TEXELSE 5 COURANT TexelEnergie in race voor prijs Politiek wendt zich af van plan klimbos Schaakclub begint competitie Veel belangstelling voor Zwemvierdaagse Molenkoog r Jf DINSDAG 6 SEPTEMBER 2011 TexelEnergie is genomineerd door de titel Duurzame Topper 2011. Dat is een landelijke prijs van de internetbladen PM, SC en Energiegids.nl. Het ministerie van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie (EL&I) is ook betrokken. TexelEnergie is één van de twaalf genomineerden die uit zestig duur zame projecten zijn voortgekomen. De selectie werd gemaakt door de redacties van de drie bladen, top ambtenaar Roel Bol van het minis terie van EL&I en Jan Rotmans, hoogleraar duurzame transities. Zij kozen voor projecten die het afge lopen jaar 'echt het verschil heb ben gemaakt'. Wie de mensen achter de successen waren, speel de ook een rol. De twaalf genomineerden krijgen maandag 12 september de gele genheid zich te presenteren aan een gerenommeerde jury die bestaat uit voorzitter Ed Nijpels, Bernard ter Haar (directeur-gene raal Milieu bij het ministerie van Infrastructuur en Milieu), Dick Ben schop (president-directeur Shell Nederland), Ruud Koornstra (duur zaam ondernemer). Dorette Cor- bey (Adviesraad voor Weten- schaps- en Techniekbeleid), Ruud Nijs (oud-directeur Rabobank) en Frits de Groot (teamleider energie en milieu bij VNO NCW. De uitslag wordt op 4 oktober bekendge maakt tijdens de Milieubeurs 2011 in Den Bosch. De energiecoöperatie is genomi neerd in verband met de diverse projecten die in gang zijn gezet. Er wordt inmiddels eigen stroom gele verd door zonnepanelen op daken van Texelse gebouwen, de vergun ning voor de houtgestookte ver warmingsinstallatie voor de wijk '99' in Den Burg is binnen, plannen voor een biovergister zijn in ont wikkeling, er wordt samengewerkt met Dirk Schagen waardoor de energie van zijn windmolen voor TexelEnergie beschikbaar is, er staan experimenten met getijden- energie in het Marsdiep op stapel en de energiecoöperatie kreeg eer der dit jaar van het ministerie EL&I een opsporingsvergunning om een geothermische centrale op het eiland te realiseren. TexelEnergie dankt de nominatie voor de titel Duurzame Topper 2011 ook aan het feit dat het een coöperatie is waarvan inmiddels meer dan 2700 mensen lid zijn en geen winstoogmerk heeft, maar de opbrengsten ten goede laat komen aan de leden en initiatieven voor de opwekking van duurzame energie op het eiland. Het college moet afzien van ver dere medewerking aan een klim bos bij De Koog. Dat beogen PvdA, D66 en Texel 2010 in een motie die de partijen tijdens de raadsvergadering van woensdag 14 september willen indienen. De drie partijen, die gezamenlijk een meerderheid van 8 zetels heb ben, zitten niet te wachten op een klimbos in het beoogde stuk bos naast Bosch en Zee. Ze voorzien overlast door parkerende bezoe kers en door toenemende activitei ten als het klimbos wordt gereali seerd. Volgens de partijen is het betreffende stuk bos een 'prachtig stukje De Koog' en heeft het dorp evenmin een toeristische impuls nodig. De partijen kaarten in de motie aan dat de dorpscommissie van De Koog en omwonenden van het bos tegen de komst van een klimbos zijn. In omfloerste bewoordingen (dus zonder namen van recreatie parken in de omgeving te noemen) geven ze aan niet tegen een klim- park op een andere plek te zijn. 'Op steenworpafstand is een ter rein beschikbaar en reeds bestemd voor dagrecreatie met parkeer ruimte te over.' Een verzoek van de partijen aan het college om te stoppen met het klimbos betekent niet automatisch dat het college stopt met het verle nen van medewerking. Conform de zogeheten 'Algemene verklaring van geen bedenkingen' die de raad op 13 juli 2011 heeft afgegeven, is het klimbos een verantwoordelijk heid van burgemeester en wethou- Wat ik zeggen wou Klimbos Op het moment dat er niet open van gedachten wordt gewisseld om afstemming te bereiken, is dat een gemiste kans. Op het moment dat er geen verantwoordelijkheid wordt genomen waar dat nodig is, is dat een gemiste kans. Bij afdelingen van de gemeente is men bezig met De Kanteling. Het zou mooi zijn als dit in heel het bestuurlijke en ambtelijke apparaat doorgevoerd gaat worden. Dat er niet uitsluitend voor de vorm overleg en inspraak is (in bijvoor beeld dorpenrondes) omdat dit nu eenmaal zo hoort in een democratie en leuk staat in de publieke opinie. Vanaf het begin is in alle communi catie met de gemeente kenbaar gemaakt: 'Een Speelbos bij Calluna of aan de noordkant van De Koog creëren? Prima, Staatsbosbeheer heeft het stuk bos bij Strandslag Paal 21 in De Koog-noord - gezien de borden - al de bestemming van speelbos gegeven.' Daarover bestaat bij de meerderheid van de bewoners best overeenstemming. Daar zijn ook al prachtige parkeerterreinen en tot nu is op beide terreinen altijd ruimte in overvloed geweest. Dan hoeven aan de zuidkant geen voor zieningen te worden aangelegd. Misschien geen onbelangrijk argu ment bij een gemeente die zo krap bij kas zit. Meerdere vliegen in een klap zou je zeggen. Ook in maart is door de dorpscommissie positief geantwoord op een vraag van Staatsbosbeheer naar de mogelijk heid van een klimbos. Mits dit geplaatst zou worden bij het par keerterrein naar paal 21. Met geen woord werd er gesproken over een klimbos aan de Pontweg bij de ingang van De Koog-zuid. Ondanks een convenant met de gemeente en ondanks alle afstem ming worden we als bewoners plot- Schaakclub En Passant uit Den Burg begint maandag 12 sep tember met de nieuwe B&B van der Vis en den Boer-schaak- competitie. De wedstrijden worden wekelijks vanaf 20.00 uur gespeeld in hotel Den Burg. Liefhebbers kunnen kosteloos enkele weken kennis maken. Nieuwe leden zijn welkom. De club doet ook dit jaar mee aan de competitie van de Noord-Hol landse schaakbond en komt uit in de tweede klasse A. Het program ma is nog niet bekend. Vorig jaar eindigde de Texelse club in de mid denmoot. De jeugdspelers beginnen een week later aan de competitie. Zij spelen van 19.00 tot 20.00 uur onder leiding van Dick van Barne- veld en Kees de Best. Dit uur is ook bedoeld voor jeugd tot en met twaalf jaar die (beter) wil leren schaken. Aanmelden is niet vereist, maar wel gewenst. Dat kan bij Dick van Barneveld, tel. 313919. Voor meer informatie over de club: Jaap Dros (tel. 312821) of Piet Bakelaar (tel. 313843). In totaal 111 mensen hebben afgelopen week in zwembad Molenkoog meegedaan aan de Zwemvierdaagse. Ook buiten het bad werden zij op uiteenlo pende wijze vermaakt. Hoewel het weer maandag niet erg uitnodigend was, meldden zich toch ruim honderd deelnemers voor de Zwemvierdaagse. Dinsdag kwamen daar nog wat inschrijvin gen bij, zodat het uiteindelijke aan tal deelnemers op 111 kwam. Zij werden maandag vergast op een lekker gebakken visje waarbij het Oudeschilder Visserskoor voor de muzikale omlijsting zorgde. Daarnaast kon in aquaballen over het water worden gelopen. Andere hoogtepunten van de week waren de door Artex verzorgde workshop streetdance en de klim wand, die door veel kinderen werd bedwongen. Creatieve kinderen maakten een eigen vlieger of een watermonster van klei. Op de laat ste dag kon op een open vuur een broodje worden gebakken. Vermiste man weer terecht De vermiste Michael Elias uit Den Helder terecht. De 38-jarige man werd donderdag aan het eind van de middag gezien in De Koog, waarna de politie ging zoeken. Dat was aan vankelijk zonder resultaat, totdat om 19.30 uur een nieuwe melding kwam dat de man bij een bushalte aan de Boodtlaan stond. Hij werd herkend, omdat zijn foto in de krant had gestaan. De politie trof hem na de melding in enigszins verwarde toe stand, maar gezond aan. De man is inmiddels met zijn familie herenigd. Zekerheidshalve is hij ook medisch onderzocht in het ziekenhuis. T 4 f i, Het mooie weer is meer dan welkom. Eind vorige week konden op veel plekken, rooi en andere oogstmachines weer het land op. Zoals hier aan de Polderweg, waar een combine de zojuist geoogste lading graan lost. (Foto ami ders en heeft de gemeenteraad niet het laatste woord. Dat betekent dat de raad het col lege niet kan dwingen te stoppen, maar enkel kan corrigeren in de uitvoering van het beleid. 'In dit geval doen we dat echter liever niet achteraf als er al sprake is van een definitief besluit', aldus PvdA, D66 en Texel 2010. 'Vandaar een dringende oproep aan het college om de zienswijzen die tegen het klimbos zijn ingediend te honore ren en niet mee te werken aan deze plannen.' De partijen willen de motie vanavond (dinsdag) bespreken in een brede commis sievergadering, voordat hij op 14 september tijdens de raadsverga dering wordt ingediend. De brandweer bluste zaterdagochtend rond half vijf een brandende trekkerband bij de rotonde Akenbuurt. (FotoT&etPhoto. seling met een college-advies geconfronteerd dat positief staat ten aanzien van een klimbos aan de Pontweg. Daarbij de mededeling van de wethouder: 'Jullie kunnen toch tegen het besluit in beroep gaan.'Indien het klimbos aan de Pontweg doorgevoerd gaat worden omdat er nu eenmaal een (kleine) politieke meerderheid is (want ach, in De Koog woont toch maar 5 pro cent van de Texelse bevolking), heeft de politiek in ieder geval de kans benut om dit deel van de bevolking verder van zich te ontvreemden door zich niet te houden aan de afspraken (vastgelegd in het convenant) en door een beslissing te nemen die indruist tegen de mening van een overweldigende meerderheid van de dorpsbewoners. Jan Wolter Timmerman, De Koog. Trekkerband in brand op fietspad De brandweer moest zaterdag ochtend in alle vroegte in actie komen voor een brandende trek kerband. De band lag op een fietspad nabij de rotonde Akenbuurt. De brandweer, die snel ter plekke was, bluste het brandende rubber en rolde de band daarna in het gras. Het fietspad liep schade op door de brand. Hoe de trekkerband op het fietspad kwam en waardoor de brand ontstond, is onbekend, maar het vermoeden bestaat dat het brandstichting was. De brand werd ontdekt door een jongen die uit De Koog kwam en meteen 112 belde. Deltacommissaris Wim Kuijken (in het midden naast Don Boot) werd vrijdagochtend in het NlOZ-poldertje door Pieter de Vries van de gemeente bijgepraat over de ideeën om de dijk van de Prins Hendrik polder te verstevigen met een zandige waterkering. (Foto Jemen <m Hettumi MM De dijk langs de PH-polder die de komende jaren versterkt moet wor den. Als het aan Herman Ridderinkhof van het NIOZ en diverse andere organisaties ligt, worden er duinen aangelegd om een water kering te krijgen die weer aan alle eisen voldoet. ifoio Jemen van Hattun» Deltacommissaris Kuijken (rechts op de foto) luistert op het terrein van Hotel Texel aandachtig naar een verhaal van Arnold Langeveld om zoetwater op het eiland beter vast te houden. (Foto Jemen van Hanum) Wat ik zeggen wou Hollebol De bestuurders hebben gespro ken: De Hollebol met aanpalend terras/serre is legaal. Zo blijkt uit de krant van 26 augustus jl. Als ik het stuk goed lees, zijn achteraf niet-kloppende vergunningen als nog aangepast of worden aange past voor zover dat nog nodig is of was. Dit alles met het doel de inmiddels ontstane situatie volledig te legaliseren en dus de vergun ningen aan te passen aan de actu ele situatie zodat het geheel legaal is. Je kunt je afvragen of deze gang van zaken wel netjes en correct is. De gemeente geeft toe dat er fou ten, vergissingen of wat dan ook zijn gemaakt in het voorgaande traject, maar past toch aan. Het belang van De Hollebol en De Slock gaan dus voor het belang van de direct omwonenden, zon der dat er van enige aanpassing sprake is. Het zal nu zo zijn dat de situatie onomkeerbaar is en de bewoners er mee moeten leven. Toegegeven, het zal niet elke avond hommeles zijn op straat en de ope ningstijden zullen meestentijds gerespecteerd worden, maar toch... Er blijft een gevoel van onbehagen bij de omwonenden. Ondanks het maandenlange gesteggel voelen zij zich niet of onvoldoende gehoord. Net als de horeca exploitanten) zijn ook zij inwoners van Den Burg en koeste ren zij hun woongenot. Is het niet zo dat een Texelaar gehecht is aan zijn woonstek waar rust en respect voor elkaar heerst De gemeente kan op zijn minst excuus aanbie den over de gang van zaken. Maar de gemeente moet ook ter zake een (streng) controlebeleid uitoefenen om inderdaad de door hen niet belangrijk geachte over last in toom te houden. Dit zou de omwonenden enige geruststelling kunnen geven waarbij zij er van uit kunnen gaan dat de bewonersbe langen even zwaar wegen als van de Hollebol en De Slock. Arie Knegt, Hardinxveld-Giessendam. Kantoor Woontij beter bereikbaar Woontij gaat vanaf dinsdag 13 september gebruik maken van een call center. Daarmee wordt de telefonische bereikbaarheid ver groot. Het kantoor van Woontij is tijdens kantooruren goed te bereiken, maar soms doet zich daarbuiten een urgent probleem voor. Bewoners nemen dan soms zelf contact op met een bedrijf of met de buurtconciërge. Omdat dat niet de bedoeling is, gaat Woontij de telefonische bereikbaarheid vergro ten. In het vervolg kan ook buiten kantoortijden gebeld worden met tel. 363333.ln spoedgevallen wordt dan direct actie ondernomen. Is er geen sprake van spoed, wordt het verzoek de volgende werkdag in behandeling genomen. Nieuw seizoen voor Budokai Budokai Texel begint maandag 12 september met een uitge breid cursuspakket. De lessen worden gegeven in Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg, geïnteresseerden kunnen altijd meedoen aan een gratis proef les. Nieuw bij Budokai Texel zijn de les sen krav-maga, een Israëlische vechtsport, die uitgaat van speci fieke en effectieve technieken. Deze lessen worden aangeraden voor beveiligingsmedewerkers. De karatelessen van Budokai Texel worden in drie groepen gegeven. Deelnemers worden ingedeeld naar leeftijd. Dat gebeurt ook bij het kickboksen, dat in groepen voor jongere deelnemers (van 10 tot 14 jaar) en oudere deelnemers (vanaf 15 jaar) wordt gegeven. Daarnaast verzorgt Budokai Texel lessen judo, qigong, zumba en een weerbaarheidscursus voor vrou wen. Een volledig overzicht van lessen en lestijden is te vinden op www.budokaitexel.nl.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5