I .txl TEXELSE 10 COURANT Lezing biedt andere kijk op dementie 'Evenement is één van de goedkoopste' Zwembad naar particuliere partij Prognose: Texel Culinair draait eindelijk quitte 24,50 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 2011 Een andere kijk op dementie. Dat biedt de lezing die Hans Sie- pel zaterdag 1 oktober verzorgt in buurthuis Bethel in Zuid-Eier- land. De bijeenkomst begint om 16.00 uur. Siepel studeerde politicologie en werkte in diverse communicatie functies, onder meer bij de Neder landse Spoorwegen en het minis terie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Als 45-jarige begon hij de master-opleiding Spi ritualiteit aan de Katholieke Univer siteit van Nijmegen. Ook volgde hij de opleiding tot reïncarnatiethera- peut. Hij is nu schrijver, moderator, docent en adviseur, vooral op het gebied van risico- en crisiscom municatie. Naast publicaties op dit terrein schreef Siepel enkele esote rische boeken, waaronder Stem men van de ziel, vergeten waarheid van dementie en Dementie, bewust zijn en spiritualiteit. Beide boeken vormen de aanleiding voor de lezing die hij in Bethel geeft. Op de website van bol.com tonen lezers zich onder de indruk van Siepels werk. 'Dit boek houdt het midden tussen een document en een roman. Zelfs als je dementie wetenschappelijk benadert en het "slechts" als een fysieke aftakeling ziet, ga je tijdens het lezen van dit boek toch inzien dat er zoveel méér te ervaren valt, als je ervoor open kunt en durft te staan. Wat de medische wereld als hallucinaties van het boek is de jongste zoon en ziet, kunnen herbelevingen zijn van ervaringen en gebeurtenissen hij staat heel erg open voor deze benadering van de ziekte, over- het verleden van de dementeren- tuigd als hij ervan is dat de ziel In dit boek willen de man en beide terugkeren. Een andere lezer, die schrijft dat het boek haar 'diep heeft geraakt', verplaatst zich vooral in de man van de dementerende vrouw, 'die aan het eind van zijn leven ineens wordt geconfronteerd met zijn eigen gevoelens' en daar grote moeite mee heeft. 'Want zo is hij niet opgevoed en ja inderdaad daar werd vroeger - vooral door mannen - niet over gepraat. Het heeft mij veel inzicht gegeven in de worste ling van echtgenoten, familie en mantelzorgers en ik begrijp nu veel beter hun machteloosheid en over belasting. Dat het ze vaak écht te veel wordt. En wat moet je dan, als je had beloofd "in goede en in slechte tijden, tot de dood ons scheidt"?' Stemmen van de ziel wordt verder 'absoluut niet zweverig' genoemd, dat 'zeker tot hulp en steun kan zijn en meer begrip kan brengen bij mensen die met dementerenden te maken hebben'. De toegang tot de lezing bedraagt €10,- (inclusief koffie of thee en taart). Reserveren is wenselijk. Dan kan bij Nelda Hillen, e-mail neldahillen@texel.com of tel. 311486. zoons en schoondochters van een dementerende vrouw haar herin neringen uit haar jeugd niet laten onderdrukken door medicatie. Zo lang mogelijk proberen zij zelf voor de vrouw te zorgen en zo haar en haar ziel de gelegenheid te geven haar verhaal, een altijd verzwegen trauma, te vertellen. De schrijver B en w denken erover om de kosten van zwembad Molenk oog en de binnensportaccom modaties in Den Burg binnen de perken te houden door exploita tie en beheer via aanbesteding in handen te geven van een par ticuliere partij, die de mogelijk heid krijgt om nieuwe, met sport samenhangende profijtelijke activiteiten te ontwikkelen. De huidige situatie betekent voor de gemeente een forse jaarlijkse last, die onaanvaardbaar hoog dreigt te worden nu de noodzaak tot vernieuwing zich aandient. Vooral zwembad Molenkoog vraagt een kostbare renovatie als het niet wordt gesloten. B en w vragen de raad een princi pekeuze te maken betreffende beheer en exploitatie van sportza len en zwembad en ook een uit spraak te doen over de ontwikke ling van een sportcluster op de locatie van de oude LTS. Verder wordt de raad verzocht opdracht te geven voor restauratie en/of (gedeeltelijke) nieuwbouw van bad en zalen, rekening houdend met de culturele nevenfuncties van deze accommodaties. Ook wil het col lege groen licht voor het voorberei den van de aanbestedingsproce dure en het opstellen van een programma van eisen. De bedoeling is dat het juridisch eigendom van de genoemde accommodaties in beginsel bij de gemeente blijft. De gemeente wil daarnaast regie en invloed wat betreft beheer en exploitatie, voor al om te waarborgen dat de tarie ven en de openstelling voor de Texelse bevolking acceptabel blij- Bedrijven die aan Texel Culinair meedoen, hebben niet het doel een verloren zomer in één klap goed te willen maken. En ook de veronderstelling dat het evene ment erg duur is geworden, is niet terecht. Dat zegt Rein Stam, penningmeester van de organi serende stichting, in reactie op kritische geluiden die onder bezoekers werden geuit en die dinsdag in deze krant stonden. Het organiseren van Texel Culinair kost een smak geld. Stam schat de kosten op zo'n €70.000,-. 'En dan gaat het alleen om wat wij moeten beta len. De restau rants hebben hun eigen kos ten.' Na er 'heel lang over nagedacht' te hebben, besloot de organisatie dit jaar de prijs van de Kögertjes (de muntjes die als betaal middel worden gebruikt) op €2,- per stuk vast te stellen. Een flinke stij ging, maar sinds de eerste editie was de prijs onveranderlijk €1,30 geweest. 'Van dat bedrag was €1 ,- voor de ondernemers en €0,30 voor ons. Maar daar kwamen we niet mee uit. Al jaren lijden we een groot verlies', vertelt Stam. Het besluit om de prijs van de Kögertjes te verhogen, ging verge zeld van het voornemen te voorko men dat de prijzen van het eten en drinken 'excessief' zouden stijgen. 'Bedrijven kregen het dringende verzoek één gerecht van één munt je, één gerecht van twee muntjes en één gerecht van drie muntjes aan te bieden. Dat pakte in de praktijk goed uit. Van alles dat verkrijgbaar was, kostte ongeveer dertig pro cent één muntje, vijftig procent twee muntjes en slechts twintig procent drie muntjes. Daarbij werd voor wijn twee muntjes gevraagd en vorig jaar drie. Dat betekent dus een stij ging van niet meer dan tien cent.' De onder bezoekers levende opvat ting dat bedrijven Texel Culinair gebruiken om in één klap een slech te zomer goed te maken, klopt niet volgens Stam. 'Al in het voorjaar zijn de prijzen vastgesteld. Toen wisten we nog niet wat voor zomer het zou worden. Het is ook nooit de bedoeling geweest geld aan het evenement te verdienen. Het mag natuurlijk wel, maar uitgangspunt is dat ondernemers zich presenteren aan een publiek dat anders niet zo snel met hen in aanraking komt. Het is trouwens een illusie te denken dat je flink geld kunt verdienen met Texel Culinair. Want ga maar na: bedrijven staan op een vreemde locatie, ze moeten extra personeel inhuren, dat kost allemaal geld.' De maatregelen hebben voor de organisatie goed uitgepakt. 'Ik denk dat we dit jaar voor het eerst quitte draaien. Dat is althans de eerste prognose. Maar daarmee hebben we het verlies van voorgaande jaren nog lang niet goedgemaakt. Dat heeft geen invloed op de bereidheid om het evenement volgend jaar weer te organiseren. We hebben er allemaal weer zin in. Volgende week starten we met de voorbereidin- Geld Loodsproject en Gouden Driehoek Als de raad ermee akkoord gaat, zal de subsidie die de provincie heeft gegeven voor het Loodspro ject in Den Hoorn en de Gouden Driehoek bij Oudeschild worden gebruikt voor het inhuren van de projectleider die beide projecten tot een goed eind moet brengen. Het qaat om een bedraq van €95.000,-. De totale kosten bedragen €120.000,-. Twee jaar geleden besloot de gemeenteraad al om eenmalig €25.000,- voor deze pro jecten beschikbaar te stellen. Doel van de projecten is de toeristische aantrekkingskracht, economische ontwikkeling en de leefbaarheid van Den Hoorn, Den Burg en Oude schild te versterken. gen. De vergelijking met vergelijkbare evenementen pakt volgens Stam goed uit voor Texel Culinair. 'Wat deelnemers betreft zijn we de groot ste. En wat prijzen betreft, zijn we één van de goedkoopste. Collega's van elders uit het land hebben ons geadviseerd niet te veel te verande ren.' Tot slot hecht Stam aan de opmer king dat bezoekers de muntjes die ze over hadden van één van de vorige edities dit jaar opnieuw kon den gebruiken. 'Ze konden ze inrui len tegen nieuwe. Eén op één. Het verlies van zeventig cent was voor ons. Een princi pekwestie: bezoekers hebben niet om dit betalingssysteem gevraagd, zij moeten er dus ook geen last van hebben.' Goede tijd voor Theo Franchimon Hardloper Theo Franchimon deed zondag in Arnhem mee aan de Bridge-to-bridgeloop. Door veranderingen in het par cours en foutieve aanwijzingen raakte hij meer dan eens uit zijn ritme, maar hij legde het par cours van tien Engelse mijlen (16,1 km) af in 1.04.37 uur. Het - nieuwe - parcours liep gedu rende 61/2 km door de straten van Arnhem. De overige afstand leidde de deelnemers door open terrein en langs viaducten. Omdat ook de startvakken waren veranderd, startte Franchimon - die niet voor de eerste keer aan deze wedstrijd meedeed - in het verkeerde vak. Direct op de start volgde een hel ling van twaalf procent, maar door verkeerde aanwijzingen moest Franchimon tijdens de afdaling weer omkeren. Gezien de omstan digheden (het was ook erg warm en drukkend) toonde hij zich na afloop tevreden met het behaalde resultaat. Als eerste kwam Habta- mu Assafa uit Ethiopië over de streep in een tiid van 51.59 minu- We hebben verse Texelse oesters, Mosselen, Ali kruiken, Zeetongen, Zeezalm, Kabeljauw, Tarbot, Zeewolf, Langoustines, verse Noordzee-kreeft, Heilbot, Coquilles en Gamba's in huis, bereid met verse boter van boterboerderij Verdegaal. Deze week: Drie verse gebakken sliptongetjes, salade, friet, remouladesaus Tafclrcscrvcring, 0222 - 319310. Havenrestaurant Texel Op de veerhaven van de TESO-boten Zwem en Poloclub TX '71 bedankt alle sponsors voor alle door u geleverde prijsjes, zodat wij een geslaagde loterij tijdens de zwemvierdaagse konden houden. Restaurant Topldo, Restaurant La Morena, De Concurrent, vogel- Informatiecentrum, restaurant 't Blkkelement, restaurant de Rog, fletsenverhuur van der Linde, de Vllnderwinkel, Herberg de ze ven provinciën, Watersport Texel, EP, Bets fietsen herstel, vlspa- lels en palingrokerij v.d. Star, Texelana, Kees de Waal, Maritiem en juttersmuseum, Band Design, Vakslager Peter Haker, Speel goedhuls Visser, Strends end, De Kapper, Slagerij Rob en Meta Maas, Spar Koot, de Kroonprins, garage Westend, Solexverhuur Texel, Kadoshop Texelvlew, Landbouwbedrijf Zegers, Vliegveld restaurant de Horizon, Paracentrum Texel, Flying Focus luchtfo tografie, Maalsdoolhof/Labyrint Texel, Bloem bollenbedrlJf/MInl- camplng de Zevenbergen, Timmer- Onderhoudsbedrijf Leo Brok ken, Tulnboerderlj de Halm, Lla de Bruin Masseur, Huid en Oedeemtherapie Texel, Garage Dros, Bloembollenbedrljf Ran, Voeten op Texel, De Muy, Café Restaurant de Slufter, Dlerenpen- slon Texel, Tandartsen Hendriks v. Karsen, Slijterij de Wit, Nau- taBoek, Blokker, Pet's place, Parkstraat, ABN - Amro, Zegel Fietsen, L en R, Moerbeek, ING, Oosterhof, Reisbureau Arke, Combi Nauta, Nippers, B-you, Z.Graaf, Natuurwlnkel, Carco, Smulpot, Lindeboom, Het Open Boek, Boutique Texel, Dodo wear, B-KIds, Witte Engel, Scaplno, Shoeby Fashion, Bakker Timmer Hoogestraat, Kees de Waal, Mantje, Slager Dros, Mik mak, Zegel, Intertoys, Albert Heijn, Expert, Bosma, 1 Land van Texsel, JoJo, Vera Moda, Bert v/d Wal, Fase 2, Slijterij Smldt - Witte, LeIJdekkers, Hap Hum van Etten, Tessel Flower, Slagerij ten. Gemeente Texel Bekendmakingen Bouwzaken Aangevraagde omgevingsvergunningen (1794 BR) Wierstraat 3 in Oosterend, plaatsen van een dakkapel (ontvangen 6 september 2011). (1791 BA) Schilderend 5 in Den Burg, gedeeltelijk vervangen van een kap van een woning (ontvangen 7 september 2011). (1791 AA) Weverstraat 1 in Den Burg, aanbrengen van reclame elementen op een bestaande gevel (ontvangen 7 september 2011). (1792 CN) Skillepaadje 18a in Oudeschild verwijderen van een asbesthoudend dak van een schuur (ontvangen 9 september 2011). (1796 AZ) Ruijslaan 92 in De Koog, maken van een presentatieruimte en observatorium (sterrenwacht) (ontvangen 12 september 2011). Verlengen beslistermijn op grond van artikel 3.9, lid 2 van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (Wabo) (1794 AX) Cor Bremerstraat 18 in Oosterend, aanbouwen van een berging (ontvangen 9 augustus 2011), de uiterste beslisdatum wordt 15 november 2011. Tegen deze kennisgevingen kunt u geen Bezwaren kunt u pas indienen als de omgevingsvergunningen zijn verleend. Verleende omgevingsvergunningen worden Verleende omgevingsvergunningen Activiteit slopen (1791 LR) Hallerweg 51 in Den Burg, sloop van een woonhuis (verzonden 13 september 2011). Activiteit bouwen en afwijken bestemmingsplan (1792 BE) Het Buurtje 13 in Oudeschild, uitbreiding van een woning op de verdieping (verzonden 9 september 2011). Activiteit brandveilig gebruik (1791 ES) Kogerstraat 24-26 in Den Burg, gebruik dagopvang (verzonden 14 september 2011). (1791 ES) Kogerstraat 24-26 in Den Burg, gebruik restaurant (verzonden 14 september 2011). Activiteit uitvoeren werk of werkzaamheid (1795) in De Cocksdorp, uitvoeren van plagwerkzaamheden in natuurgebied de 8-bunder (verzonden 7 september 2011). Bovengenoemde vergunningen kunt u inzien bij de Publieksbalie van het gemeentehuis. Volgens de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden binnen zes weken na de dag waarop de besluiten zijn bekendgemaakt verzenddatum) een bezwaarschrift indienen bij het college van burgemeester en wethouders. Het bezwaarschrift wordt ondertekend en dient ten minste te bevatten de naam en het adres van de indiener, de dagtekening, een omschrijving van het besluit waartegen bezwaar wordt gemaakt, de gronden van het bezwaar en een afschrift van het bestreden besluit. Indien een bezwaarschrift is ingediend, is het in spoedeisende gevallen mogelijk om daarnaast een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening in te dienen bij de voorzieningenrechter van de Rechtbank te Alkmaar, Postbus 251,1800 BG Alkmaar. De indiener van een dergelijk verzoek krijgt een nota Mededelingen Ter visie legging concept Verordening Winkeltijden Texel 2011 Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten om de gemeenteraad via de raadscommissie voor te stellen om een nieuwe verordening winkeltijden vast te stellen. In deze nieuwe verordening wordt onder andere de zondagopenstelling geregeld. De verordening wordt op 6 of 7 december besproken in de raadscommissie. Het concept van de Verordening Winkeltijden Texel 2011 ligt ter visie bij de publieksbalie van het gemeentehuis van 16 september tot en met 28 oktober 2011. Schriftelijke reacties kunnen tot en met uiterlijk 29 oktober 2011 worden ingediend bij gemeente Texel, afdeling Ontwikkeling Postbus 200,1790 AE Den Burg of via email gemeente@texel.nl. Deze reacties worden voorafgaand aan de bespreking op 6 of 7 dl Aanwijzen toezichthouder kinderopvang en peuterspeelzalen Het college van burgemeester en wethouders maakt bekend dat zij op 6 september 2011 hebben besloten om overeenkomstig de uitbreiding van de Wet kinderopvang en kwaliteitseisen peuterspeelzalen, de directeur van de GGD Hollands Noorden aan te wijzen als toezichthouder voor kinderopvang en peuterspeelzalen in de gemeente Evenementen Aangevraagde evenementenvergunningen De volgende organisatie heeft vergunning aangevraagd voor een evenement. Feestcommissie Den Hoorn voor de organisatie van het Hoornderfeest op 1 oktober 2011 op een weiland achter het dorpshuis aan de Herenstraat 30 in Den Hoorn. 1e aanvraag ligt ter inzage bij de Publieksbalie in het gemeentehuis. Belanghebbenden kunnen binnen twee weken na publicatie een schriftelijke zienswijze indienen bij de burgemeester, Postbus 200,1790 AE in Den Burg. Vergaderingen Als u wil inspreken bij de behandeling van de Verordening Winkeltijden Texel 2011 door de raadscommissie kunt u contact opnemen met de griffier mevrouw M. de Porto, telefoonnummer 0222 362 145 of email mdeporto@texel.nl ofgriffier@texel.nl. Maandag 19 september vergadering Monumentencommissie om 19.30 uur, gemeentehuis Den Burg De agenda is in te zien op www.texel.nl De Gemeente Politiek Agenda's 8i verslagen. Daarnaast ligt te agenda vanaf maandag ter inzage bij de publieksbalie. Openingstijden maandag t/m donderdag 8.30 -12.30 ui vrijdag* 15.00-19.00 ui gemeentearchief: dagelijks 10.30 -12.30 ui "op vrijdag kunt u geen aangifte doen voorgeboorte, huwelijk en overlijden Wilt u de bekendmakingen per e-mail ontvangen? Meld u aan op www.texel.nl Gemeente Texel Emmalaan 15,1791 AT Den Burg T 14 0222 E gemeentetgtexel.n www.texel.nl

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 10