WuS teeltouts hlj f> 'Goeie schapenfokker let vooral op foutjes' TEXELSE 9 COURANT Herman Barhorst bescheiden, maar kritisch Topprijzen voor Texelse schapen □npmd Texel füf SUPER 8 ^4* Kg- TAXITEXEL www.taxitexel.nl Stichting Kerken en Minima Texel DINSDAG 30 AUGUSTUS 2011 Schapenfokker Herman Barhorst van Oost 'Belangrijkse is dat een schaap goed functioneert. 'Schapen moeten zich bewezen hebben. Pas dan ga ik ermee verder. Als ooien zeven tot acht keer hebben gelamd, dan wil ik er wel een ram van houden om daarmee te fokken.' Aan het woord is schapenfokker Her man Barhorst van Oost, komen de maandag één van de inzen ders op de Schapenfokdag. De veehouder uit Oost is een bescheiden mens en snel tevre den. Zijn koeienstal is de kleinste van het eiland, maar elk dier wordt vertroeteld, kwaliteit en liefde voor het vak staan bij hem hoog in het vaandel. Een veehouder in hart en nieren, met een flink koppel scha pen en de derde generatie fokker in de familie. Een boer met oog voor zijn omgeving, zuinig op het landschap rond de boerderij. Geen grote megastallen aan de Ooster- weg, een traditionele boerderij waarvan slechts de mestsilo ver raadt dat hier toch een modern bedrijf wordt gevoerd. Bescheiden is Herman Barhorst ook over zijn aandeel in de jaar lijkse fokveedag. 'Ik zit niet bij de toppers. Schapenfokken is voor mij een uit de hand gelopen hobby. Mijn vader (Henk) had een paar koeien en dik vijftig schapen. Ik had als jochie een paar geiten en deed daar wat soggies bij. Toen mijn vader ziek werd en hij de lam- merij niet meer kon doen, heb ik mijn baan opgezegd en ben voor mezelf begonnen. Sindsdien ben ik boer. Dat was in 1991Later kon ik de boerderij van mijn schoonvader Arie Brans overnemen. Die fokte ook schapen, net als zijn vader Piet. Ik ben dus de derde genera tie. Piet en Arie Brans waren goeie fokkers. Ze hoorden bij de eersten die zwoegervrije dieren hadden en hebben op fokveeda- gen de nodige prijzen behaald. Ze hadden goeie ooien en verkochten daar veel van. Ik nam eerst zijn schapen over en vond het leuk om ermee verder te gaan. Ik begon met 65 schapen. Dit jaar had ik er 200 te lammen.' 'Arie en Piet fokten altijd grote, ruime ooien. Twintig jaar geleden zijn we, zoals alle fokkers, meege gaan met de trend om luxer en kleiner te fokken (een korte romp, met liefst een grote, 'sprekende' kop). Gelukkig is nu de norm weer om groter en ruimer te fokken. Ik ben ook schapenhouder en het belangrijkste voor mij is dat het schaap goed functioneert. Dus dat het makkelijk moet kunnen lam men. Ik wil evengoed een mooi schaap fokken, maar niet met van die extreem zware koppen. Als ik er van die luxe dieren tussen heb, dan doe ik die altijd weg. Ik ga voor wat grotere, langere schapen. Die lammen makkelijk en hebben meer inhoud. Ook de vruchtbaar heid is belangrijk. Dit jaar was helemaal super. Ik heb nog nooit zoveel drielingen gehad. De vrucht baarheidsindex zit bij al mijn dieren iets boven het gemiddelde van honderd. Ik gebruik altijd ramlam- meren van een oud schaap, dat vaak heeft gelamd. Schapen moe ten zich bewezen hebben. Het liefst fok ik met rammen uit mijn eigen stal. Ik ken de geschiedenis van mijn dieren. Als je het bij je eigen soort houdt, dan hou je een uniforme stal. Als je een uniforme stal en constante kwaliteit hebt, dan geeft dat vertrouwen. Mensen bellen wel of ze rammen kunnen kopen en komen niet eens kijken. Gisteren nog een man uit de Beem- ster met een biologisch bedrijf, die een grote ram wilde hebben. Om mijn petje af voor fokkers als Koos Tjepkema en Kees Kikkert. Zoals die mannen het in hun vingers hebben.' 'Als je eenmaal op de Groene- plaats staat, dan geeft dat wel een kick. Het is altijd leuk. De sfeer, het wegbrengen van de schapen en opbouwen van de hokjes, alles er omheen. Mijn zoon Jelmer vindt het ook leuk en helpt mee. Op zo'n dag spreek ik allerlei mensen. Ook veel andere fokkers, met wie ik over het vak kan praten. We zitten hier op een schapeneiland, maar toch komt dat praatje met vakge noten er niet zoveel van. Met buur man Cees Bas, maar verder spreek ik er niet zoveel. Daarom ben ik ook lid van de schapenstudieclub, die een paar keer per jaar bij elkaar komt. probeer daar dan zelf een goeie ram uit te fokken waar ik weer mee verder kan. De keus voor zo'n ram is best lastig. Ik koop nooit dure rammen. Elke fokker heeft zijn eigen voorkeur. Ik vind bijvoor beeld dat Loek van Vliet hele beste rammen heeft. Goed ontwikkeld en mooi van type.' 'Ik doe al twintig jaar mee met de Schapenfokdag. Elke keer is het weer spannend en ik kan er best tegenop zien. Het vergt nogal wat voorbereiding. De dieren moeten schoon zijn, mogen geen gebreken hebben. Je moet ze toiletteren; staartjes knippen, opknippen, de billen schoon houden is het moei lijkst. Daarvoor heb je een schoon weitje nodig. Ik snap niet hoe som mige boeren dat doen. Ik neem Eerste prijzen haal ik nooit, maar daar doe ik het ook niet voor. Ik doe het vooral om te laten zien dat ik ook stamboekfokker ben. Ik ga er echt niet met al m'n rammen staan. Dit jaar met een schaap met een drietal ooilammeren en een paar anderhalf jarige rammen. Ik heb wel eens 1b en 1c gestaan, maar nooit 1a. Ik heb wel eens een paar goeie rammen gehad, maar nooit een kampioen. Wel heb ik een keer een ramlam bij de beste tien gehad. Hij was goed ontwik keld, maar voor mij niet eentje om te houden.' 'Een goeie fokker is kritisch. Die kijkt niet hoe mooi zo'n lam is, maar let vooral op de foutjes. Als ze op de Groeneplaats in zo'n hokje staan, dan zie je dat heel goed. Het volmaakte beeld is voor iedereen weer anders. Natuurlijk heeft het stamboek allerlei regel- In het Schotse Lanark werd woensdag en donderdag de jaarlijkse veiling van Texelse schapen gehouden. Lanark is de nationale veiling van Schotland en daarmee sterk bepa lend voor de prijzen. Texelse scha pen zijn in Schotland erg gewild om mee te fokken en als wolscha pen. Vanuit het hele land komen fokkers en eigenaars - veelal ver enigd in de Texel Society - naar Lanark voor de tweedaagse keu ringen en veiling. Bij het ter perse gaan van deze krant stond het record van de dag op 32.000 guineas (€74.128,-) voor een ramlam uit de stal van John Mellin's Huil House. Na snel oplo pende biedingen werd het lam eigendom van John Forsyth uit Glenside, die meer bood dan Robert Laird uit Cambwell. Een tweede recordbedrag werd enkele uren later geboden voor een ram lam uit de stal van Innes, dat ver kocht werd aan een collectie van drie boeren voor 24.000 gns (€55.596,-). Met uitschieters van boven de 10.000 gns (€23.165,-) lagen de prijzen gemiddeld tussen de 4.000 en 5.000 gns. UITIadderTexel Dinsdag 30 augustus - 17.00-20.00 Kindertheater Feestrestaurant Woensdag 31 augustus - 19.00 Diner Cabaret Zaterdag 3 september -19 Diner Cabaret ondag 4 september - 20.30 uur Collectief van het Nieuwe Lied MUSIC CLUri 2010 KINDERTHEATER DINER CABARET Kijk op www.klif12.nl of adv. in Texel Vakantiekrant tjes waar een dier aan moet vol doen. Maar ook al heb je een schaap met 88 punten, dan is daarmee niet gezegd dat je er ook goeie nakomelingen van hebt. Rammen kunnen er super uit zien, maar later in de fokkerij tegenval len. Ach, als fokken makkelijk was, dan konden we het allemaal wel.' 'Ik vind het jammer dat het steeds moeilijker wordt om de Schapen fokdag overeind te houden. Daar over maak ik me best zorgen. Fok kers vergrijzen en er komen steeds meer regeltjes bij. De dierenarts moet voor die dag hier wel drie keer het erf op. Daar zitten nogal wat kosten aan. Voor de tien dieren die ik inzend toch een paar hon derd euro. Om de twee jaar bloed tappen voor zwoegerziekteonder- zoek. Ik kan goed begrijpen dat sommige fokkers er mee zijn gestopt. Ik denk daar zelf ook wel eens over na. Maar het voordeel van stamboek is dat je wel gezond vee houdt. En de schapenfokdag is voor mij wel een etalage om te laten zien dat ik gezonde dieren heb. Er zijn altijd mensen die zwoe- gervrij willen kopen. Door de jaren heen heb ik al heel wat klantjes gehad. Ik heb verkocht naar Bel gië, Engeland, Oostenrijk, Ierland Tsjechië en zelfs jonge schapen naar Rusland. Ik zit nog wel eens te denken wat er van die dieren over zou zijn. Daar hoor je nooit meer wat van.' Schapengeld snel geteld, wordt wel gezegd. Herman: 'Mij hoor je niet klagen. Ik ben misschien snel tevreden, maar heb er altijd een goeie boterham aan gehad. Ik heb een bedrijf met lage kosten en heb geen gigantische investeringen gedaan. Ik moet er niet aan den ken om zo'n mega loopstal te heb ben en honderd koeien te melken. Ik voel me nog echt boer. Daar voel ik me goed bij. Ik doe wat aan natuurbeheer en voor de toerist. Het Boerenommetje loopt over mijn land. Een ander vindt mis schien dat ik gek ben, maar ik vang er een leuke vergoeding voor. Ik zie hoeveel mensen er plezier aan beleven en vind het leuk om soms een praatje met ze te maken. Ik doe ook aan tuunwallenbeheer. Toen ze hier dat fietspad wilden maken, heb ik gezegd: Prima, maar er moet wel een tuunwal langs. Nu staat die er. Ik heb een paar kilo meter tuinwal en veertien kolken. De schapen drinken er uit. En ik doe aan nestbescherming. Dit jaar had ik een stuk of tien scholekster nesten. Ik geniet ervan als ze uit komen. leder jaar zie ik wel een paar jonkies groot worden.' Gerard Timmerman Met TEXELTOURS naar concert of musical! 13-11-2011 de hitmusical Miss Saigon 11-12-2011 Holiday on Ice 18-12-2011 Ave Maria kerstconcert 08-01-2012 musical Wicked Compleet verzorgd arrangement met entreeticket, comfortabel busvervoer en overtocht! >l of mail voor meer informatie of boekingen: 0222-315555 of info@texeltours.nl PROGRAMMA 1 T/M 7 SEPTEMBER: Tel. 0222-315555 WM0/ ziekenvervoer Rolstoelvervoer 10% korting met onze voordeelpas Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10,1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9