gerard van der Kooi, Wat ik mooi vind, is dat iemand openlijk toegeeft dat hij van gedachten is veranderd en daar ook nog een uitgebreide toelich ting op geeft. Hij zal ongetwijfeld vriend en vijand hiermee verras sen. Maar als u nu toch van gedachten verandert, begrijp ik werkelijk niet waarom u zo aan de woningen aan de Burgwal blijft vasthouden. Legt u mij eens uit wat daar de meerwaarde van is. Als je nu op de Groeneplaats door het Park heen kijkt, heb je een prachtig zicht op de historische Burgwal met mooie authentieke panden. Of kijkt u liever tegen nieuwbouwhuisjes aan met tuintjes en schuttingen, bijbehorende auto's en containers? Dat zou ik dan eens graag van u willen horen. namens stichting De Wezentuin, Marga Lakwijk, Den Burg. Lekkage bij auto De brandweer moest gisteren uit rukken voor een auto met pech op camping Kogerstrand. De bestuur der had zijn carter onder de wagen vandaan gereden, waardoor motor olie van het wegdek moest worden geruimd. Nieuwe voorzitter commissie regio De Commissie Kop van Noord- Holland die zich over de toe komst van de Noordkop buigt, heeft een nieuwe voorzitter gekregen. Lenie Dwarshuis, oud-gedeputeer de van Zuid-Holland, neemt het stokje over van scheidend voorzit ter Joan Leemhuis. Die is ook waarnemend burgemeester van Schiedam en dat viel niet meer te combineren met de Commissie Kop van Noord-Holland. De commissie, waarvan ook oud burgemeester Joke Geldorp lid is, onderzoekt welke sociaal-econo mische en ecologische impulsen de Kop van Noord-Holland nodig heeft om florerend te blijven. De commissie werd eerder dit jaar opgericht door de provincie, nadat eind 2010 het project Wieringer- randmeer door Provinciale Staten van Noord-Holland was afgebla zen. Dat betekende ook een eind aan een aantal beoogde toeristi sche en recreatieve ontwikkelin gen. De commissie geeft naar ver wachting dit najaar advies aan Gedeputeerde Staten. Schip vast op mosselperceel De Francine Kroesen van de KNRM in Oudeschild is vrijdag avond uitgevaren voor een zeil jacht dat was vastgelopen op een drijver van een mosselper ceel in het Malzwin. Het ging om de negen meter lange Impuls die met vijf opvarenden deelnam aan een 24-uursrace. De bemanning van de Francine Kroe sen maakte een sleepverbinding met de Impuls en trok daarna het jacht scheef, zodat de Joke Dijkstra uit Den Helder de Impuls voorzich tig over de drijvers kon trekken. Na inspectie bleek het jacht geen schade te hebben. De Joke Dijkstra bracht de Impuls daarna buiten het mosselperceel, zodat het schip de race kon voortzetten. De beman ning van de Francine Kroesen kon om 01.00 uur huiswaarts keren. In sloot gereden zonder rijbewijs Een 17-jarig meisje uit Oudeschild is donderdagavond met een auto in de sloot gereden langs de Schor- renweg. Zij was van de weg geraakt en daarna in de sloot beland. Het meisje had zelf geen letsel, maar kreeg wel een proces-verbaal voor rijden zonder rijbewijs.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5