TEXELSE^COURANT rv ■P Geen rekening meer voor afgifte ID-kaart w&m TexelEnergie ziet licht verlies in 2010 Werk opstelterrein start op 31 oktober Cjroen 2rwarL-Jexels in het harL, <8> OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12607 DINSDAG 13 SEPTEMBER 2011 visroken is een bijzonder ambacht bleek zaterdag Oosterend Winnaar werd Jaap Koet uit De Cocksdorp Drieentwintig gebouwen wer den zaterdag opengesteld tij dens de 25ste editie van de Open Monu mentendag De 6-jarige Joris van Heerwaar den was vrijdag de 50.000ste bezoeker van v--., Épife* SP zwembad Molenkoog in i-WRaSSlbi.--- Den Burg. Succes voor de eerste elftallen van de Texelse voetbalclubs, die afgelopen weekend alle vier wonnen. Duizenden mensen hebben de afgelopen dagen de achtste editie van Texel Culinair in De Koog bezocht. Dertig horecabe drijven serveerden in kramen op de Dorpsstraat en het dorps plein voor meer dan negentig voor-, hoofd- en nagerechten. Onder hen slager Willem Goënga (links) die voor lamsvlees zorgde. De reacties waren lovend, al werd ook geregeld tegen de kosten van de Kögertjes (gestegen naar €2,- per stuk) aan- gehikt. Restaurant Pure, restaurant Noordzee en Oesters en Meer sleepten de eerste prijzen in de wacht. Meer over het CUlinair feStiVal Op pagina 9. <FOIo Jeroen van Hattum) TexelEnergie heeft in 2010 een verlies van €65.000,- geleden. Dat heeft bij de energiecoöperatie nog niet tot zorgen geleid, omdat verliezen in de beginjaren waren ingecalculeerd. Volgens het jaarrapport bedroeg de omzet van TexelEnergie in 2010 cir ca 2,2 miljoen euro. De levering van gas steeg naar 4.200.000 kubieke meter tegen 2.800.000 kubieke meter in 2009. De levering van elek triciteit steeg naar 16.500.000 kilo wattuur tegen 10.600.000 kwh in 2009. Het aantal leden groeide in 2010 van 2330 naar 2660. Per 1 september 2011 stond de teller op 2761 leden. Het aantal verkochte aandelen ging omhoog van 5585 naar 6264. Dat aantal stond per 1 september op 6463. Directeur Brendan de Graaf liet tij dens een presentatie van de jaarre- RUIME BELANGSTELLING VOOR HALF KINDERMENU. kening bij de algemene ledenverga dering vrijdagavond weten dat het verlies aansluit bij de financiële ver wachtingen. Nadat de energiecoö peratie was opgericht, werd gesteld dat er circa vijf jaar nodig zou zijn om breakeven te draaien en daarna komen naar verwachting de zwarte cijfers. Vorig jaar kende TexelEner gie een heel goed jaar dat beter was dan de verwachtingen en dit jaar sloot de jaarrekening meer aan bij de verwachtingen. De Graaf sprak de ambitie uit om de levering van energie (gas en elektri citeit) te verhogen tot minstens de helft van het jaarlijkse verbruik op Texel. De energiecoöperatie betrekt de meeste energie nog van de over kant, produceert sinds 2010 ook eigen, op Texel opgewekte, energie via zonnepanelen op de daken van De Potvis, Odysseus en de aardap pelbewaarplaats aan het Meyerte- bos en de windmolen van Dirk Schagen. De Graaf stelde dat die toereikend is om een dorp als De Waal van stroom te voorzien. De energiecoöperatie werkt verder aan plannen om via biovergisters, bioverbranding (de houtkachel voor 'wijk 99' in Den Burg) en meer zon nepanelen (het project voor instal laties op circa 300 daken van parti culieren) de productie van eigen Texelse energie verder op te schroe ven. De Graaf waarschuwde dat dit echter projecten zijn die allemaal een lange adem vergen. Hij leerde naar eigen zeggen bij het project met zonnepanelen op daken van 300 huizen (een project waarvoor de provincie een miljoen euro beschikbaar stelde) dat dit zo nieuw is, dat ook aan betrokken banken extra uitleg moest worden gege ven. Windenergie gaat bij TexelEnergie op een laag pitje. Een meerderheid in de gemeenteraad wil geen grote windmolens op het eiland en de nieuwe coalitie in de provincie is evenmin voorstander van windmo lens op het land. Die ziet ze liever in zee staan. De Graaf gaf aan dat het binnen een dergelijk klimaat lastig wordt aan windmolens te denken. 'Terwijl het economisch een van de beste opties is.' Hij gaf de gemeente het advies toch nog eens serieus aan windmolens te denken. 'Zeker Het werk aan het opstelterrein van TESO in Den Helder gaat maandag 31 oktober van start en duurt tot en met vrijdag 16 december. Dat heeft de provin cie in een brief laten weten. Het opstelterrein wordt in die peri ode aangepast om de doorstro ming van verkeer dat de boot ver laat te verbeteren. Ook komt er meer ruimte voor wachtende auto's. Volgens de provincie vin den de werkzaamheden overdag plaats en kan het verkeer langs de werkzaamheden rijden. Het terrein wordt in twee fasen onderhanden genomen. De aanpassing van de kruising Westgracht/Molenplein bij de ingang van het opstelterrein is ver schoven naar het voorjaar van 2012. Het werk (de aanleg van vier wanneer je als gemeente geld nodig hebt.' TexelEnergie houdt ook de pas in bij plannen om via getijde en geother- mie (het aanboren van kokend water diep onder de grond) energie op te wekken. De Graaf liet weten dat de voorkeur wordt gegeven aan vor men van energiewinning die zich technisch hebben bewezen. Met de winning van energie uit getijden moet eerst worden geëxperimen teerd en ook geothermie staat nog in de kinderschoenen. zogeheten linksafstroken) stond aanvankelijk ook dit najaar gepland, maar het verleggen van een aantal ondergrondse leidingen langs de Weststraat neemt meer tijd in beslag. De aanpassing staat nu gepland van maandag 5 maart tot en met donderdag 5 april. Dat is precies tussen de voorjaarsvakan tie die op 4 maart eindigt en de paasvakantie die vrijdag 6 april begint. Vanaf maandag 24 oktober tot en met vrijdag 28 oktober kan verkeer van de eerste en de laatste boot in Den Helder al met de eerste weg werkzaamheden te maken krijgen. De Weststraat is dan elke dag van 21.00 tot 6.00 uur afgesloten in verband met werk ter hoogte van de toegang tot Willemsoord. Ver keer wordt dan omgeleid via Het Nieuwe Diep. De gemeente brengt geen leges meer in rekening voor het ver strekken van ID-kaarten. De gemeente volgt daarmee een uitspraak van de Hoge Raad dat er onterecht geld voor de identi teitskaart wordt gevraagd. Dat betekent dat ID-kaarten voort aan gratis worden verstrekt aan elke Texelaar vanaf 14 jaar. Tot voorheen kostten ze €44,-. Volgens de gemeente krijgen Texelaars die sinds 28 juli een ID-kaart hebben aangevraagd bericht hoe zij de kosten terugbetaald krijgen. De uit spraak van de Hoge Raad is vanaf die datum met terugwerkende kracht geldig. Texelaars die sinds oktober 2010 een ID-kaart aanvroegen en bezwaar tegen de kosten maakten, krijgen eveneens hun geld terug. Die datum wordt gehanteerd, omdat het gerechtshof in Den Bosch in oktober 2010 al bepaalde dat gemeenten onterecht geld voor de ID-kaart in rekening brengen. Het college besloot daarna toch kosten in rekening te blijven bren gen, totdat de Hoge Raad uit spraak zou doen. Texelaars die tussen oktober 2010 en 28 juli 2011 een ID-kaart aan vroegen en géén bezwaar aante kenden, krijgen geen geld terug. Volgens de gemeente zouden der gelijke bezwaren niet-ontvankelijk zijn in verband met termijnover schrijdingen. Volgens een woord voerder wordt nog uitgezocht hoe veel kosten met de teruggave zijn gemoeid. Het is de vraag of de gemeente het terugbetalen kan claimen bij het rijk. GroenLinks trekt zijn handen af van de motie die gezamenlijk met Texel 2010 werd opgesteld om de Groeneplaats in Den Burg open te houden. Raadslid Rikus Kieft zegt desge vraagd net als Texel 2010 nog steeds tegen bebouwing te zijn, maar hij ziet de motie niet meer als juiste weg om dat doel te bereiken. In de motie, die op de agenda van de raadsvergadering van woens dagavond staat, wordt de raad opgeroepen het raadsbesluit van 13 juli vóór bebouwing terug te nemen. Tijdens een bespreking van die motie afgelopen dinsdag in een commissievergadering bleek er geen meerderheid voor het terug draaien te bestaan. 'De standpun ten waren duidelijk', aldus Kieft, 'dan moet je de raad niet voor het jgi, Garage Dros www.texelseautopagina.nl Voor spoedbehandelingen of de vervanging van verloren en ont vreemde ID-kaarten blijft de gemeente voorlopig nog wel kos ten in rekening brengen, omdat nog onduidelijk is hoe daarmee moet worden omgegaan. De Ver eniging Nederlandse Gemeenten en de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken buigen zich daar nog over. De zaak kwam aan het rollen omdat iemand het er niet mee eens was dat hij moest betalen voor een kaart die hij in het algemeen belang verplicht van de overheid moet hebben. Volgens de gemeente bestaat het risico dat het aanvragen en verkrij gen van een ID-kaart de komende tijd meer dan vijf dagen in beslag neemt wanneer nu meer mensen dan gebruikelijk een ID-kaart gaan aanvragen. Zwemtocht over Marsdiep afgelast De zwemtocht over het Marsdiep die een groep van 23 Texelaars en 7 overkanters zondag wilde maken, is afgelast. De weersomstandighe den lieten het door met name de harde wind niet toe. Het is de tweede jaar dat de tot de verbeel ding sprekende tocht, die in 2009 nieuw leven werd ingeblazen, moest worden afgelast. blok zetten, maar je zegeningen tellen.' Raadslid Gerbrand Poster zegt desgevraagd door te gaan met de motie en hem woensdagavond als nog namens Texel 2010 in te die nen, al voelt hij ook wel aan welke kant het opgaat. 'Maar ik ga er stug mee verder.' Beide partijen blijven zich onder meer via het comité Behoud Groeneplaats inzet ten voor het centrum zoals dat nu is. Het comité haalde de afgelopen tijd circa 1300 handtekeningen op tegen bebouwing. TEXELSE@COURANT U>hL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. GL onderschrijft motie niet langer

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1