TEXELSE 7 COURANT Samengestelde wedstrijd belooft veel spektakel 200 paarden en ruiters strijden om hoogste eer ZDH begint seizoen met mime zege Teleurstellend verlies SV Oosterend Texel'94 verrast door nieuwkomer SV De Koog wint door laat doelpunt DINSDAG 6 SEPTEMBER 2011 Tineke Hoekstra uit Franeker in actie tijdens een vorige editie van de SGW. Op het land tussen de Pontweg, Hoornderweg en Westerweg wordt zaterdag 10 en zondag 11 september de Samengestelde Wedstrijd (SGW) gehouden. Een grote en spectaculaire wedstrijd waarbij zo'n tweehonderd ruiters en hun paarden, afkomstig uit heel Nederland, van 10.30 tot 16.30 uur strijden op de onder deel dressuur, springen en cross. De Hoornderweg is 's middags een aantal uur afgesloten. Dat er nabij de rotonde Hoornder weg wat bijzonders staat te gebeu ren, is al een tijdje zichtbaar. In het land staan allerlei bijzondere objec ten, zoals de grote katapult langs de Pontweg. Het betreft een hin dernis voor het crossparcours, eigenhandig gemaakt door onder andere Piet Kooiman en Jan Hin, de veehouders op wier land en dat van Maarten Hoogenbosch het evenement zich afspeelt. Een wed strijd waarbij het uiterste wordt gevergd van de conditie, het springvermogen en de controle van paard en ruiter. Van heinde en die begint op land van Maarten Hoogenbosch. Dat gebeurt ver spreid over twee dagen, maar elke combinatie legt alle drie onderde len in één dag af. De spanning is vaak om te snijden. 'Op weg naar de start voel je de adrenaline door je aderen klotsen. Het resultaat heeft ook met de vorm van de dag te maken. Margriet: 'Wat je vaak ziet is dat als een paard bij het springen niet goed presteert, dat verre komen de combinaties om mee te doen aan deze Texelse wedstrijd die wordt georganiseerd door de Waddenruiters en de Klep- pertjes en die ook meetelt voor het Open Noord-Hollands kampioen schap en (die) onder toezicht staat van de Koninklijke Nederlandse Hippische Sportbond. SGW is een stoere sport, waarbij in circa 95 procent van de combina ties een vrouw in het zadel zit. 'Dames die hun mannetje staan', vertelt Margriet Meijer van de com missie die de SGW organiseert. 'Dit is geen sport voor watjes. Vasco door Vooral de cross is spectaculair en r/oes ven der vis) zwaar. Daarbij wordt over diverse het ook bij de cross niet wil.' De cross is niet zonder risico. Een paard kan weigeren of andere overwachte bewegingen maken en er wil nog wel eens een ruiter tegen de grond gaan. Cap en bodyprotector zijn dan ook ver plicht en sommige rijden met een airjacket, een pak dat zichzelf opblaast als de ruiter los komt van het zadel. De paarden staan onder strenge veterinaire controle, waar bij onder meer de hartslag wordt gecontroleerd. Ook het publiek moet op zijn hoede zijn en de aan wijzingen van de hindernisrechters opvolgen. De ruiters komen tijdens de cross Bijzondere hindernis bestaat uit drie uitgeholde boomstammen, waardoor met behulp van een pomp water uit de vijver stroomt, zodat over stromend water wordt gesprongen. Een constructie van Piet Kooiman, Jan Hin en andere vrijwilligers. Bijzonder is ook de katapult langs de Pontweg. Hij is gemaakt van een boom die bij de vijver aan de Elemert stond. 'Toen ik zag dat deze werd gekapt, heb ik meteen gevraagd of wij de stam mochten gebruiken. De binnen banden voor de katapult hebben we van Kees Hin gekregen en zo scharrelen we overal materiaal voor de hindernissen bij elkaar. Boom stammen van Staatsbosbeheer, hout van de gemeente, oude vis- kisten, plantjes van een andere SGW-wedstrijd en ga zo maar door.' En niet te vergeten de vele uren die Kooiman, aangestoken door zijn dochters die de sport beoefenden, en anderen er in steken. 'Ik ben er al een heel tijdje mee bezig.' Het is ook bij Kooiman in de schuur waar de ruiters hun natje en hun droogje kunnen halen en waar het 'zenuw centrum' is gevestigd. Publiek is welkom op het terrein, waarbij het uitdrukkelijke verzoek is goed op te letten en de aanwijzingen van de hindernisrechters op te volgen. Gerard Timmerman Voetbaluitslagen Zondag 4 september: Texel'94-Hollandia T ZDH-Dirkshorn Kaagvogels-De Koog 0-1 Voetbalprogramma Zaterdag 10 september: Bergen-Oosterend 14.30 Medemblik 5-Oosterend 2 14.30 Jong Holland MA1-Texel'94 MA1 15.00 Texel'94 B1-Den Helder B2 13.00 Texel'94 B2-HCSC B2 13.00 De Koog B1 -HCSC B1 11.45 West Frisia MB1 -Texel'94 MB1 13.00 Wiron MB1-Texel'94 MB2 14.00 Texel'94 C1-JVC C1 11.30 Wieringerwaard C1-Texel'94 C2 13.00 Texel'94 C3-Schagen C3 13.00 Texel'94 C3-0'sluis/Kaagv. C1 11.30 Oosterend C1-Dirkshom C1 10.45 Nieuwe Niedorp D1-Texel'94 D1 VIOS W D2-Texel'94 D2 12.30 SRC D4-Texel'94 D3 9.00 Winkel D1-Texel'94 D4 12.00 Oosterend D1-Den Helder D5 12.45 Schagen D2-De Koog D1 13.00 Oosterend MD1-LSW MD1 10.30 ZDH is het seizoen goed begon nen. Mede dankzij een bliksem- start werden de gasten uit Dirk- shorn vrij eenvoudig met 4-1 verslagen. Meest opvallende man aan Hoornder zijde was Pieter-Jan Eelman, die in de eer ste helft een loepzuivere hattrick scoorde. De eerste twintig minuten van ZDH waren imponerend. De wedstrijd was amper begonnen of het stond al 1-0. Schutter was Pieter-Jan Eelman, die vanaf rechts de bal uit een onmogelijke hoek over de kee per krulde. Vijf minuten later scoor de hij na voorbereidend werk van Jelmer Bomas opnieuw en begon nen de supporters van de thuis ploeg zich al af te vragen of ZDH de score van het Nederlands Elftal tegen San Marino zou kunnen eve naren. De Hoornders lieten in deze fase flitsend aanvalsspel met snelle positiewisselingen zien, waartegen Dirkshorn maar weinig had in te brengen. Gaandeweg werd het niveauverschil echter kleiner. Dat had ZDH vooral aan zichzelf te wijten. De ploeg speelde minder fel, waardoor de gasten meer ruim te kregen om ook eens een aanval op te zetten. Halverwege kreeg Dirkshorn een enorme kans, toen de bal uit een vrije trap zomaar voor de voeten van een geheel vrijstaande aanvaller belandde. Hij miste echter hopeloos. Na dik een half uur bereikte een verre uittrap van keeper Daniël Bakker de alerte Eelman, die koelbloedig zijn derde doelpunt scoorde. Na rust nam ZDH het aanvankelijk te laconiek op. Dirkshorn maakte na vijf minuten 3-1waarna het er even tamelijk somber uitzag. Tot geluk van de Hoornder supporters konden de gasten echter niet door drukken en nam ZDH het heft weer in handen. Een kwartier voor het einde maakte vrije verdediger Bart Boogaard aan alle onzekerheid een einde, door uit een corner van Eel man hard raak te koppen. Invaller voor de keeper maaide hij over de bal heen. Voor de tweede wedstrijd gaat ZDH zondag naar 't Zand. Tegen stander is Geel Zwart'30, dat het seizoen begon met een zege (0-1) op Nieuwe Niedorp. Zondag 11 september: Alcmaria Victrix-Texel'94 14.00 Geel Zwart'30-ZDH 14.00 De Koog-AGSV 14.00 Grasshoppers 2-Texel'94 2 11.45 ZAP 4-Texel'94 3 14.00 De Koog 2-Grasshoppers 3 11.00 De Koog/SVO DA1-Callantsoog DA1 (terrrein SVO) 11.30 Wiron A1-Oosterend A1 13.00 Koedijk DA1-Texel'94 DA1 14.00 Programma zaalvoetbal Woensdag 7 september 17.00 ZDH C1 -ZDH C2 vPutten 17.45 Sport C1 -Sport C2 Douma 18.30 NBC/SDA2-VZN '82 DA1 Douma 19.20 NBC/S DA1 -Sporting S DA1 H 'dijk 20.15 Krim 5-RAB 6 H'dijk 21.05 SVO 1 -SVO 2 Bakker 21.55 Texel 4-Texel 3 Bakker Zaaldienst: RAB Bouwmaterialen Donderdag 8 september 18.30 RAB 5-Krim 2 vPutten 19.20 Texel 2-de Ruif 2 Vonk 20.15 NBC/S 4-NBC/S 3 Amout 21.05 Krim 1-RAB 4 H'dijk 21.55 Koog 2-Mantje 3 H'dijk Zaaldienst NBC/Steenenplaats Vrijdag 9 september 17.00 Sport E1 -Sport E2 Sport 17.45 NBC/S E1-NBC/S E2 NBC/S 18.30 Sport D1 -Koog D1 Sport 19.20 Koog 1-WS 3 Bakker 20.15 RAB 1 -RAB 2 Amout 21.05 Sport 1 -Sport 2 Sangers 21.55 Sport 3-RAB 3 Zaaldienst Mantje Uitslagen: Supercup: RAB Bouwmaterialen Steenenplaats 1 3-5. Dartseizoen start binnenkort De Texelse Dart Organisatie (TDO) begint binnenkort met het nieuwe seizoen. Het bestuur doet een verzoek aan teams en leden zich aan te melden én te betalen vóór 2 oktober, zodat de competitie tijdig kan worden samengesteld. Meer daarover is te vinden op www.texeldarts.nl. De TDO is op het moment ook naar stig op zoek naar nieuwe bestuurs leden. Aankomend jaar vertrekken drie bestuursleden die zich niet herkiesbaar stellen. De organisatie heeft inmiddels één gegadigde voor opvolging, maar dat is vol gens het huidige bestuur niet vol doende om het TDO-bestuur draai ende te houden. Belangstellenden kunnen zich tot de huidige bestuursleden wenden. Recreatievoetbal start maand later De start van de Texelse recreatie competitie van de voetballers laat nog even op zich wachten. In ver band met evenementen als Texel Culinair en de Texel Halve Mara thon heeft competitieleider Gerard Veeger besloten niet eerder dan zondag 2 oktober te beginnen. Bedoeling is dat dit najaar zes ron den worden gespeeld. Ook plant Veeger een inhaalweekend in. Net als voorgaande jaren zijn er vier teams: SV Texel, De Koog, Ooste rend en ZDH, dat in de plaats komt van Texelse Boys. Zondag 27 november wordt in De Cocksdorp het traditionele Snert- toernooi gehouden. Bridgeles Bridgeclub Groot Slem uit Den Burg verzorgt vanaf eind septem ber een wekelijke cursus in De Hol- lebol aan de Parkstraat. De cursus wordt - in overleg - gegeven op dinsdag- of donderdagavond, van 19.30 tot 21.30 uur en duurt der tien weken. Deelname kost €50,-. Opgeven kan via Jo van Beek (tel. 312583) en Sineke Wandemaker (tel. 310871). De competitie begint op maandag 12 september. SVO is er in eerste competitie wedstrijd van het seizoen niet in geslaagd de punten binnen te halen. De Oosterenders stonden op eigen veld tegen Berdos bij rust weliswaar op voorsprong (2- 1), maar moesten na negentig minuten toch buigen (2-3). De beginfase was hectisch. Na één minuut belandde de bal al op de lat boven het hoofd van de keeper van Berdos. In de tegenaanval sloegen de gasten toe. Geholpen door een dekkingsfout in de Oosterender verdediging kon een speler van Berdos koelbloedig de bal in het doel tikken. Een tweede domper volgde vrij snel voor de thuisploeg. Spits Ed de Vries blesseerde zich dusdanig, dat hij niet verder kon. Chris Ellen was zijn vervanger. SVO bleek echter niet van zins zich bij voorbaat gewonnen te geven. De ploeg rechtte de rug en bleek in staat de tegenstander met goed combinatievoetbal terug te drin gen. Dat resulteerde al snel in de gelijkmaker. Na een vlotte aanval over rechts via Martijn Drijver en Klaas Zuidewind kon Dennis Daal der doeltreffend afronden. De Oosterenders bleven ook in het vervolg sterker en kregen meerdere kansen te scoren. Klaas Zuidewind maakte met een puntertje 2-1Vlak voor rust verzuimde Dennis Daal der oog in oog met de keeper 3-1 te scoren. Tussendoor kreeg ook Berdos kansen, maar in de eerste helft werd er niet meer gescoord. Tijdens de thee gaf spelbepaler Dave Witte te kennen te gebles seerd te zijn om verder te kunnen. In de tweede helft werd zijn gemis pijnlijk voelbaar. Berdos nam het middenveld in handen en dwong SVO steeds verder terug. Halver wege werd uit een rommelige situ atie voor het Oosterender doel 2-2. De Bergenaren roken daarna hun kans en zetten nog even alles op alles. Tien minuten voor tijd kwam de beloning, toen één van de gas ten uit een hoekschop raak kopte. het eerst de trainingen leidt en samen met Marco Drijver de coa ching doet. Het verlies had hem duidelijk gemaakt dat zijn selectie weliswaar niet slecht is, maar moeilijk buiten Ed de Vries en Dave Witte kan. 'Als je tijdens een wed strijd twee bepalende spelers kwijt raakt, kun je dat kwalitatief niet opvangen. Maar we gaan met opgeheven hoofd verder en moe ten ervoor zorgen dat we er vol gende week uit bij Bergen weer staan.' Kremer zei nog te hopen dat de blessure van De Vries mee valt. Texel'94 heeft zondag in de ope ningswedstrijd van het seizoen een gevoelige nederlaag gele den. De over het algemeen nogal tengere spelers van trainer Mar tin Koorn legden het op eigen terrein af tegen het fysiek sterke Hollandia T uit Tuitjenhorn, dat meer inzet en felheid aan de dag legde en dat bleek voldoende voor de zege (2-3). In het eerste kwartier leek er nog geen vuiltje aan de lucht voor de Texelaars. Hollandia T, de kampi oen van de 5de klasse A van vorig jaar, zag lijdzaam toe dat de thuis ploeg de ene na de andere doelrij- pe kans kreeg. Nadat drie grote mogelijkheden onbenut waren gebleven, lukte het Sander de Haan uiteindelijk uit een strafschop te scoren. Texel'94 speelde in deze fase goed Overtreding of niet: de spelers lijken te twijfelen, de scheidsrechter voetbal, met veel balbezit, maar door een snelle uitval kwamen de bezoekers geheel onverwacht op gelijke hoogte. Gaandeweg wer den de Texelaars slordiger, waar door Hollandia T meer vat op het spel kreeg. Texels balverlies vorm de na een half uur de inleiding tot de tweede treffer van de gasten. Desondanks werd het vlak voor rust 2-2. Bart de Lugt gaf vanaf de Dankzij een doelpunt van Pieter List in de tachtigste minuut is SV De Koog er zondag in Kolhorn in geslaagd van Kaagvogels te win nen. De zege was nipt, maar dikverdiend. Geïnstrueerd door de nieuwe trai ner Jan Loew begon SV De Koog overtuigend. Vanaf de aftrap werd de thuisploeg op eigen helft vast gezet. Gevolg was wel dat er veel spelers op een kleine oppervlakte stonden, waardoor het moeilijk was een knappe aanval op te zet ten. Toch volhardden de Kogers in hun opzet, loerend op dat ene kansje dat hen op voorsprong zou kunnen zetten. Robin Schoo en Bartjan Grisnigt waren inderdaad dicht bij een treffer, maar ook zij konden niet verhinderen dat het bij rust nog steeds 0-0 stond. In de rust werd afgesproken de verdediging van Kaagvogels nog verder onder druk te zetten, om zo de opbouw bij de thuisploeg te bemoeilijken. Aanvankelijk leek dit succes te hebben, maar naarmate de tweede helft verstreek, begon De Koog onrustiger te spelen, wat te vaak resulteerde in onnodig bal verlies. Groot was de schrik toen één van de gastheren een schot waagde dat de lat trof. Voordeel was wel dat de Kogers direct weer bij de les waren. Tien minuten voor het einde kwam alsnog de belo ning. Thijs van Veen ging goed door over de rechterkant en zette voor op Pieter List, die beheerst afrondde. Zondag speelt De Koog op eigen veld tegen AGSV uit Aartswoud, dat afgelopen seizoen kampioen werd in de 6de klasse en in de 5de klasse debuteerde met een dave rende zege (8-0) op DWB. linkerkant een voorzet op maat op Jordy Uriot, die de bal in één keer op de schoen nam. De tweede helft kenmerkte zich door talloze onderbrekingen wegens blessurebehandelingen. Hierdoor raakte het ritme uit de wedstrijd en viel er weinig meer te genieten. Een tegenvaller voor Texel'94 was de blessure van kee per Alexander Smit, die zich moest laten vervangen door Dennis Schouwstra. Wie er met de overwinning aan de haal zou gaan, bleef lang onduide lijk. Hollandia T speelde met meer overtuiging, maar ook Texel'94 kreeg kansen. Ruim een kwartier voor het einde werd het 2-3, toen de Texelse verdediging werd uitge speeld door de snelle spitsen van de gasten. In de slotfase probeerde de thuisploeg nog wel een punt te redden, maar mede doordat de keeper van Hollandia T in een bloedvorm verkeerde, lukte dat niet. De eerste nederlaag werd daarmee een feit. Zondag moet Texel'94 zich probe ren te revancheren in de uitwed strijd tegen Alcmaria Victrix.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7