Regen niet de enige bedreiging voor Schapenfokdag Tjepkema en Zoetelief winnen Bronzen Texelaar DINSDAG 6 SEPTEMBER 2011TEXELSE W COURANT Voor de i uiterlijk. ring in gaat, legt Koos Tjepkema de laatste hand aan zijn de kampioen in de rubriek ander- halfjarige ooi met lam(meren) lever de, alsmede de reserve-kampioen bij de drietallen ramlammeren. Andere kampioenen waren van Kees Kikkert (tweetallen ramlam meren en drietallen ramlammeren), Nico van Heerwaarden (schaap met lammeren), Cees Comman deur (ooilammeren en oudere ooi en groep oudere ooien), Jaap Hin (eenjarige ooien), Loek van Vliet (eenjarig ooien en ooilam), Piet Kooiman (afstammelingengroep) en Jaap Eelman (slachtlam). De ooi met de hoogste productie was van Jan-Willem Bakker. Tekst: Joop Rommets Foto's: Pip Barnard Uitslagen: Kampioen oudere rammen: fokker L. van Vliet, eigenaar K. Tjepkema en E. de Haan; reserve-kampioen: fokker C. Kik kert, eigenaar J. en A. Eelman. Kampioen eenjarige rammen: fokker Fir ma Bakker, eigenaar K. Tjepkema en H. Zoetelief; reserve-kampioen: fokker/eige naar C.A. Commandeur. Kampioenshok twee ramlammeren: C. Kikkert; reserve-kampioen: C. Kikkert. Kampioenshok drietal ramlammeren: C. Kikkert; reserve-kampioen: K. Tjepkema. Kampioen anderhalfjarige ooi met lam(meren): K. Tjepkema; reserve-kampi- Kampioen schaap met lammeren: N. van Heerwaarden; reserve-kampioen: P.G. Kooiman. Kampioensgroep ooilammeren: C.A. Commandeur; reserve-kampioen: Agrari sche Onderneming O.A. Kampioensgroep eenjarige ooien: J.C. Hin en Zn.; reserve-kampioen: L. van Vliet. Kampioensgroep oudere ooien: C.A. Commandeur; reserve-kampioen: J. en A. Eelman. Kampioen oudere ooi: C.A. Comman deur; reserve-kampioen: N. van Heer- Kampioen eenjarige ooi: L. van Vliet; reserve-kampioen: N. van Heerwaarden. Kampioen afstammelingengroep: P.G. Kooiman; reserve-kampioen: Fa. Mantje. Beste ooilam: L. van Vliet. Beste slachtlam: J. Eelman. Hoogste productieve ooi: J.W. Bakker. Met bakken kwam de regen uit de hemel, toen gisterochtend om negen uur de jaarlijkse Schapenfokdag zou beginnen. Even zag het er somber uit voor wat rustig één van de meest Texelse evenementen mag wor den genoemd. Maar het besluit om een half uurtje later te begin nen, pakte goed uit. En toen halverwege de morgen de zon boven de Groeneplaats door kwam, kon er weinig meer mis gaan. Kees Kikkert, Loek van Vliet, Jan Kok, Jan-Willem Bakker en Nico van Heerwaarden, die al weken van te voren in touw waren om de Schapenfokdag vorm te geven. 'Overleg met de gemeente, met de marktmeester, regelen dat er geluid is, juryleden vragen', somt woordvoerder Van Heerwaarden enkele van de vele werkzaamhe den op. Samen met oud-voorzitter Jan Zwagerman was hij zondag middag al bezig samen met enke le 'rayonhoofden' de hokken te bouwen waar zaken regelt. Helaas moesten we het voor het eerst sinds jaren zon der onze supervrijwilliger Jos Wit te doen', vertelt Van Heerwaar den. Zorgen zijn er volgens hem wel over de sluipende vergrijzing. Het is alweer een hele tijd geleden dat de Schapenfokdag voor het laatst inzendingen van een nieuwe fok ker welkom mocht heten. Onder tussen valt er wel af en toe één af. Carlo Veeger, één van de meest toe. De fokker van De Waddel valt al jaren op met rammen en ooien die veel groter en 'ruimer' zijn dan wat gangbaar is. Zijn meeste col lega's onderschrijven weliswaar het doel om schapen te fokken die gemakkelijker 'aflammen', meer dan Bakker stellen ze prijs op instandhouding van het type. Of te wel: de schapen moeten wel op het Texelse ras blijven lijken. Bakker was wel present op de Schapenfokdag, waar hij - net als vorig maand bij de landbouwten- Als de keuring begint, worden ze in de ring geleid.' Bakker ziet deze opzet als een goed alternatief, ook voor andere collega's die niet aan het algemene fokdoel van het stamboek voldoen. 'Je hebt ook fokkers die juist niet van die grote dieren willen, omdat er voldoende vraag is naar het model dat een paar jaar geleden gefokt werd. Die maken ook geen kans op een prijs, maar op deze manier kunnen ze zichzelf wel blijven presenteren.' Dat de stallenprestaties de keuring ooit zullen ver- Het wat verlate mooie weer kwam voor velen als een opluchting. Zoals te doen gebruikelijk waren er buiten de toeristen en andere 'gewone' bezoekers ook weer tientallen (hobby)fokkers uit bin nen- en buitenland om de laatste ontwikkelingen in de fokkerij in ogenschouw te nemen en wellicht een goede ram of ooi te kopen. Buiten de zestien leden van het Texels Schapenstamboek in Noord-Holland, die present waren met in totaal zo'n vijfhonderd ram men, ooien en lammeren, telt het evenement een enorm aantal betrokkenen. Meest in het oog springt de organisatie, bestaand uit de fokkers Koos Tjepkema, de dieren in werden gepre senteerd. Medewerkers op de dag zelf waren verder onder anderen de tien juryle den, presenta tor (en voorzitter Dick Roele), de dames van het secretariaat en mannen als Maarten Veeger, Frank Gorter en Carlo Veeger, die zorg den voor de aanvoer van hekken en stro in de hokken, het ophan gen van de spandoeken van de sponsors en andere hand- en spandiensten. 'We hebben een leuke en gezellige club die de trouwe deelnemers, bedankte vorig jaar om bedrijfseconomische redenen voor het lidmaatschap, terwijl Jan-Willem Bakker nog wel is aangesloten, maar niet meer aan de keuringen meedoet. 'Ik vind het niet erg om steeds ach teraan te staan, maar ik heb zo'n ander fokdoel dan het stamboek, dat het weinig zin heeft nog mee te doen. Het werd een kwestie van appels met peren vergelijken en dat is ook lastig voor de keur meesters', licht Bakker zijn keuze toonstelling in Opmeer - een zoge noemde stallenpresentatie ver zorgde. Om te laten zien waartoe zijn rammen en ooien in staat zijn, had hij de nodige nakomelingen meegekomen en deze bij hun vaders en moeders gezet. In totaal ging het om dertig dieren. Bakker had de stand voorzien van aller hande informatie over zijn bedrijf. 'In Engeland is dit heel normaal. Daar staan ook de beesten die aan de keuring meedoen in de hokken van de stallenpresentatie. vangen, ver wacht Bakker niet. 'Mensen willen nu een maal competi tie, dat maakt het spannend. Maar een com binatie van pre sentatie en keuring lijkt me best mogelijk.' Ook wat de organisatie betreft, is er ruimte voor nieuwe ontwikkelingen. 'We willen graag alle kikkers in de kruiwagen hou den. Kan dat niet met de gewone keuring, dan moeten we naar alter natieven kijken', aldus Van Heer waarden. In afwachting van wat er de komen de jaren gaat gebeuren, werden de prijzen dit jaar gewonnen door fok kers die al jaren tot de meest gelauwerden horen. Veel succes had met name Koos Tjepkema. Samen met E. de Haan uit Barne- veld was hij de eigenaar van de kampioen bij de oudere rammen. Ook leverde hij, samen met mede eigenaar Henk Zoetelief, de beste eenjarige ram. Burgemeester Fran- cine Giskes beloonde dit duo daar voor met de Bronzen Texelaar, een gemeentelijke prijs. De reserve kampioen bij de oudere rammen werd geleverd door Jaap en Gerco Eelman, de reservekampioen bij de eenjarige rammen door Cees Com mandeur. Het was niet de enige prijs voor Tjepkema, die eveneens

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10