TEXELSE 7 COURANT Zomeroverleg: 'Minder geweld en vernielingen' Tandems, ligfietsen en vrije renners op NK tijdrijden DINSDAG 30 AUGUSTUS 2011 Uitgelezen weer voor kitesurfen Hoewel met name de regen koppen en een stevige bran- zaterdag nog roet in het eten ding. Een beetje zon erbij en het gooide, was het zondag een kitesurfweekend bij paal 17 kon uitgelezen dag om te kitesurfen. niet meer stuk. Een stijve bries, witte schuim- Het was zondagmiddag dan ook veertig deelnemers streden in een een drukte van belang op het race een hangtime-competitie, strand. De organisatie schat dat - waarin - mede dankzij de stevige verspreid over de dag - zo'n dui- wind - soms metershoge sprongen zend mensen hebben genoten van werden gemaakt. Speaker Dorian de verrichtingen van de kitesurfers, van Rijsselberghe hield de toe- afkomstig uit het hele land. De schouwers goed op de hoogte van het verloop van de wedstrijden, Tom Hoekstra eindigde op de der maar dat de snelheden hoog lagen, de plaats. Kevin de Graaf bleek de behoefde geen betoog. snelste in de race. Tweede werd Lennart Witte, derde Maarten Hor- De hangtime-competitie werd uit- dijk. Marcha van Wissen was beste eindelijk gewonnen door Maarten dame bij beide onderdelen. Rodijk. Tweede werd Mike Bak, ifmsnpco^k^i,mm) Minder geweldsincidenten en vernielingen. Dat is het voorlopi ge beeld van de openbare orde en het aantal bezoekers in de uitgaansgebieden. Dat is eén van de uitkomsten van het vierde en laatste zomeroverleg dat vorige week maandag werd gehouden. Tijdens dit overleg bespraken diverse belanghebbenden in De Hof in De Koog de openbare orde en leefbaarheid. Voor de laatste paar weken geldt een vergelijkbaar beeld als voorgaande jaren. Ern stige incidenten worden niet gemeld in het persbericht. Dat werd eind vorige week verstuurd, in de aanloop naar Tropical het afgelopen weekend. De politie pakte in de nacht van zaterdag op zondag vier man op wegens geweldpleging. Na het seizoen vol gen definitieve cijfers over de openbare orde. De meeste overlast wordt onder vonden van luidruchtige jongeren die van en naar de Dorpsstraat lopen. Dit is volgens het overleg moeilijk te bestrijden. Politie en dorpswachten hebben de afgelo pen weken wel scherper toezicht gehouden in de straten, zoals de Brink, de Ruijslaan en de Epelaan. Met als resultaat dat diverse bekeu ringen zijn uitgedeeld aan mensen die met alcohol over straat liepen, baldadig gedrag vertoonden of dronken waren. Na Tropical wor den de dorpswachten niet meer dagelijks ingezet. Tot eind oktober zijn ze alleen nog aanwezig op zaterdag. Komend najaar wordt het seizoen geëvalueerd. Koger Klimbos 2Sommige mensen vinden het van belang om de natuur te respecte ren en anderen zien in diezelfde natuur een bron van inkomsten. Het is nu net, dat deze twee per spectieven recht tegenover elkaar staan. Eerder heb ik een stukje geschreven over deze kwestie en ik moet zeggen dat ik verbaasd ben over de commotie, die ont staan is over deze voorstellen. Het zou niet eens een onderwerp van discussie moeten zijn. leder mens heeft een eigen perspectief en ziet in zijn bewustzijn een eigen hori zon. Het is soms moeilijk te begrij pen waarom de ander datgene doet, wat hij doet. Mensen zijn met andere woorden soeverein in hun gedachten. Zij hebben allen een eigen horizon. Daarom is het zaak om de horizon van beide kwesties, het Klimbos en de Gouden Driehoek, in onderzoek te nemen en de voor- en tegen standers tot een horizonversmel ting te laten komen. De mensen uit Weesp hebben een vooronderstel ling om geld te verdienen op Texel. Zij focussen zich op geld en gebrui ken de bomen daarvoor. Zij verge ten daarbij het aspect 'traditie en natuur'. De Texelaars leven met de natuur, dat doen zij al eeuwen lang. Zij respecteren iedere boom, die in het bos staat. De bomen zijn voor hen meer waard dan het vele geld dat je ermee zou kunnen verdie nen. De Texelaars hebben eeuwen lang voor en door de natuur geleefd, zij zijn verstrengeld met de natuur. Zij teelden hun eigen voed sel en zorgden voor het vee en hadden dat lief. Pas veel later, vanaf de jaren vijftig van de vorige eeuw, is het toerisme op gang gekomen. Zelf ben ik voor het eerst op Texel gekomen in 1954. Ik spreek dus uit ervaring; maar dit terzijde. Om nu een klimbos te gaan creë ren is tegen het zere been van de Texelaars en als u mijn mening vraagt, terecht! Wat moeten men sen uit Weesp, die geen binding hebben met onze natuur en met ons mooie eiland? Geld verdienen, als je het mij vraagt. Ja, maar dan walsen zij over de traditie en de gevoelens van de Texelaar en ruï neren het prachtige bos. Kinderen moeten mijns inziens juist oog heb ben voor de natuur. Leer hen res pect hebben voor hetgeen om hen heen leeft. Als er geen gewassen en bossen zouden zijn, konden wij, mensen, niet leven. Een boom is niet bij machte te spreken, maar als hij het zou kunnen, zou u geen vriendelijke woorden van hem krij gen. Een ander argument is het gevaar. Ik las in de krant over bruggen van boomtop tot boomtop. Hoe moet dat met de aansprakelijkheid en de ambulance, waar al zo'n moeite mee is en moet het gebied omheind worden opdat er 's nachts geen dronken snaken in gaan hangen? Heeft de politie het in het seizoen al niet druk genoeg? Trouwens, is het überhaupt een punt van dis cussie? Toen het verzoek van dit zotte idee bij de raad binnenkwam had het gelijk al geseponeerd moe ten worden. 'Geen denken aan', had de raad meteen moeten zeg gen. Wat de Gouden Driehoek betreft, ik ben op de Hogeberg opgevoed en daar geldt hetzelfde. De Hoge berg is uniek, het gedeelte met de waterput en het Skillepaadje is op de hele wereld niet te vinden. In de zomer fietst u op het paadje tussen het fluitekruid. Moet dat over het hoofd worden gezien omdat men sen van de overkant zo graag geld willen verdienen? Nou, nee dus. Weten kinderen en trouwens som mige volwassenen wel wat fluite kruid is? Maar om terug te komen op de horizonversmelting, maak deze argumenten duidelijk aan mensen van de overkant, zodat zij ook uw perspectief begrijpen. Bescherm de natuur en respecteer datgene wat je hebt, want als het Voetbalprogramma Zaterdag: SVO-Berdos 14.00 Zondag: Kaagvogels-De Koog 1 14.00 Uitslagen: De Koog 1 -Wieringerwaard 1 3-1 (beker) Zaalvoetbal Het zaalvoetbalseizoen begint vrij dag 2 september met een wed strijd om de supercup. RAB Bouw materialen 1 speelt vanaf 21.15 uur tegen NBC/De Steenenplaats 1. Daarna worden weer competitie wedstrijden gespeeld. bedorven is, krijg je nooit meer terug wat je reeds had. Het eiland heeft een eigen identiteit en dat verdient geen verrommeling vanwege de ideeën van mensen van de overkant, dan kunnen we net zo goed allen thuis blijven en naar een of ander pretpark gaan. Het is al erg genoeg dat die parken bestaan. Burgemeester en wethouders, ga niet zo nonchalant met ons mooie eiland om. Natuurlijk willen wij allen geld verdienen, maar dat moet toch niet koste wat kost ten koste van de mooie natuur gaan? Milja E.Kalwij, Naarden. Circa 180 wielrenners uit heel Nederland strijden zaterdag 3 september op Texel om het jaar lijkse Nederlands Kampioenschap tijdrijden voor vrije renners. Op het parcours langs de Waddendijk is tussen 13.00 en 17.00 uur geen ander verkeer toegestaan. De tijdrit over 28,5 km wordt al vele jaren op Texel gehouden. Start en finish zijn op de IJsdijk, ter hoogte van Waddenhaven Texel bij Oude- schild. 'Vrije renners' zijn wielrenners die niet bij de nationale wielerbond KNWU zijn aangesloten. Voor het publiek valt er het nodige te beleven: dichte wielen, futuristische helmen en gestroomlijnde ligfietsen zijn in alle soorten en maten te zien. De deelnemende tandems strijden om de officiële landstitel. De renners rijden langs de dijk rich ting het keerpunt (monument bij De Cocksdorp) en weer terug. De gemeente heeft toestemming gege ven het parcours verkeersvrij te maken. Alleen de organisatie en aanwonenden mogen er met auto's op. Overig verkeer wordt met bor den omgeleid. Bij alle zijwegen staan verkeersregelaars; weggebruikers dienen hun aanwijzingen op te vol gen. Recreatieve fietsers zijn tijdens de wedstrijd niet op parcours toege staan. Voor de veiligheid van de www.ronaldtimmer.com fietsers en uit oogpunt van vogelbe scherming is de buitenzijde van de dijk tussen De Cocksdorp en Oude- schild eveneens afgesloten. Bij de heren senioren ging de winst de afgelopen twee jaar naar 'kanonnen' uit Den Helder. Bij de dames gaat de strijd vermoedelijk tussen de winna res van vorig jaar, Jannie Kleinjan uit Almelo en ex-wereldkampioene Marion Bax uit Bavel. Het Texelse publiek zal uitkijken naar de presta ties van de lokale favorieten. De tandems bestaan uit een piloot met visueel gehandicapte bijrijder. Dat zij hard over de weg kunnen gaan, blijkt wel uit de toptijden die de afgelopen jaren zijn neergezet. De ligfietsen met stroomlijn gaan overigens het hardst van allemaal; een gemiddelde van boven de 60 km/uur is zelfs mogelijk. Eerste plaats voor Kees Dijkema Texelaars snel Kees Dijkema van Oost heeft zondag de eerste plaats behaald bij de Historische Motor GP in Eext. Dijkema komt uit in de klasse Pre 50 van de Historische Motorsport Vereniging (HMV) op een Velocette 350 cc uit 1938. Hij had een plek op het podium hard nodig om zijn tweede plaats in het jaarklasse ment te behouden. De beslissing valt tijdens de laatste race van de HMV, die over twee weken wordt gehouden in Groningen. De jaar lijkse race op de klinkerweggetjes lü Hemmerloop in het oude brinkdorp Eext wordt zeer professioneel georganiseerd door meer dan 100 plaatselijke vrijwilligers. Het moeilijke straten- circuit is beveiligd met 3200 meter hekken, strobalen, camera's en in Assen opgeleide baanposten. De publiekstrekker was dit jaar de deelname van het Yamaha Classic Racing Team met vele nationale en internationale racelegenden waar onder 15-voudig wereldkampioen Giacomo Agostini. Robert Bakker is op de Hemmer loop die zondag in Hoorn werd gelopen in zijn categorie als tweede geëindigd. Hij legde de tien kilometer af in 34.40 minu ten en finishte slechts tien seconden achter nummer één. In de overall klasse eindigde hij op de 19ste plaats. Timmer en Timmer winnen ringsteken Petruska en Larissa Timmer hebben zondagmiddag in De Cocksdorp hun titel van ring steekkampioen weten te pro longeren. Zij eindigden op de derde plaats om de dagprijs. De finale werd - anders dan andere jaren - ditmaal verreden in de Kikk- ertstraat in De Cocksdorp, waar de publieke belangstelling groot was. Onder een stralende zon en in de luwte van de huizen werd het een spannende strijd. De beste kop pels waren aan elkaar gewaagd, zodat een barrage nodig was om tot een beslissing te komen. Daar bij kwamen Timmer en Timmer als winnaar uit de bus. De koppels Cees Bakker/Renske van de Tem pel en Jan Keijser/Alicia Saai sta ken evenveel ringen. Dat beteken de dat de tijd tussen de ringen bepalend was. De klok op de wagen wees uit dat Bakker en Van de Tempel de hoogste snelheid hadden. Zij eindigden daarmee op de tweede plaats. Keijser en Saai werden derde, maar wonnen wel de dagprijs. Tweede koppel van de dag werden Frouwke en Annejet Eelman, die tevens de prijs voor het schoonste geheel wonnen. De prijs voor de snelste aanspanning ging naar de combinatie Martien Witte en Majanka Kleinveld, de prijs voor de meest correcte aan spanning naar Frans en Christa Bakker. De prijzen waren beschik baar gesteld door de middenstand van De Cocksdorp. Alle aanspan ningen kregen een aandenken, aangeboden door Natasja Garrit- sen. De prijsuitreiking vindt vrijdag 2 september plaats tijdens een fees telijke bijeenkomst in manege Akenburg. Hiervoor zijn alle vrijwil ligers en sponsoren uitgenodigd. Verdienstelijk liep ook Theo Fran- chimon, die in de categorie wed strijdlopers 50-plus de tien kilome ter liep in 37.54 minuut, ook goed voor een tweede plaats. Overall eindigde Franchimon als 38ste. George Eelman liep dezelfde afstand in 56.09 minuut. Van de 250 deelnemers eindigde Eelman op plaats 195. Er werd een stratenparcours van vier keer 2,5 kilometer afgelegd, waarbij de lopers plaatselijk te maken hadden met een flinke wind. Er stonden veel toeschouwers langs de kant en de organisatie liep gesmeerd. Afrikaanse lopers waren het snelst. Winnaar Abrar Osman uit Eritrea liep de afstand in 28.22, bij de vrouwen won Wamboi Gichia uit Kenia in 32.20. SVO wint oefenwedstrijd SVO heeft zaterdag de oefen wedstrijd tegen het hoger geplaatste SVAP 74 in Anna Paulowna gewonnen. SVAP speelt in de vierde zaterdag klasse, een klasse hoger dan SVO. Toch had de Oosterender ploeg de hele wedstrijd het betere van het spel. Dat resulteerde in een ver diende overwinning van 3-2. SVO begon matig en keek al na vijf minuten tegen een achterstand aan. Maar Ed de Vries scoorde tweemaal, de tweede keer na een flitsende aanval over rechts. In de tweede helft liet SVO kansen lig gen en maakte SVAP de gelijkma ker. Maar SVO herpakte zich en Ed de Vries scoorde tien minuten voor tijd het winnende doelpunt. 'Een uitstekende zege, met prima ver zorgd voetbal', aldus trainer Nico Kremer. 'Ik ben ook verrast over de snelle progressie die de ploeg doormaakt in zo'n korte tijd. Met dit resultaat kunnen we vol vertrou wen de eerste competitiewedstrijd tegemoet zien.'

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7