iexbjvgbsda.nl 1Verhalen balsem voor ziel' TEXELSE 2 COURANT DINSDAG 6 SEPTEMBER 2011 Herfstmarkt Op Vakantiecentrum De Krim bij De Cocksdorp wordt zondag 23 oktober van 13.00 tot 18.00 uur een herfstmarkt gehouden. Ton van Hilten in Vermaning In De Vermaning aan Diek in Den Hoorn is van 11 septem ber tot en met 2 oktober een expositie te zien met werk van Ton van Hilten. De schilderijen van Van Hilten hebben een mysterieuze diep gang, die zelfs voor hemzelf moeilijk was te vatten. Altijd was hij op zoek naar het geheim van zijn ondoorgrondelijke ziel. Het was een sociaal en aimabel mens, maar zijn emoties kon hij moeilijk in woorden uitdrukken. Die legde hij in eenzaamheid vast op papier en op doek, in krijt en in verf. Van Hilten, die sinds 1992 in Oosterend woon de, overleed op 12 januari. Met deze expositie, die de titel Car- pe Diem meekreeg, wil zijn vrouw Anna hem eren, herinne ren en vieren. De expositie is dagelijks van 11.00 tot 16.30 uur te bezoeken. Filmhuis In het Filmhuis in De Kroonprins in Oosterend draait donderdag om 21.00 uur de film Yalla Yalla, over twee vrienden met elk hun eigen problemen: de een wordt gedwongen te trouwen, de andere heeft last van impoten tie. Diner vooraf, in het thema van de film is mogelijk. Busreisje ouderen naar de Slufter In samenwerking met de Stich ting Welzijn Ouderen Texel ver zorgt het nationaal park Duinen van Texel woensdag 21 septem ber een bustocht voor ouderen. De tocht voert naar de Slufter, die in deze tijd van het jaar vol geur en kleur is. Medewerkers van het nati onaal park verzorgen een program ma waarbij alle zintuigen worden geprikkeld. Deelnemers die gebruik maken van een rollator, kunnen de Slufter bereiken via de rolstoelop gang en gaan niet zover het natuur gebied in. De andere deelnemers kunnen rekenen op een wandeling van ongeveer drie kwartier. De bus vertrekt om 12.30 uur voor een ronde langs de dorpen om alle deelnemers op te halen. Rond 17.00 uur is iedereen weer terug gebracht. Deelname kost €6,50 euro, inclusief koffie met gebak. Er Met een directe Gery Groot Zwaaftink zijn toehoorders snel in de verhalen te De Waal stond zaterdag geheel in het teken van het Verhalenfes- tival. Vier vertellers waren uit diverse hoeken van het land naar Texel afgereisd om mee te wer ken aan het inmiddels traditio neel geworden, tweejaarlijkse festival. Ook van eigen bodem waren er twee vertellers, Goos Westerlaken en Peter Ampt. Het gehalte van de verhalen was hoog, de thema's waren zeer afwis selend en de vertellers, hoe kan het anders bij professionals, goed op dreef. Zij wisten een aandachtig luisterend publiek van de eerste tot de laatste minuut te boeien. Zoals te doen gebruikelijk bij dit soort kleine evenementen, had een aantal Waalders hun woonkamers ter beschikking gesteld. Het intie me zitten en luisteren in de beslo tenheid van al die privé-huiskamers droeg zeker bij aan de aantrekke lijkheid van dit festival. Een compli ment aan degenen die hun huis ter beschikking stelden, is dan ook zeker op zijn plaats. De verhalenvertellers hadden vrij wel allemaal iets met hulpverle ning te maken. Ze werkten in het onderwijs, in de psychotherapie, in het welzijnswerk of begeleidden processen in bedrijven, zoals ver teller Pauline Seebregts en Goos Westerlaken. Al deze beroepen vereisen een scherp oor en een luisterend hart. En al luisterend leer je veel over mensen en hun beweegredenen. Over hun boos heid, verdriet, vreugde, moeilijkhe den en verbazing. Uit al deze ervaringen werden eigen verhalen geboren. Verhalen om te helen, te vermaken of om een spiegel voor te houden. Ont- is plaats voor maximaal 48 deelne mers. Kaarten zijn te koop bij de SWOT, in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg, tel. 312696. COLUMN Geduld De vakantie zit er weer op. Nog nooit zo'n lange herfstvakantie gehad! Voor diegenen die net het eiland weer betreden hebben, in het kort de stand van zaken. We wonen tegenwoordig in een bananenrepubliek. Volgend jaar is De Koog ongewild Klimbad- bosplaats. Op de Groeneplaats komen twee sigarenboeren, net als vroeger. Dit weekend is Texel eindelijk culinair. Zo. En 'onze' Jochem Myjer heeft een zeer zware en heftige operatie moeten ondergaan. Een tumor, gelukkig goedaardig, is uit zijn ruggen merg verwijderd. Als dat nou bij Youp was gebeurd, ook erg, maar toch... Uitgerekend bij onze jon gen die dan ook nog eens een show heeft die 'Even geduld a.u.b.', heet. Nou, als er iemand geen geduld heeft, is het Jochem wel. En als er iemand wel geduld moet hebben, bent u het! Want alle voorstellingen zijn voorlopig dit jaar geschrapt. De doktoren hebben goede hoop. De tijd zal het leren. Voorlopig kampt hij met duizelingen. Nu weet Annie dat Jochem de Texelse Courant vol ledig uitpluist. En dat met name deze column een inspiratiebron voor hem is. Grote kans dat vol gend jaar geciteerd wordt uit Annie's werk. Daar ben ik trots op hoor. Hij is immers mijn grote idool. Ik heb al zijn platen en die zijn intussen grijsgedraaid. Wat een stem. Ik heb ook al eens getracht een tijgerslip van hem te bemachtigen, maar volgens mij heb ik er een van de buurman te pakken... Tenzij jij maat 54 hebt, Joch? Via deze onsympathieke weg wil len wij hem een hart onder de riem steken. Namens alle Texela ren zogezegd. En we hopen natuurlijk dat hij op zijn eigen eilandstekkie volledig tot rust komt. En dat iedereen hem ook die rust gunt. Om er vervolgens weer tegen aan te gaan. Want het is wel leeg hoor, zo zonder jou. Nou ja, genoeg geslijmd, An. Ik ga er dus hierbij van uit dat de eerstvolgende keer dat jij in de Klif staat, beste Jochem, er voor Annie twee vrijkaartjes liggen bij Cor en Bas. En nu kan natuurlijk iedereen wel zeggen dat ze Annie heet, dus hierbij onze geheime code: 'De geit is gemolken!' En wat kunnen we jou nu het beste meegeven als welgemeend advies? Doe maar rustig aan. Als je maar opschiet! Het allerbeste met je! Dikke kus. Annie@texelsecourant.nl roerende verhalen, grappige verha len, onderhoudende en geheimzin nige verhalen, vaak met een verrassende plot. Zoals bij het ver haal van Sievert, die naakt in een riviertje verkoeling zoekt en dan niet terug naar zijn kleren durft in verband met een daar zittende schone dame. Hij denkt de oplos sing gevonden te hebben in een emmer die hij voor zijn jongeheer houdt, niet wetende dat de bodem eruit is. De vertelmiddag was opgedeeld in drie sessies van een half uur met daar tussen telkens een half uur pauze om van de ene locatie naar de andere te gaan en om ervarin gen met de andere festivalgangers uit te wisselen. 'Welke verteller hebben jullie gehad - hoe was het - o ja, die heb ik ook gehoord - spannend! - ben benieuwd wat de volgende gaat vertellen - o, heb ben jullie dat verhaal ook gehad?' en zo meer. De kracht van het festival zat ech ter niet alleen in de verhalen zelf. Het was een wisselwerking, een geheimzinnige chemie, die ont stond tussen verteller en luisteraar. 'Verhalen zijn als medicijn, als bal sem voor de ziel. Ze maken ons bewust van onze dromen en ver langens,' stelde vertelster Maathe Comerina Boot. 'Ze laten ons bin nentreden in een wereld vol kleur waarin alles mogelijk is. We kunnen er beurtelings in wegdromen en weer wakker worden'. Na haar verhaal over 'het geschenk van de rabbi' wist ze de bezoekers mee te krijgen in de jaren-zestig-hit van Jaap Fisher "Er waren twee monniken Hans en Joop..." Iedere verteller had zijn eigen stijl en daarin waren duidelijke verschil len. Zo wisten Pauline Seebregts en Gery Groot Zwaaftink hun toe hoorders door hun directe manier van vertellen en expressieve mimiek meteen in het verhaal te trekken. Alsof ze er zelf deel van uit maakten. 'Show, don't tell' was ook hier het geheim. Zo kwam een zinsnede als "...en hij vertelde hem woedend dat hij het er niet mee eens was.. zeer krachtig over toen hij brullend met vlammende ogen en gebalde vuist werd uitgesproken. Ontroe rend was het verhaal van Groot Zwaaftink over Verdriet, die Hoop als een trouwe metgezel naast zich had. 'De tranen stroomden over mijn wangen,' zei een bezoekster. 'Het kwam binnen!' De middag werd bezocht door een goede zestig luisteraars. De maal tijd tussen het middag- en avond programma kon door het onver wachte, prachtige zomerweer grotendeels buiten worden genut tigd en velen zaten dan ook met een bordje op schoot op het voor malige schoolplein bij de Wiele waal te genieten van deze toegift van de zomer. In het avondpro gramma, dat plaatsvond in het dorpshuis en waar nog extra publiek op afgekomen was, kwa men alle vertellers nogmaals met een kort verhaal. Het festival, dat zijn eerste lustrum vierde, was een groot succes. Wie spijt heeft er niet geweest te zijn, krijgt over twee jaar een herkansing. Corrie Timmer Modeshow bij Vrouwen van Nu De Vrouwen van Nu afdeling De Cocksdorp-Eierland start woens dag 21 september met het nieu we seizoen. De eerste bijeenkomst, die plaats vindt in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp, gaat gepaard met een modeshow van Modehuis Zegel. Woensdag 28 september maakt Vrouwen van Nu afdeling Texel een reisje naar Haarlem. Leden van beide afdelingen kunnen zich tot maandag 12 september aanmel den via tel 312097 of tel 317860. Het gezelschap vertrekt woensdag 28 september met de boot van 8.00 uur en keert 's avonds na een diner weer terug op het eiland. Lessen Engelse koormuziek Bij Artex in Den Burg starten woensdagavond 14 september repetities voor Engelse koormu ziek. De muziek beslaat een periode van de zeventiende eeuw tot heden. De repetities zijn elke woensdag avond van 20.00 tot 22.00 uur. De bijeenkomsten worden aan het eind afgesloten met een concert. Het project loopt drie maanden. Belangstellenden kunnen vóór 9 september terecht bij Nelleke Schreur-Visser op tel. 322671 of via n.schreur@texel.com. Volksdansen Volksdansgroep Interdans begint woensdag 7 september aan een nieuw seizoen. Elke week worden in dorpshuis De Wielewaal in De Waal nieuwe dansen ingestudeerd. Van 19.45 tot 20.45 uur dansen de beginners samen met mensen die het rustig aan willen doen, ervaren dansers kunnen van 21.00 tot 22.00 uur hun energie kwijt. Geïn teresseerden kunnen altijd enkele avonden vrijblijvend kennis maken. Voor informatie: interdanstexel@ gmail.com of tel. 318304. Proefpersonen voetbehandeling De School voor Voetreflexologie van Manda Bergsma zoekt proef personen voor een voetreflexbe handeling. De behandelingen worden gedaan door bijna afgestudeerde voetre flextherapeuten onder toezicht van twee docenten. Bergsma heeft mensen nodig op zaterdag 10 sep tember van 10.45 tot 12.15 uur en op vrijdag 30 september van 15.30- 17.00 uur in Den Burg. Meer infor matie is te vinden op www.voetre- flexologie.com. Smartlappenkoor Het Smartlappenkoor van Den Hoorn hervat de repetities in het vernieuwde dorpshuis De Wald hoorn. De bijeenkomsten op maan dag worden om de twee weken gehouden (in de groene week) en beginnen om 20.00 uur. Belang stellenden zijn welkom. Een uitgebreider overzicht nementen, workshops en is te vinden in de gratis Vakantie krant, die overal op het eiland te ver krijgen is, en via www.texelagenda. Dinsdag 6 september Bij het Maartenhuis aan de Ruyslaan nabij De Koog wordt van 14.00 tot 16.30 uur markt gehouden. Het koor De Zingende Zeeman zingt in het Zeemanskerkje in Oudeschild. Aanvang 15.30 uur. Vanaf 14.30 uur verkoopt de Vrouwengroep hand- hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 6 sept. 02 Woe. 7 sept. Don. 8 sept. Vrij. 9 sept. Zat. 10 sept. Zon. 11 sept. Ma. 12 sept. 35 en 22 Zondag 4 september eerste kwartier dinsdag 6 september doodtij. Zondag 11 september zon op 7.07 uui onder 20.07 uur. TEXELSE0COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8! Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per ja €86,55 €84,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vooi afloop van de abonnementsperiode. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt vanaf 19.30 uur Café Doodgewoon gehouden, een bijeen komst voor mensen met kanker en In het raadhuis aan de Emmalaan begint om 19.30 uur een commissie vergadering van de gemeenteraad. In de kerk van Den Hoorn begint om 20.15 uur een pianoconcert van Ineke Canté. De toegang is vrij, er wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Larry Crowne; 20.30 Captain America 3D. Woensdag 7 september Bridgeclub Alert uit Oosterend houdt vanaf 19.45 uur open drive in dorps huis De Bijenkorf Aanmelden tot uiterlijk 19.30 uur, deelname kost €2,50 per persoon. In het raadhuis aan de Emmalaan begint om 19.30 uur een commissie vergadering van de gemeenteraad. Bij Jan en Paula Brouwer in het Olijf blad aan de Weverstraat 60 in Den Burg begint om 20.00 uur een Bijbel studie. Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 Cars 2 3D NL; 13.45 De Smurfen 3D NL; 16.00 Green Lantern 3D; 16.15 De Smurfen 3D NL; 20.00 Harry Pot ter 7.2 3D; 20.30 Super 8. Donderdag 8 september In dorpshuis De Hof in De Koog wordt vanaf 19.30 uur een bridge drive gehouden. Deelname kost €4,- per koppel. In eetacafé De Kroonprins in Ooste rend begint om 21.00 uur de voor stelling van de film 'Yalla Yalla'. Toe gang €5,-. Vrijdag 9 september In het Zeemanskerkje in Oudeschild wordt van 14.00 tot 17.00 uur een rommelmarkt gehouden. De vrou wenvereniging verkoopt handwer- In De Koog wordt het e Texel Culinair gehouden. Meer dan dertig bedrijven presenteren zich. In verband met te verwachten drukte zet veerdienst TESO rond het week end een extra boot in. Zo wordt vrij dag en maandag tussen 9.30 en 16.00 uur een halfuursdienst onder houden. Zondag is dat het geval van 14.30 tot 20.00 uur. Er worden maan dag in Den Helder wachttijden tot een half uur verwacht. Maandag zijn de afvaarten van 10.00 uur uit Den Hel der en 13.30 uur vanaf Texel uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Yoga en ayurveda Gemini Ziekenhuis Mariëlle Glorie van Yogacentrum De Hoge Berg aan de Schilderweg is aan een nieuw seizoen begonnen. De les sen, die vijf kwartier duren, vinden plaats op dinsdag- en donderdag avond en op vrijdagochtend. Er wor den rustiger en meer intensieve les sen gegeven. Meer informatie is te vinden op www.hogeberg.nl. Open dag bij centrum Udjat Creatief centrum Udjat aan de Achtertune in Oosterend begint dinsdag 13 september aan een nieuw opleidingsseizoen. Geïn teresseerden kunnen zondag 11 en maandag 12 september een kijkje nemen tijdens de open dag. de kunst (tekenen en schilderen), voor zowel kinderen als volwasse nen. Tijdens de open dagen wor den voorbeeldlessen tekenen en schilderen gegeven (zondag van 13.30 tot 15.00 uur) en proeflessen beeldhouwen (zondag van 15.00 tot 16.30 uur). Maandagochtend wordt een proef les dansen voor ouderen (55+) ver zorgd. Deze begint om 11.30 uur. Vanaf 9.30 uur is iedereen welkom om een kijkje te nemen in de stu dio's. Een volledig overzicht van het cursusaanbod en de lestijden is te vinden op www.udjattexel.nl. De borstkankerzorg in het Gemini Ziekenhuis is door de Borstkanker Vereniging Nederland voor het tweede achtereenvolgende jaar beloond met het Roze Lintje. De BVN heeft de criteria voor het behalen van het Roze Lintje aange scherpt, maar het Gemini kon de toets prima doorstaan. De onder scheiding geeft aan dat het Gemini vanuit patiëntenperspectief goede borstkankerzorg levert. Kunstatelier Het Kunstatelier voor kinderen van Susana Mulas uit Den Burg is klaar om het nieuwe seizoen te beginnen. Op woensdag 21 september 2011 begint een nieuwe serie van twaalf woensdagmiddagen in een lokaal van de Jozefschool in Den Burg. Het Kunstatelier is voor kinderen van 6 tot 12 jaar om kennis te maken met verschillende kunstvormen en tech nieken, zoals schilderen met aqua rel- of acrylverf, tekenen met houts kool en pastelkrijtjes of met klei een beeldje boetseren. Volgens Mulas wordt gewerkt vanuit de belevingswereld en de creativiteit van het kind. Elke week is er een thema dat wordt ingeleid met voor beelden uit kunst, muziek, sprookjes of de natuur. De kinderen werken in kleine groepjes van maximaal acht personen. Er zijn nog enkele plekken vrij. Meer informatie via www.susa- namulas.nl of tel 322512.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2